Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) 1 [2]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> NAVETA CADRELOR DIDACTICE
ana_n
Trimis: 9 Nov 2018, 09:50 AM

Utilizator activ

Grup: Members

QUOTE (Kristina1c @ 27 Sep 2018, 12:54 AM)
QUOTE (AMA.A @ 24 Sep 2018, 10:24 PM)
Mai stati si la pensie . Sunt destule cadre didactice tinere care-si doresc un post in invatamant si nu au loc de pensionari.

Cei tineri sa mearga la titularizare, sa ia peste 7, sa ia si definitivatul si vor lua posturi inaintea pensionarilor.

Metodologia prevede intai mentinerea in activitate ca titular peste varsta de pensionare, apoi publicarea posturilor in vederea ocuparii cu personal didactic. Prin urmare, chiar daca ia cineva peste 7 la concursul national, nu poate lua un post inaintea celui care indeplineste conditiile de pensionare dar ramane pe post.
Mesaj personal
ana_n
Trimis: 9 Nov 2018, 09:55 AM

Utilizator activ

QUOTE (ana_n @ 30 Oct 2018, 03:28 PM)
Stie cineva daca un director care efectueaza orele de predare in localitatea de domiciliu, iar functia de director o exercita in alta localitate in care nu are ore, are dreptul la decontarea navetei? Este o situatie similara cu a inspectorilor, carora nu li se deconteaza?

Nu cunoaste nimeni o astfel de situatie?
Mesaj personal
Kristina1c
Trimis: 9 Nov 2018, 02:18 PM

Utilizator activ

QUOTE (ana_n @ 9 Nov 2018, 10:55 AM)
QUOTE (ana_n @ 30 Oct 2018, 03:28 PM)
Stie cineva daca un director care efectueaza orele de predare in localitatea de domiciliu, iar functia de director o exercita in alta localitate in care nu are ore, are dreptul la decontarea navetei? Este o situatie similara cu a inspectorilor, carora nu li se deconteaza?

Nu cunoaste nimeni o astfel de situatie?

Sigur ca are dreptul la decontarea navetei daca are punctul de lucru in alta localitate decat cea de domiciliu. animal18.gif
Mesaj personal
Kristina1c
Trimis: 9 Nov 2018, 02:21 PM

Utilizator activ

QUOTE (ana_n @ 9 Nov 2018, 10:50 AM)
QUOTE (Kristina1c @ 27 Sep 2018, 12:54 AM)
QUOTE (AMA.A @ 24 Sep 2018, 10:24 PM)
Mai stati si la pensie . Sunt destule cadre didactice tinere care-si doresc un post in invatamant si nu au loc de pensionari.

Cei tineri sa mearga la titularizare, sa ia peste 7, sa ia si definitivatul si vor lua posturi inaintea pensionarilor.

Metodologia prevede intai mentinerea in activitate ca titular peste varsta de pensionare, apoi publicarea posturilor in vederea ocuparii cu personal didactic. Prin urmare, chiar daca ia cineva peste 7 la concursul national, nu poate lua un post inaintea celui care indeplineste conditiile de pensionare dar ramane pe post.

Mentinerea in activitate max 3 ani pt cei cu gradul I si 25 ani vechime.....insa eu m am referit la cei care sunt deja pensionari si primesc post de suplinitori in august .
Mesaj personal
roset
Trimis: 9 Nov 2018, 05:53 PM

Mentor

În orice situație de încadrare se primește decont pentru transport!
cool.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
4ward
Trimis: 13 Nov 2018, 08:29 PM

Utilizator avansat

Pentru cei care se regăsesc în situația de a face naveta cu autoturismul propriu din lipsă de mijloc de transport în comun (și nu numai): semnați petiția

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
mariuss
Trimis: 15 Nov 2018, 01:49 PM

Utilizator activ

Am urmatoarea speta in ceea ce priveste naveta: salariatul are functie de baza in mediul privat si contract la plata cu ora la scoala noastra.Decontez naveta sau nu? Din punctul meu de vedere raspunsul este nu pentru ca se presupune ca naveta o face la functia de baza. Am spus da pentru decontarea navetei la plata cu ora doar pensionarilor. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Mesaj personal
4ward
Trimis: 15 Nov 2018, 03:55 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mariuss @ 15 Nov 2018, 02:49 PM)
Am urmatoarea speta in ceea ce priveste naveta: salariatul are functie de baza in mediul privat si contract la plata cu ora la scoala noastra.Decontez naveta sau nu? Din punctul meu de vedere raspunsul este nu pentru ca se presupune ca naveta o face la functia de baza. Am spus da pentru decontarea navetei la plata cu ora doar pensionarilor. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Răspuns de bun simț: credeți că dacă nu i se va mai deconta transportul, va mai veni la școală (pentru o brumă de bani) ? Va fi mai bine pt.elevi să aibă un profesor necalificat ?

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
mariuss
Trimis: 16 Nov 2018, 10:12 AM

Utilizator activ

Eu cred ca nu am jignit pe nimeni intreband ceva.
Cum persoana respectiva face naveta pentru a veni la functia de baza din privat credeti ca e legal sa ii dau si naveta din bugetul scolii? Pentru ca nu inteleg cum poate veni sa faca orele in intervalul orar 8-14 atuni cand are si o functie de baza unde trebuie sa fie intre 8-16. E adevarat ca nu e treaba mea, dar totusi...
In judetul nostru auditul a controlat in primul rand naveta cadrelor didactice si a imputat niste sume pe 3 ani in urma inclusiv pentru faptul ca, desi aveam la dosar o declaratie pe propria raspundere de la cadrul didactic respectiv ca nu are locuinta in localitatea in care figura scoala, respectivul de fapt avea locuinta pe numele sotiei care era la randul ei cadru didactic si care beneficia si dansa de naveta in aceeasi localitate . Nu stiu cum au dibuit chestia asta, cert e ca la nivel de primarie au parghiile aferente.Este vorba de auditul de la ordonatorul de credite-primaria-care a acordat finantarea complementara pentru naveta.
Si cum se spune: cine s-a fript cu supa,sufla si in iaurt ...
Mesaj personal
adiluca
Trimis: 4 Feb 2019, 04:28 PM

Utilizator
**

Buna ziua,

Mai este in vigoare limita de 50km pentru naveta cadrelor didactice ? Am doua colege care face naveta de la 80 de km .

Mesaj personal
roset
Trimis: 4 Feb 2019, 10:35 PM

Mentor

QUOTE (adiluca @ 4 Feb 2019, 04:28 PM)
Buna ziua,

Mai este in vigoare limita de 50km pentru naveta cadrelor didactice ? Am doua colege care face naveta de la 80 de km .

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
iuliana1207
Trimis: 21 Feb 2019, 03:50 PM

Utilizator avansat

Ce document se poate folosi pentru a demonstra contravaloarea unui abonament pe o ruta, inafara adeverintei pe care operatorul refuza sa o elibereze? O copie de pe un abonament pe ruta respectiva ar fi suficienta? Am profesori navetisti care fac naveta cu auto propriu si nu pot obtine adeverinte! In metodologie nu se specifica un anume document, pana acum aduceau adeverinte dar anul acesta s-au izbit de refuzuri!
Mesaj personal
crina1975
Trimis: 21 Feb 2019, 07:33 PM

Utilizator avansat

E o mare problema aspectul asta. Aceste firme de transport (mai ales cele locale, "taranesti") refuza sa elibereze adeverinte fie pt. ca sunt intelese sau nu cu primariile (ca o razbunare pt. ca profesorii nu circula cu ele), fie pt. ca sunt constranse de primarii prin diverse mijloace (de ex. licentele de transport etc.).
Ne-am lovit si noi de aceste refuzuri si am reusit sa rezolvam luand o adeverinta de la o firma judeteana serioasa care acoperea cam 80% din traseu culmea (si spre prostia primariei) cu un tarif mai mare decat firma locala.
Nu stiu insa ce s-ar putea face daca toate firmele ar refuza sa elibereze aceste adeverinte.
Mesaj personal
Botea_Raluca
Trimis: 18 Oct 2019, 02:02 PM

Începător
*

Buna ziua! Sunt cadru didactic intr-o unitate de invatamant care este la 110KM fata de localitatea mea de resedinta. Fac naveta doar in zilele de luni si vineri, deoarece in timpul saptamani locuiesc in caminul liceului si platesc chirie de 450RON/luna. Imi puteti spune daca exista un articol in lege pe baza caruia mi se poate deconta naveta? Multumesc!

Acest mesaj a fost modificat de către Botea_Raluca la data 18 Oct 2019, 02:03 PM
Mesaj personal
roset
Trimis: 18 Oct 2019, 04:57 PM

Mentor

QUOTE (Botea_Raluca @ 18 Oct 2019, 02:02 PM)
Buna ziua! Sunt cadru didactic intr-o unitate de invatamant care este la 110KM fata de localitatea mea de resedinta. Fac naveta doar in zilele de luni si vineri, deoarece in timpul saptamani locuiesc in caminul liceului si platesc chirie de 450RON/luna. Imi puteti spune daca exista un articol in lege pe baza caruia mi se poate deconta naveta? Multumesc!

Există metodologie, dar aceasta nu ,,spune” nimic despre cei 450 lei de la gazdă, doar contravaloarea biletelor (lunare) o puteți primi! Poate vă ajută CL (primăria) cu ceva! Discutați cu ei! confused06.gif

--------------------
Botea_Raluca
Trimis: 18 Oct 2019, 06:45 PM

Începător
*

QUOTE (roset @ 18 Oct 2019, 05:57 PM)
QUOTE (Botea_Raluca @ 18 Oct 2019, 02:02 PM)

Există metodologie, dar aceasta nu ,,spune” nimic despre cei 450 lei de la gazdă, doar contravaloarea biletelor (lunare) o puteți primi! Poate vă ajută CL (primăria) cu ceva! Discutați cu ei! confused06.gif

Multumesc pentru raspuns! Ma interesa daca se poate deconta naveta pe distanta mai mare de 50KM, dar doar de 8 ori pe luna, nu zilnic. Sau, eventual, sa mi se deconteze chiria daca tot este la distanta mai mare de 50km fata de localitatea de domiciliu.

Acest mesaj a fost modificat de către Botea_Raluca la data 18 Oct 2019, 06:47 PM
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 18 Oct 2019, 07:50 PM

Mentor

QUOTE (Botea_Raluca @ 18 Oct 2019, 03:02 PM)

Exista un cadru didactic care a obtinut decontarea...chiriei, dar las 'geniile" de pe forum sa te ajute ...

Este obligatorie si decontarea chiriei , dar nu vreau sa deranjez mintile juridice de pe aici ...

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 18 Oct 2019, 07:54 PM
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 20 Oct 2019, 02:15 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 18 Oct 2019, 08:50 PM)

Exista un cadru didactic care a obtinut decontarea...chiriei, dar las 'geniile" de pe forum sa te ajute ...

Este obligatorie si decontarea chiriei , dar nu vreau sa deranjez mintile juridice de pe aici ...

Ești de un egoism feroce.
mad.gif

"Teach Us All", albule!
https://www.youtube.com/watch?v=4n6iVk_wsa4

confused24.gif
Mesaj personal
Botea_Raluca
Trimis: 20 Oct 2019, 10:08 PM

Începător
*

QUOTE (yoko70 @ 18 Oct 2019, 08:50 PM)

Ma puteti ajuta totusi cu un articol de lege referitor la decontarea chiriei? Multumesc!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) 1 [2]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved