Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Noi in Univers, Marimea conteaza
tonymark0077
Trimis: 10 Apr 2016, 10:16 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Hoinarind pe youtube am dat de asta:

https://www.youtube.com/watch?v=octRYMsiLX0

Vizionare placuta! Sper sa va placa

--------------------
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 20 Apr 2016, 09:19 AM

Utilizator avansat

Simați participanți pe forum,
Vă prezint în fișierul atașat viziuna proprie despre existență.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 144 )
Fișier atașat  La_frontierele_cunoasterii.docx

--------------------
Când te afli la frontierele cunoașterii trebuie să privești dincolo de orizont.
My Webpage
Mesaj personal
tonymark0077
Trimis: 20 Apr 2016, 07:07 PM

Utilizator
**

QUOTE (Vasile Tudor @ 20 Apr 2016, 10:19 AM)
Simați participanți pe forum,
Vă prezint în fișierul atașat viziuna proprie despre existență.

Multumim domnule profesor. Acum am descarcat si ma apuc de citit. O seara placuta

--------------------
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 21 Apr 2016, 11:55 AM

Utilizator avansat

QUOTE (tonymark0077 @ 20 Apr 2016, 08:07 PM)

Multumim domnule profesor. Acum am descarcat si ma apuc de citit. O seara placuta

Mai multe detalii despre “Teoria dipolilor vortex” le puteți găsi în fișierul atașat.

Acest mesaj a fost modificat de către Vasile Tudor la data 21 Apr 2016, 12:06 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 91 )
Fișier atașat  Teoria_dipolilor_vortex___conferinta.docx

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
tonymark0077
Trimis: 11 May 2016, 08:55 PM

Utilizator
**

Am citit ce era in fisier. Foarte interesant. Ma deranjeaza ca tot timpul sunt prea ocupat ca nu pot citii mai multe. Mi-aduc aminte ca in copilarie colectionam Atlas Magazin sa ma mai culturalizez un pic...

--------------------
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 12 May 2016, 07:13 AM

Utilizator avansat

Vă mulțumesc pentru aprecieri.
Teoria dipolilor vortex a primit premiul și trofeul de excelență la Simpozionul Internațional "Universul Științelor", ediția a VI-a, din septembrie 2015.

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
tonymark0077
Trimis: 12 May 2016, 12:19 PM

Utilizator
**

Felicitari! Foarte frumos premiul. Toata stima

--------------------
Mesaj personal
ambitie_cta
Trimis: 5 Aug 2016, 01:23 PM

Utilizator
**

Interesant articolul, va multumim pentru ca l-ati postat!

--------------------
Per aspera ad astra!
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 19 Sep 2016, 06:26 AM

Utilizator avansat

Teoria dipolilor vortex
Rezumat

De mai bine de un deceniu am fost preocupat de abordarea interdisciplinară a cunoașterii Existenței - pentru integrarea științei cu filosofia și religia.
Teoria dipolilor vortex a fost concepută pe baza teoremele lui Gauss pentru câmpul electric și câmpul gravitațional care pun în evidență surse de tip divergent (izvoare) și convergent (puțuri) pentru fotoni, respectiv gravitoni, particule universale primordiale cu timp mediu de viață infinit.
S-a ajuns astfel la conceptul de “dipol vortex” pentru particulele elementare, prin care se face schimb de fotoni și gravitoni între Universul nostru (format din materie) și Universul complementar (format din antimaterie).
Sarcina electrică și inducția câmpului electric pentru o particulă elementară sunt proporționale cu valorile medii pentru intensitatea fluxului de fotoni, respectiv, densitatea intensității fluxului de fotoni printr-o suprafață închisă în care se află vortexul asociat, iar masa și intensitatea câmpului gravitațional sunt proporționale cu valorile medii pentru intensitatea fluxului de gravitoni, respectiv, densitatea intensității fluxului de gravitoni printr-o suprafață închisă în care se află vortexul asociat.
Particulele universale primordiale sunt cuante, nu numai pentru energie, masă, sarcină electrică sau informație, ci și “cuante spațio-temporale”, ipoteză care justifică pe deplin legăturile profunde dintre spațiu, timp și materie.
Faptul că proprietățile particulelor elementare sunt reflexia “în oglindă” a proprietăților antiparticulelor corespunzătoare, poate fi explicat prin raportarea dipolului vortex în cele două universuri, în care particulele primordiale implicate intră / ies printr-un pol și ies / intră prin celălalt pol cu sensuri de mișcare opuse. Altfel spus, dipolul vortex corespunde unității dialectice “particulă-antiparticulă” în cadrul unei existențe lărgite.
Având ca repere ale demersului cognitiv ipotezele de bază ale acestei concepții, în prezent am obținut următoarele rezultate:
- abordarea unitară a câmpurilor electromagnetic și gravitațional;
- identificarea gravitonului ca particulă universală primordială;
- exprimarea metricii Existenței într-o formă care explică expansiunea Universului și este corelată cu metricile Minkowski și Riemann din teoria relativității;
- descifrarea formalismului teoriei cuantice, cu aplicații în configurarea dipolilor vortex.
Teoria dipolilor vortex nu contrazice știința actuală, ci o aprofundează, având valențe explicative și predictive care permit abordarea unitară a câmpurilor electromagnetic și gravitațional, descifrarea enigmei gravitonului, justificarea dualismului undă – corpuscul și cuantificarea mărimilor fizice, generarea antiparticulelor și fenomenul de anihilare, emisia și absorbția radiației de către microparticule, structurarea materiei pe diverse nivele de organizare, expansiunea Universului etc.
Această concepție despre realitatea obiectivă pune în evidență legăturile intrinseci dintre spațiu, timp și materia în mișcare și transformare, făcând trimitere la manifestările existenței ca unitate în diversitate la granița dintre cauzalitate și întâmplare, actualitate și potențialitate.
Cei interesați de teoria dipolilor vortex pot obține mai multe informații prin accesarea fișierului atașat.
Prof. Vasile Tudor

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 115 )
Fișier atașat  TDV_6.docx

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 8 Oct 2016, 07:37 AM

Utilizator avansat

În teoria dipolilor vortex, Existența se manifestă într-un Univers cvadridimensional dual, format din Universul nostru și Universul complementar. Cele două universuri nu sunt paralele, ci coexistă, având în comun axa timpului.
Punctul de plecare în conceperea modelului geometric al Existenței a fost exprimarea metricii într-o formă care explică expansiunea Universului nostru și este corelată cu metricile Minkowski și Riemann din teoria relativității.
Mai multe informații despre modelul geometric al Existenței se pot obține prin accesarea link-ului My Webpage.

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 15 Oct 2016, 01:44 PM

Utilizator avansat

Esența umană este manifestarea creativă a spiritului pe traiectoria ieșirii din întuneric spre lumină sub semnul valorilor perene de bine, frumos, dreptate și adevăr...

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 27 Oct 2017, 09:42 AM

Utilizator avansat

Menirea ființei umane în Univers este implicarea responsabilă și eficientă în descifrarea progresivă a adevărului absolut, pentru a da sens și valoare Existenței.
Vă propun să reflectați la concepția proprie despre Existență prezentată în fișierul atașat.

Acest mesaj a fost modificat de către Vasile Tudor la data 27 Oct 2017, 09:45 AM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 43 )
Fișier atașat  TDV_2017.docx

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 4 May 2018, 11:17 AM

Utilizator avansat

Teoria dipolilor vortex
De aproape două decenii, am fost preocupat de integrarea științei cu filosofia și religia, rezultatele progresive ale demersului cognitiv fiind prezentate în lucrarea “Teoria dipolilor vortex”.
Această concepție oferă un model gnoseologic transdisciplinar cu valențe explicative și predictive deloc neglijabile în abordarea enigmelor Existenței.
Teoria dipolilor vortex se bazează pe dialectica “materie-antimaterie” pentru a justifica structurile elementare și interacțiunile fundamentale din Universul nostru, legile de variație și de conservare pentru mărimile fizice, dualismul undă – corpuscul, semnificația funcției de undă asociată unei microparticule, cuantificarea mărimilor fizice, cuantificarea spațio-temporală, generarea antiparticulelor și fenomenul de anihilare, invarianța vitezei luminii în vid, relația lui Einstein dintre masă și energie, abordarea unitară a câmpurilor electromagnetic și gravitațional, legea lui Hubble și expansiunea accelerată a Universului etc.
Existența este concepută ca Univers cvadridimensional dual, având drept componente fundamentale: Universul nostru (format din materie) și Universul complementar (format din antimaterie).
Dipolul vortex este un model fizic asociat oricărei microparticule și a câmpurilor generate, fiind o punte de legătură între Universul nostru și Universul complementar, prin care se face schimb de particule universale primordiale. Fotonii și gravitonii sunt particule universale primordiale care ies, respectiv intră în dipolii vortex.
Explicarea expansiunii accelerate a Universului nostru și demonstrarea teoretică a legii lui Hubble constituie argumente pertinente pentru validarea teoriei dipolilor vortex, în care particulele universale primordiale sunt cuante, nu numai pentru energie, masă, sarcină electrică, impuls mecanic sau informație, ci și cuante spațio-temporale.
Evoluția Universului nostru nu are un început și un sfârșit, deoarece semnifică o transformare permanentă atât la nivel local, cât și la nivel global. Pe de altă parte, Universul în care trăim este o componentă a Multiversului, care nu are limite spațio-temporale.
Deși sunt modalități diferite de reflectare de către psihicul uman a existenței, știința, filosofia și religia converg asimptotic în descifrarea adevărului absolut.
Spre deosebire de filosofie, implicată în cunoașterea generalizată și abstractă a existenței, știința analizează, prin cauze și legi obiective, procesele și fenomenele care se manifestă pe diverse nivele de organizare a materiei, în timp ce religia se bazează pe credință pentru exprimarea aspirațiilor ființei umane la fericire și perfecțiune.
Misterul vieții nu poate fi înțeles aprofundat decât în dialectica “materie-spirit”. În Universul nostru, Spiritul se manifestă individual, prin intermediul organismelor care au depășit anumite etape de dezvoltare filogenetică și ontogenetică, fiind identificat prin psihic, conștiință sau suflet.
Spiritele individuale sunt corelate în cadrul Biouniversului cu Spiritul universal care face trimitere la Divinitate.
Într-o exprimare sugestivă, Spiritul universal asigură devenirea Biouniversului, fiind informația pură, alta decât informația genetică, având corespondență cu “Ideea absolută” din filosofia lui Hegel, cu divinitatea din religie, precum și corelarea cu legile și principiile universale ale evoluției.
Menționez că lucrarea “Teoria dipolilor vortex” a primit Premiul și Trofeul de Excelență la Simpozionul Internațional "Universul Științelor", Iași, 2015.
Cei interesați de această concepție transdisciplinară despre Existență pot accesa fișierul atașat.

Acest mesaj a fost modificat de către Vasile Tudor la data 4 May 2018, 11:22 AM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 30 )
Fișier atașat  TDV_2018.docx

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved