Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Redescoperă Universul, Forumul de discuții despre astronomie
admin
Trimis: 5 Sep 2006, 05:31 PM

Administrator

Grup: Admin

Dragi utilizatori,

Mulți dintre voi au ridicat cel puțin o dată capul spre cer într-o noapte senină pentru a privi stelele. Fără doar și poate v-au fascinat, iar nenumărate întrebări și curiozități s-au înfiripat în mintea voastră.

De aceea, Clubul de Astronomie "Caelestis", în colaborare cu SIVECO România, vă invită la o discuție liberă, în care întrebările voastre să își găsească un răspuns. Pentru aceasta, membrii "Caelestis" și cercetători ai Institutului Astronomic al Academiei Române vă stau la dispoziție și așteaptă din partea voastră subiecte și discuții cât mai interesante.

Astfel s-a născut "Redescoperă Universul", a cărei structură este următoarea:
  • Redescoperă Sistemul Solar - orice întrebări și curiozități vis a vis de Sistemului Solar sau de obiectele ce intră în componența sa;
  • Redescoperă Luna - discuții legate de satelitul nostru natural, relieful acestuia și metode de observare;
  • Redescoperă Cerul Înstelat - sau altfel spus, Universul văzut prin ochii unui astronom amator. Aici o să aflați ce înseamnă astronomia observațională (de amator) și cum puteți deveni și voi astronomi amatori;
  • Întreabă Profesioniștii - Astrofizica explicată de astronomii profesioniști;
  • Astro-news - toate noutățile ce apar în lumea astronomiei;
  • Construcții de instrumente - sfaturi în construirea unui instrument astronomic în propria casă și sfaturi pentru cei care vor să își cumpere un instrument astronomic;
  • Softuri Astronomice - softuri destinate astronomiei, tips & tricks legate de acestea

Acest mesaj a fost modificat de către Diana Voiculescu la data 6 Sep 2006, 09:40 AM

--------------------

Administrator forum
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
KEANU
  Trimis: 13 Apr 2007, 07:17 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (admin @ 5 Sep 2006, 06:31 PM)
Mulți dintre voi au ridicat cel puțin o dată capul spre cer într-o noapte senină pentru a privi stelele.

am auzit ceva de-un observator astronomic prin bucuresti
pot sa apar si io acolo hodoronc-tronc si sa ma uit la cer (chiar daca nu pricep nimic)?
e doar pt profesionisti? pt publicul larg? e o chestie educativa, turistica (gen: bilet de intrare)? sau?
thanks

--------------------
Ospătărița Natalia - admirația mea eternă pentru inovație într-ale logicii. Mă-nclin.
Mesaj personalIntegrity Messenger IMICQAOLYahooMSN
Adrian Pruna
Trimis: 14 Apr 2007, 10:23 PM

Utilizator
**

In Bucuresti iubitorii de astronomie au 2 locatii pe care le pot vizita.

1. Observatorul Astronomic al Palatului National al Copiilor, unde is are sediul Clubul de Astronomie Caelestis, unde ne puteti vizita oricand fara taxe, dar cu un telefon in prealabil (www.cersenin.org).

2. La Observatorul Amiral Vasile Urseanu, unde chiar daca exista o taxa, aceasta este derizorie, si la fel cu un telefon pentru a fi siguri ca va incadrati in programul de vizite

--------------------
Narn en El
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
adrian_eftimie
Trimis: 15 Jul 2008, 08:27 AM

Utilizator activ

Pacat ca Observatorul Urseanu e mai mult inchis decat deschis.
Cred ca de un an incerc sa ajung acolo si din pacate niciodata n-am reusit sa intru. De exemplu acum cateva saptamani am fost pe acolo pe seara si mi-au zis sa revin dupa ora 22 ca atunci o sa pot sa vad ceva pe cer, iar sambata trecuta cand am ajuns pe la ora 23 acolo era lacatul pus. Nici nu prea cred ca o sa mai incerc sa merg acolo, poate voi incerca la celalalt observator din Bucuresti.

--------------------
Mesaj personalTrimite email
dusile
Trimis: 10 Apr 2010, 05:30 PM

Utilizator avansat

care sunt legile universului????
Mesaj personal
pcris
Trimis: 24 Jun 2010, 07:06 AM

Utilizator activ

QUOTE (dusile @ 10 Apr 2010, 06:30 PM)
care sunt legile universului????

Legile universului sunt legile fizicii.

p.s.
Bine ca nu le aproba parlamentul ci incearca savantii sa le inteleaga. smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către pcris la data 24 Jun 2010, 07:06 AM
Mesaj personal
protech
Trimis: 24 Aug 2012, 08:02 PM

Utilizator
**

QUOTE (Adrian Pruna @ 14 Apr 2007, 11:23 PM)
In Bucuresti iubitorii de astronomie au 2 locatii pe care le pot vizita.

1. Observatorul Astronomic al Palatului National al Copiilor, unde is are sediul Clubul de Astronomie Caelestis, unde ne puteti vizita oricand fara taxe, dar cu un telefon in prealabil (www.cersenin.org).

2. La Observatorul Amiral Vasile Urseanu, unde chiar daca exista o taxa, aceasta este derizorie, si la fel cu un telefon pentru a fi siguri ca va incadrati in programul de vizite

Multumesc pentru informatie. Cel de la palatul copiilor poate fi vizitat in general sau doar 2 zile pe an? smile.gif) Si da! o sa sun sa intreb mai multe doar ca nu pot in momentul asta de-aia intreb aici !

Acest mesaj a fost modificat de către protech la data 24 Aug 2012, 08:03 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved