Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Bun venit, Resurse pentru toată lumea
Radu Jugureanu
Trimis: 5 Sep 2006, 09:58 PM

SIVECO România - Project manager

Grup: SIVECO Romania

Dragi prieteni,

La Școala de Vară SIVECO 2006 de la Râmnicu Vâlcea, fizicianul Adrian Prună a avut un foarte de succes curs de Astronomie.

Adi Prună este absolvent al Facultății de Fizică din București și unul dintre coordonatorii Clubului de Astronomie "Caelestis" de la Palatul Național al Copiilor din București. De asemenea Adi Prună face parte din echipa de coordonare a Olimpiadei de Astronomie.

Pentru cei nou veniți în lumea absolut fantastică a cerului vă recomand câteva adrese de unde veți putea începe căutarea:

#Clubului de Astronomie "Caelestis" - un site foarte bine ținut "la zi", noutăți științifice, observații făcute de membri clubului.

# Biblioteca de Astronomie Online. Biblioteca de Astronomie Online!! Carti de astronomie scanate, in romaneste si engleza. Excelenta resursa pentru toti astronomii amatori din Romania!! Un proiect inceput si realizat prin stradania a catorva inimosi voluntari, Dragos Bora (Bacau), Ovidiu Vaduvescu (Canada) si altii mentionati pe pagina respectiva.

#Galeria "Constelațiilor" - o galerie de imagini culese de Bratu Florin și pusă la dispoziția voastră

Cluburi de Astronomie în România (ce știu eu..wink.gif )

# In Arad, Astroclubul Galaxis
# In Bucuresti, Astroclubul București găzduit de Observatorul Astronomic "Amiral Vasile Urseanu"
# In Targoviste si in alte cateva orase ale tarii, Societatea Astronomică Română de Meteori - SARM
# In Targu-Mures Astronomie în Târgu Mureș, sau un grup de 4-5 astronomi amatori extrem de priceputi si inimosi

Din ce știu eu mai sunt AstroCluburi în Bacău, Baia Mare, Galați și Timișoara...dar nu cunosc adresele.

Astrocluburi pe langa licee

# In Barlad, pe langa Liceul Teoretic "Mihai Eminescu", Asociația Astronomică Sirius
# In Drobeta Turnu Severin, pe langa Colegiu "Traian", Cercul de Astronomie "Victor Daiaica"
# In Eforie Sud, pe langa Grupul Scolar Carmen Silva, Secția OAR -AHR /AREA Eforie Sud, probabil cel mai vechi și mai bine instrumentat Observator Astronomic Școlar sub extrem de competenta îndrumare a Prof. Florin Șerbu
# In Arad, pe langa Colegiul National Moise Nicoara, Asociatia Romanã pentru Educatie prin Astronomie - centrul din Arad - AREA, sectia Arad
# In judetul Hunedoara Astral Hour of Romania OAR-AHR Hunedoara. Din filiala AHR Hunedoara au facut parte 2 licee, cu un total de 20 profesori la diverse institutii de invatamant, cu 12 scoli generale, 14 licee si o facultate 'contactate', cu cursuri saptamanale sau bilunare la un numar de licee, cu 68 de profersori 'instruiti' prin cursuri, s.a.m.d.

Proiecte romanesti in Astronomie

# Maratonul Messier 2006. Astronomul amator maramuresean Sorin Hotea lanseaza o din nou o provocare astronomilor romani, si anume participarea in Maratonul Messier, o adevarata cursa astronomica cu obstacole. Desi "Maratonul" este o incercare solitara, inscrieti-vai pe pagina creeata de Sorin pentu a arata lumii ca existati din punct de vedere astronomic smile.gif! Sorin a organizat si editiile din 2004 si din 2005 ale maratonului.

# AlcoR. Primul magazin exclusiv de astronomie din Romania! Firma AlcoR isi are sediul in Bucuresti si este rezultatul stradaniei inimosului Alexandru Costescu! (Andrei Costescu, băiatul său a fost unul dintre finaliștii Cupei SIVECO din anii trecuți). Firma ofera lunete, telescoape, accesorii (oculare, monturi, oglinzi principale de telescop - doar sferice), si in curand, si binocluri pentru uz astronomic si terestru!

# TELESCOAPE ȘI ACCESORII ASTRONOMICE - CSILLAGÁSZATI TÁVCSÖVEK ÉS TARTOZÉKOK Un alt magazin de astronomie din Romania, situat in Miercurea-Ciuc, este partener cu firma Teleskop Service din Munchen. Magazinul ofera o gama variata de produse astronomice, de la instrumente si accesorii pana la componente de telescop si carti de astronomie. Pe langa aceste produse puteti gasi si diverse sfaturi si informatii astronomice. Situl este bilingv (romana si maghiara) si toate produsele de pe site au preturile afisate in RON.

# Instrumente astronomice Magazin online telescoape romanesc. Ofera intreaga gama de telescoape SkyWatcher, de la lunete si telescoape pana la accesorii cum ar fi oculare si monturi separate. Pe site exista si un mic ghid de cumparare al intrumentelelor astronomice, cu informatii corecte, dar din pacate destul de generale. Instrumentele se aduc deocamdata exclusiv bazat pe pre-comanda.

# Astro-anunțuiri. Mica publicitate online pentru Astronomi! Cumparari/ vanzari de echipament astronomic. Telescoape, monturi, acesorii, optica astronomica, materiale construit telescoape, etc... Singura resursa non-comerciala serioasa pentru echipament astronomic de calitate in Romania, Astro- Anunturi este un proiect care se bucura de un succes enorm. Numarul utilizatorilor este de cateva sute de acum! Webmasterul proiectului este inimosul Gili Chiriac din Brasov!

Sper din toată inima ca acest forum să devină un început de drum spre Astronomie pentru cât mai mulți elevi și studenți români

Vă urez succes și Cer Senin,

Prof. Radu Jugureanu

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
Director Departament AeL eContent
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
lavinia_v
Trimis: 5 Sep 2006, 10:43 PM

Utilizator activ

Grup: Members

pot particip[as si elevi de la gimnaziu????

--------------------
uti non abuti

”I stopped to self-improve myself many years ago. The idea that "the great opportunities lie just over the horizon, in the next valley, with the next job or the next big thing" is not true. It lies here and now - and you are ready to grab it, regardless your imperfections.” - Paulo Coelho
Mesaj personalMSN
Adrian Pruna
Trimis: 5 Sep 2006, 11:07 PM

Utilizator
**

1. Bineinteles că pot participa si elevi de gimnaziu. Acest forum este destinat tuturor celor ce doresc să afle cât mai multe despre astronomie. Vă așteptăm cu cât mai multe intrebări si curiozități.

2. De asemenea programe de astronomie pe internet le găsiți la următoarele adrese:

- Virtual Moon Atlas: program ce simulează relieful lunar, pe care personal îl folosesc de 2 ani și sunt foarte mulțumit de el. Reprezintă un instrument nelipsit, când priviți chiar cu ochiul liber Luna.
Adresa: http://www.astrosurf.com/avl/UK_index.html

- Cartes du Ciel: program ce simulează harta cerului. Meniul său este un pic mai complicat la prima vedere, dar este cel mai bun dacă aveși de gând să vă printați hărti ale cerului, pe care să le comparați cu bolta instelată.
Adresa: http://www.astrosurf.com/astropc/cartes/

- Planetarium: un alt simulator al hărții cerului, dar de data aceasta unul bazat pe texturi OpenGL. De aici și o calitatea grafică excelentă. Este un program ce se recomandă celor care doresc să invețe cerul puțin câte puțin, meniul său fiind foarte ușor de utilizat.
Adresa: http://www.stellarium.org/

- Hallo northern sky (HNSKY): este destinat utilizatorilor mai avansati, care deja s-au familiarizat cu opțiunile din programul Carte du Ciel, pe scheletul caruia este construit.
Adresa: http://www.hnsky.org/software.htm

- Celestia: cel mai cunoscut din programele de simulare 3D ale universului. Îl recomand tuturor celor care doresc să călătorească printre stele.
Adresa: http://www.shatters.net/celestia/

Acest mesaj a fost modificat de către Adrian Pruna la data 5 Sep 2006, 11:13 PM

--------------------
Narn en El
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
Bogdan_Jugureanu
Trimis: 5 Sep 2006, 11:14 PM

Utilizator activ

Bine v-am găsit pe forum și abia aștept să ne apucăm de treabă cum trebuie smile.gif

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IMYahooMSN
lavinia_v
Trimis: 6 Sep 2006, 02:35 PM

Utilizator activ

eu sunt profesor si ma intrebam daca se poate organiza iun astfel de club si in zona (scoala) noastra.

--------------------
uti non abuti

”I stopped to self-improve myself many years ago. The idea that "the great opportunities lie just over the horizon, in the next valley, with the next job or the next big thing" is not true. It lies here and now - and you are ready to grab it, regardless your imperfections.” - Paulo Coelho
Mesaj personalMSN
Radu Jugureanu
Trimis: 6 Sep 2006, 02:43 PM

Stimate Domnule Profesor,

Va multumim pentru interesul acordat acestui demers.

In ce priveste organizarea unui AstroClub in scoala dumneavoastra, acest lucru este strict dependent de modul in care dumneavoastra actionati.
Asa cum multe gimnazii si licee au reusit nu vad de ce nu ati reusi si dumneavoastra.

Echipa acestui forum va sta la dizpozitie cu informatii tehnice conforme profilului topicului declarat.

Cu deosebita stima si urandu-va succes,

Prof. Radu Jugureanu

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
SIVECO Romania
lavinia_v
Trimis: 6 Sep 2006, 04:47 PM

Utilizator activ

Cred ca am nevoie de detalii privind modul in care pot face concret acest lucru. Inteleg ca le pot primi de la dvs. Astept cu interes!
prof. Lavinia Vărăreanu

--------------------
uti non abuti

Mesaj personalMSN
Radu Jugureanu
Trimis: 6 Sep 2006, 04:52 PM

Stimata Doamna Profesor,

Imi cer scuze pentru confuzie in primul rand. Lipsa informatiilor m-au facut sa gresesc. Va rog sa primiti scuzele mele.

In ce priveste ajutorul pe care echipa acestui forum vi-l poate da va rog sa puneti intrebari ori de cate ori aveti nelamuriri.

De asemenea in cazul in care doriti sa folositi lectiile AeL din cadrul proiectului SEI este bine sa stiti ca 1700 de lectii sunt (sau ar fi trebuit deja sa fi ajuns) in scoala dumneavoastra. Si referitor la acest aspect va rog sa nu ezitati si sa va bazati pe noi.

Cu deosebit respect,

Prof. Radu Jugureanu

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
SIVECO Romania
Adrian Pruna
Trimis: 6 Sep 2006, 07:06 PM

Utilizator
**

De asemenea, puteți inființa la școala dumneavoastră o activitate interdisciplinară cu specificul “astronomie”, pentru ca școala dumeavoastră să vă poată aloca ore pentru această activitate.

Din punct de vedere al activității propriu-zise, putem organiza periodic prezentări la dumeavoastră în scoala, si vizite cu copii (gratuite) la Observatorul Astronomic al Palatului Național al Copiilor.

Cu materiale si programe analitice pentru organizarea didactică a cercului vă oferim tot sprijinul. Vă pot trimite programa analitică (incă lucrez la varianta pentru acest an scolar) care o folosesc pentru clasele 6-8, dar aceasta trebuie modificată in functie de activitațile care o sa le derulați cu copii. Majoritatea activitătilor nu se bazează pe folosirea instrumentelor astronomice. Lipsa instrumetelor astronomice se poate suplinii prin vizite la observator.

In speranța unei colaborări cât mai strânse
prof. Adrian Pruna

--------------------
Narn en El
lavinia_v
Trimis: 6 Sep 2006, 07:46 PM

Utilizator activ

problema e ca sunt de undeva din judetul Bacau (din Comanesti mai precis) si nu stiu in ce masura sepot realiza aceste visite. Dar va asteptam cu placere la noi. Si fiindca sunt unul dintre membrii CA voi propune infiintarea unui cerc chiar maine.
Tiunem legatura!!!

--------------------
uti non abuti

Mesaj personalMSN
Adrian Pruna
Trimis: 6 Sep 2006, 08:41 PM

Utilizator
**

Am mai realizat workshop-uri de weekend în localităti din afara Bucureștiului. Păstrăm legătura și când credeți că este propice putem veni pentru 2 zile la dumneavoastră.

Acest mesaj a fost modificat de către Adrian Pruna la data 6 Sep 2006, 09:26 PM

--------------------
Narn en El
lavinia_v
Trimis: 6 Sep 2006, 09:23 PM

Utilizator activ

sigur, in principiu sunt de acord (trebuie sa mai fie si altii) Dati-mi un pic de timp sa pun lucrurile pe roate si tinem legatura. Ca tot e vorba de astronomie (eu sun prof. de romana): "Dati-mi un punct si misc tot pamantul" wink.gif

--------------------
uti non abuti

Mesaj personalMSN
CerSenin
Trimis: 7 Sep 2006, 01:43 PM

La prima intervenție

Salut!

Bine v-am gasit smile.gif

--------------------
Webmaster cersenin
Mesaj personalYahoo
Adrian Pruna
Trimis: 7 Sep 2006, 05:57 PM

Utilizator
**

Pentru cei ce nu il cunosc "CerSenin" este userul webmasterului cersenin.org aka Ștefan Patrașcu. Lui îi puteți adresa orice intrebare legata de site, si sesiza orice greșeală sau propunere pentru imbunatațirea cersenin.org.

--------------------
Narn en El
Laurentiu_
Trimis: 7 Sep 2006, 06:48 PM

Finalist Cupa SIVECO 2006

Salutari Adrian...
Sunt foarte incantat sa vad faptul ca demersul tau de a realiza o sectiune a forumului dedicata astronomiei s-a implinit (dupa cum am vorbit la Scoala de vara Siveco) , intr-un timp chiar foarte scurt...
Ceea ce le pot spune celorlalti utilizatori este faptul ca mie mi-a placut foarte mult prezentarea facuta de Adi (o persoana tanara si extrem de competenta), precum si cele doua nopti de observatii pe care le-am intreprins (s-au incheiat undeva dupa miezul noptii biggrin.gif ) si pot sa spun ca, ignoranta mea (cel putin) s-a diminuat si datorita lui...
Probabil ca, noi cu totii am cochetat la un moment dat cu cerul, stelele etc. acum chiar avem sansa sa continuam sa o facem , insa de data aceasta cu ajutor calificat.
Felicitarile mele pentru toate eforturile tale de pana acum si cele care vor urma...

biggrin.gif si cum imi place mie sa spun ... "uite inca un om mort dupa meseria sa...." biggrin.gif

animal45.gif cheers animal45.gif

--------------------
"People who live in glass houses shouldn't throw stones." Famous Proverb
Mesaj personalTrimite emailICQAOLYahooMSN
Adrian Pruna
Trimis: 7 Sep 2006, 06:59 PM

Utilizator
**

Bun venit Laurențiu

Astept cât mai multe întrebări pe teme astronomice din partea ta. Nu rata ocazia acum să observi eclipsa partială ce se desfăsoară acum pe cer.

--------------------
Narn en El
Laurentiu_
Trimis: 7 Sep 2006, 07:21 PM

Finalist Cupa SIVECO 2006

Asa voi face...

--------------------
"People who live in glass houses shouldn't throw stones." Famous Proverb
Mesaj personalTrimite emailICQAOLYahooMSN
Andrei Goaga
Trimis: 29 Sep 2006, 10:51 AM

Unregistered

am gasit o chestie frumoasa despre astronomie pe un forum cu chestii funny smile.gif ... dar e ok zic eu sa o postez

http://www.maglavais.ro/articole/curiozita..._de_oameni.html
cosmin333
Trimis: 23 Mar 2007, 05:30 PM

La prima intervenție

Interesant acest thred
http://www.eastrolog.ro/ mi s-a parut cu destule informatii legate de astronomie

29.12.1993
Trimis: 24 May 2007, 07:33 PM

Utilizator
**

as avea o problema!!!miam bagat vista si nu mere nici un program de astronomie decat stelarium!!! wink.gif
Mesaj personal
tigara_electronica
Trimis: 23 Mar 2012, 03:11 PM

Începător
*

Excelente resursele. Multumesc!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved