Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Redescoperă: Sistemul Solar, Orice întrebări și curiozități vis a vis de Sistemului Solar sau de obiectele ce intră în componența sa
Bogdan_Jugureanu
Trimis: 5 Sep 2006, 11:29 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Bine ați venit! Intrebați și vi se va răspunde.

Acest mesaj a fost modificat de către Bogdan_Jugureanu la data 6 Sep 2006, 09:51 PM

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IMYahooMSN
Sima Cotizo
Trimis: 7 Sep 2006, 03:18 PM

Utilizator activ

Sper ca aici este cel mai bun loc sa postez intrebarea asta, desi nu stiu de ce ar putea fi legata:

Am facut ieri seara ( 6 septembrie 2006, ora 23:16 ) o poza cu timp mare de expunere (15" ) cu un aparat Canon PowerShot A530 (a carui lentila nu pot garanta 100% ca e curata, dar in principiu aparatul are 3 luni de la cumparare, nu cred ca am murdarit-o asa rau)...

In poza, in apropierea Lunii ( care la un asemenea timp de expunere a iesit cam PREA mult in evidenta) apare un corp sferic probabil si albastru-verzui.. cu ochiul liber in acel loc era doar un punct mic luminos, asemanator unei stele)... Acum as dori sa va intreb ce poate fi... Am cautat pe KStars (care imi arata o harta a cerului destul de draguta), setata pentru Bucuresti ( am incercat sa introduc coordonatele Ploiestiului dar nu merge) si planeta Neptun nu era intr-o pozitie adecvata (probabil este de la amplasarea orasului si de la orientarea blocului / camerei)...

Aici se afla poza cu pricina... http://www.badongo.com/pic/280653 ... o puteti mari, e un link mai jos...

Toata stima!
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Adrian Pruna
Trimis: 7 Sep 2006, 05:13 PM

Utilizator
**

Planeta Neptun nu poate fi, pentru că diametru său unghiular este de ordinul secundelor de arc, si magnitudinea sa aparentă în această perioada este în jur de 7.

Corpul care se gasește în imagine are magnitudinea aparentă destul de mare (as putea aproxima cu 0 sau 1 magnitudinea sa).
Luna s-a aflat ieri între constelațiile Sagitarius si Capricornus, zonă în care nu se găsesc stele de magnitudine ridicata.

Mă gandesc și la posibilitatea unei reflexii de lumina din cauza Lunii, oricum stea nu este. O sa mai redactez în urmatoarele ore un raspuns mai detaliat, după ce analizez poza mai in amănunt.

Acest mesaj a fost modificat de către Adrian Pruna la data 7 Sep 2006, 06:08 PM

--------------------
Narn en El
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
Adrian Pruna
Trimis: 7 Sep 2006, 06:23 PM

Utilizator
**

Am omis explicarea a 2 noțiuni introduse în postul anterior:

MAGNITUDINE APARENTĂ(m)
Număr real, pozitiv sau negativ, a cărui valoare constituie o măsură pentru strălucirile stelelor si a celorlalte corpuri cerești. Pe scara magnitudinilor stelare, cel mai mic număr se referă la stelele cele mai strălucitoare. Scala magnitudinii este cuprinsă între -30 (foarte strălucitoare) și +30 (foarte slab strălucitoare).
Cu ochiul liber se pot vedea stelele cu magnitudinea de până la 6; cu binoclul până la 9, iar cu un telescop mic de până la 12 sau 14.

DIAMETRU APARENT
Reprezintă unghiul sub care este văzut un corp de un observator terestru. Luna și Soarele au un diametru aparent de aproximativ 30 de minute de arc, Jupiter un diametru de 34 secunde de arc.

Acest mesaj a fost modificat de către Adrian Pruna la data 7 Sep 2006, 06:23 PM

--------------------
Narn en El
Sima Cotizo
Trimis: 7 Sep 2006, 07:20 PM

Utilizator activ

Cu toate astea, am cautat despre Uranus, care se pare ca ar avea un diametru unghiular de 4 minute, si ca este vizibil cu ochiul liber(mi se pare ca am mai zis... unsure.gif sau nu, vorbeam despre Neptun biggrin.gif )...

In acel moment acolo era un punctulet mic si verde care stralucea ca o stea, exact ca in descrierea de pe wikipedia a lui Uranus... problema apare de unde modificarea de la un punctulet la o planeta maricica... blink.gif

Foarte probabil sa fie vorba cum ai zis tu de o reflexie ciudata (nu aveam in fata nici un geam, btw...), dar de unde forma aparent sferica? smile.gif ... sper ca nu am deranjat prea mult cu intrebarea si ca nu te-am incurcat din treaba, dar sunt pur si simplu huh.gif

PS: Btw, cum ai zis si in timpul prezentarii de la Scoala de Vara, odata ce ai luat contactul cu "virusul", nu mai scapi de el... Toata stima pentru ca ne-ai deschis ochii... catre cer! happy30.gif
LStoleriu
Trimis: 7 Sep 2006, 10:17 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Mi se pare mult, mult prea mare pentru a fi chiar și Marte...

Aș zice că e o simplă reflexie a Lunii - lentilele sunt de obicei protejate la așa ceva prin straturi antireflex http://en.wikipedia.org/wiki/Optical_coating dar acestea nu fac decât să micșoreze intensitatea reflectată, nu o elimină total, iar la 15'' de expunere a devenit vizibilă.

Cheers!
Mesaj personal
Sima Cotizo
Trimis: 8 Sep 2006, 11:45 AM

Utilizator activ

Da, este singurul lucru explicabil... si eu m-am gandit la asta dupa ce m-am uitat mai atent, fiindca prea erau aliniate luna, corpul sferic si zona aia difuza si verde...

Ok, eu am "descoperit sistemul solar"... sau cel putin o reflexie a lui... voi nu aveti intrebari? biggrin.gif
Adrian Pruna
Trimis: 9 Sep 2006, 02:45 PM

Utilizator
**

Si ca sa continui discuția:
În aceasta perioada planeta Uranus va putea fi observata pe cerul de seara, crescând în magnitudine pâna la 5,7. Este o ocazie foarte rara sa puteti observa acest obiect ceresc cu ochiul liber, daca veti privi spre constelatia Aquarius (Varsatorul).
Diametru său aparent este de aproape 4 secunde de arc (nu minute).
Pentru mai multe detalii consultați adresa: http://www.cersenin.org/astropub/preview/uranus.htm

De asemenea am realizat pe acelasi site, la categoria efemeride un update pentru efemeridele lui Uranus (care nu erau incluse), până în luna Decembrie.

--------------------
Narn en El
alexconu
Trimis: 20 Nov 2006, 07:54 PM

Începător
*

Fara dubii, e o banala reflexie in obiectiv.

--------------------
Alex Conu

Societatea Astronomica Romana de Meteori (SARM)
Coordonator Comisia Fotografica
Coordonator Sucursala Bucuresti
Mesaj personalYahoo
protech
Trimis: 24 Aug 2012, 07:56 PM

Utilizator
**

Din pacate poza nu mai este disponibila sad.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved