Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Colțul începătorului, Pentru că mulți dintre voi vă aflați la primul contact cu astronomia, aici găsiți noțiuni elementare.
Bogdan_Jugureanu
Trimis: 7 Sep 2006, 08:47 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Cum totul are un început, în această secțiune vom încerca să explicăm pe înțelesul tuturor noțiunile de bază ce reprezintă de fapt linia de start în incursiunea astronomică.

De aceea vă invităm sa va așezați în bloc-start.

Get ready.
Set.
Go!

love28.gif

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IMYahooMSN
lavinia_v
Trimis: 7 Sep 2006, 09:11 PM

Utilizator activ

let's go. Da' de unde incepem????

--------------------
uti non abuti

”I stopped to self-improve myself many years ago. The idea that "the great opportunities lie just over the horizon, in the next valley, with the next job or the next big thing" is not true. It lies here and now - and you are ready to grab it, regardless your imperfections.” - Paulo Coelho
Mesaj personalMSN
Bogdan_Jugureanu
Trimis: 7 Sep 2006, 11:23 PM

Utilizator activ

Pei... hai sa începem cu începutul!
Ce înțelege fiecare prin astronomie?

1. Științific: "Astronomie este știința care studiază mișcările, structura, interacțiunea și evoluția corpurilor cerești, a sistemelor formate de acestea și a Universului luat ca întreg"

2. Etimologic: "Astron" (lb. gr.) - astru, iar "Nomos" (lb. gr.) - lege.

3. Practic: ce crede fiecare, nu? Din punctul meu de vedere, când mă gândesc la astronomie îmi vin in minte mai multe: stele, planete, asteroizi, găuri negre tongue.gif și în mare tot ce eu pot vedea sau crede că există în afara planetei pe care m-am născut.

Sunt curios cum veți exprima voi punctul "3", deoarece până la urmă fiecare gândește în mod diferit, iar ce e scris mai sus la același punct "3" e doar părerea unui singur om (și anume, eu smile.gif )

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IMYahooMSN
Cristian Oproiu
Trimis: 10 Sep 2006, 12:08 PM

Utilizator
**

Stea sau Planetă?

De fiecare dată când ne îndreptăm privirea catre cerul nocturn observăm foarte multe stele. Am putea spune milioane. În realitate nu vedem decât maxim 3000 de "stele". Ochiul uman poate percepe un total de 6000 de obiecte, asta în cazul în care am putea vedea ambele emisfere simultam. Spun obiecte pentru că nu toate "stelele" pe care le vedem sunt cu adevărat astri. Cu alte cuvinte,
obiectele luminoase pe care le vedem pot fii planete, galaxii, nebuloase, stele, comete sau asteroizi.

Și totuși, cum reușim să diferențiăm obiectele între ele? După cum ați observat și voi stelele scintilează, adică lumina recepționată de la respectivul obiect variază în intensitate. Scintilația nu este o propietate a respectivului astru, ci un rezultat al distanței mari dintre Pământ și steaua respectivă, fenomen amplificat și de atmosfera terestră. Dacă priviți cu atenție, o să observați că nu toate obiectele "licăresc". Planetele aflându-se la o distantă mult mai mică de Terra, lumina reflectată de acestea nu este influențată radical. Sunt momente când această teorie nu funcționează și anume când respectiva planetă răsare sau apune. Din cauza atmosferei mai dense și a poluării, la orizont, lumina reflectată de planete va varia în intensitate, până ce obiectul depășește pragul celor 30 de grade deasupra orizontului.

Cer senin!

Cristian Oproiu
Clubul de Astronomie Caelestis

--------------------
Noi te provocam. Tu redescopera!
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
el-dan
Trimis: 23 Sep 2006, 10:51 AM

Utilizator avansat

Mai continuati..sunt interesat..mai ales ca la viitoarea mea facultate se pare ca voi studia si astronomia....

--------------------
IMPRESII DESPRE ACEST BACALAUREAT CONTROVERSAT

Apel catre bobocii de liceu:NU MAI SCRIETI CU SH,TZ,K,Q,SAU ALTE BALARII.

Exemplu cum sa NU faci:
"subyekthele n'am fost kiar ujoare.cel putzyn 14 ala a fost groaznyk.yar comedya .. a fost ok.. kred.. ciudatha may e komedia ) tocithu sux..punetzy'va profii s va faka skeme " -deutza
Cristian Oproiu
Trimis: 24 Sep 2006, 12:01 PM

Utilizator
**

Dragă Dan, mă bucur să aflu că ești interesat. În continuare așteptăm întrebările tale. Îți vom răspunde cu mare plăcere.

Cer senin!

Cristian Oproiu
Clubul de Astronomie Caelestis

--------------------
Dorina Cucu
Trimis: 27 Sep 2006, 08:52 PM

Finalist Cupa SIVECO 2004

Mesaj personal
gulerica
Trimis: 13 Oct 2006, 03:18 PM

La prima intervenție

cine imi poate furniza si mie va rog linkul unde gasesc clasamentul de la olimpiada nationala de astronomie?smile.gif
Mesaj personal
Cristian Oproiu
Trimis: 13 Oct 2006, 03:50 PM

Utilizator
**

http://www.astro.ro/educational.html

Și ca o informație "behind the scenes", acum are loc pregătirea centralizată a lotului pentru faza internațională!

Cer senin!

Cristian Oproiu
Cercul de Astronomie Caelestis

Acest mesaj a fost modificat de către Cristian Oproiu la data 13 Oct 2006, 03:54 PM

--------------------
gaby_valeni
Trimis: 31 Oct 2006, 04:26 PM

Utilizator
**

imi place vreau mai mult! cool.gif
Mesaj personalAOL
Adrian Pruna
Trimis: 19 Dec 2006, 09:43 PM

Utilizator
**

Voi încerca să explic o parte din termenii uzuali folosiți în astronomie.

Aberația (luminii): modificarea aparentă a razei de lumină ce vine de la un astru, datorită vitezei finite a luminii și a mișcărilor relative a observatorului; are drept urmare deplasarea aparenta a astrului pe bolta cerească faă de poziția sa reală.

Absorție atmosferică: absorția selectivă a radiațiilor electromagnetice care pătrund în atmosferă terestră, datorită unor constituenți gazosi ai săi. Atmosfera este transparentă pentru radiația vizibilă (prezintă o fereastră optică între 0.3 și 0.8 µ), dar este parțial opacă pentru mediul ultraviolet ca și cel inflarosu. Cel mai bun exemplu il aveți in timpul unei eclipse totale de Luna, unde în faza de totalitate Luna capătă o culoare roșiatică.

--------------------
Narn en El
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
Quies
Trimis: 7 Feb 2007, 03:06 PM

Utilizator
**

Eh, hai sa va impartasesc si eu ceva noutati(mai vechi smile.gif) ) despre planete (ca si incepatoare,asa ca nu radeti tongue.gif).
Ultima definitie a unei planete(cuvant ce vine din lb. greaca si inseamna "ratacitor"):"planeta este un corp celest care are o masa suficienta pt a ajunge la echilibru hidro-static, o forma aproape rotunda si care orbiteaza in jurul unei stele, nefiind nici stea, nici satelitul unei planete".
Astfel, Pluto, neintrunind toate conditiile a fost "degradata" si a devenit planeta mica, alaturi de Ceres si de Eris(2003 UB313).

In ceea ce priveste orientarea pe cer si constelatiile va recomand cu draga inima o carte scanata, care pe mine m-a ajutat foarte mult :http://194.126.176.91/Sarm/carti/Stelele/

De asemenea pe site-ul http://sarm.astroclubul.org/carti/ exista o serie de carti scanate ce pot fi de mare folos incepatorilor. wink.gif

--------------------
"Experienta este cel mai dur profesor, pentru ca intai iti da testul si apoi iti spune care era lectia."
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved