Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> astronomia in scoli, concursuri
marielena20072000
Trimis: 1 May 2007, 10:58 AM

Începător
*

Grup: Members

ce parere aveti despre introducerea astronomiei ca optional in scolile generale?
cine credeti ca este in masura sa sustina aceste optionale?
Mesaj personal
pescarus
Trimis: 20 May 2007, 08:08 AM

Utilizator avansat

Este o idee foarte bună. Astronomia poate fi predată de profesorii de fizică(olimpiada de astronomie se adresează acestei discipline). Dar tot așa de bine poate fi predată și de un profesor de matematică. Știu că cei care fac studiile universitare la București au și cursuri de astronomie.

--------------------
Mesaj personal
29.12.1993
Trimis: 24 May 2007, 07:32 PM

Utilizator
**

biggrin.gif sau de un elev experimentat!!este mai interesant!!!
Mesaj personal
Adrian Pruna
Trimis: 28 May 2007, 07:07 PM

Utilizator
**

In majoritatea centrelor in care astronomia a fost introdusa ca optional, sau ca materie interdisciplinara, meritul a fost al profesorilor, care au initat aceste demersuri, si a conducerii untitatilor respective de invatamant, ce au inteles importanta si impactul acestei discipline in realizarea educatiei non-formale a tinerilor.

Organizarea optionalului de astronomie, ce promoveaza un sistem de predare-invatare interactiv bazat atat pe notiuni teoretice cat si pe observatii, pentru a avea succes garantat presupune cateva secrete:

1. Rezultate remarcabile se pot obtine prin realizarea obiectivelor complementare si specifice de catre profesori folosind tehnici de braimstoring, prin organizarea de grupe interactive ce stimuleaza imaginatia elevilor. Cursurile clasice de predare in care profesorul vine in fata elevilor si tine un discurs trebuie evitate pe cat posibil, si alocate cat mai multe ore discutiilor libere, schimbului de idei. Astronomia poate fi invatata cel mai bine prin realizarea de cat mai multe observatii, fie vizuale, fie cu ajutorul instrumentelor astronomice sub indrumarea unui astronom cunascator.

2. Este recomandat sa apelati la implicarea unui club de astronomie sau a unui astronom amator pentru sustinerea de lectii practice si observatii astronomice pentru cei interesati, chiar daca intalnirile vor avea loc doar de cateva ori pe luna.

--------------------
Narn en El
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
29.12.1993
Trimis: 28 May 2007, 07:22 PM

Utilizator
**

eu as vrea sa fie si la noi in scoala!!!:D ce tre sa fac???vreo cerere??? confused06.gif
Mesaj personal
Adrian Pruna
Trimis: 28 May 2007, 08:51 PM

Utilizator
**

Primul pas este de a ne furniza mai multe detalii cu privire la unitatea de invatamant la care te afli.

Al doilea pas va fi sa identificam profesorii interesati din scoala interesati de astfel de activitati.

--------------------
Narn en El
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
29.12.1993
Trimis: 29 May 2007, 04:38 PM

Utilizator
**

scoala nr.1 voluntari
profesori interesati:0
Dar ce nu poate preda si un elev care este mai experimentat???k mine de ex!!!! biggrin.gif happy30.gif
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 9 Jun 2007, 06:34 AM

Mentor

Dupa cate imi amintesc (sper sa nu se fi modificat), Astronomia este o sectiune in cadrul Facultatii de Matematica-Informatica. Insa exista un curs general de astronomie (pentru toti studentii) care se face in anul III. Asadar aceasta disciplina nu poate fi predata decat de un absolvent al acestei facultati, nu neaparat al sectiunii de astronomie. La liceu de exemplu, profesorul de matematica este acela care preda aceasta disciplina. Vad ca sunteti foarte interesati de Astronomie. Asta ma bucura si indreptateste initiativa M.Ed.C. de a-l introduce si la gimnaziu.

Acest mesaj a fost modificat de către Retired la data 9 Jun 2007, 06:38 AM

--------------------
Albert Einstein: "Dacă oamenii sunt buni doar de frica unei pedepse sau

în
speranța unei răsplate, atunci suntem într-adevăr o adunătură jalnică".

BRA AoPS My (math)blog 350.285 Azi/28.428 Geometry BUC CEDO
Mesaj personal
profchim
  Trimis: 11 Jun 2007, 03:59 PM

Utilizator
**

Catch a Star 2007....concurs international de astronomie....2 echipe romanesti paticipante...una se afla printre castigatori (baseball caps! ;-))

http://www.eso.org/public/outreach/eduoff/cas/index.html

tongue.gif biggrin.gif laugh.gif wink.gif
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 20 Jun 2007, 01:57 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (Retired @ 9 Jun 2007, 08:34 AM)
Asadar aceasta disciplina nu poate fi predata decat de un absolvent al acestei facultati, nu neaparat al sectiunii de astronomie.

Curs de "Astronomie și astrofizică" poate fi regăsit și în planul de învățământ al facultăților de fizică.

Cheers!
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 20 Jun 2007, 08:57 PM

Mentor

Asa este, domnule L. Stoleriu ! Pe vremea mea, facultatea se numea de Matematica si Fizica. Se pare ca intre timp s-au separat. Deci si profesorii de fizica pot preda Astronomie.

--------------------

în

Mesaj personal
Taticu
Trimis: 20 Jun 2007, 10:59 PM

Mentor

QUOTE ("Obreja Ion")
Da, astronomia poate fi predata de profesorii de fizica, dar nu ca disciplina de sine statatoare ci in cadrul unei discipline mai largi care sa invite la cunoasterea universului, explorarea acestuia, tendinte si limite.

Interesant, si mie (care am predat si astronomie la clasele a XII -a) mi s-a parut ca este searbada, cu niste amarate relatii de trigonometrie plana sau sferica limitandu-se doar la sistemul solar. Dar asta parea plauzibil pentru o ora pe saptamana.

--------------------

în

Mesaj personal
tigara_electronica
Trimis: 23 Mar 2012, 03:09 PM

Începător
*

Ar fi o idee cu adevarat excelenta. Daca noi a trbuit sa fim autodidacti macar copii nostrii sa aiba sansa asta.
Mesaj personal
GhitaB
Trimis: 23 Mar 2012, 04:48 PM

Utilizator avansat

QUOTE (tigara_electronica @ 23 Mar 2012, 04:09 PM)
Ar fi o idee cu adevarat excelenta. Daca noi a trbuit sa fim autodidacti macar copii nostrii sa aiba sansa asta.

2007-2012. Ce face reclama din oameni. unsure.gif

--------------------
GhitaB - keep calm and conquer the world
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
protech
Trimis: 24 Aug 2012, 07:41 PM

Utilizator
**

Consider ca nu este necasara introducerea acestei discipline in scolile generale. nu prea ii vad rostul. mai degraba in licee , desigur ca optional.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved