Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> plata secretar si persoana contact
ani04ro
Trimis: 3 Jun 2019, 02:06 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Buna ziua,
Cu este corect sa platim profesorul care este si secretar si persoana de contact la competente 2109? Facem doua contractedaca platim ambele functii?
Platim doar secretar?
Multumesc!
Mesaj personal
yonutz_80_bc
Trimis: 3 Jun 2019, 05:03 PM

Utilizator activ

Din ce stiu, la competente se plateste doar ca secretar. In ordinul de plata nu apare si persoana de contact cu plata aferenta la centrele unde se sustine competentele, ea apare doar la centrele pentru probele scrise.
Mesaj personal
ani04ro
Trimis: 4 Jun 2019, 08:21 AM

Utilizator avansat

Multumesc!
Mesaj personal
andraro31
Trimis: 26 Jun 2019, 01:23 PM

Utilizator
**

Persoana de contact, respectiv persoana responsabila cu monitorizarea audio-video se plateste conform Anexei 4 la OMEN 3856/03.04.2019 conform Art. 2 (2), (3); nu conteaza daca e comisie de competente sau comisie probe scrise.
Competentele se desfasoara in 4+1 zile cel putin (unele centre chiar 8 zile cf. calendarului).
Probele scrise se desfășoara numai in 3+1 zile!

Mesaj personal
andraro31
Trimis: 26 Jun 2019, 01:37 PM

Utilizator
**

...asa platim de 4 ani incoace ...desigur după ce a fost intrebata o persoana competenta din cadrul ISJ-ului si care ne-a mai si apostrofat ca nu stim sa citim un ordin...... si ca plata se face cf. ordinului....
Mesaj personal
monalizaela
Trimis: 2 Jul 2019, 10:48 AM

Utilizator activ

QUOTE (andraro31 @ 26 Jun 2019, 02:23 PM)
Persoana de contact, respectiv persoana responsabila cu monitorizarea audio-video se plateste conform Anexei 4 la OMEN 3856/03.04.2019 conform Art. 2 (2), (3); nu conteaza daca e comisie de competente sau comisie probe scrise.
Competentele se desfasoara in 4+1 zile cel putin (unele centre chiar 8 zile cf. calendarului).
Probele scrise se desfășoara numai in 3+1 zile!

gresit din punctul meu de vedere...Art.3 este pentru comisia de competente lingvistice si digitale.....unde nu este specificata persoana de conract sau responsabilul monitorizare video, Art.2 este pentru comisiile din centru de examen ( probe scrise) si centre de evaluare (centrele unde se corecteaza)
Mesaj personal
ISJ_AB
Trimis: 2 Jul 2019, 11:43 AM

Utilizator avansat

Grup: ISJ

Art. 2
- pct. 1 este pt. comisiile din CE/CZE fara persoana de contact si persoana responsabila cu derularea si monitorizarea procesului de supraveghere audio-video
- pct. 2 este SI pt. persoana de contact din unitatea de invatamant (competente)
- pct. 3 este pt. persoana responsabila cu derularea si monitorizarea procesului de supraveghere audio-video la competente, CE si CZE.
La competente si probe scrise secretarul este si persoana de contact si ca atare poate opta!
1. Competente
- secretar - in una din variantele A, B, C, D (in functie de numarul de elevi) de la art. 3 pct. 1
- persoana de contact art. 2 pct. 2 -> 775 lei
2. Probe scrise
- secretar art. 2 A) b ) -> 708 lei
- persoana de contact art. 2 pct. 2 -> 775 lei

Acest mesaj a fost modificat de către ISJ_AB la data 2 Jul 2019, 11:44 AM

--------------------
Mesaj personalTrimite email
Acatincai R.
Trimis: 3 Jul 2019, 10:19 AM

Utilizator
**

Daca aceeasi persoana este secretar si persoana de contact...la bacalaureat probe scrise....poate fi platita de doua ori in aceeasi comisie?

Mesaj personal
ISJ_AB
Trimis: 3 Jul 2019, 10:36 AM

Utilizator avansat

Nu!

--------------------
yonutz_80_bc
Trimis: 3 Jul 2019, 02:09 PM

Utilizator activ

Art. 2 din Ordinul de plata 3856 din 3 aprilie 2019, Anexa 4, care se refera la examenul de bacalaureat cu probele SCRISE, face referire la persoana de contact, dar Art. 3 din acelasi ordin si aceeasi anexa, articol care se refera la centrele de competente lingvistice si digitale, nu face referire la persoana de contact, prin urmare persoana care e si secretar si persoana de contact la examenele de competente lingvistice si digitale e platita DOAR ca secretar. La probele scrise, e platita si ca secretar, si ca persoana de contact. Eu asa stiu. Si asa apare si pe deciziile date de ISJ. Pe decizia de la competente nu apare nimeni ca persoana de contact si nimeni ca persoana responsabila cu supravegherea audio-video.

Acest mesaj a fost modificat de către yonutz_80_bc la data 3 Jul 2019, 02:11 PM
Mesaj personal
ISJ_AB
Trimis: 4 Jul 2019, 06:48 AM

Utilizator avansat

La probele scrise, e platita si ca secretar, si ca persoana de contact.

Nu se pot plati doua functii intr-o singura comisie.

Pe decizia de la competente nu apare nimeni ca persoana de contact si nimeni ca persoana responsabila cu supravegherea audio-video.

Deci la voi NIMENI nu raspunde de descarcarea subiectelor ca persoana de contact si nici de supravegherea audio-video sau poate exista decizie separata pt. cele doua functii?

--------------------
yonutz_80_bc
Trimis: 4 Jul 2019, 08:52 AM

Utilizator activ

La competente subiectele sunt descarcate de persoana care e secretar pe decizie. La supravegherea video tot eu am raspuns. Dar nu am fost trecut pe decizie. La scris in schimb sunt trecut si ca secretar si persoana de contact. Persoana responsabila cu supravegherea video e alt membru cu decizie de la ISJ.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved