Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> HELP.Informatica, Cateva intrebari legate de informatica
Chocolate-chanX3
Trimis: 2 Sep 2013, 03:51 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Salut tuturor,maine voi da examen de diferenta pentru informatica din materia clasei a 9-a,invatand de zor din carticica minunata si facand toate exercitiile si problemele de la rubricile "Teme" si "Teste", am dat peste cateva ce m-au cam pus in dificultate, oricat mi-am stors creierii, nu am reusit sa le dau de cap.
Poate nu voi primi raspuns pana maine cand va trebui sa dau examenul, dar nu vreau sa raman cu ele nelamurite, deci am decis sa le pun pe forum, acestea sunt problemele:

1.Sa se scrie algoritmul care determina cele mai mari doua numere dintre trei numere intregi date.(<-am incercat sa rezolv aceasta cerinta,am aflat cel mai mare numar,dar nu am reusit sa fac un algoritm astfel incat sa aflu al doilea cel mai mare numar, am facut un tabel de variatie pentru a-mi testa algoritmul,in unele cazuri a mers,dar in altele nu)

2.Se introduc de la tastatura trei numere naturale,mai mici decat 10.000. Sa se scre algoritmul care determina daca cele trei numere formeaza urmatoarea forma de relief:
munte /\

Exemplu:

3,9,2 este "munte" ;

6,2,5 nu este "munte" .

(Aici nu am inteles cerinta.)

Este posibil sa vi se para usoare, poate sunt, dar eu nu am reusit sa le duc la bun sfarsit *sigh*.
PS:As avea nevoie de ele in pseudocod, mersi.

Deasemenea,mi-ar fi de un foarte mare ajutor daca cineva care a dat deja acest examen imi poate spune care este gradul de dificultate, daca s-au dat mai multe probe(scris,oral,practic-calculator), care a fost timpul limita si ce trebuie sa stiu mai mult: teorie sau probleme.

Un ultim punct(cred) pe care as mai vrea sa-l pun in discutie este:imi trebuie mai mult pseudocodul sau limbajul pentru programare in C++ ( cel in Engleza, Pascal, din cate inteleg :-? ) ?

Well...cam atat,sper sa-l trec,si va rog sa raspundeti cat mai repede pentru ca s-ar putea sa-mi cada una dintre aceste cerinte si la examen, iar daca se intampla sa fie asa....I'M DEAD X.X...oricum,multumesc anticipat pentru raspunsuri m(_ _)m.

O zi buna >u< *wave* !

--------------------
user posted image ....Nothing is cutter than this and you know it >w<...THIS IS HEAVEN....(/OwO)/[ Thanks God]\(OwO\)
Mesaj personal
GhitaB
Trimis: 2 Sep 2013, 04:28 PM

Utilizator avansat

3, 9, 2 este „munte” în sensul că urci de la 3 la 9, după care cobori la 2. Imaginează-ți un grafic.

6, 2, 5 nu e „munte” pentru că numărul din mijloc e mai mic decât cele de pe margine. Cobori de la 6 spre 2 și de la 5 spre 2, când ar trebui de fapt să urci. smile.gif

Notând cu a, b, c numerele rezultă că avem munte dacă b mai mare decât a și b mai mare decât c. Nu e munte dacă b e mai mic decât a și/sau c.

Seamănă cu maximul dintre 3 numere. smile.gif

Și prima problemă:

Fie a, b, c - numerele noastre.
Aflăm maximul dintre toate 3.
Aflăm minimul dintre toate 3.
Soluția:
- maximul va fi primul rezultat afișat
- (a+b+c)-maxim-minim = al doilea număr

Nu cred că e soluția optimă, dar cred că funcționează și ar fi simplu de scris. smile.gif

Pseudocodul... te las pe tine.
Spor! smile.gif

--------------------
GhitaB - Uzez butoane, creioane și corzi.
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Chocolate-chanX3
Trimis: 2 Sep 2013, 04:44 PM

Utilizator
**

Multumesc foarte mult,m-ai scos din incurcatura >w<...umm,doar ca sa fiu sigura: folosim Pascal pt C++? Daca da, de unde as putea sa iau toate notiunile?

--------------------
user posted image ....Nothing is cutter than this and you know it >w<...THIS IS HEAVEN....(/OwO)/[ Thanks God]\(OwO\)
Mesaj personal
GhitaB
Trimis: 2 Sep 2013, 06:50 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Chocolate-chanX3 @ 2 Sep 2013, 06:44 PM)
Multumesc foarte mult,m-ai scos din incurcatura >w<...umm,doar ca sa fiu sigura: folosim Pascal pt C++? Daca da, de unde as putea sa iau toate notiunile?

Cu plăcere.

Nu știu, dar bănuiesc că pseudocod... ca să se vadă că înțelegi logica lucrurilor.
Dacă va fi nevoie de un limbaj de programare cred că ar trebui să poți alege între Pascal și C/C++. Dacă te descurci cu C/C++ sigur n-ar trebui să fie probleme.

Succes! smile.gif

--------------------
GhitaB - Uzez butoane, creioane și corzi.
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Chocolate-chanX3
Trimis: 3 Sep 2013, 03:47 PM

Utilizator
**

Salut, am dat examenul, cred ca am facut bine biggrin.gif...sincer, ma asteptam sa fie mai greu, dar am avut de scris doar pseudocod pt algoritmi si sa compun doua expresii si sa rezolv alte doua(asta pentru proba scrisa).

Pentru "proba orala"(-> cu toate ca se numeste proba orala, am dat-o in scris, adica am rezolvat pe foaie si nu am deschis gura nici 2 secunde, ceea ce e bine pentru mine pentru ca mereu ma incurc cand vine vorba de vorbit) am avut 2 probleme, in prima mi se cerea sa fac un algoritm in care sa afisez la sfarsit perimetrul,aria si diagonala unui patrat cu latura data L; am rezolvat-o printr-o structura liniara.

In a doua problema, am avut de facut un algoritm in care sa calculez S(suma) si sa afisez rezultatul la sfarsit,iar formula acelei sume arata asa:

S=1+3+5+7+....+(2n-1) .

Probabil se poate rezolva foarte usor daca sti formula matematica...insa eu nu o stiu -.-, asa ca am scris urmatoarea rezolvare:

inceput suma
citeste n
S<-1
m<-3
repeta
S<- S+m
m<- m+2
pana cand m=n
S<-S+(2n-1)
scrie S
sfarsit suma

Ce credeti? Eu sper ca l-am facut bine,desi am dubii *thinking*.
Maine ma voi duce sa vad rezultatele,pana atunci... fierb.

O zi buna >u< !

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved