Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Intrebare alegere multipla ecomomie
Peg
Trimis: 8 Jan 2016, 11:15 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Nu se folosesc decat pentru admiterea la facultate, poate nu întâmplător au fost excluse de la bacalaureat. Au fost folositi pentru pregatire intensiva pentru admitere la medicina.
Iata o intrebare pe care am intalnit-o intr-o culegere (Teste-probleme cu rezolvări si răspunsuri de Paul Tănase Ghiță, editura economică 1994). Răspunsul corect e de-a dreptul de neinteles, pur si simplu dpdv logic imi este greu sa ajung la un consens cu opinia autorilor care a mai aparut si in alte materiale publicate ulterior.

122. Care din caracteristicile de mai jos definesc pământul ca factor de producție?
a.. este limitat. f. este principalul mi loc de productie in agricultura
b. este nelimitat. g. este cadrul de desfăsurare pentru orice activitate umana
c. include si apa
d. este regenerabil
e. este neregenerabil

Răspunsul corect a, c, d, f, g

Rezulta ca pământul ca factor de productie este limitat, include si apa si regenereaza. Vi se pare normala afirmația ca pământul acestui glob pămîntesc regenerează?Apa nu este o resursă atrasa in procesul de producție distinctă de pământ? Daca excavam o gaura in pamant se reumple prin regenerare?
Mesaj personal
Peg
Trimis: 7 Feb 2016, 05:15 PM

Utilizator activ

Indiferent daca un elev este evaluat la începutul sau la sfarsitul semestrului, intr-un oras sau altul, la o margine de țară sau alta resursele sunt de 2 tipuri:
naturale si artificiale.
Mesaj personal
Peg
Trimis: 7 Feb 2016, 05:19 PM

Utilizator activ

Fondul funciar nu este factor de producție originar.?? (Cretoiu)
Mesaj personal
Dasy75
Trimis: 30 Aug 2016, 08:54 PM

Utilizator activ

Dupa mine... doar f) si g) corecte. Am mai gasit si eu intebari cu raspunsuri aiurea,dar ... asta e smile.gif

Care este raspunsul corect dupa parerea ta : pretul pe piata monetara se numeste .... dry.gif

Astept raspuns smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Dasy75 la data 30 Aug 2016, 08:58 PM
Mesaj personal
Peg
Trimis: 31 Aug 2016, 04:16 AM

Utilizator activ

QUOTE (Dasy75 @ 30 Aug 2016, 09:54 PM)
Dupa mine... doar f) si g) corecte. Am mai gasit si eu intebari cu raspunsuri aiurea,dar ... asta e smile.gif

Care este raspunsul corect dupa parerea ta : pretul pe piata monetara se numeste .... dry.gif

Astept raspuns smile.gif

Dobânda cu siguranță. Însăsi băncile plătesc BNRului acest preț.
Mesaj personal
Dasy75
Trimis: 8 Apr 2017, 04:44 PM

Utilizator activ

QUOTE (Peg @ 31 Aug 2016, 05:16 AM)
QUOTE (Dasy75 @ 30 Aug 2016, 09:54 PM)

Astept raspuns smile.gif

Dobânda cu siguranță. Însăsi băncile plătesc BNRului acest preț.

Raspunsul poate fi si rata dobanzii...
Dobanda este suma de bani pe care o plateste sau incaseaza un "actor "pe piata monetara
Rata dobanzii este pretul platit pentru 100 u.m. pentru un an.

Deci corect ar fi fost :
-ca valoare absoluta: dobanda
-ca valoare relativa : rata dobanzii

Numai ca aceasta varianta nu era

blink.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved