Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (93) « Primul ... 88 89 [90] 91 92 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Salarii Invatamant
bizman
Trimis: 22 Jan 2019, 11:28 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (yoko70 @ 22 Jan 2019, 08:32 AM)
QUOTE (bizman @ 22 Jan 2019, 12:02 AM)

"Ce rezultă prin majorarea unui salariu de bază? Un nou salariu de bază."
Este atât de simplu încât chiar nu înțeleg de ce nu înțelegi.

Nici eu nu pot sa inteleg cum de nu poti intelege lucruri simple ...venitul salarial= salariu de baza + majorarile salariului de baza:))

salariu de baza= si spor de vechime, daca dirigentia face parte din salariul de baza("ca e majorare a salariului de baza"), ar insemna ca o persoana cu 20 de ani vechime in munca are 20*10% ani lucrati!:))

20 ani=20 ani!Intelegi?smile.gif)

20=20! 20 de ani *12 luni=240 de luni, 10% *240=24 de luni:))

O să mai fac totuși un ultim efort că văd că nu înțelegi, sau mai bine spus înțelegi tu dar nu vrei sub nici o formă să iei în calcul și celelalte reglementări pe care ți le-am reprodus de parcă nici n-ar exista.

Articolul 38 din legea 153/2017
(3) Începând cu data de 1 ianuarie 2018 se acordă următoarele creșteri salariale:
a) cuantumul brut al salariilor de bază, soldelor de funcție/salariilor de funcție, indemnizațiilor de încadrare, precum și cuantumul brut al sporurilor, indemnizațiilor, compensațiilor, primelor, premiilor și al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare care fac parte, potrivit legii, din salariul lunar brut, indemnizația brută de încadrare, solda lunară/salariul lunar de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice SE MAJOREAZĂ CU 25% față de nivelul acordat pentru luna decembrie 2017, fără a depăși limita prevăzută la art. 25, în măsura în care personalul respectiv își desfășoară activitatea în aceleași condiții;

(3) d) prin excepție de la lit. a), începând cu 1 martie 2018, cuantumul brut al salariilor de bază, precum și cuantumul sporurilor, indemnizațiilor, compensațiilor, primelor, premiilor și al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare care fac parte, potrivit legii, din salariul brut, de care beneficiază personalul didactic din unitățile/instituțiile de învățământ preuniversitar și universitar de stat, inclusiv unitățile conexe, precum și personalul din cadrul Agenției Române de Asigurare a Calității în Învățământul Superior, SE MAJOREAZĂ CU 20% față de nivelul acordat pentru luna februarie 2018, cu respectarea prevederilor alin. (6);

Articolul 34 din OUG 114/2018
(1) Prin derogare de la prevederile art. 38 alin. (4) din Legea-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, cu modificările și completările ulterioare, începând cu 1 ianuarie 2019, salariile de bază, soldele de funcție/salariile de funcție, indemnizațiile de încadrare SE MAJOREAZĂ cu 1/4 din diferența dintre salariul de bază, solda de funcție/salariul de funcție, indemnizația de încadrare prevăzute de lege pentru anul 2022 și cel/cea din luna decembrie 2018.

Din nou te întreb. Ce rezultă prin MAJORAREA salariilor de bază din reglementările de mai sus? Și să răspunzi cu DA sau NU, nu mă mai lua pe după vișin. DA sau NU? Rezultă sau nu rezultă noul salariu de bază? Aaaaa scuze astea nu sunt majorări. Doar cele prevăzute de art 4, 5 și 8 sunt majorări și astea nu sunt? Hai bre las-o-ncolo de treabă. Limba română are un singur înțeles pentru cuvântul majorare. Toate sunt majorări și prin majorarea salariului de bază rezultă un nou salariu de bază.

Articolul 16 din Anexa 1 la legea 153/2017
Pentru personalul didactic de predare din învățământ se acordă un spor de suprasolicitare neuropsihică, de 10% din salariul de bază, începând cu data de 1 decembrie 2018.

Este vorba de 10% din noul salariu de bază obținut din salariul de bază majorat cu procentele corespunzătoare pentru special, merit, dirigenție..

Articolul 4
Personalul didactic din învățământul special beneficiază de o majorare cu 15% a salariului de bază.

Articolul 5
(1) Personalul didactic din învățământ, inclusiv personalul didactic auxiliar din bibliotecile centrale universitare, beneficiază de gradație de merit, acordată prin concurs. Această gradație se acordă pentru 16% din posturile didactice existente la nivelul inspectoratului școlar, bibliotecilor centrale universitare, respectiv al instituției de nivel superior și reprezintă o creștere cu 25% a salariului de bază deținut. Gradația de merit se atribuie pe o perioadă de 5 ani.

Articolul 8
Personalul didactic care îndeplinește funcția de diriginte, învățătorii, educatoarele, institutorii, profesorii pentru învățământul primar, profesorii pentru învățământul preșcolar beneficiază de o majorare de 10% a salariului de bază.

Subiect închis. Nu mai răspund suplimentar pentru o chestiune atât de clară pe care nu vrei s-o înțelegi. Am foarte mult de lucru la actualizarea aplicației și nu mai pierd timpul cu așa ceva.

--------------------
Calculator Salarii Invatamant v3.24
Program de calcul al salariilor care include modificarile de la 01 ianuarie 2019
Invatamant Preuniversitar | Auxiliari si nedidactici | Promovarea romanismului in invatamant
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
bizman
Trimis: 22 Jan 2019, 11:40 AM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 21 Jan 2019, 04:25 PM)
QUOTE (bizman @ 21 Jan 2019, 02:49 PM)

Ți-am arătat pe lege că în tariful orar conform legii nu intră stresul dar cu toate acestea și Siveco l-a introdus și eu la rândul meul l-am băgat cu toate că nu există o bază legală.
Mai bine zi: SĂ FIE PRIMIT. wink.gif
Vezi că cineva s-ar putea să se răzgândească. tongue.gif

Nu ai aratat ceva... ca nu prea intelegi legea, stresul trebuie aplicat si la plata cu ora....in baza articolul 16-Pentru personalul didactic de predare din învățământ se acordă un spor de suprasolicitare neuropsihică, de 10% din salariul de bază, începând cu data de 1 decembrie 2018. smile.gif)

Imi citezi un ordin de Ministru? Ordinul asta de ministru nu-i legal in masura in care schimba principiile legii 153:))

Atunci ai fi singurul care nu vede că în ordinul respectiv nu scrie absolut nimic despre stres. Dacă nu spune atunci nu intră în plata cu ora, e simplu.
Cât privește principiile legii 153/2017 mă abțin. În condițiile în care conform legii 153/2017 există 3 salarii de bază DIFERITE pentru persoane care au aceeași funcție, aceleași studii, grad, vechime în muncă și în învățământ, în aceste condiții nu mai mai vorbim de principii ci de discriminare.

Articolul 9 din Ordinul 4827/2018
(2) Pentru calculul tarifului la plata cu ora aferent posturilor didactice de predare/catedrelor vacante/rezervate se utilizează salariul de bază aferent cadrului didactic încadrat, având în vedere treapta de vechime în învățământ și gradul didactic corespunzător. La salariul de bază se aplică, după caz, următoarele sporuri: indemnizație pentru învățământ special, indemnizație pentru zone izolate, spor pentru activitatea de predare în sistemul penitenciar, spor pentru predare simultană.

Îți recomand acest filmuleț extraordinar. E exact ceea ce faci. Ești Gică Contra care contești absolut orice evidență.
https://www.facebook.com/UslipIasiNews/vide...367248937164330

Doamne ajută! Numai bine. Am treabă la aplicație acum.

Acest mesaj a fost modificat de către bizman la data 22 Jan 2019, 11:48 AM

--------------------
Program de calcul al salariilor care include modificarile de la 01 ianuarie 2019
Invatamant Preuniversitar | Auxiliari si nedidactici | Promovarea romanismului in invatamant
yoko70
Trimis: 22 Jan 2019, 03:19 PM

Mentor

QUOTE (bizman @ 22 Jan 2019, 12:40 PM)

Atunci ai fi singurul care nu vede că în ordinul respectiv nu scrie absolut nimic despre stres. Dacă nu spune atunci nu intră în plata cu ora, e simplu.

Ministerul nu avea de ce sa spuna ceva despre stres din moment ce este deja acordat prin lege pentru orice activitate de predare, iar plata cu ora este activitate desfasurata de catre personalul didactic de predare:))

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 22 Jan 2019, 03:20 PM
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 22 Jan 2019, 03:26 PM

Mentor

QUOTE (bizman @ 22 Jan 2019, 12:28 PM)
QUOTE (yoko70 @ 22 Jan 2019, 08:32 AM)
QUOTE (bizman @ 22 Jan 2019, 12:02 AM)

Este atât de simplu încât chiar nu înțeleg de ce nu înțelegi.

Nici eu nu pot sa inteleg cum de nu poti intelege lucruri simple ...venitul salarial= salariu de baza + majorarile salariului de baza:))

salariu de baza= si spor de vechime, daca dirigentia face parte din salariul de baza("ca e majorare a salariului de baza"), ar insemna ca o persoana cu 20 de ani vechime in munca are 20*10% ani lucrati!:))

20 ani=20 ani!Intelegi?smile.gif)

20=20! 20 de ani *12 luni=240 de luni, 10% *240=24 de luni:))

O să mai fac totuși un ultim efort că văd că nu înțelegi, sau mai bine spus înțelegi tu dar nu vrei sub nici o formă să iei în calcul și celelalte reglementări pe care ți le-am reprodus de parcă nici n-ar exista.

(3) Începând cu data de 1 ianuarie 2018 se acordă următoarele creșteri salariale:
a) cuantumul brut al salariilor de bază, soldelor de funcție/salariilor de funcție, indemnizațiilor de încadrare, precum și cuantumul brut al sporurilor, indemnizațiilor, compensațiilor, primelor, premiilor și al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare care fac parte, potrivit legii, din salariul lunar brut, indemnizația brută de încadrare, solda lunară/salariul lunar de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice SE MAJOREAZĂ CU 25% față de nivelul acordat pentru luna decembrie 2017, fără a depăși limita prevăzută la art. 25, în măsura în care personalul respectiv își desfășoară activitatea în aceleași condiții;

(3) d) prin excepție de la lit. a), începând cu 1 martie 2018, cuantumul brut al salariilor de bază, precum și cuantumul sporurilor, indemnizațiilor, compensațiilor, primelor, premiilor și al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare care fac parte, potrivit legii, din salariul brut, de care beneficiază personalul didactic din unitățile/instituțiile de învățământ preuniversitar și universitar de stat, inclusiv unitățile conexe, precum și personalul din cadrul Agenției Române de Asigurare a Calității în Învățământul Superior, SE MAJOREAZĂ CU 20% față de nivelul acordat pentru luna februarie 2018, cu respectarea prevederilor alin. (6);

Articolul 34 din OUG 114/2018
(1) Prin derogare de la prevederile art. 38 alin. (4) din Legea-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, cu modificările și completările ulterioare, începând cu 1 ianuarie 2019, salariile de bază, soldele de funcție/salariile de funcție, indemnizațiile de încadrare SE MAJOREAZĂ cu 1/4 din diferența dintre salariul de bază, solda de funcție/salariul de funcție, indemnizația de încadrare prevăzute de lege pentru anul 2022 și cel/cea din luna decembrie 2018.

Din nou te întreb. Ce rezultă prin MAJORAREA salariilor de bază din reglementările de mai sus? Și să răspunzi cu DA sau NU, nu mă mai lua pe după vișin. DA sau NU? Rezultă sau nu rezultă noul salariu de bază? Aaaaa scuze astea nu sunt majorări. Doar cele prevăzute de art 4, 5 și 8 sunt majorări și astea nu sunt? Hai bre las-o-ncolo de treabă. Limba română are un singur înțeles pentru cuvântul majorare. Toate sunt majorări și prin majorarea salariului de bază rezultă un nou salariu de bază.

Articolul 16 din Anexa 1 la legea 153/2017
Pentru personalul didactic de predare din învățământ se acordă un spor de suprasolicitare neuropsihică, de 10% din salariul de bază, începând cu data de 1 decembrie 2018.

Este vorba de 10% din noul salariu de bază obținut din salariul de bază majorat cu procentele corespunzătoare pentru special, merit, dirigenție..

Articolul 4
Personalul didactic din învățământul special beneficiază de o majorare cu 15% a salariului de bază.

Articolul 5
(1) Personalul didactic din învățământ, inclusiv personalul didactic auxiliar din bibliotecile centrale universitare, beneficiază de gradație de merit, acordată prin concurs. Această gradație se acordă pentru 16% din posturile didactice existente la nivelul inspectoratului școlar, bibliotecilor centrale universitare, respectiv al instituției de nivel superior și reprezintă o creștere cu 25% a salariului de bază deținut. Gradația de merit se atribuie pe o perioadă de 5 ani.

Articolul 8
Personalul didactic care îndeplinește funcția de diriginte, învățătorii, educatoarele, institutorii, profesorii pentru învățământul primar, profesorii pentru învățământul preșcolar beneficiază de o majorare de 10% a salariului de bază.

Subiect închis. Nu mai răspund suplimentar pentru o chestiune atât de clară pe care nu vrei s-o înțelegi. Am foarte mult de lucru la actualizarea aplicației și nu mai pierd timpul cu așa ceva.

ART. 7
În înțelesul prezentei legi, termenii și expresiile de mai jos au următoarea semnificație:
a) salariul de bază reprezintă suma de bani la care are dreptul lunar personalul plătit din fonduri publice, corespunzător funcției, gradului/treptei profesionale, gradației, vechimii în specialitate, astfel cum este stabilită în anexele nr. I - IX;

Mesaj personal
ihatemyjob
Trimis: 22 Jan 2019, 04:11 PM

Utilizator activ

Stimate domn/doamna bizman &yoko nu v-ati saturat sa tot postati articole de legi degeaba???vi se pare ca guvernul functioneaza pe baza legilor... sau ca respecta vreo lege??? Nu mai bine respiram putin si ne amuzam de trasnaile Abramburicai !!! Si iesim mai castigati si mai relaxati!!!😁😁😁
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 22 Jan 2019, 06:38 PM

Mentor

QUOTE (ihatemyjob @ 22 Jan 2019, 05:11 PM)
Stimate domn/doamna bizman &yoko nu v-ati saturat sa tot postati articole de legi degeaba???vi se pare ca guvernul functioneaza pe baza legilor... sau ca respecta vreo lege??? Nu mai bine respiram putin si ne amuzam de trasnaile Abramburicai !!! Si iesim mai castigati si mai relaxati!!!😁😁😁

Nu, chiar ma simt in forma:))
Problema e simpla....pentru mine:))
Am in decembrie 2018 un salariu de baza care contine salariu de baza +dirigentie+gradatie de merit+doctorat...

Din ce e format salariul meu de baza n 2020(2022) pentru a-mi creste salariul cu 1/4?

Din mere scadem mere...smile.gif

Corect ar fi sa scad dintr-un salariu de baza format si din dirigentie/merit/doctorat-salariul din 2022-, un alt salariu de baza format si din dirigentie/merit/doctorat-salariul din 2018 smile.gif)

E o discutie preventiva...avem cumva sporuri calculate la nivelul lui decembrie 2016 si pentru ca nu am fost atenti ?smile.gif)
Ca aceasta definitie a salariului de baza data de domnul cu macheta/Minister nu rezista in fata unui examen in fata ICCJ ....asta e!:))
Nu ma deranjeaza sa primesc mai multi bani daca nu vine si Curtea de Conturi si ma pune sa ii dau inapoi:))

dirigentia este/nu este in 2022, gradatia de merit la fel, doar de "baza" nu pot fi "deposedat":prof, S, gradul didactic, vechimea in munca/invatamant smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 22 Jan 2019, 06:45 PM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
sce
Trimis: 22 Jan 2019, 07:26 PM

Utilizator avansat

Mesaj personal
bizman
Trimis: 22 Jan 2019, 08:44 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 22 Jan 2019, 04:26 PM)
ART. 7
În înțelesul prezentei legi, termenii și expresiile de mai jos au următoarea semnificație:
a) salariul de bază reprezintă suma de bani la care are dreptul lunar personalul plătit din fonduri publice, corespunzător funcției, gradului/treptei profesionale, gradației, vechimii în specialitate, astfel cum este stabilită în anexele nr. I - IX;

Langa danga, danga langa și de la pășune iaca, tacticoasă vine vițica... wink.gif
Legea 153/2017 nu are doar un singur articol.

--------------------
yoko70
Trimis: 22 Jan 2019, 09:09 PM

Mentor

QUOTE (bizman @ 22 Jan 2019, 09:44 PM)
QUOTE (yoko70 @ 22 Jan 2019, 04:26 PM)
ART. 7

Langa danga, danga langa și de la pășune iaca, tacticoasă vine vițica... wink.gif
Legea 153/2017 nu are doar un singur articol.

Tratam vaca si cu nationalism de 2 lei/indemnuri de iesit la referendum:))

Art. 159.
(1) Salariul reprezintă contraprestația muncii depuse de salariat în baza contractului individual de muncă.
(2) Pentru munca prestată în baza contractului individual de muncă fiecare salariat are dreptul la un salariu exprimat în bani.
(3) La stabilirea și la acordarea salariului este interzisă orice discriminare pe crierii de(...) vârstă...

Articolul 7
Termeni
a) salariul de bază reprezintă suma de bani la care are dreptul lunar personalul plătit din fonduri publice, corespunzător funcției, gradului/treptei profesionale, gradației, vechimii în specialitate, astfel cum este stabilită în anexele nr. I-IX;

Daca majorarile(care sunt doar pentru unii-dirigentie, gradatie de merit) ar face parte din salariu de baza....ar inseamna ca munca unei persoane cu o vechime in munca/invatamant mai mica sa fie apreciata mai mult decat munca unei persoane cu o vechime mai mare .... din acest motiv majorarea salariului de baza nu poate face parte din salariul de baza. Totul este subordonat art 16 cu 1 din Constitutie...smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 22 Jan 2019, 09:21 PM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 22 Jan 2019, 09:37 PM

Mentor

Un prof de mate are clasele A,B, C, D +dirigentie la A
Salariul sau de baza= o suma de bani pentru ca preda mate la A,B,C,D.
Daca dirigentia ar face parte din salariul de baza....ar inseamna ca proful de mate preda dirigentie si la B, C, D. Preda proful de mate dirigentia la B, C, D?
Evident ca nu! Primeste proful de mate o majorare a salariului de baza cu 10%, doar atat, dar baza asta marita cu 10% nu poate fi luata in calcul pentru acordarea sporului de stres intrucat acest prof. nu s-a stresat predand dirigentie la B, C, D:))

Daca din punct de vedere matematic iese aceeasi suma...e altceva

dar sporul de stres ar trebui aplicat separat...pentru 18 ore de predare si pentru dirigentie....iese aceeasi suma? asta e, insa arat ca respect munca de baza in aceeasi masura!:)

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 22 Jan 2019, 09:40 PM
Mesaj personal
bizman
Trimis: 22 Jan 2019, 11:42 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 22 Jan 2019, 10:09 PM)
... Totul este subordonat art 16 cu 1 din Constitutie...smile.gif

Din fericire salarizarea nu e reglementată de Constituție dar dacă vreți puteți cita și din Biblie că nu mă supăr. wink.gif

--------------------
bizman
Trimis: 22 Jan 2019, 11:53 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 22 Jan 2019, 10:37 PM)
Daca dirigentia ar face parte din salariul de baza....ar inseamna ca proful de mate preda dirigentie si la B, C, D. Preda proful de mate dirigentia la B, C, D?
Evident ca nu! Primeste proful de mate o majorare a salariului de baza cu 10%, doar atat, dar baza asta marita cu 10% nu poate fi luata in calcul pentru acordarea sporului de stres intrucat acest prof. nu s-a stresat predand dirigentie la B, C, D:))

dar sporul de stres ar trebui aplicat separat...pentru 18 ore de predare si pentru dirigentie....iese aceeasi suma? asta e, insa arat ca respect munca de baza in aceeasi masura!:)

Ceea ce spui n-are nici o treabă cu logica. Eu zic să reiei de la început fiecare propoziție să vezi de câte ori ai sfidat orice logică. Sincer, verifici ceea ce spui? Am obosit. Fă și tu ceva mai util.

--------------------
yoko70
Trimis: 23 Jan 2019, 07:25 AM

Mentor

QUOTE (bizman @ 23 Jan 2019, 12:42 AM)

Din fericire salarizarea nu e reglementată de Constituție dar dacă vreți puteți cita și din Biblie că nu mă supăr. wink.gif

Evident ca art. 16 nu are nicio legatura cu salarizarea smile.gif)

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 23 Jan 2019, 07:28 AM

Mentor

QUOTE (bizman @ 23 Jan 2019, 12:53 AM)
QUOTE (yoko70 @ 22 Jan 2019, 10:37 PM)

dar sporul de stres ar trebui aplicat separat...pentru 18 ore de predare  si pentru dirigentie....iese aceeasi suma? asta e, insa arat ca respect munca de baza in aceeasi masura!:)

Ceea ce spui n-are nici o treabă cu logica. Eu zic să reiei de la început fiecare propoziție să vezi de câte ori ai sfidat orice logică. Sincer, verifici ceea ce spui? Am obosit. Fă și tu ceva mai util.

Evident ca lucrurile destepte te obosesc, din motivul asta s-a inventat meseria de prof:))
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 23 Jan 2019, 07:44 AM

Mentor

Ora de mate a unui prof de mate din cele 18 = 50 de lei;
Ora de mate a unui prof de mate care-i si diriginte=55 de lei, 50 *10% dirigentie
Sunt egali in fata legi? Nu, cu toata ca au aceleasi studii, grad didactic , vechime in munca si in invatamant...

Toate orele de mate trebuie platite la fel:))

Salariul de baza nu trebuie sa imi incalce 16 cu 1 din Constitutie;

"E adevarart ca asa spune Ministerul!" E adevarat pentru asa scrie in lege!"
Ce sa spun!:))

O lege trebuie sa respecte si ea principiile din normele juridice superioare! Baietii care citesc au obtinut restante salariale pe legea 221 pana prin 2015! 2008-2015! Cred ca omul-cu macheta nu e printre ei! Sunt convins!:))

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 23 Jan 2019, 07:47 AM
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 23 Jan 2019, 10:37 AM

Utilizator avansat

Legile sunt încâlcite, ambiguu formulate și cu tot soiul de modificări și prorogări.
În concluzie se aplică după ureche sau pentru a se face economii la buget. Cum e posibil să se platească anumite drepturi raportat la salariul de ”bază”din 2016?

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
bizman
Trimis: 23 Jan 2019, 11:25 AM

Utilizator avansat

De la 01.09.2017 există 3 categorii de persoane cu aceeași funcție, nivel studii, grad, vechime învățământ și muncă dar cu salarii de bază diferite: "reîncadrații", "înghețații" și "normalii".

Când mai postezi am rugămintea să postezi și sursa, lege, articol, altfel nu are nici o valoare decât cel mult de maculatură .... ca să știe omul ce vorbești.
Când vei posta o hotărâre a Curții Constituționale privind neconstituționalitatea vreunui articol privind salariile de bază reglementate prin legea 153/2017 și corecția făcută de Parlament și afișată și în Monitorul Oficial, atunci să mă anunți și pe mine. wink.gif

Până atunci rămâne cum am stabilit.
Este doar o posibilă explicație de ce se aplică stresul la bază+... în lipsa oricăror alte reglementări EXPLICITE în lege. Nu e bază+... ci e noul salariu de bază majorat.

Acest mesaj a fost modificat de către bizman la data 23 Jan 2019, 11:33 AM

--------------------
yoko70
Trimis: 23 Jan 2019, 02:52 PM

Mentor

QUOTE (bizman @ 23 Jan 2019, 12:25 PM)

Până atunci rămâne cum am stabilit.
....
Este doar o posibilă explicație de ce se aplică stresul la bază+... în lipsa oricăror alte reglementări EXPLICITE în lege. Nu e bază+... ci e noul salariu de bază majorat.

Eu nu am stabilit nimic cu tine:)
Cine sunteti voi care stabiliti ce si cum? Noua securitate?smile.gif)

Nivelul incepator="e asa pentru ca asa scrie in lege"...

Nivelul avansat= "s-a scris asa in lege pentru ca ..."

Vezi si tu unde esti...
Mesaj personal
atomic
Trimis: 23 Jan 2019, 09:00 PM

Utilizator avansat

QUOTE (bizman @ 22 Jan 2019, 11:42 PM)

Vezi ca @yoko n-a fost nici la mizeria aia cu "familia traditionala"! ... au fost dor cei care nu stiau ce inseamna, vreo 20% ...

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 23 Jan 2019, 09:02 PM

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
grapefruit
Trimis: 23 Jan 2019, 09:41 PM

Utilizator
**

Egalitatea in fata legii presupune egalitate in aceeasi ipoteza.Cum profesorul este diriginte si altul nu e ,nefiind in aceeasi ipoteza nu incalca deloc egalitatea in fata legii.
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 23 Jan 2019, 10:20 PM

Mentor

QUOTE (grapefruit @ 23 Jan 2019, 10:41 PM)
Egalitatea in fata legii presupune egalitate in aceeasi ipoteza.Cum profesorul este diriginte si altul nu e ,nefiind in aceeasi ipoteza nu incalca deloc egalitatea in fata legii.

Tocmai despre 'identitate pentru cei identici este vorba', e cartea clasica a lui Sartori, da' cine o mai citeste?smile.gif)

Nu poti sa ai mai mult la salariu ca prof de mate, pentru orele de mate predate, pentru ca esti si diriginte... e greu cu egalitatea asta cand nu intelegi nici macar Capra cu 3 iezi, acolo 1 ied= 1 ied:))

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 23 Jan 2019, 10:23 PM
Mesaj personal
sebis
Trimis: 28 Jan 2019, 05:25 PM

Utilizator activ

Am primit decizia privind noua mărire de salariu, 100 de lei net. Aceasta reprezinta diferența de 25 %... Prof, 22_25 ani vechime.
Mesaj personal
elita
Trimis: 28 Jan 2019, 06:30 PM

Utilizator avansat

QUOTE (sebis @ 28 Jan 2019, 06:25 PM)
Am primit decizia privind noua mărire de salariu, 100 de lei net. Aceasta reprezinta diferența de 25 %... Prof, 22_25 ani vechime.

Cu gradul 1?
Mesaj personal
sebis
Trimis: 28 Jan 2019, 06:33 PM

Utilizator activ

Da. Gradul I. Mărirea se referă doar la diferența de 25%. Sporurile au rămas ca în dec. De aceea, banii sunt putini.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 28 Jan 2019, 07:39 PM

Mentor

QUOTE (sebis @ 28 Jan 2019, 05:25 PM)

Nu poate fi doar 100 lei. Ar trebui să fie 191 lei net.

--------------------
Mesaj personal
1 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
1 utilizator(i): sce

OpțiuniPagini: (93) « Primul ... 88 89 [90] 91 92 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved