Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> lipsa contract de munca titular 1979, dosar personal titular fara CIM
maseuru
Trimis: 22 Oct 2018, 09:17 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Buna ziua! In urma unui control, nu a gasit contractul de munca a unui titular din 1979, si un al caz titular din 1988 la o scoala si transferat la scoala unde sunt..mentionez ca am vechime de 15 ani in unitate..ce ar trebui sa fac?! sa-i fac un alt contract de munca?! Sau cum ati procedat dvs daca ati avut cazuri de genu!
Mesaj personal
iris_mc
Trimis: 27 Oct 2018, 06:13 PM

Utilizator activ

QUOTE (maseuru @ 22 Oct 2018, 10:17 AM)
Buna ziua! In urma unui control, nu a gasit contractul de munca a unui titular din 1979, si un al caz titular din 1988 la o scoala si transferat la scoala unde sunt..mentionez ca am vechime de 15 ani in unitate..ce ar trebui sa fac?! sa-i fac un alt contract de munca?! Sau cum ati procedat dvs daca ati avut cazuri de genu!

Interesanta situatie.Mai sunt asemenea cazuri si la alte scoli.
Chiar sunt curioasă cum se pot rezolva.
Mesaj personal
ofelia_tamara
Trimis: 27 Oct 2018, 08:05 PM

Utilizator
**

In cazul in care angajatul detine un exemplar al contractului de munca se face o copie al acestuia care se autentifica ”conform cu originalul” de catre directorul unitatii si se intocmeste un proces verbal in care se consemneaza cauza pentru care la dosarul de personal se anexeaza o copie conforma cu originalul.

In cazul in care angajatul nu detine un exemplar al contractului de munca cred ca ar trebui reconstituit in baza carnetului de munca sau daca nici acesta nu exista in baza statului de plata de la data angajarii si al conditiilor din acea perioada pt timpul de munca, concediu de odihna,dreptul la preaviz...... se consemneaza pe contract” reconstituit” deoarece nu va purta semnatura directorului de la data angajarii si nici stampila unitatii si as intocmi un proces verbal in care as consemna la fel motivul pentru care s-a procedat la reconstituirea contractului.

In primul si primul rand cred ca ar trebui vazut cine incheia contractele de munca in acea perioada,unitatea scolara?
La data luarii la cunostinta a faptului ca, acest contract nu se gaseste in unitate as incheia un proces verbal de fata cu directorul unitatii si un martor pt ca de la data luarii la cunostinta urmeaza partea distractiva,stabilirea vinovatului, tragerea la raspundere,modul de remediere.......

Aceasta este parerea mea.

Eu nu as ezita sa cer parerea ITM-ului si as consulta si un avocat in dreptul muncii referitor la modul de rezolvare al acestui caz. Ce trebuie sa faca unitatea daca nu detine un exemplar al contractului.
Mesaj personal
nikko68
Trimis: 28 Oct 2018, 10:00 AM

Utilizator avansat

QUOTE (ofelia_tamara @ 27 Oct 2018, 09:05 PM)

Eu nu as ezita sa cer parerea ITM-ului si as consulta si un avocat in dreptul muncii referitor la modul de rezolvare al acestui caz. Ce trebuie sa faca unitatea daca nu detine un exemplar al contractului.

Si eu cred ca asa ar fi cel mai bine sa se procedeze.
Orice se poate remedia daca exista bunavointa si cei de la ITM sunt cooperanti.Daca timpul va permite poate ne comunicati si noua cum s-a solutionat aceasta problema.Eu sunt foarte interesata.
Si in alta ordine de idei directorul institutiei ar trebui sa coordoneze rezolvarea cazului.
Va doresc mult succes.
Mesaj personal
lumezean
Trimis: 14 Nov 2018, 02:41 PM

Utilizator activ

QUOTE (nikko68 @ 28 Oct 2018, 11:00 AM)
QUOTE (ofelia_tamara @ 27 Oct 2018, 09:05 PM)

Eu nu as ezita sa  cer parerea ITM-ului si as consulta si un  avocat in dreptul muncii referitor la modul de rezolvare al acestui caz. Ce trebuie sa faca unitatea  daca  nu detine un exemplar al contractului.

Si eu cred ca asa ar fi cel mai bine sa se procedeze.
Orice se poate remedia daca exista bunavointa si cei de la ITM sunt cooperanti.Daca timpul va permite poate ne comunicati si noua cum s-a solutionat aceasta problema.Eu sunt foarte interesata.
Si in alta ordine de idei directorul institutiei ar trebui sa coordoneze rezolvarea cazului.
Va doresc mult succes.

dar in Revisal cum l-ati introdus cu ce numar de contract? In luna martie 2001 s-au facut contracte de munca pentru toti salariatii din unitate, chiar daca erau titulari cu vechime, nu mai tin minte in baza caror legi, inainte de 2001 nu existau contracte de munca profesorii veneau cu dispozitia de repartizare si atat, daca veti verifica in arhiva unitatii dumneavoastra dosarele vechi de personal veti vedea ca nimeni nu are contract de munca, cel putin eu nu am gasit in nici un dosar.
Mesaj personal
marika1974
Trimis: 17 Jan 2019, 03:45 PM

Utilizator activ

si eu am aceasta problema nu stiu cum sa rezolv /
Mesaj personal
alielena
Trimis: 23 Jan 2019, 03:46 PM

Utilizator activ

De acord cu dl/dna lumezean.Nici eu nu am gasit contracte de munca pentru profesori cand m-am angajat.Se incadrau cu decizia de repartizare,fara ea nu existau.Oricum e ciudat in invatamant :Isj da decizia si scoala face contractul.Parerea mea . Multi primeau decizia de repartizare prin noiembrie si noi eram la mijloc prinsi intre ITM.ISJ si profesori.Acum s-a reglementat, deciziile de repartizare vin cu data din august si au inteles si profesorii repartizati dupa 1 septembrie ca nu pot fi platiti din ziua in care se prezinta la post.Am facut contracte la toti cu 2006.
Mesaj personal
lucy.ana
Trimis: 12 Feb 2019, 12:32 PM

Utilizator avansat

Daca in carnetul de munca aveti nr si data contractului individual de munca, ati putea intocmi un act aditional la contract cu toate articolele contractului de munca valabil la zi.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved