Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> noua lege a educatiei, reconversie
grapefruit
Trimis: 24 Dec 2018, 12:02 AM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna seara,am vazut la televizor ca se lucreaza de zor la o noua lege a educatiei.Intrebarea care ma macina este daca exista posibilitatea ca in noua lege a educatiei sa fie scoase din afara legii cursurile de reconversie profesionala?
Mesaj personal
ramclaudia
Trimis: 24 Dec 2018, 08:37 AM

Utilizator avansat

QUOTE (grapefruit @ 24 Dec 2018, 01:02 AM)
Buna seara,am vazut la televizor ca se lucreaza de zor la o noua lege a educatiei.Intrebarea care ma macina este daca exista posibilitatea ca in noua lege a educatiei sa fie scoase din afara legii cursurile de reconversie profesionala?

De ce sa fie scoase?
Mesaj personal
grapefruit
Trimis: 24 Dec 2018, 09:36 AM

Utilizator
**

L-am auzit pe Gologan(presedintele Societatii de Stiinte Matematice) ,spunand ca nu i se pare normal ca dupa 2 ani sa te duci in fata elevilor ca profesor de matematica prin comparatie cu unil care face facultatea si masterul pe matematica.
Mesaj personal
roset
Trimis: 24 Dec 2018, 06:21 PM

Mentor

Păi nu Gologan face legea! laugh.gif (Gologanul poate face reconversia tongue.gif ):

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
grapefruit
Trimis: 24 Dec 2018, 07:16 PM

Utilizator
**

Ca si curiozitate,pana la legea din 2011 se prevedea un mecanism asemanator?
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 25 Dec 2018, 11:40 AM

Utilizator avansat

QUOTE (grapefruit @ 24 Dec 2018, 10:36 AM)
L-am auzit pe Gologan(presedintele Societatii de Stiinte Matematice) ,spunand ca nu i se pare normal ca dupa 2 ani sa te duci in fata elevilor ca profesor de matematica prin comparatie cu unil care face facultatea si masterul pe matematica.

Are foarte mare dreptate. Tinand cont de modul in care se fac aceste cursuri de reconverie, de cele mai multe ori fiind necesara numai plata taxei de scolarizare, nu cred ca se pot gasi prea multe argumente pentru sustinerea lor.
Mesaj personal
grapefruit
Trimis: 25 Dec 2018, 05:55 PM

Utilizator
**

Atunci exista o problema cu universitatile care permit acest lucru ,nu cu programul in sine.La fel cum exista facultati private unde dai banu si ai diploma.
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 25 Dec 2018, 06:07 PM

Utilizator avansat

QUOTE (grapefruit @ 24 Dec 2018, 07:16 PM)
Ca si curiozitate,pana la legea din 2011 se prevedea un mecanism asemanator?

Da.

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
ClaudiaLoredana
Trimis: 26 Dec 2018, 10:30 AM

Utilizator activ

Stimati colegi,
Imi pare rau ca va contrazic, dar nu puteti generaliza. Eu sunt profesor de matematica la un colegiu respectabil din capitala. Am urmat cursuri de conversie profesionala la Universitatea Bucuresti, Facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei, Pedagogia Invatamantului Primar si Prescolar. Am facut aceste cursuri pentru mine, deoarece urma sa imi dau copilul la scoala. Va spun cinstit ca profesorii de aici au fost deosebiti, bine pregatiti si au tinut la buna pregatire a absolventilor. Acum este drept ca nu-i greu sa fii invatator daca esti deja profesor.
In ce priveste conversia in matematica, impartasesc aceeasim parere cu domnul Gologan. Nu cred ca poti invata matematica in doi ani la distanta, in timp ce altii o invata in 3+2 ani la zi. dry.gif
Mesaj personal
ClaudiaLoredana
Trimis: 26 Dec 2018, 10:31 AM

Utilizator activ

Scuzati grasala: aceeasi parere
Mesaj personal
4ward
Trimis: 26 Dec 2018, 02:43 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ClaudiaLoredana @ 26 Dec 2018, 11:31 AM)
Scuzati grasala: aceeasi parere

*greșeală
Mai pretindeți că i-ați putea învăța pe cei mici să scrie ... mad.gif

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
ClaudiaLoredana
Trimis: 26 Dec 2018, 04:36 PM

Utilizator activ

Eram sigura ca se va gasi un/o "inteligenta" sa ma corecteze. Subiectul pus in discutie era altul. De aceea sunem unde suntem, pentru ca scolile sunt pline de "minti luminate" ca a ta, care nu inteleg esenta fenomenului, dar vaneaza greselile altora. Este totusi ziua de Craciun. Am observant greseala de cand am postat, dar aveam ceva mai important de facut in ziua de Craciun decat sa caut nod in papura. Am vrut doar sa atrag atentia ca nu toate universitatile scot oameni nepregatiti. Dar fiecare intelege cat , daca poate.

Craciun fericit!
Mesaj personal
ClaudiaLoredana
Trimis: 26 Dec 2018, 04:39 PM

Utilizator activ

Scuze de greseala: Intelege cat poate, daca poate.
Probabil ca vei observa si faptul ca am omis un cuvant.
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 27 Dec 2018, 03:09 PM

Utilizator avansat

QUOTE (grapefruit @ 24 Dec 2018, 01:02 AM)

Nu cred că ar fi corect să fie scoase în afara legii cursurile de reconversie profesională, ci doar să fie temeinic făcute.
Noi nu avem facultăți care să scoată profesori pregătiți metodic și psihopedagogic, din păcate.
Experiența ne transformă în profesori, nu facultatea. Aici trebuie intervenit, în opinia mea.

--------------------
În cei 22 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
4ward
Trimis: 27 Dec 2018, 09:40 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ClaudiaLoredana @ 26 Dec 2018, 05:36 PM)
De aceea sunem unde suntem, pentru ca scolile sunt pline de "minti luminate" ca a ta, care nu inteleg esenta fenomenului,

laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Am observant greseala de cand am postat, dar aveam ceva mai important de facut in ziua de Craciun decat sa caut nod in papura.

Să-ți cauți... Există butonul "edit".

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
Peg
Trimis: 23 Jan 2019, 03:00 PM

Utilizator activ

La mate e o problema, e prea multă. Ar trebui cursuri de reconversie pt a forma profesori de algebra sau profesori de analiza matematică etc. Si la celelalte discipline s-au disociat unele materii in discipline de sine stătătoare.
Mesaj personal
epetroiu
Trimis: 23 Jan 2019, 03:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ClaudiaLoredana @ 26 Dec 2018, 11:30 AM)
Nu cred ca poti invata matematica in doi ani la distanta, in timp ce altii o invata in 3+2 ani la zi.

Matematica se invata in liceu, pentru cine vrea sa devina profesor.
Ca in facultate cu exceptia primului semestru din anul intai , materia nu mai are aproape nicio legatura cu ce va preda profesorul la liceu, de gimnaziu nici nu mai vorbesc.
Mesaj personal
epetroiu
Trimis: 23 Jan 2019, 03:20 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Peg @ 23 Jan 2019, 04:00 PM)
La mate e o problema, e prea multă. Ar trebui cursuri de reconversie pt a forma profesori de algebra sau profesori de analiza matematică etc. Si la celelalte discipline s-au disociat unele materii in discipline de sine stătătoare.

Matematica e unitara, algebra si analiza se intrepatrund pe alocuri. Nu poti face o astfel de separatie fortata
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 23 Jan 2019, 08:11 PM

Mentor

QUOTE (epetroiu @ 23 Jan 2019, 04:20 PM)

Matematica e unitara, algebra si analiza se intrepatrund pe alocuri. Nu poti face o astfel de separatie fortata ...

cool20.gif AoPS Curriculum. The AoPS texts have been used by tens of thousands of outstanding students, including many winners of major national contests such

as Mathcounts and the American Mathematics Competition ... (
sursa) Iti trebuie multa imaginatie pentru a naviga printre teoreme si a le lega intre ele ...
confused06.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 23 Jan 2019, 08:25 PM

--------------------
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 2 Feb 2019, 09:19 AM

Utilizator avansat

Daca la examenul de titularizare (unde concureaza impreuna cu absolventii facultatii de matematica, eventual cu gr. 1 si 20 de ani vechime) probeaza ca e competent, care ar fi problema?

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved