Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) 1 [2]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> CO, concediu odihna PCO
roset
Trimis: 23 Jan 2019, 01:29 PM

Mentor

Grup: Members

QUOTE (Mirabillis @ 23 Jan 2019, 11:31 AM)
QUOTE (mara_mara_13@yahoo.com @ 23 Jan 2019, 07:18 AM)
QUOTE (roset @ 17 Jan 2019, 07:11 PM)
QUOTE (ppadypopa @ 17 Jan 2019, 05:40 PM)
Directorii sunt cadre didactice. Au 62 de zile de concediu. De cand cu indemnizația de hrană cred ca vor fi obligați să si le ia. Si totodata sa fie la școală ori de câte ori trebuie trimis ceva semnat în trezorerie unde nu merg semnături cu pentru.

Nu! Directorii fac parte din personal didactic de conducere și primesc zile de CO după codul muncii, nu după L1/2011!
ART. 269 Personalul de conducere, de îndrumare și de control din inspectoratele școlare și casele corpului didactic beneficiază de concediu de odihnă, conform Codului muncii.

procedura CO directori

Bravo, Sibiului. Foarte clară procedura.
Așa ar trebui să fie la nivelul fiecărui ISJ.

De ce ,,Bravo, Sibiu”! Scrie doar că se aprobă CO de către insp. general, conform cererii de la anexa 1, ceea ce știam cu toții, apropo de subordonare! Scrie , cumva, în acea procedură 62 de zile? Eu nu am găsit! wink.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
roset
Trimis: 23 Jan 2019, 01:32 PM

Mentor

Vă rog, pe cei care faceți state de plată pentru CO de odihnă directori, să postați un ordin al cuiva, cum că au 62 de zile și nu după codul muncii! Altfel sunt DOAR păreri și interpretări! Mulțumesc!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
liceul filiasi
Trimis: 23 Jan 2019, 02:46 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 23 Jan 2019, 02:32 PM)
Vă rog, pe cei care faceți state de plată pentru CO de odihnă directori, să postați un ordin al cuiva, cum că au 62 de zile și nu după codul muncii! Altfel sunt DOAR păreri și interpretări! Mulțumesc!

Nu e nici o parere.
DOAR personalul de conducere,indrumare si contraol din ISJ au concediul dupa Codul Muncii.
Atat.
Sunt o gramada de ordine si instructiuni care spun acest lucru.
Chiar si dvs, cu vreo un an in urma spuneati acelasi lucru, adica directorii au 62 de zile de CO.
Mesaj personalTrimite email
mihaela paleacu
Trimis: 24 Jan 2019, 07:05 PM

Utilizator activ

Directorii au dreptul la 62 zile co , ne-a confirmat si ISJ.
Problema e ca la ianuarie nu au cereri de co depuse la Isj. Deci cum pontam CO fara cerere??
Directorii nici nu vor sa auda sa-i pontam in co daca nu au depus cerere pentru ca pierd hrana.
Deci poate ne lamureste Ministerul sau Isj cum pontam directorii in co la ianuarie!!!
Mesaj personal
ppadypopa
Trimis: 24 Jan 2019, 08:58 PM

Utilizator avansat

Nu îi pontam noi. Aparent o sa îi ponteze direct Edusalul. Adică direct ministerul.
Mesaj personalYahoo
roset
Trimis: 25 Jan 2019, 01:43 PM

Mentor

Directorii au dreptul la 62 zile co , ne-a confirmat si ISJ.   

Cum a confirmat? wink.gif Cu telefonul ori cu vreun răspuns scris!?

--------------------
presco
Trimis: 25 Jan 2019, 06:19 PM

Utilizator avansat

QUOTE (alielena @ 18 Jan 2019, 07:54 AM)
Directorii au 62 zile de concediu,am primit si confirmare de la ISJ.

Siveco zice altceva.
Mesaj personal
liceul filiasi
Trimis: 25 Jan 2019, 06:49 PM

Utilizator avansat

QUOTE (presco @ 25 Jan 2019, 07:19 PM)

Siveco zice altceva.

tot asa zice si in lansarea versiunii, adica inclusiv personalul de conducere este in CO. NU stiu ce ai vazut tu , dar sigur siveco nu a zis altfel.
mihaela paleacu
Trimis: 25 Jan 2019, 07:05 PM

Utilizator activ

ERA vorba sa i pontam in co pe dir in ian
ISJ ne a lamurit ca au dreptul la 62 zile co, dar nu ne a transmis un raspuns clar referitor la pontarea directorilor in co in ianuarie, deoarece directorii nu au cereri de co depuse si aprobate la ISJ
DECI parerea mea , deoarece nu au cereri aprobate de ISJ pt co ian si nu au avut loctiitor desemnat in CONSILIUL DE ADMINISTRATIE pe perioada de co din ian, nu e legal sa i pontam in co.
ASTEPT SUGESTII . Cum procedati?
Mesaj personal
mihaela paleacu
Trimis: 25 Jan 2019, 07:08 PM

Utilizator activ

Daca nu i pontam in co , primesc 347 lei pt 20 zile lucrate. Aici e problema. Deci Edusalul nu i ponteaza automat.
Mesaj personal
presco
Trimis: 25 Jan 2019, 09:34 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liceul filiasi @ 25 Jan 2019, 05:49 PM)

Siveco zice altceva.

tot asa zice si in lansarea versiunii, adica inclusiv personalul de conducere este in CO. NU stiu ce ai vazut tu , dar sigur siveco nu a zis altfel.

Nu e vorba de instructiunile de la noua versiune.
Sunt deschise subiecte ref. la CO directori pe site-ul de la Siveco si acolo ei raspund ca directorul are CO pe codul muncii

Mesaj personal
mara_mara_13@yahoo.com
Trimis: 26 Jan 2019, 07:08 AM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 23 Jan 2019, 02:32 PM)

Ce informeaza SIVECO se adevereste. Inseamna ca ceva se schimba. Este problema punctual a directorilor. Cand mi-a scazut salariul a fost cineva empatic cu mine? nu, deci sa se lamureasca si ne conformam legilor. Si apoi sunt directori si directori...considerati ca nu vom avea manageri?
Fara solicitare in scris NU putem opera C.O la nici un salariat.
Sper sa nu fim obligati sa solicitam in scris CO si in realitate sa lucram.......aici este necazul. CEI in functii se descurca noi astia mici care suntem plini de boli si fara viata personala. Odihna placuta!
liceul filiasi
Trimis: 26 Jan 2019, 04:49 PM

Utilizator avansat

QUOTE (presco @ 25 Jan 2019, 10:34 PM)
QUOTE (liceul filiasi @ 25 Jan 2019, 05:49 PM)

Siveco zice altceva.

Nu e vorba de instructiunile de la noua versiune.
Sunt deschise subiecte ref. la CO directori pe site-ul de la Siveco si acolo ei raspund ca directorul are CO pe codul muncii

Asa am vazut ca sustin,desi in circulara scrie negru pe alb altceva.
ma rog, ce sa ne mai tocam nervii? Are vreun sens tot ce se intampla?
Eu am sa discut cu d.nii directori si ei decid ce fac, nu imi asum eu pontajul lor ,ca asa vor unii.
roset
Trimis: 27 Jan 2019, 04:34 PM

Mentor

tongue.gif biggrin.gif laugh.gif sign28.gif cool20.gif

--------------------
iasomiam
Trimis: 28 Jan 2019, 01:16 PM

Utilizator activ

QUOTE (roset @ 18 Jan 2019, 08:33 PM)
QUOTE (mihai.andrei @ 18 Jan 2019, 07:23 PM)
QUOTE (roset @ 17 Jan 2019, 07:11 PM)
QUOTE (ppadypopa @ 17 Jan 2019, 05:40 PM)
Directorii sunt cadre didactice. Au 62 de zile de concediu. De cand cu indemnizația de hrană cred ca vor fi obligați să si le ia. Si totodata sa fie la școală ori de câte ori trebuie trimis ceva semnat în trezorerie unde nu merg semnături cu pentru.

Nu! Directorii fac parte din personal didactic de conducere și primesc zile de CO după codul muncii, nu după L1/2011!
ART. 269 Personalul de conducere, de îndrumare și de control din inspectoratele școlare și casele corpului didactic beneficiază de concediu de odihnă, conform Codului muncii.

nu! au si Dir. (teoretic) CO ca si profii. Tocmai dvs. ne-ati dat art. 269 asta in care. daca-l citim, zice de ISJ si CCD, nu si de directorii de unitati scolare.

Nu, nu eu am dat articolul! Legea l-a scris! ,,Personalul de conducere, de îndrumare și de control din inspectoratele școlare și casele corpului didactic beneficiază de concediu de odihnă, conform Codului muncii” wink.gif dry.gif

Pentru ca ISJ-urile au si personal de conducere
Mesaj personal
roset
Trimis: 28 Jan 2019, 04:42 PM

Mentor

Am înțeles: școlile nu au! biggrin.gif laugh.gif tongue.gif Sunt ,,asimilați” ca personal de conducere numai la sporul de stres! wink.gif

--------------------
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) 1 [2]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved