Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> intregire norma, cerere intregire
corina79
Trimis: 17 Jan 2019, 08:46 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna ziua,
Sunt titular in patru scoli gimnaziale pe disciplina Informatica. In etapa de intregire am posibilitatea sa imi intregesc catedra in 3 scoli.
Cererile pe care le depun se completeaza diferit in functie de numarul de ore cu care completez in fiecare scoala?
unsure.gif
Mesaj personal
Modo83
Trimis: 18 Jan 2019, 11:12 AM

Utilizator avansat

BUNA ZIUA,

ARE CINEVA UN MODEL DE ADRESA PENTRU INTREGIREA NORMEI??ADRESA PRIN CARE TREBUIE SA-L INFORMAM PE PROFESOR CA-SI POATE INTREGI NORMA???
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 18 Jan 2019, 07:55 PM

Utilizator avansat

QUOTE (corina79 @ 17 Jan 2019, 09:46 PM)
Buna ziua,
Sunt titular in patru scoli gimnaziale pe disciplina Informatica. In etapa de intregire am posibilitatea sa imi intregesc catedra in 3 scoli.
Cererile pe care le depun se completeaza diferit in functie de numarul de ore cu care completez in fiecare scoala?
unsure.gif

Fiind etapa la nivelul unitatii, nu cred sa fie cerere tip pt Intregire. In anexele din Metodologie parca nu am vazut model national, standard.
Uitati aici un model de anul trecut, poate va e de folos:
http://www.isjcta.ro/intregire-a-normei-di...tispecializari/
Vad ca nu se cere nr de ore. Parerea mea ca depundeti la cele 3 scoli cate o cerere de genul, in care enumerati ca sunteti in 4 scoli si ca doriti in 3. Intrebati exact directorul cum vrea, cel mai bine.
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 18 Jan 2019, 07:56 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Modo83 @ 18 Jan 2019, 12:12 PM)
BUNA ZIUA,

ARE CINEVA UN MODEL DE ADRESA PENTRU INTREGIREA NORMEI??ADRESA PRIN CARE TREBUIE SA-L INFORMAM PE PROFESOR CA-SI POATE INTREGI NORMA???

e aici un model de instiintare pt comisia judeteana, de anul trecut. Daca il particularizati putin (mai taiati din el si inlocuiti niste exprimari), il faceti pt persoana respectiva, Poata va ajuta ca reper:
http://www.isjcta.ro/intregire-a-normei-di...tispecializari/

Acest mesaj a fost modificat de către mihai.andrei la data 18 Jan 2019, 07:57 PM
Mesaj personal
Modo83
Trimis: 18 Jan 2019, 07:59 PM

Utilizator avansat

Multumesc mult pt raspuns:)
Mesaj personal
victoria_margarit
Trimis: 19 Jan 2019, 08:53 AM

Utilizator activ

BUNA ZIUA,

Cerere

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 86 )
Fișier atașat  Cerere_Director_INTREGIRE_NORMA_2018_2019.docx
Mesaj personalIntegrity Messenger IMYahoo
victoria_margarit
Trimis: 19 Jan 2019, 08:54 AM

Utilizator activ

QUOTE (victoria_margarit @ 19 Jan 2019, 09:53 AM)
BUNA ZIUA,

Cerere

Notificare cadru didactic

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 83 )
Fișier atașat  Notificare_cadru_did_INTREGIRE_NORMA_2019.doc
Mesaj personalIntegrity Messenger IMYahoo
Modo83
Trimis: 19 Jan 2019, 12:34 PM

Utilizator avansat

Multumesc mult pt ajutor. Succes!
Mesaj personal
Iordan Dana
Trimis: 23 Jan 2019, 08:21 PM

Utilizator
**

Un profesor titular in 2 unitati scolare pe o singura disciplina ar putea sa isi intregeasca norma intr-una dintre unitatile scolare cu dubla specializare? Asta in conditiile in care postul de pe a doua specializare s-ar elibera in urma unui pretransfer. Care ar pasii care ar trebui urmati in acest caz?
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 23 Jan 2019, 08:38 PM

Utilizator avansat

Întregirea este înaintea pretransferului, deci nu se poate.
Poți încerca un pretransfer.

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 23 Jan 2019, 11:49 PM

Utilizator avansat

QUOTE (pattricia @ 23 Jan 2019, 09:38 PM)
Întregirea este înaintea pretransferului, deci nu se poate.
Poți încerca un pretransfer.

exact! sa incerce pretransfer sau detasare 1 an si in ianuarie 2020 face intregire.
Mesaj personal
Iordan Dana
Trimis: 24 Jan 2019, 07:43 PM

Utilizator
**

M-am gandit si la varianta asta, a pretransferului. Ce as vrea eu sa aflu este urmatorul lucru : dupa ce s-ar elibera postul respectiv, orele vor fi scoase la titularizare? Mentionez ca postul are in prezent 18 ore, dar viabilitate nu prea mai are!!! Cred ca anul viitor sau in cel mult doi ani, nu vor mai fi 18 ore pe disciplina respectiva.Era un articol in metodologie, care spunea ca postul vizat pentru intregire de norma nu poate fi scos la titularizare, ci doar pentru suplinire (sau asa ceva). Am inteles bine? Mai este valabil acel articol? Si daca da, cand ar trebui depusa cererea pentru intregire de norma?
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 24 Jan 2019, 08:07 PM

Utilizator avansat

Postul care il vizati, eliberat in urma unui pretransfer, poate fi ocupat de dvs numai in etapele ulterioare, adica prin pretrasnsfer sau detasare. Prin titularizare nu se va putea ocupa decat daca va fi viabil 4 ani.
Nu este post vizat pentru reintregire, deoarece nu este vacant in perioada in care se face reintregirea..

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 24 Jan 2019, 10:57 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Iordan Dana @ 24 Jan 2019, 08:43 PM)
M-am gandit si la varianta asta, a pretransferului. Ce as vrea eu sa aflu este urmatorul lucru : dupa ce s-ar elibera postul respectiv, orele vor fi scoase la titularizare? Mentionez ca postul are in prezent 18 ore, dar viabilitate nu prea mai are!!! Cred ca anul viitor sau in cel mult doi ani, nu vor mai fi 18 ore pe disciplina respectiva.Era un articol in metodologie, care spunea ca postul vizat pentru intregire de norma nu poate fi scos la titularizare, ci doar pentru suplinire (sau asa ceva). Am inteles bine? Mai este valabil acel articol? Si daca da, cand ar trebui depusa cererea pentru intregire de norma?

art. 55 (2) d), dar apare exprimarea "ore în specialitate", deci nu merge folosit pt. intregire pe alta specializare..
postul eliberat ori il ia altul la pretransfer ori la titularizare daca il da scoala viabil 4 ani sau daca nu la suplinire/ detasare se ia.
Mesaj personal
mlaura23
Trimis: 25 Jan 2019, 11:02 PM

Utilizator
**

Sunt titulara la 3 scoli A-6 ore,B-6 ore si C -6ore.In urma depunerii dosarului de intregire la scoala A mi se pot da 4 ore ,deci la scoala A as avea 10 ore,B-2 ore, C-6 ore.
Se poate face aceasta intregire daca raman tot la 3 scoli?
Va rog foarte mult sa ma ajutati cu un raspuns .
Multumesc!
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 26 Jan 2019, 11:19 AM

Utilizator avansat

Parerea mea este ca aceasta situatie nu reprezinta intregire. Daca ati reusi din 3 scoli sa ramaneti pe 2, ar fi posibil. Succes!

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 26 Jan 2019, 11:19 AM

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
Iordan Dana
Trimis: 26 Jan 2019, 03:40 PM

Utilizator
**

"art. 55 (2) d), dar apare exprimarea "ore în specialitate", deci nu merge folosit pt. intregire pe alta specializare..
postul eliberat ori il ia altul la pretransfer ori la titularizare daca il da scoala viabil 4 ani sau daca nu la suplinire/ detasare se ia."

Exact exprimarea "ore in specialitate" m-a derutat...Care ar fi optiunile mele sa pot ocupa jumatate din postul respectiv?
a) pretransfer (bineinteles, dupa sustinerea inspectiei la clasa) imediat ce pleaca titularul (daca aflu in timp util, ca e cam secretos smile.gif )
cool.gif detasarea in vara (cum voi sustine atunci inspectia la clasa? ca e vacanta....)
c) daca postul nu se ocupa permanent (adica pretransfer sau titularizare), ca nu are viabilitate 4 ani, si doar prin suplinire sau detasare, in anul urmator as putea face intregire (dupa sustinerea inspectiei la clasa)?

La ce se refera art.55 (2) c) care spune ca la pretransfer nu se pot ocupa catedrele complete sau incomplete solicitate pentru intregirea de norma, pe care nu s-au solutionat intregirile de norma didactica?
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 26 Jan 2019, 07:37 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Iordan Dana @ 26 Jan 2019, 04:40 PM)
"art. 55 (2) d), dar apare exprimarea "ore în specialitate", deci nu merge folosit pt. intregire pe alta specializare..
postul eliberat ori il ia altul la pretransfer ori la titularizare daca il da scoala viabil 4 ani sau daca nu la suplinire/ detasare se ia."

Exact exprimarea "ore in specialitate" m-a derutat...Care ar fi optiunile mele sa pot ocupa jumatate din postul respectiv?
a) pretransfer (bineinteles, dupa sustinerea inspectiei la clasa) imediat ce pleaca titularul (daca aflu in timp util, ca e cam secretos smile.gif )
cool.gif detasarea in vara (cum voi sustine atunci inspectia la clasa? ca e vacanta....)
c) daca postul nu se ocupa permanent (adica pretransfer sau titularizare), ca nu are viabilitate 4 ani, si doar prin suplinire sau detasare, in anul urmator as putea face intregire (dupa sustinerea inspectiei la clasa)?

La ce se refera art.55 (2) c) care spune ca la pretransfer nu se pot ocupa catedrele complete sau incomplete solicitate pentru intregirea de norma, pe care nu s-au solutionat intregirile de norma didactica?

a) pt pretransfer ar trebui sa va zica/ sa auziti prin scoala (trageti sfori la secretara/ director/ coleg membru CA) + depuneti dosar la isj ca dupa nu mai puteti si dupa se afisaza cu cine a depus dosar si de la ce scoala e, ca sa mearga omul sa ceara acord la scoli. asa stiu ca era inainte
cool.gif pt detasare nu va trebuie inspectie. doar pt posturi pe perioada nedeterminata trebuie inspectie. faceti dosar detasare la cerere (dar daca sunt suplinitori cu medie >7 va pot lua postul), asa ca cel mai simplu si sigur e sa va ceara scoala in "intereseul invatamantului"
c) da, faceti intregire la anul

art. 55 (2) nu stiu sigur. dar ma gandesc logic ca probabil e pt cine a depus de intregire dar nu i s-a aprobat din vreun motiv. nu cred ca va incadrati. n-ati depus acum in perioda de intregire cerere, ca nu aveati oficial post liber.
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 26 Jan 2019, 07:39 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mlaura23 @ 26 Jan 2019, 12:02 AM)
Sunt titulara la 3 scoli A-6 ore,B-6 ore si C -6ore.In urma depunerii dosarului de intregire la scoala A mi se pot da 4 ore ,deci la scoala A as avea 10 ore,B-2 ore, C-6 ore.
Se poate face aceasta intregire daca raman tot la 3 scoli?
Va rog foarte mult sa ma ajutati cu un raspuns .
Multumesc!

daca ramaneti tot in 3 scoli nu e vb de intregire. intregirea era daca faceati din 3 scoli in 2/1. aici e vb dar de joc de ore si nu are importanta, cum va intelegeti scolile. important sa iasa norma.
Mesaj personal
Iordan Dana
Trimis: 26 Jan 2019, 08:03 PM

Utilizator
**

Va multumesc din suflet, domnule mihai.andrei, pentru lamuriri!!!
Mesaj personal
mlaura23
Trimis: 27 Jan 2019, 01:32 AM

Utilizator
**

Multumesc mult pentru ajutor.
Mesaj personal
mlaura23
Trimis: 27 Jan 2019, 02:44 PM

Utilizator
**

Doresc sa va prezint situatia in care este prietena mea.
Este titulara la 3 scoli X-4 ore ,Y-6 ore si Z-8 ore(ca urmare a titularizarii din 2018).Scola Z poate sa-i intregeasca norma cu 4 ore.
Problema este la scoala Y care a anuntat-o ca la decizia pe cele 6 ore, data de inspectorat ,2 ore ar fi de la reducerea de norma de 2 ore si ca ar putea ramane fare 2 ore.
Intrebarile sunt:
1) Acum poate sa-i inregeasca norma la scoala Z pentru a ramane cu 2 scoli(Y SI Z) daca a aparut aceasta situatie ?
2) Cum se poate rezolva situatia la scoala Y?
(nedumerirea este ca are contract pe 6 ore pe perioada nedeterminata si anul acesta orele au fost asigurare)

Va rog din suflet sa ne raspundeti si sa ne sugerati cum s-ar putea rezolva.
Multumesc!
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 27 Jan 2019, 11:28 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mlaura23 @ 27 Jan 2019, 03:44 PM)
Doresc sa va prezint situatia in care este prietena mea.
Este titulara la 3 scoli X-4 ore ,Y-6 ore si Z-8 ore(ca urmare a titularizarii din 2018).Scola Z poate sa-i intregeasca norma cu 4 ore.
Problema este la scoala Y care a anuntat-o ca la decizia pe cele 6 ore, data de inspectorat ,2 ore ar fi de la reducerea de norma de 2 ore si ca ar putea ramane fare 2 ore.
Intrebarile sunt:
1) Acum poate sa-i inregeasca norma la scoala Z pentru a ramane cu 2 scoli(Y SI Z) daca a aparut aceasta situatie ?
2) Cum se poate rezolva situatia la scoala Y?
(nedumerirea este ca are contract pe 6 ore pe perioada nedeterminata si anul acesta orele au fost asigurare)

Va rog din suflet sa ne raspundeti si sa ne sugerati cum s-ar putea rezolva.
Multumesc!

1. teoretic da, practic nu cred ca-i ok miscarea, ca daca va ia 2 ore ramaneti cu norma incompleta dupa.
2. daca 2 ore sunt din reducerea normei unui titular, trebuia sa le scoata cu statut rezervat, nu vacant si sa nu fi putut sa le luati pe nedeterminat. Au incurcat borcanele.
Ce sa faceti? parerea mea, stati asa cum sunteti. La o adica, 2 ore daca va ia, se compenseaza cu cele in plus aparute dincolo.
Mesaj personal
mlaura23
Trimis: 28 Jan 2019, 12:12 AM

Utilizator
**

Este o sugestie buna ,dar ,cum se pot lua orele (cele 4ore )de la scoala Z ,la ce miscare a personalului didactic? si ar fi ideal pe peroada nedeterminata.

multumesc mult!
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 28 Jan 2019, 12:27 AM

Utilizator avansat

QUOTE (mlaura23 @ 28 Jan 2019, 01:12 AM)
Este o sugestie buna ,dar ,cum se pot lua orele (cele 4ore )de la scoala Z ,la ce miscare a personalului didactic? si ar fi ideal pe peroada nedeterminata.

multumesc mult!

sa le ia de tot poate acum la intregire, dar ar inseamna sa renunte la o scl si nu-i ok. Sau merge sa i le dea scoala pur si simplu la mica intelegere ca e titular acolo etc. Oricum pe decizie nu cred ca scrie nr de ore, ci doar ca esti titular acolo.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved