Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> PLATA BURSE PROFESIONALA INVATAMANT DE 3 ANI, CUM ATI FACUT PLATA?
energetic c
Trimis: 23 Jan 2019, 10:46 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Conform HG 951/2017, elevii beneficiaza de bursa profesionala si nu primesc daca inregistreaza pe luna precedenta mai mult de 10 absente nemotivate.
Cum este corect a se face calculul, exemplu: la sfarsitul lunii octombrie se colecteaza absentele pentru luna octombrie, iar in luna noiembrie se primesc banii pentru luna octombrie si se face plata cf.situatiilor colectate, adica un elev care are mai mult de 10 absente nemotivate pe luna octombrie, nu mai primeste banii pt.ca are 10 absente nemotivate?

Mesaj personal
katanyogspr
Trimis: 24 Jan 2019, 11:04 AM

Utilizator activ

Grup: Members

QUOTE (energetic c @ 23 Jan 2019, 11:46 AM)
Conform  HG 951/2017, elevii beneficiaza de bursa profesionala si nu primesc daca inregistreaza pe luna precedenta  mai mult de 10 absente nemotivate.
Cum este corect a se face calculul, exemplu: la sfarsitul lunii octombrie se colecteaza absentele pentru luna octombrie, iar in luna noiembrie se primesc banii pentru luna octombrie si se face plata cf.situatiilor colectate, adica un elev care are mai mult de 10 absente nemotivate  pe luna octombrie, nu mai primeste banii pt.ca are 10 absente nemotivate?

Ca să facem haz de necaz, deși nu ne mai arde, asta este una din miile de întrebări din sistem care nu are răspuns!

S-a mai dezbătut problema și aici http://forum.portal.edu.ro/index.php?showt...0&#entry2687669 , dar concluzia este că fiecare face cum dorește.

Și totuși noi am adresat următoarea întrebare ISJ-ului:

"„Bursa profesională”, destinată elevilor care frecventează învățământul profesional se acordă în conformitate cu H.G. nr. 951 din 28 decembrie 2017.
La articolul 7 se menționează: „Art. 7. - (1) Bursa profesională nu se acordă pe o perioadă de o lună dacă elevul înregistrează mai mult de 10 absențe nemotivate în luna precedentă. Această sancțiune nu se aplică în cazul absențelor înregistrate în ultima lună a anului școlar anterior.”

Fiindcă există diferite opinii în ceea ce privește sistarea bursei profesionale vă rugăm să ne ajutați cu un răspuns.

Dacă elevul înregistrează 12 absențe în luna octombrie care este luna în care se sistează bursa?

Vă mulțumin și vă dorim o zi frumoasă!"

Am primit următorul răspuns:

"Luna octombrie, pentru ca plata se face in noiembrie si luna precedenta
este octombrie!

Numai bine!"

Așa că am arhivat răspunsul...... și am procedat în consecință!!!!!!!
Bine sau rău rămâne de văzut!!!!
Cei din minister, care cu siguranță trec pe aici, ar trebui să ia măsuri și să trimită lămuriri.
Așa e la noi, în România, hotărârile, legile, etc. sunt date de fiecare dată să existe nelămuriri, interpretări și portițe.
sad53.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved