Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) 1 2 [3] 4  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> catalog online, catalogul cu notele elevilor sa fie accesibil pe net
klausnet
Trimis: 15 Sep 2009, 03:53 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Am incercat sa implementez o astfel de solutie.
Din pacate, nu am gasit suficient interes din partea dirigintilor, cei pe care i-am ales pentru completarea notelor, absentelor, anunturilor catre parinti.
Ceea ce ar fi insemnat ca toate datele sa le completez singur.
Fiind incurcat cu fel si fel de situatii, pe care n-am inteles niciodata de ce trebuie sa le fac eu, am renuntat.
Pentru anul acesta scolar o voi intrerupe pentru remedierea unor probleme de securitate si de integrare cu site-ul liceului.
Mi se pare o prostie o aplicatie care sa functioneze iar pe un server pentru toate scolile. Iar vor fi blocaje, iar vor fi date necompletate... iar, iar si iar.
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
nedum
Trimis: 21 Sep 2009, 12:01 AM

Utilizator activ

Noi folosim o aplicație proprie de informare a părintilor. Profesorii diriginți își incarcă singuri, pe site-ul scolii, situatia scolara iar elevii si parinti o acceseaza folosind CNP elev(Inregistrare, autentificare). Elevii vad doar clasa lor. (Nu sunt imagini scanate)
I. S-a demarat in acest fel pentru obisnuinta tuturor
II. Pasul urmator -incarcare situatie la nivel de elev
III. Pasul urmator-Notarea zilnica in format electronic.

Avantaje

Parintii pot vedea situatia copilului chiar daca nu sunt acasa.
Directorul este la curent cu ritmul notarii si absenteismul ( vede toate clasele ca si profesorii)
Profesorii pot posta si anunturi pentru parinti

Putini profesori au fost reticenti(in general prof. titulari)
Parintii s-au bucurat.
In aceasta sectiune de site s-au introdus si teste de psihologie si teste la diferite materii.
Tot aici s-a publicat si forumul scolii
Mesaj personal
Laurentziu R.
Trimis: 7 Jan 2010, 06:39 PM

Utilizator activ

QUOTE (Laurentiu Butea @ 18 Apr 2006, 01:11 AM)
Aplicatia de care vb, sau care ar trebui sa fie, este deja implementata in majoritatea scolilor si liceelor din tara !
Ea se numeste AEL si ar putea face exact ceea ce doriti dvs...si multe altele ...

Detalii :
Suport tehnic AeL pe SO Windows - pentru licee

Suport tehnic AeL pe SO Linux - pentru scoli generale

Detalii portal !

Numai bine

Buna seara
Sunt administrator AEL, cunosc modul in care se pot nota in AEL note absente, dar, din informatiile pe care le am si din manualele AEL pe care le-am citit la capitolele referitoare la catalog, am observat ca functioneaza in reteaua de calculatoare din scoala, dar nu online- deci nu par a fi accesabile de parinti de acasa. Exista vreo posibilitate in acest sens ?
MUltumesc anticipat pentru raspuns
Mesaj personalYahoo
radu.iionescu
Trimis: 15 Jun 2010, 01:22 PM

Începător
*

Oferta edulog - Cel mai usor de utilizat catalog virtual (din punctul nostru de vedere)

Avand in vedere ca este gratuit si aveti acces la demo puteti sa-l incercati si sa ne contraziceti daca este cazul.

Am atasat oferta in pdf.

Multumim!

P.S.: Functioneaza doar in Firefox, Chrome sau Opera.
Date de contact aveti in fisierul atasat.

Acest mesaj a fost modificat de către radu.iionescu la data 15 Jun 2010, 01:26 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1013 )
Fișier atașat  edulog_gratuit.pdf
Mesaj personal
Valentin Achim
Trimis: 21 Jun 2010, 10:56 AM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Bună ziua,

V-aș ruga să răspundeți și la e-mail-urile trimise pentru mai multe detalii referitoare la oferta dumneavoastră. Am trimis un e-mail acum o săptămână și nu mi-a răspuns nimeni la el.
Mulțumesc anticipat.

Cu stimă,

--------------------
Valentin
Analist programator - Inginer de sistem
"Învață din greșelile altora, că nu ai timp sa le faci tu pe toate." - Sigmund Freud
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
radu.iionescu
Trimis: 21 Jun 2010, 12:53 PM

Începător
*

Buna ziua,

Imi cer scuze pentru intarzierea in a va furniza un raspuns.
V-am trimis acum un e-mail.

Edulog a fost gandit in felul urmator:

1. fiecare institutie de invatamant va accesa catalogul la adresa http://numeleinstitutiei.edulog.ro
2. vor exista conturi de administratori (diriginti) pentru fiecare clasa in parte care vor avea acces la adaugarea/modificarea elevilor/notelor/absentelor
3. in momentul adaugarii elevilor se creaza automat conturi de vizualizare a notelor/absentelor de catre parintii respectivilor elevi
4. mai multe detalii puteti afla din filmuletele demonstrative de la adresa
http://demo.edulog.ro/?bun-venit

datele de login le aveti in oferta atasata mai devreme

Pentru alte intrebari contactati-ne la adresa de e-mail din oferta atasata sau chiar aici pe forum pentru ca raspunsurile sa fie disponibile tuturor celor interesati
Mesaj personal
Mihai.M
Trimis: 4 Aug 2010, 11:50 AM

Începător
*

Buna ziua.
As dori sa stiu daca ati fi interesati de un portal pentru fiecare institutie de invatamant din Romania cu urmatoarea structura:

- Portalul va avea structura unei comunitati de tip Facebook, comunitate ce va include toate persoanele din cadrul unei institutii de invatamant
- Vor exista mai multe grupe de utilizatori: elevi, profesori, administrativ, parinti, etc
- Fiecare grup va avea drepturi separate de exemplu
Elev: isi creeaza profil, informatii de baza, scrie la blog, scrie pe forum, confirma participarea la evenimente din cadrul scolii, raspunde la chestionare, primeste o adresa de email unde va primi anunturi/informari, consulta orarul, participa cu alti elevi la activitati, contacteaza profesori etc
Profesor: creeaza profil, creeaza evenimente in cadrul scolii,posteaza programa/materie de invatat pentru diverse teste/modele de lucrari, etc, posteaza notite si observatii pe pagina de profil a elevului, creeaza chestionare la care pot raspunde elevi, raspunde solicitarilor elevilor, scrie la blog, participa pe forum, urca filme si poze de la evenimente, trimite notificari tuturor elevilor sau doar unor clase/ani, etc
Parinte: primeste un cont cu care poate vedea doar activitatea copilului sau. Este informat prin sms de unele evenimente pentru care opteaza. Vede doar situatia scolara si nu se poarte implica in comunitatea elevilor. Poate discuta cu profesorii sau dirigintii claselor.
Administrativ: se poat trimite in timp util anunturi si informari asupra diverselor evenimente/activitati/situatii speciale/modificari de orar etc.
-fiecare membru primeste o adresa de email cu subdomeniul institutiei.

Practic aplicatia poate fi dezvoltata in aproape orice directie. Este un atu faptul ca are structura unei comunitati, foarte usor de folosit si cu siguranta elevii vor fi atrasi de ea deoarece ofera aceleasi facilitati ca reteaua de socializare Facebook.
Mesaj personal
mihaiwado1
Trimis: 5 Aug 2010, 07:49 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Mihai.M @ 4 Aug 2010, 12:50 PM)
Buna ziua.
As dori sa stiu daca ati fi interesati de un portal pentru fiecare institutie de invatamant din Romania cu urmatoarea structura:

- Portalul va avea structura unei comunitati de tip Facebook, comunitate ce va include toate persoanele din cadrul unei institutii de invatamant
- Vor exista mai multe grupe de utilizatori: elevi, profesori, administrativ, parinti, etc
- Fiecare grup va avea drepturi separate de exemplu
Elev: isi creeaza profil, informatii de baza, scrie la blog, scrie pe forum, confirma participarea la evenimente din cadrul scolii, raspunde la chestionare, primeste o adresa de email unde va primi anunturi/informari, consulta orarul, participa cu alti elevi la activitati, contacteaza profesori etc
Profesor: creeaza profil, creeaza evenimente in cadrul scolii,posteaza programa/materie de invatat pentru diverse teste/modele de lucrari, etc, posteaza notite si observatii pe pagina de profil a elevului, creeaza chestionare la care pot raspunde elevi, raspunde solicitarilor elevilor, scrie la blog, participa pe forum, urca filme si poze de la evenimente, trimite notificari tuturor elevilor sau doar unor clase/ani, etc
Parinte: primeste un cont cu care poate vedea doar activitatea copilului sau. Este informat prin sms de unele evenimente pentru care opteaza. Vede doar situatia scolara si nu se poarte implica in comunitatea elevilor. Poate discuta cu profesorii sau dirigintii claselor.
Administrativ: se poat trimite in timp util anunturi si informari asupra diverselor evenimente/activitati/situatii speciale/modificari de orar etc.
-fiecare membru primeste o adresa de email cu subdomeniul institutiei.

Practic aplicatia poate fi dezvoltata in aproape orice directie. Este un atu faptul ca are structura unei comunitati, foarte usor de folosit si cu siguranta elevii vor fi atrasi de ea deoarece ofera aceleasi facilitati ca reteaua de socializare Facebook.

bineinteles ca ar fi o idee super buna
dar cum se va materializa? si la ce pret? ptr fiecare liceu????
sunt admin retea la lic pedagogic din tulcea
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
Mihai.M
Trimis: 5 Aug 2010, 01:30 PM

Începător
*

De materializat nu e deloc foarte greu si ar dura maxim o luna dezvoltarea.
Dupa aceea e doar o chestie de instalare si personalizare pentru fiecare institutie care ar dori.

Costurile cred ca ar ajunge undeva pe la 400$ maxim 500$/institutie si o taxa de administrare lunara de 50-100 ron.

Cred ca ar fi o solutie si ca fiecare parinte sa plateasca 2 lei pentru elevul sau/ luna
Astfel tot ce e peste suma de administrare lunara ar putea merge la o persoana respunsabila cu introducerea datelor si corectitudinea lor.

Mai e si problema daca toate ar trebui sa fie pe un subdomeniu sau fiecare institutie ar vrea domeniul ei. Daca se opteaza pentru a doua solutie atunci ar fi ceva mai costisitor. Daca ar fi prima varianta, costurile cu hostingul si domeniul ar fi inexistente.

Mesaj personal
dansimaster
  Trimis: 12 Aug 2010, 09:34 PM

Utilizator
**

QUOTE (Cojocaru Viorel @ 4 Apr 2006, 02:59 PM)
De acord cu dumneavoastra.Insa problema se pune si din punct de vedere legal respectiv al confidentialitatii datelor si al dreptului persoanei la confidentialitate.
A doua problema este cine opereaza zilnic datele ? Informaticianul ? .. secretara ?..
sau profesorii care trec notele. Din proprie experienta, timp de 3 ani n-am vazut un profesor sa introduca datele si absentele in AEL desi au avut nu unul ci mai multe calculatoare la dispozitie, darmite sa le introduca in data cand le-au acordat, ca programul sa le poata calcula mediile automat si genera foile matricole, situatii statistice, etc.
Toate bune si frumoase dar mai trebuie umblat la cele mentalitati, la oarece cunostinte, normative, dotari,etc.

De regulă, atunci când un soft nu este folosit, de vină e softul, nu userul. Am însă impresia că principiul ăsta nu e încă popular prin românica!
Mesaj personal
SorinMarculescu
Trimis: 23 Aug 2010, 06:09 PM

Începător
*

pai treaba asta in primul rand este o idee foarte buna ( vorbind din perspectiva de parinte ) deoarece esti la curent cu situatia scolara a copilului iar pretextele cum ca nu se poate sau nu se vrea acest lucru nu prea sunt fondate.

In cazul liceului la care am fost eu profesorul de informatica ar fi fost in stare sa faca un mic website cat si conturi pentru fiecare elev cu notele si alte date dar sincer nu exista vointa.

Costurile unui website este mic ... sa zicem ca variaza intre 100 ron si 500 ron in functie de dificultate , 1 domeniu .ro este 200 ron si gazduirea este de la 15 ron in medie.

Repet RESURSE EXISTA! VOINTA NU!

--------------------
Mesaj personal
mumuCute
  Trimis: 12 Nov 2010, 05:48 PM

Începător
*

nice info.. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Mesaj personal
Maria Popa
Trimis: 18 Nov 2010, 10:42 AM

Începător
*

Catalog-web de note cu expediere de e-mailuri.Detalii pe: http://www.infocata.net .
Incepeti chiar acum. smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Maria Popa la data 18 Nov 2010, 10:44 AM
Mesaj personalTrimite email
alina303
Trimis: 2 Jun 2011, 08:59 AM

Începător
*

Semne bune anul are biggrin.gif
Mesaj personal
raduceri
  Trimis: 9 Jun 2011, 12:24 PM

Utilizator
**

e interesanta chestia cu catalogul online dar nu vreau ca mama sa aiba acces sa imi vada notele smile.gif)
Mesaj personal
Maria Popa
Trimis: 9 Jun 2011, 02:21 PM

Începător
*

QUOTE (raduceri @ 9 Jun 2011, 10:24 AM)
e interesanta chestia cu catalogul online dar nu vreau ca mama sa aiba acces sa imi vada notele smile.gif)

Pai, atunci dai e-mailul tatalui.... sau alt tau!!!!!!! biggrin.gif
Mesaj personalTrimite email
nume_2003
Trimis: 3 Aug 2011, 06:02 PM

Începător
*

Am citit si rascitit acest topic si as avea nevoie de cateva raspunsuri.
Eu sunt programator si am creat un sistem online de genul acesta cu foarte multe facilitati. Mi s-au facut oferte pentru al vinde insa nu am vrut.
Am fost la diferite scoli cu o oferta ( 10 lei / luna de elev ) in care ma ofeream eu sau alta persoana sa intoducem saptamanal notele si absentele. Totul a fost ok pana in momentul in care m-au intrebat daca am dreptul(adica voi nu stiti?) de a avea acces la cataloagele insitutilor scolare. Aici m-am blocat, nu prea cunosc legile astea si v-as intreba cum as putea trece peste acest obstacol ? O firma nu ar fi o problema, insa mai departe ce ar trebui sa fac ? Cum as putea capata o licenta pentru asa ceva ? Practic eu as avea contracte incheiate direct cu scolile si cu parintii.

Acest mesaj a fost modificat de către nume_2003 la data 3 Aug 2011, 06:03 PM
Mesaj personal
nume_2003
Trimis: 3 Aug 2011, 06:02 PM

Începător
*

Scuze de double post!

Acest mesaj a fost modificat de către nume_2003 la data 3 Aug 2011, 06:02 PM
Mesaj personal
mgdani
Trimis: 5 Aug 2011, 08:01 AM

Utilizator
**

Mesaj personal
ghenghe
Trimis: 9 Aug 2011, 11:27 AM

Utilizator
**

Sper sa se aplice de la anu cand o sa termin pt ca mama sa n-aiba acces la notele mele biggrin.gif
Mesaj personal
Carnette
Trimis: 18 Aug 2011, 10:13 AM

Începător
*

Buna ziua. Am urmarit cu interes acest topic. Tin sa va anunt de noul nostru produs, Carnette, un catalog virtual creat special pentru a usura munca administratorului prin gestionarea usoara de date. Astfel, adaugarea initiala de clase si elevi poate fi facuta in doar cateva ore.

Va invitam sa aflati mai multe accesand site-ul http://www.carnette.ro sau prin email la contact@carnete.ro

Daca doriti implementarea aplicatiei noastre, va rugam sa luati legatura cu scoala dvs si sa le explicati avantajele oferite de noi.

Va multumim!
Mesaj personal
okazional
Trimis: 10 Sep 2011, 10:24 PM

Utilizator
**

da. ideea ar fi buna. astfel chiar si elevii vor fi mai devotati invatamantului.

--------------------
Realizare site la preturi foarte mici: creare magazin online sau creare aplicatii android .
Singura aparare in fata lumii este cunoasterea ei temeinica.
Mesaj personal
doru_munteanu
Trimis: 25 Oct 2011, 04:34 PM

Începător
*

Aplicatia de care vb, sau care ar trebui sa fie, este deja implementata in majoritatea scolilor si liceelor din tara !
Ea se numeste AEL si ar putea face exact ceea ce doriti dvs...si multe altele ...

Detalii :

Suport tehnic AeL pe SO Linux -  pentru scoli generale

Detalii portal !

Numai bine

Sunt interesat de promovarea catalogului online în colegiul unde învață copilul meu, exclusiv prin intermediul SEI/AEL - în modul unitar, gratuit și protejat corespunzător - disponibil de câțiva ani prin grija Ministerului, dar neimplementat încă! Deși am parcurs referințele citate, nu sunt lămurit!!
Vă rog să-mi răspundeți la următoarele întrebări:
1. În prezent, ce poate face AEL (rog detaliați "...și multe altele...")?
2. În care unități de învățământ este implementat catalogul prin AEL cu rezultate satisfăcătoare pentru părinți (rog exemplificați pentru inițierea unui schimb de experiență de către colegiul nostru)?
3. În acest caz (AEL), cum se face actualizarea datelor (când, cum, cine, unde, sunt întrebări pentru care răspunsurile sunt evidențiate în fișele posturilor specifice din cadrul liceului sau trebuie să plătim prin Comitetul Părinților ore suplimentare pentru cadre anume desemnate de director, de exemplu secretare)?
4. Ministerul (MECTS) nu poate impune un mod etapizat de implementare AEL-catalog online pentru informarea părinților și elevilor, cu termene și responsabilități concrete?
Vă mulțumesc anticipat,
Doru Munteanu - părinte în anul tehnologiei moderne 2011-2012 !
Mesaj personal
nedum
Trimis: 6 Dec 2011, 01:13 PM

Utilizator activ

QUOTE (doru_munteanu @ 25 Oct 2011, 05:34 PM)

Detalii :

Suport tehnic AeL pe SO Linux -  pentru scoli generale

Detalii portal !

Numai bine

Sunt interesat de promovarea catalogului online în colegiul unde învață copilul meu, exclusiv prin intermediul SEI/AEL - în modul unitar, gratuit și protejat corespunzător - disponibil de câțiva ani prin grija Ministerului, dar neimplementat încă! Deși am parcurs referințele citate, nu sunt lămurit!!
Vă rog să-mi răspundeți la următoarele întrebări:
1. În prezent, ce poate face AEL (rog detaliați "...și multe altele...")?
2. În care unități de învățământ este implementat catalogul prin AEL cu rezultate satisfăcătoare pentru părinți (rog exemplificați pentru inițierea unui schimb de experiență de către colegiul nostru)?
3. În acest caz (AEL), cum se face actualizarea datelor (când, cum, cine, unde, sunt întrebări pentru care răspunsurile sunt evidențiate în fișele posturilor specifice din cadrul liceului sau trebuie să plătim prin Comitetul Părinților ore suplimentare pentru cadre anume desemnate de director, de exemplu secretare)?
4. Ministerul (MECTS) nu poate impune un mod etapizat de implementare AEL-catalog online pentru informarea părinților și elevilor, cu termene și responsabilități concrete?
Vă mulțumesc anticipat,
Doru Munteanu - părinte în anul tehnologiei moderne 2011-2012 !

In principiu orice Liceu, care are un domeniu propriu, poate crea un catalog online.
Si catalogul din AeL este functional cu conditia sa se genereze orarul si sa se puna note.
Se poate accesa din exterior. Nu stiu cum raspunde la viteza.

Noi, la Colegiul Anghel Saligny Tulcea, folosim propriul nostru catalog de 4 ani.

Acum doar imbunatatim statisticile.
Mesaj personal
Mitica Nedelcu
Trimis: 6 Dec 2011, 05:46 PM

Utilizator activ

Nu sunt de acord sa se foloseasca un Server extern pentru Catalog. Se prelucreaza, totusi, date personale.

Raman adeptul unor Server-e proprii chiar daca apar probleme de securitate sau de intretinere.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) 1 2 [3] 4  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved