Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou

> Preaviz de exmatriculare, non sens
gabiec
Trimis: 6 Apr 2006, 10:09 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

Daca elevii din clasele a IX-a si a X-a nu pot fi exmatriculati (invatamant obligatoriu de 10 clase), atunci se poate aplica sanctiunea ,, preaviz de exmatriculare,,? Mi se pare un non sens. Ce parere aveti?
As mai vrea sa aflu daca exista vreo scoala in care se fac exmatriculari ale elevilor imediat ce au acumulat 40 de absente nemotivate, care ce nu au fost sau nu au putut fi motivate legal.
Sau,... exista cazuri in care s-au dat 2 sau 3 preavize de exmatriculare?
Probabil, cate bordeie, atatea obiceie. Totusi, cum e corect?
O zi buna!

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
ionpopescu
Trimis: 28 Apr 2006, 06:37 PM

Utilizator activ

Am citit cu mare atenție "Regulamentul de desfășurare a activităților instructiv-educative în unitățile școlare", adică, mai pe scurt: "Regulamentul școlar". Nu scrie nicăieri că elevii din clasele 1 - 10 sunt exceptați de la exmatriculare, indiferent de comportarea lor sau de numărul de absențe. Și pe "Regulament" nu scrie nici facultativ, nici orientativ - scrie obligatoriu! Iar în "Statutul cadrului didactic" scrie că "profesorului trebuie să i se asigure desfășurarea netulburată a orelor", aceasta însemnând inclusiv că trebuiesc luate măsuri drastice, definitive cu elevii care deranjează în permanență orele tuturor profesorilor.
Din nefericire, am profesat într-o școală al cărei director trata Regulamentul ca pe un fel de "Povestiri din pădurea verde - las' că eu sunt mai șmecher și nu-l aplic!" Și rezultatele erau de domeniul coșmarului!
Mesaj personal
ionpopescu
Trimis: 28 Apr 2006, 06:39 PM

Utilizator activ

Am citit cu mare atenție "Regulamentul de desfășurare a activităților instructiv-educative în unitățile școlare", adică, mai pe scurt: "Regulamentul școlar". Nu scrie nicăieri că elevii din clasele 1 - 10 sunt exceptați de la exmatriculare, indiferent de comportarea lor sau de numărul de absențe. Și pe "Regulament" nu scrie nici facultativ, nici orientativ - scrie obligatoriu! Iar în "Statutul cadrului didactic" scrie că "profesorului trebuie să i se asigure desfășurarea netulburată a orelor", aceasta însemnând inclusiv că trebuiesc luate măsuri drastice, definitive cu elevii care deranjează în permanență orele tuturor profesorilor.
Din nefericire, am profesat într-o școală al cărei director trata Regulamentul ca pe un fel de "Povestiri din pădurea verde - las' că eu sunt mai șmecher și nu-l aplic!" Și rezultatele erau de domeniul coșmarului!
Mesaj personal
miriam_mirian
Trimis: 7 May 2006, 10:56 PM

Utilizator activ

Cititi mai bine!

blink.gif
Mesaj personal
ionpopescu
Trimis: 7 May 2006, 11:07 PM

Utilizator activ

QUOTE (miriam_mirian @ 7 May 2006, 11:56 PM)
Cititi mai bine!

blink.gif

Mai concret, ce anume n-am citit (sau n-am înțeles) bine? Că sunt sătul de persoane care dau tot felul de interpretări forțate și fanteziste ale Regulamentului, doar ca să mențină în școală niște ghioarle de elevi! E ușor să faci operă de caritate cu toți derbedeii pe pielea altui profesor!
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 8 May 2006, 09:34 AM

Mentor

Grup: Moderatori

Am citit cu mare atenție "Regulamentul de desfășurare a activităților instructiv-educative în unitățile școlare", adică, mai pe scurt: "Regulamentul școlar". Nu scrie nicăieri că elevii din clasele 1 - 10 sunt exceptați de la exmatriculare, indiferent de comportarea lor sau de numărul de absențe.

"Art. 125. (1) Preavizul de exmatriculare se întocmește, în scris, de diriginte și director, pentru elevii care absentează nejustificat 20 de ore la diferite discipline de studiu sau 15% din totalul orelor de la o singură disciplină/modul, cumulate pe un an școlar și se înmânează părintelui/tutorelui legal sau elevului, dacă acesta a împlinit 18 ani, sub semnătură.
(2) Sancțiunea se aplică elevilor din sistemul de învățământ liceal, postliceal și profesional, cu excepția elevilor din învățământul obligatoriu.
(3) Sancțiunea se consemnează în registrul de evidență a elevilor și în catalogul clasei și se menționează în raportul consiliului clasei la sfârșit de semestru sau de an școlar.
(4) Sancțiunea este însoțită de scăderea notei la purtare.

Art.126. (1) Exmatricularea constă în eliminarea, până la sfârșitul anului școlar, a elevului din unitatea de învățământ în care acesta a fost înscris,.
(2) Exmatricularea poate fi:
a) exmatriculare cu drept de reînscriere, în anul următor, în aceeași unitate de învățământ și în același an de studiu;
b ) exmatriculare fără drept de reînscriere în aceeași unitate de învățământ;
c) exmatriculare din toate unitățile de învățământ, fără drept de reînscriere, pentru o perioadă de timp.

Art. 127. (1) Exmatricularea cu drept de reînscriere în anul următor, în aceeași unitate de învățământ și în același an de studiu, se aplică elevilor din învățământul secundar superior, din anul de completare si din învățământul postliceal, pentru abateri grave, prevăzute de prezentul regulament sau apreciate ca atare de către consiliul profesoral al unității de învățământ.
(2) Sancțiunea se aplică și pentru un număr de cel puțin 40 de absențe nejustificate din totalul orelor de studiu sau cel puțin 30% din totalul orelor la o singură disciplină de studiu/modul, cumulate pe un an școlar.
(3) Sancțiunea se aprobă, în consiliul profesoral la propunerea dirigintelui, prin consultarea directorului. Dacă motivul sancționării îl reprezintă absențele nejustificate, aprobarea este condiționată de emiterea, în prealabil, a preavizului de exmatriculare.
(4) Sancțiunea se consemnează în registrul de procese-verbale al consiliului profesoral, în catalogul clasei, în registrul de evidență a elevilor și în registrul matricol.
(5) Sancțiunea se comunică părintelui/tutorelui legal și elevului, dacă acesta a împlinit 18 ani, în scris, sub semnătură, de către dirigintele clasei.
(6) Sancțiunea este însoțită de scăderea notei la purtare sub 6,00.

Art.128. (1) Exmatricularea fără drept de reînscriere în aceeași unitate de învățământ se aplică elevilor din învățământul secundar superior și din anul de completare, pentru abateri deosebit de grave, apreciate ca atare de către consiliul profesoral.
(2) Aplicarea sancțiunii se aprobă de către consiliul profesoral, la propunerea consiliului clasei sau a directorului.
(3) Sancțiunea se consemnează în registrul de procese-verbale ale consiliului profesoral, în catalogul clasei, în registrul de evidență a elevilor și în registrul matricol.
(4) Sancțiunea se comunică părintelui/tutorelui legal și elevului, dacă acesta a împlinit 18 ani, în scris, sub semnătură, de către dirigintele clasei.
(5) Sancțiunea este însoțită de scăderea notei la purtare sub 6,00.

Art.129. (1) Exmatricularea din toate unitățile de învățământ, fără drept de reînscriere pentru o perioadă de timp, se aplică elevilor din învățământul secundar superior, din anul de completare și din învățământul postliceal pentru abateri deosebit de grave.
(2) Aplicarea sancțiunii și stabilirea duratei se fac de către Ministerul Educației și Cercetării, la propunerea motivată a consiliului profesoral.
(3) Sancțiunea se consemnează în registrul de procese-verbale al consiliului profesoral, în catalogul clasei, în registrul de evidență al elevilor și în registrul matricol.
(4) Sancțiunea se comunică, de către Ministerul Educației și Cercetării, în scris, sub semnătură, părintelui/tutorelui legal și elevului, dacă acesta a împlinit 18 ani.
(5) Sancțiunea este însoțită de scăderea notei la purtare sub 6,00."

L84/1995 - Legea învățământului:
"Art.15
(5) Sistemul national de invatamant cuprinde urmatoarele niveluri:
a) invatamant prescolar: grupa mica; grupa mijlocie; grupa mare, pregatitoare pentru scoala;
b ) invatamant primar: clasele I-IV;
c) invatamant secundar, care cuprinde:
1. invatamant secundar inferior, organizat in doua cicluri care se succed: gimnaziu, clasele V-VIII, si ciclul inferior al liceului sau scoala de arte si meserii, clasele IX-X;
2. invatamant secundar superior: ciclul superior al liceului, clasele XI-XII/XIII, precedat, dupa caz, de anul de completare;
...
(8) Invatamantul primar si secundar inferior constituie invatamantul obligatoriu.
..."

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
nuconteaza
Trimis: 21 Feb 2008, 09:13 PM

Începător
*

semestrul trecut am avut 123 de absente din care 20 au fost nemotivate. diriginta mea i-a spus mamei ca daca voi mai face 40 de absente motivate sau nemotivate sunt exmatriculata pt ca se considera ca nu am parcurs materia. exista vreo lege prin care sa se dea un numar maxim de absente motivate pt un an scolar, iar daca il depasesti sa poti fi exmatriculat?
Mesaj personal
aureliusmarcus
Trimis: 7 Aug 2008, 11:26 PM

Mentor

QUOTE (gabiec @ 6 Apr 2006, 11:09 AM)
Daca elevii din clasele a IX-a si a X-a nu pot fi exmatriculati (invatamant obligatoriu de 10 clase), atunci se poate aplica sanctiunea ,, preaviz de exmatriculare,,? Mi se pare un non sens. Ce parere aveti?

preaviz de scaderea notei la purtare pana la repetentie

--------------------
Mesaj personal
Mercha
Trimis: 1 Oct 2008, 06:43 PM

Utilizator avansat

Din punct de vedere formal discutia la acest subiect a fost lamurita prin referirile la regulament.
Principial vorbind, EXMATRICULAREA, adica stoparea acesului la educatie al elevului la initiativa Scolii este o incalcare grava a derptului fundamental al copiilor la educatie precum si a menirii legale a unitatii de educatie si ar trebui scoasa in afara legii. Stergerea elevului din scripte nu ar trebui sa se produca decat: la cererea lui (de ex. cand vrea sa transfere la alta scoala), in situatia de abandon scolar declarat de tutori sau a unui procent major - sa zicem 25-30% - de absente succesive (nu se poate vorbi de asa ceva la 40 de absente disparate de-a lungul unui an scolar reprezentand doar 3-4% din totalul orelor din anul de studiu), sau in situatia unei condamnari penale (dupa caz).
Am convingerea ca daca cineva interesat ar ataca problema in justitie pe ideea de mai sus, ar avea castig de cauza.
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 2 Oct 2008, 07:36 PM

Utilizator avansat

Exmatricularea poate fi
- cu drept de reinscriere, si atunci nu poate fi vorba despre stoparea accesului la educatie, ci doar de sanctionarea lui, el putand foarte bine sa repete anul.
- fara drept de reinscriere, si asta se aplica foarte rar, in cazuri extreme, cand elevul in cauza reprezinta un pericol social si nu are ce sa mai caute laolalta cu cei nevinovati.

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
Mercha
Trimis: 3 Oct 2008, 09:10 AM

Utilizator avansat

QUOTE (gabiec @ 2 Oct 2008, 08:36 PM)
Exmatricularea poate fi
- cu drept de reinscriere, si atunci nu poate fi vorba despre stoparea accesului la educatie, ci doar de sanctionarea lui, el putand foarte bine sa repete anul.

Tot principial vorbind (dar si logic in baza drepturilor fundamentale ale copilului) se poate afirma:

-Repetarea anului scolar este o limitare grava a accesului tanarului la educatie; ea risipeste un an din viata la varsta la care puterea de invatare este maxima, impune sustinatorilor eforturi financiare suplimentare considerabile, intarzie cu un an intrarea tanarului in viata activa cand devine util si pentru socitatea care finanteaza invatamantul.
-Repetarea anului scolar ar fi acceptabila numai dupa ce Scoala a demonstrat ca a facut tot posibilul pentru recuperarea elevului, ca a livrat un proces educativ de calitate corespunzatoare si ca actiunea ar fi in cel mai bun interes al elevului.
-Ideea de repetere a anului scolar ca sanctiune pentru elev nu poate fi acceptata de vreme ce rezultatele scolare depind covarsitor de calitatea demersului instructiv educativ care, in nici un caz nu poate fi imputata elevului.

- fara drept de reinscriere, si asta se aplica foarte rar, in cazuri extreme...

Dar se aplica si deci se interzice accesul tanarului la educatie.

...cand elevul in cauza reprezinta un pericol social...

Oricat am cauta in Legea invatamantului nu vom gasi un paragraf care sa arate ca Scoala are atributia de a judeca o astfel de situatie si de a da astfel de verdicte. Scoala are insa obligatia de A EDUCA tocmai pentru a feri societatea pe cat posibil de astfel de situatii.

...si nu are ce sa mai caute laolalta cu cei nevinovati.

Inteleg ca aceasta opinie este parerea personala a persoanei citate. Pai atunci, ce sa mai pierdem timpul cu EXMATRICULAREA?! Sa aplicam direct EXTERMINAREA ! In felul acesta sigur nu va mai fi "laolalta cu cei nevinovati".
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 4 Oct 2008, 07:27 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Mercha @ 3 Oct 2008, 10:10 AM)
Oricat am cauta in Legea invatamantului nu vom gasi un paragraf care sa arate ca Scoala are atributia de a judeca o astfel de situatie si de a da astfel de verdicte.

Cum sa nu!

In Regulamentul de organizare si functionare a invatamantului preuniversitar, la cap. Sanctiuni apare si exmatricularea. CA are dreptul de a judeca faptele si de a da verdicte.
Problema este ca sunt cazuri in care unii elevi sunt sanctionati dur pt fapte mai putin grave decat ale altor elevi, carora tulburarile de comportament sunt trecute cu vederea (depinde ce personalitate este parintele elevului respectiv, in zona).
Deci nu existenta in sine a sanctiunii trebuie incriminata, ci aplicarea subiectiva a acesteia in situatii de fapt.
Nu sunt nici pt exmatriculare, nici pt exterminare, insa nu pot arata indulgenta gandindu-ma la cazuri cand un elev a dat foc la usa profesoarei care l-a lasat corigent, sau elev care foloseste sprayuri paralizante in clasa din teribilism, ...si exemplele pot continua.

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
adelykitt
Trimis: 28 Jan 2009, 09:42 PM

Utilizator activ

Stiu o eleva care pe semestrul 1 care se incheie vineri are la activ vreo 230 de absente nemotivate,este miora, are 13 ani este in clasa a VI a, s-a mers in nenumarate randuri la ea acasa, s-au luat declaratii de la parinti care au zis ca nu pot sa o forteze sa mearga la scoala ca ei o trimit dar ea nu vrea sa vina si, au mers in ancheta si cu politia si cu protectia copilului.Este in invatamantul obligatoriu, familia este saraca si dezorganizata, fata nu vine la scoala pt ca umbla prin locuri suspecte cu persoane dubioase, daca ramane si insarcinata cine va raspunde? ... este corijenta la mai multe obiecte(9!!!) nota la purtare daca ii scad sub 7 ramane automat repetenta?
Mesaj personalTrimite email
a.georgescu
Trimis: 29 Jan 2009, 12:08 AM

Începător
*

Media anuala la purtare, pentru promovare, este de minim 6 ( sase). In consecinta, teoretic, pe semestrul I, un elev ar putea fi notat( din diferite motive ) si cu media 2 (doi), bine documentat si neaparat prin consiliul profesoral. CORIGENT LA PURTARE ! Ar trebui sa- si schimbe total comportamentul in semestrul al II- lea si sa obtina media 10 ( zece ) pentru ca cea anuala sa fie cel putin 6 ( sase ). POSIBIL ? Daca DA, ar fi un foarte rar si sublim succes educativ. Am avut in activitatea mea frumoase succese educative dar.....pana la sublim e cale lunga. SUCCES si nu dispera! biggrin.gif
Mesaj personal
elenaripianu
Trimis: 18 Jan 2010, 11:27 AM

Utilizator
**

Buna,cine stie cum arata un preaviz de exmatriculare?
Mesaj personal
florin2025
Trimis: 18 Jan 2010, 10:11 PM

Utilizator avansat

QUOTE (elenaripianu @ 18 Jan 2010, 11:27 AM)
Buna,cine stie cum arata un preaviz de exmatriculare?

fa ceva prostii si ai sa vezi:))

--------------------
GOD IS MY DJ
Mesaj personal
rategroeg
Trimis: 26 Jan 2011, 08:59 PM

Utilizator activ

Daca un elev a fost exmatriculat ( pentru absente )in luna octombrie anul scolar 2010-2011, acum la finalul semestrului I, i se scade nota la purtare pentru absente?
Mesaj personal
beus_kiss
Trimis: 14 Dec 2011, 10:29 AM

Utilizator
**

Buna ziua. Am doi elevi care au fost inscrisi in clasa a II-a dar nu s-au prezentat la ore, doar acuma. Au acumulat o gramada de absente. Am istiintat parintii. Ce facem cu ei? Ii lasam sa participe la cursuri, sau doar la anul se pot inscrie la cursuri?
Mesaj personal
Miha75
Trimis: 16 Dec 2011, 06:21 PM

Utilizator
**

Mai pierd un semestru cu acordul dumneavoastra?
Ii lasati cu situatia neincheiata, iar in semestrul 2, dupa 4 saptamani, bineinteles daca frecventeaza cursurile, ii puteti incheia.
Mesaj personal
Raduv
Trimis: 5 Feb 2012, 06:22 PM

Începător
*

As vrea sa stiu, la 40 de absente pe an sau pe semestru se aplica regulamentul in legatura cu exmatricularea? adica eu am 21 de absente pe acest semestru...si deja au fost trimise datele la inspectorat dar daca aduc o scutire maine pe data de 6 cu care motivez evident absente de acum o saptamana maxim pot iesi din situatia exmatricularii? asta ar insemna ca as ramane cu 16 absente sau ceva de genul asta deci as fi intr.o situatie rezonabila.

Stima apreciez daca primesc un raspuns.
Mesaj personal
Raduv
Trimis: 5 Feb 2012, 06:24 PM

Începător
*

16 absente in catalog dar la inspectorat vor ramane cele 21 deoarece nu mai pot fi motivate odata trimise
Mesaj personal
dora^
Trimis: 22 Feb 2012, 08:34 PM

Mentor

La ISJ se contabilizează absențele pentru statistici; nota la purtare/ exmatricularea se face în funcție de ce e în catalog.
E vorba de 40 de absențe nemotivate pe an școlar, dar e posibil ca un elev să le facă într-un semestru.
Sper că situația ta s-a lămurit între timp.
Mesaj personal
aandrei1
Trimis: 6 Mar 2012, 05:29 PM

Începător
*

Bună ziua , am și eu o întrebare cu privire la acest preaviz de exmatriculare.
Sunt elev în clasa a X a , am acumulat o serie de absențe ( undeva la 40 ) și zilele trecute mi s-a spus că o să primesc acest " preaviz de exmatriculare " din cauza absențelor nemotivate.
Întrebarea mea este..în ce consta această exmatriculare?Din cunoștințele mele definiția exmatriculării constă în eliminarea definitivă de la cursuri,însă cum se procedează?Voi repeta anul?
Mi se pare aberant . . și zic asta prin prisma faptului că nu se pune problema indisciplinei,corigențelor sau a altor factori ce ar adăuga acestui scenariu ( cel al exmatriculării ) un plus.
Din ce am auzit eu voi sta la bibliotecă timp de o săptămână , însă nu prea rezonează cu definiția exmatriculării.

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.

Acest mesaj a fost modificat de către aandrei1 la data 6 Mar 2012, 05:30 PM
Mesaj personal
docx
Trimis: 6 Mar 2012, 09:01 PM

Mentor

Nu poti fi exmatriculat pentru ca esti in invatamantul obligatoriu de 10 clase. Ti se poate scadea nota la purtare; si daca la sfarsitul anului media la purtare este sub 6, vei fi repetent.
In cazul exmatricularii (in clasele a 11-a si a 12-a) esti eliminat din scoala, dar te poti reinscrie la inceputul anului scolar urmator in acelasi an de studiu; deci il repeti.
Mesaj personal
aandrei1
Trimis: 6 Mar 2012, 09:23 PM

Începător
*

Atunci de ce-i zice Preaviz de exmatriculare..ce se întâmplă?

Și această exmatriculare are doar consecințele menționate de tine? ( "Ti se poate scadea nota la purtare; si daca la sfarsitul anului media la purtare este sub 6, vei fi repetent." )

întreb pentru că așa cum am zis și în postul anterior . . mi s-a zis că e posibil să stau la bibliotecă..

Mulțumesc oricum , mi-ai fost de mare ajutor.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved