Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> bursa de merit, neacordare bursa cuvenita
noracristi
Trimis: 16 Jan 2018, 06:55 PM

Începător
*

Grup: Members

Buna seara,
Intampin o problema cu privire la acordarea bursei de merit a fetitei mele. Anul trecut, eleva in clasa a V a a unei scoli din Bucuresti a primit bursa de merit pentru primul semestru urmand ca pentru semestrul urmator sa o primeasca la inceputul anului urmator.
Situatia familiala a fost de asa natura incat pentru un an, respectiv anul acesta, sa o retrag de la scoala din Romania.
Afland ca se dau bursele pentru anul trecut semestrul 2 am fost la scoala sa ii ridic bursa, dar surpriza... fata mea nu era pe listele de acordare a bursei.
Cerand explicatii mi s-a raspuns sec de catre Directoarea scolii ca nu are dreptul la bursa daca nu mai este eleva in tara.
Mentionez ca fata mea a incheiat anul scolar cu 9, 76.
Chiar poate cineva sa hotarasca ca ea nu mai primeste bursa ce i se cuvine pentru semestrul 2 clasa a V a? Unde scrie asa ceva?
Este cineva care ma poate ajuta cu un raspuns?
Multumesc anticipat!
Mesaj personal
madalina_voicu
Trimis: 10 Feb 2018, 06:11 PM

Utilizator avansat

Spuneti ca fata a primit bursa pentru semestrul l al clasei a V-a. Nu inteleg cum, deoarece, conform legii, elevii de clasa a V-a si a lX-a nu primesc bursa pentru semestrul l, ci abia pentru semestrul ll.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 142 )
Fișier atașat  ORDIN_5576_2011.pdf

--------------------
...ai grija ce-ti doresti, pentru ca exact aia vei avea!...
Mesaj personal
madalina_voicu
Trimis: 10 Feb 2018, 06:12 PM

Utilizator avansat

Ca sa fiu mai clara, pentru clasa a V-a trebuia sa primiti o singura bursa, adica cea aferenta semestrului ll.
Asta nu are legatura cu plecarea fetei din tara, din moment ce a finalizat clasa a V-a in Romania.

Acest mesaj a fost modificat de către madalina_voicu la data 10 Feb 2018, 06:14 PM

--------------------
Mesaj personal
noracristi
Trimis: 11 Feb 2018, 12:05 PM

Începător
*

Buna ziua

La inceputul semestrului 2 a primit bursa. Am semnat ptr ridicarea bursei aferente semestrului 1.
Mesaj personal
blabl
Trimis: 20 Nov 2018, 03:33 PM

Utilizator
**

Un elev poate primi simultan 2 burse: bursa de orfan si bursa de merit???
Mesaj personal
madalina_voicu
Trimis: 22 Nov 2018, 08:27 AM

Utilizator avansat

Din pacate, nu. Trebuie sa opteze pentru una dintre cele doua burse. Bineinteles ca toti aleg bursa cu valoarea cea mai mare. Asta e legea in preuniversitar.
Altfel stau lucrurile in sistemul universitar. Un student poate beneficia de bursa de merit (acordata pentru medie) si de bursa sociala (orfani, cazuri medicale sau venituri mici) in acelasi timp.

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved