Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (8) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Bani pentru fondul școlii, S-au cerut bani pentru fondul școlii. Este normal?
thinshade
Trimis: 9 Nov 2011, 07:48 PM

Utilizator
**

Grup: Members

QUOTE (outside4 @ 3 Nov 2011, 10:21 PM)
Stati asa, cititi cu atentie primul mesaj. A existat, frumos si legal, o intrunire pe scoala cu reprezentantii parintilor si propunerea si, presupun, votul au venit in acest cadru frumos si legal. Daca majoritatea a votat, de ce mai comentam noi pe margine? Case closed, ca doar a fost sedinta PARINTILOR, therefore decizia PARINTILOR.

O fi existat o intrunire DAR nu legala. Stiti cum se intampla la intalnirile de genul asta ? Se aduna 2-3 parinti (de obicei mai bagareti, cu anumite interese sau prieteni ai"doamnei"), completeaza un asa-zis proces verbal si gata comitetu'. Comitet care dispune de bunul plac de banii dumneavoastra prin "vot".

Problema este insa alta:
Nu sunt obligat de lege sa ma inscriu in comitetul de parinti. Faptul ca fetita mea este inscrisa intr-o anumita clasa nu ma face automat membru in acel comitet al clasei. Atunci cu ce drept au tupeul sa vina sa-mi ceara bani "ca asa s-a hotarat"?

Si inca ceva: anul trecut ni s-a cerut bani masiv pentru fondul clasei si fondul scolii. Cica pentru tabla si mobilier, cu promisiunea ca anul asta vor beneficia de ele. Intre timp, pe perioada vacantei de vara, tabla si mobilierul "s-a furat" (exact asa s-a motivat, cu tot cu dezacord). Drept pentru care acum ni se cer din nou bani pentru asta ba chiar e nevoie si de un videoproiector. Am zis ca nu mai platesc nimic pana nu se procedeaza ca in tarile civilizate si anume:

-banii stransi din fondul clasei sau al scolii sa fie inregistrati in contabilitate ca donatie, iar eventualele bunuri cumparate sa le faca nota contabila sau mai stiu eu ce (nu ma pricep) cum ca s-au inregistrat ca mijloace fixe sau obiecte de inventar.
-evident, chitanta pe bani.

Eu sincer m-am saturat de smecherii tipic romanesti ... daca tot dau un ban am pretentia sa stiu ce se face cu el si asta pe acte, nu pe vorbe, ca doar il muncesc, nu-l fur, ca ei. E asa de greu ?
Mesaj personal
outside4
Trimis: 9 Nov 2011, 09:12 PM

Mentor

QUOTE (thinshade @ 9 Nov 2011, 07:48 PM)
Stati asa, cititi cu atentie primul mesaj. A existat, frumos si legal, o intrunire pe scoala cu reprezentantii parintilor si propunerea si, presupun, votul au venit in acest cadru frumos si legal. Daca majoritatea a votat, de ce mai comentam noi pe margine? Case closed, ca doar a fost sedinta PARINTILOR, therefore decizia PARINTILOR.

O fi existat o intrunire DAR nu legala. Stiti cum se intampla la intalnirile de genul asta ? Se aduna 2-3 parinti (de obicei mai bagareti, cu anumite interese sau prieteni ai"doamnei"), completeaza un asa-zis proces verbal si gata comitetu'. Comitet care dispune de bunul plac de banii dumneavoastra prin "vot".

Problema este insa alta:
Nu sunt obligat de lege sa ma inscriu in comitetul de parinti. Faptul ca fetita mea este inscrisa intr-o anumita clasa nu ma face automat membru in acel comitet al clasei. Atunci cu ce drept au tupeul sa vina sa-mi ceara bani "ca asa s-a hotarat"?

Si inca ceva: anul trecut ni s-a cerut bani masiv pentru fondul clasei si fondul scolii. Cica pentru tabla si mobilier, cu promisiunea ca anul asta vor beneficia de ele. Intre timp, pe perioada vacantei de vara, tabla si mobilierul "s-a furat" (exact asa s-a motivat, cu tot cu dezacord). Drept pentru care acum ni se cer din nou bani pentru asta ba chiar e nevoie si de un videoproiector. Am zis ca nu mai platesc nimic pana nu se procedeaza ca in tarile civilizate si anume:

-banii stransi din fondul clasei sau al scolii sa fie inregistrati in contabilitate ca donatie, iar eventualele bunuri cumparate sa le faca nota contabila sau mai stiu eu ce (nu ma pricep) cum ca s-au inregistrat ca mijloace fixe sau obiecte de inventar.

Eu sincer m-am saturat de smecherii tipic romanesti ... daca tot dau un ban am pretentia sa stiu ce se face cu el si asta pe acte, nu pe vorbe, ca doar il muncesc, nu-l fur, ca ei. E asa de greu ?

Hm, nu prea vorbim de acelasi lucru. Nu era o sedinta a comitetului de parinti pe clasa, ci pe scoala. Acolo ai nevoie de cvorum si chiar se discuta pro si contra - am participat si eu la una, si mi s-a parut totul chiar foarte democratic.

Si tot n-am inteles: cine fura? Scoala fura?! Pfuai, tre` sa fie o scoala taaare smechera si bogata, un fel de Patriciu al scolilor din oras. Haide, sa fim seriosi! laugh.gif

--------------------
It's nothing personal. It's just business.
My degree of sarcasm depends on your degree of stupidity.
There is a place, like no place on Earth. Some say, to survive it, you need to be as mad as a hatter. Which, luckily, I am.

"The problem is not the problem. The problem is your attitude about the problem. Do you understand?"
"When you tear out a man's tongue, you are not proving him a liar, you're only telling the world that you fear what he might say."
"Everyone is in favor of free speech. Hardly a day passes without its being extolled, but some people's idea of it is that they are free to say what they like, but if anyone else says anything back, that is an outrage."
Mesaj personal
thinshade
Trimis: 9 Nov 2011, 10:50 PM

Utilizator
**

Atata timp cat se incaseaza bani fara sa se elibereze chitanta se cheama evaziune fiscala, deci furt.

PS - daca ai chef de ironii te rog sa deschizi topic separat, de bancuri. Te anunt ca stiu si de gluma, ori aici nu e cazul.

Acest mesaj a fost modificat de către thinshade la data 9 Nov 2011, 10:51 PM
Mesaj personal
Mamytica
Trimis: 10 Nov 2011, 09:38 AM

Utilizator activ

QUOTE (thinshade @ 9 Nov 2011, 08:48 PM)

Problema este insa alta:

happy30.gif happy30.gif happy30.gif iar acele obiecte cumparate sa apara pe lista de inventar....

--------------------
Cresterea copiilor este parte bucurie, parte razboi de gherila. (Ed Asner)
Mesaj personalIntegrity Messenger IM
raibor
Trimis: 10 Nov 2011, 04:31 PM

Mentor

QUOTE (thinshade @ 9 Nov 2011, 11:50 PM)
Atata timp cat se incaseaza bani fara sa se elibereze chitanta se cheama evaziune fiscala, deci furt.

PS - daca ai chef de ironii te rog sa deschizi topic separat, de bancuri. Te anunt ca stiu si de gluma, ori aici nu e cazul.

... confused06.gif ... in principiu s-ar putea sa ai dreptate, dar:
- daca parintii n-au infiintat si inregistrat o asociatie a lor, de unde chitanta? confused24.gif
- daca parintii colecteaza sume cu scopul de imbunatati mediul de lucru la scoala si ulterior prezinta chitanta pentru lucrurile achizitionate, care este problema si unde este evaziunea fiscala? confused24.gif
- daca se comanda in sistem colectiv diferite materiale, unde este furtul? confused24.gif
...si afirmatia:
Problema este insa alta:
Nu sunt obligat de lege sa ma inscriu in comitetul de parinti. Faptul ca fetita mea este inscrisa intr-o anumita clasa nu ma face automat membru in acel comitet al clasei.

..isi are raspunsul in ROFUIP
VII.3 Adunarea generală a părinților elevilor clasei

Art. 241. –  (1) Adunarea generală a părinților elevilor clasei este constituită din toți părinții/tutorii legali ai elevilor.
(2) Adunarea generală a părinților/reprezentanților legali ai elevilor clasei are atribuții de decizie referitor la activitățile de susținere a cadrelor didactice și a echipei manageriale a unității de învățământ preuniversitar, în demersul de asigurare a condițiilor necesare educării copiilor și tinerilor.
...
VII.4 Comitetul de părinți al clasei

Art. 243. –  (1) În unitățile de învățământ preuniversitar, la nivelul fiecărei clase, se înființează și funcționează comitetul de părinți/tutori legali al clasei.
(2) Comitetul de părinți al clasei se alege, prin majoritate simplă a voturilor, în fiecare an, în adunarea generală a părinților elevilor clasei, convocată de profesorul pentru învățământul preșcolar/primar/diriginte, care prezidează ședința.
... smile.gif

--------------------
Singurul mod rezonabil de a educa, este acela de a fi o pilda (demna, zic eu) de urmat. -Albert Einstein
.
7,4 < 5,2 ...???
.
Logica cvorumului este legitimitatea pentru o decizie, ca atare,
in subsidiar, decizia SE IA cu jumatate plus unu din cvorum!!!
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
docx
Trimis: 10 Nov 2011, 06:57 PM

Mentor

QUOTE (Mamytica @ 10 Nov 2011, 09:38 AM)
iar acele obiecte cumparate sa apara pe lista de inventar....

Si consumabilele?
Tin minte o schita a lui Umberto Eco, unde niste functionari vroiau sa inventarieze si hartia igienica, dar au fost acuzati ca vor sa distruga cu intentie bunurile institutiei.
Mesaj personal
Mamytica
Trimis: 10 Nov 2011, 07:18 PM

Utilizator activ

QUOTE (raibor @ 10 Nov 2011, 05:31 PM)
QUOTE (thinshade @ 9 Nov 2011, 11:50 PM)

... confused06.gif ... in principiu s-ar putea sa ai dreptate, dar:
- daca parintii n-au infiintat si inregistrat o asociatie a lor, de unde chitanta? confused24.gif
- daca parintii colecteaza sume cu scopul de imbunatati mediul de lucru la scoala si ulterior prezinta chitanta pentru lucrurile achizitionate, care este problema si unde este evaziunea fiscala? confused24.gif
- daca se comanda in sistem colectiv diferite materiale, unde este furtul? confused24.gif
...si afirmatia:
Problema este insa alta:
Nu sunt obligat de lege sa ma inscriu in comitetul de parinti. Faptul ca fetita mea este inscrisa intr-o anumita clasa nu ma face automat membru in acel comitet al clasei.

..isi are raspunsul in ROFUIP
VII.3 Adunarea generală a părinților elevilor clasei

Art. 241. –  (1) Adunarea generală a părinților elevilor clasei este constituită din toți părinții/tutorii legali ai elevilor.
(2) Adunarea generală a părinților/reprezentanților legali ai elevilor clasei are atribuții de decizie referitor la activitățile de susținere a cadrelor didactice și a echipei manageriale a unității de învățământ preuniversitar, în demersul de asigurare a condițiilor necesare educării copiilor și tinerilor.
...
VII.4 Comitetul de părinți al clasei

Art. 243. –  (1) În unitățile de învățământ preuniversitar, la nivelul fiecărei clase, se înființează și funcționează comitetul de părinți/tutori legali al clasei.
(2) Comitetul de părinți al clasei se alege, prin majoritate simplă a voturilor, în fiecare an, în adunarea generală a părinților elevilor clasei, convocată de profesorul pentru învățământul preșcolar/primar/diriginte, care prezidează ședința.
... smile.gif

2-3 parinti infiinteaza un ONG..al parintilor...dar tot nu e firesc ca noi comitetul de parinti pe liceu sa luam decizii in numele altor parinti pe care cica ii reprezentam....sincer imi este jena sau rusine cand avem sedinta pe clasa sa incep cu aceste discutii....ceilalti parinti imi sar mie in cap...scoala a devenit un lux, chiar daca pe hartie e gratuita.....Fondul nu este obligatoriu dar este un rau necesar...sunt licee unde nu exista xerox, fax, imprimante etc....sunt necesare...dar din pacate se cumpara din banii parintilor. Decat sa platim din banii nostri, mai bine am lupta pt un sistem mai bun...pt ca in final toate astea sunt utile si benefice copiilor nostri....

--------------------
Mamytica
Trimis: 10 Nov 2011, 07:22 PM

Utilizator activ

QUOTE (docx @ 10 Nov 2011, 07:57 PM)
QUOTE (Mamytica @ 10 Nov 2011, 09:38 AM)
iar acele obiecte cumparate sa apara pe lista de inventar....

Si consumabilele?
Tin minte o schita a lui Umberto Eco, unde niste functionari vroiau sa inventarieze si hartia igienica, dar au fost acuzati ca vor sa distruga cu intentie bunurile institutiei.

"Decat sa am dreptate, mai bine sa am liniste"
Este greu sa fi corect, onest si cinstit in Romania de azi.....
In tarisoara noastra sunt 2 HOTI MARI....serviciul care iti fura familia, si statul care iti fura demnitatea si banii......!!!! De hartie igienica nu mai vb...

--------------------
roset
Trimis: 10 Nov 2011, 07:27 PM

Mentor

După alegeri si parlamentarii ,si consiliile locale iau hotărâri în numele celor care i-au ales și,credeti-ma,n-am vazut pe niciunul din aceste categorii să-i fie rusine (jenă)! biggrin.gif
In alta ordine de idei evaziunea fiscala ,asa cum sustine cineva pe aici, nu se face în lipsa eliberării de chitanță,care nu are nicio semnificație financiara ,atâta timp cât nu este însoțită de o factura! Nu avem ,,puterea” să credem în cinstea și corectitudinea celui de lângă noi,asta-i tot! (Peste tot în jurul nostru numai ,,hoți”! laugh.gif biggrin.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
mamitzu75
Trimis: 10 Nov 2011, 07:35 PM

Utilizator
**

Suntem dispusi sa investim in orice, ,mai putin in educatia copiilor nostri - se pare ca problema s-a generalizat. Cati dintre cei "revoltati" au contorizat ce suma cheltuie intr-o singura luna pentru jocuri, jucarii, reviste, dulciuri nesanatoase care de cele mai multe ori sunt doar niste mofturi de moment ale copiilor, iar noi ca parinti "iubitori si grijulii" ne simtim obligati sa le implinim. De ce e asa de revoltator sa dai 20 de lei la scoala, bani de care tot copilul tau va beneficia? Fiecare parinte are dreptul de a cere o justificare a modului cum s-au cheltuit aceste fonduri. Nu sunt de acord cu sumele foarte mari sau "obligatorii" dar daca tot vrrem ce-i mai bun pentru copiii nostri acasa de ce nu si la scoala?
Mesaj personal
i_gica75
Trimis: 10 Nov 2011, 07:56 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mamitzu75 @ 10 Nov 2011, 08:35 PM)
Suntem dispusi sa investim in orice, ,mai putin in educatia copiilor nostri - se pare ca problema s-a generalizat. Cati dintre cei "revoltati" au contorizat ce suma cheltuie intr-o singura luna pentru jocuri, jucarii, reviste, dulciuri nesanatoase care de cele mai multe ori sunt doar niste mofturi de moment ale copiilor, iar noi ca parinti "iubitori si grijulii" ne simtim obligati sa le implinim. De ce e asa de revoltator sa dai 20 de lei la scoala, bani de care tot copilul tau va beneficia? Fiecare parinte are dreptul de a cere o justificare a modului cum s-au cheltuit aceste fonduri. Nu sunt de acord cu sumele foarte mari sau "obligatorii" dar daca tot vrrem ce-i mai bun pentru copiii nostri acasa de ce nu si la scoala?

Bine zis!!
Dar problema e una singura: multor parinti nu le-a placut scoala si ei au ceva din start impotriva profesorilor.
Mesaj personal
stingray
Trimis: 10 Nov 2011, 08:10 PM

Utilizator avansat

QUOTE (i_gica75 @ 10 Nov 2011, 08:56 PM)
Suntem dispusi sa investim in orice, ,mai putin in educatia copiilor nostri - se pare ca problema s-a generalizat. Cati dintre cei "revoltati" au contorizat ce suma cheltuie intr-o singura luna pentru jocuri, jucarii, reviste, dulciuri nesanatoase care de cele mai multe ori sunt doar niste mofturi de moment ale copiilor, iar noi ca parinti "iubitori si grijulii" ne simtim obligati sa le implinim. De ce e asa de revoltator sa dai 20 de lei la scoala, bani de care tot copilul tau va beneficia? Fiecare parinte are dreptul de a cere o justificare a modului cum s-au cheltuit aceste fonduri. Nu sunt de acord cu sumele foarte mari sau "obligatorii" dar  daca tot vrrem ce-i mai bun pentru copiii nostri acasa de ce nu si la scoala?

Bine zis!!
Dar problema e una singura: multor parinti nu le-a placut scoala si ei au ceva din start impotriva profesorilor.

Prin analogie, dascalii care "au ceva din start impotriva" parintilor, cam ce rezultate au avut in scoala ?
Mesaj personalTrimite email
Mamytica
Trimis: 10 Nov 2011, 08:12 PM

Utilizator activ

QUOTE (roset @ 10 Nov 2011, 08:27 PM)
După alegeri si parlamentarii ,si consiliile locale iau hotărâri în numele celor care i-au ales și,credeti-ma,n-am vazut pe niciunul din aceste categorii să-i fie rusine (jenă)! biggrin.gif
In alta ordine de idei evaziunea fiscala ,asa cum sustine cineva pe aici, nu se face în lipsa eliberării de chitanță,care nu are nicio semnificație financiara ,atâta timp cât nu este însoțită de o factura! Nu avem ,,puterea” să credem în cinstea și corectitudinea celui de lângă noi,asta-i tot! (Peste tot în jurul nostru numai ,,hoți”! laugh.gif biggrin.gif

nu pot decat sa va dau dreptate....evaziune fiscala cu 2000 lei???!!!!cand se jongleaza mii de miliarde cu tot cu factura si chitanta!!!!!
Imi cer scuze...de 2 ore s a terminat sedinta pe liceu....sunt atatea off-uri si atatea nemultumiri, incat nu mai stii ale cui sunt mai mari....parintii pe de o parte, cadrele pe alta parte...elevii de o nesimtire iesita din comun...profesori neputinciosi, parinti suparati.....offffffff......
.....Dragi profesori si parinti....lasati acel curaj revolutionar deoparte, avem nevoie de un curaj al demnitatii...
.......Noi parintii avem rolul de a le preda copiilor nostri, scoala vietii, a fi parinte nu inseamna doar sa i dai bani de buzunar, hrana, telefoane si haine de firma.....noi trebuie sa le asiguram EDUCATIE SI DRAGOSTE.....Din pacate sunt singurele lucruri pe care le putem oferi gratuit..fara a da vreun ban, indiferent de clasa sociala...NOI ÂI FORMĂM CA OAMENI....
......Voi profesori, nu va resemnati, nu va lasati intimidati, nu va multumiti cu retributia mizera pe care o primiti....nimeni nu se va lupta pt drepturile voastre....
si aici voi reda " Cereti acestui sistem sa faca din nou meseria de dascal cea mai respectata...sa fie o mandrie si nu un stigmat!!!!
....Impreuna sa ne decim asupra calitatii de a fi roman....dar un roman cinstit, demn, onest....candva aceste calitati erau atuul nostru!!!! Toate cele bune!!!
Sunt una cu plansul......

--------------------
raibor
Trimis: 10 Nov 2011, 08:39 PM

Mentor

QUOTE (Mamytica @ 10 Nov 2011, 08:12 PM)
In alta ordine de idei evaziunea fiscala ,asa cum sustine cineva pe aici, nu se face în lipsa eliberării de chitanță,care nu are nicio semnificație  financiara ,atâta timp cât nu este însoțită de o  factura! Nu avem ,,puterea” să credem în cinstea și corectitudinea celui de lângă noi,asta-i tot! (Peste tot în jurul nostru numai ,,hoți”! laugh.gif  biggrin.gif

nu pot decat sa va dau dreptate....evaziune fiscala cu 2000 lei???!!!!cand se jongleaza mii de miliarde cu tot cu factura si chitanta!!!!!
Imi cer scuze...de 2 ore s a terminat sedinta pe liceu....sunt atatea off-uri si atatea nemultumiri, incat nu mai stii ale cui sunt mai mari....parintii pe de o parte, cadrele pe alta parte...elevii de o nesimtire iesita din comun...profesori neputinciosi, parinti suparati.....offffffff......
.....Dragi profesori si parinti....lasati acel curaj revolutionar deoparte, avem nevoie de un curaj al demnitatii...
.......Noi parintii avem rolul de a le preda copiilor nostri, scoala vietii, a fi parinte nu inseamna doar sa i dai bani de buzunar, hrana, telefoane si haine de firma.....noi trebuie sa le asiguram EDUCATIE SI DRAGOSTE.....Din pacate sunt singurele lucruri pe care le putem oferi gratuit..fara a da vreun ban, indiferent de clasa sociala...NOI ÂI FORMĂM CA OAMENI....
......Voi profesori, nu va resemnati, nu va lasati intimidati, nu va multumiti cu retributia mizera pe care o primiti....nimeni nu se va lupta pt drepturile voastre....
si aici voi reda " Cereti acestui sistem sa faca din nou meseria de dascal cea mai respectata...sa fie o mandrie si nu un stigmat!!!!
....Impreuna sa ne decim asupra calitatii de a fi roman....dar un roman cinstit, demn, onest....candva aceste calitati erau atuul nostru!!!! Toate cele bune!!!

... eu sunt ... de acord cu tine, numai ca eu vreau sa fim OAMENI si UMANI... smile.gif

--------------------
Singurul mod rezonabil de a educa, este acela de a fi o pilda (demna, zic eu) de urmat. -Albert Einstein
.
7,4 < 5,2 ...???
.
Logica cvorumului este legitimitatea pentru o decizie, ca atare,
in subsidiar, decizia SE IA cu jumatate plus unu din cvorum!!!
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
Mamytica
Trimis: 10 Nov 2011, 08:44 PM

Utilizator activ

QUOTE (raibor @ 10 Nov 2011, 09:39 PM)
QUOTE (Mamytica @ 10 Nov 2011, 08:12 PM)
In alta ordine de idei evaziunea fiscala ,asa cum sustine cineva pe aici, nu se face în lipsa eliberării de chitanță,care nu are nicio semnificație  financiara ,atâta timp cât nu este însoțită de o  factura! Nu avem ,,puterea” să credem în cinstea și corectitudinea celui de lângă noi,asta-i tot! (Peste tot în jurul nostru numai ,,hoți”! laugh.gif  biggrin.gif

... eu sunt ... de acord cu tine, numai ca eu vreau sa fim OAMENI si UMANI... smile.gif

Oameni=fiinte rationale.....ai dreptate ….insa nu e suficient nici sa fii doar “om” . Trebuie sa existe un echilibru....o ratiune....dinpacate nenorocita asta de societate ne face LASI...rai si inumani....!!!!! Nu asta imi doresc pt copiii mei...!! Nu !!!!!

--------------------
i_gica75
Trimis: 10 Nov 2011, 08:47 PM

Utilizator avansat

QUOTE (stingray @ 10 Nov 2011, 09:10 PM)
Suntem dispusi sa investim in orice, ,mai putin in educatia copiilor nostri - se pare ca problema s-a generalizat. Cati dintre cei "revoltati" au contorizat ce suma cheltuie intr-o singura luna pentru jocuri, jucarii, reviste, dulciuri nesanatoase care de cele mai multe ori sunt doar niste mofturi de moment ale copiilor, iar noi ca parinti "iubitori si grijulii" ne simtim obligati sa le implinim. De ce e asa de revoltator sa dai 20 de lei la scoala, bani de care tot copilul tau va beneficia? Fiecare parinte are dreptul de a cere o justificare a modului cum s-au cheltuit aceste fonduri. Nu sunt de acord cu sumele foarte mari sau "obligatorii" dar  daca tot vrrem ce-i mai bun pentru copiii nostri acasa de ce nu si la scoala?

Bine zis!!

Prin analogie, dascalii care "au ceva din start impotriva" parintilor, cam ce rezultate au avut in scoala ?

laugh.gif
Analogia asta merge ca... nuca in perete. laugh.gif
Ce treaba au rezultatele profesorilor din scoala cu parintii elevilor?
Nu stiu ce fel de inginer esti mata, fara gandire logica...

Acest mesaj a fost modificat de către i_gica75 la data 10 Nov 2011, 08:50 PM
Mesaj personal
outside4
Trimis: 10 Nov 2011, 09:00 PM

Mentor

QUOTE (i_gica75 @ 10 Nov 2011, 08:47 PM)
QUOTE (stingray @ 10 Nov 2011, 09:10 PM)

Bine zis!!

laugh.gif
Analogia asta merge ca... nuca in perete. laugh.gif
Ce treaba au rezultatele profesorilor din scoala cu parintii elevilor?
Nu stiu ce fel de inginer esti mata, fara gandire logica...

Stai ca ne spune el acum. Si in mod sigur analogia are legatura si cu parul lung. Stati pe-aproape, ca vine. blink.gif

--------------------
It's nothing personal. It's just business.
My degree of sarcasm depends on your degree of stupidity.
There is a place, like no place on Earth. Some say, to survive it, you need to be as mad as a hatter. Which, luckily, I am.

"The problem is not the problem. The problem is your attitude about the problem. Do you understand?"
"When you tear out a man's tongue, you are not proving him a liar, you're only telling the world that you fear what he might say."
"Everyone is in favor of free speech. Hardly a day passes without its being extolled, but some people's idea of it is that they are free to say what they like, but if anyone else says anything back, that is an outrage."
Mesaj personal
Cristina N.
Trimis: 10 Nov 2011, 09:37 PM

Utilizator avansat

QUOTE (massy @ 7 Nov 2011, 08:11 PM)
E normal sa existe fondul scolii. Fond al parintilor din care scoala sa-mi asigure pixul rosu, tabla ecologica, xeroxul, hartia de xerox si internetul, zi de zi!!, flipchart si tot felul de alte materiale, daca vreti un invatamant atragator pentru copilul dumneavoastra.

Cati angajati are ministerul si institutiile subordonate si pentru ce ii mai platim si-i tinem cu masini cu soferi, secretare, consilieri, le dotam cabinetele cu mobilier de lux si tehnologie de ultima ora ?
Ca sa cumpar eu orice fir de ata inca de la gradinita ? Si ca sa cumpar eu creta in scoala ?
Cumpar, ca nu am incotro, o fac pentru copii.
Dar DE CE trebuie sa fie asa ?

@Roset, din lista aceea, am platit tot, in afara de bodyguard, caci a facut altcineva cinste. Oricum, nu e ca-n Buc.

--------------------
“Teama colectiva stimuleaza instinctul de turma si tinde sa produca ferocitate fata de cei care nu sunt vazuti ca membri ai turmei.”
(Bertrand Russell)
Mesaj personal
i_gica75
Trimis: 10 Nov 2011, 10:43 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Cristina N. @ 10 Nov 2011, 10:37 PM)
E normal sa existe fondul scolii. Fond al parintilor din care scoala sa-mi asigure pixul rosu, tabla ecologica, xeroxul, hartia de xerox si internetul, zi de zi!!, flipchart si tot felul de alte materiale, daca vreti un invatamant atragator pentru copilul dumneavoastra.

Cati angajati are ministerul si institutiile subordonate si pentru ce ii mai platim si-i tinem cu masini cu soferi, secretare, consilieri, le dotam cabinetele cu mobilier de lux si tehnologie de ultima ora ?
Ca sa cumpar eu orice fir de ata inca de la gradinita ? Si ca sa cumpar eu creta in scoala ?

@Roset, din lista aceea, am platit tot, in afara de bodyguard, caci a facut altcineva cinste. Oricum, nu e ca-n Buc.

Da' cine vrei sa cumpere creta??
Mesaj personal
Cristina N.
Trimis: 10 Nov 2011, 10:53 PM

Utilizator avansat

Aia, din banii de pe limuzinele lor, carburantii lor, cabinetele lor, diurnele lor si salariile lor speciale.

--------------------
“Teama colectiva stimuleaza instinctul de turma si tinde sa produca ferocitate fata de cei care nu sunt vazuti ca membri ai turmei.”
(Bertrand Russell)
Mesaj personal
dora^
Trimis: 10 Nov 2011, 11:07 PM

Mentor

QUOTE (Cristina N. @ 10 Nov 2011, 11:53 PM)
Aia, din banii de pe limuzinele lor, carburantii lor, cabinetele lor, diurnele lor si salariile lor speciale.

Averea nu se face dând banii pe prostii (cretă, pixuri, hârtie de xerox), ci strângând litru cu litru (de carburant).
Apropo, cine strânge ajutoare pt. guvernanți? Donez și eu un plin de benzină (d'aiabună, de 99) și o brichetă de 1 leu... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Mesaj personal
stingray
Trimis: 11 Nov 2011, 07:20 AM

Utilizator avansat

QUOTE (i_gica75 @ 10 Nov 2011, 11:43 PM)
QUOTE (Cristina N. @ 10 Nov 2011, 10:37 PM)

Da' cine vrei sa cumpere creta??

Hai ca ne-ai lamurit unde ti-e logica - in bocanci. Cristina.N iti explica precum copiilor de gradinita, incotro se duc banii, iar tu intrebi "cine sa cumpere creta?".
Mesaj personalTrimite email
lillya
Trimis: 11 Nov 2011, 01:59 PM

Utilizator avansat

La mine s-a hotarat fondul clasei la 10 lei - a dat cine a putut si a dorit.
A facut un tatic doua cuiere mari (sunt 30 de copii, iar in clasa erau 2 bucati de placaj cu 7-8 agatatori in total...) si pe baza bonurilor i s-au decontat banii.
Au cumparat un ceas de perete, 2 topuri de hartie, o cutie de creta alba si una colorata, un burete si 15 ghivece. Am facut o lectie speciala, in care am plantat flori in ghivece impreuna cu copiii si mamicile, iar acum fiecare banca de elevi trebuie sa isi ingrijeasca planta.

Vi se pare ca sunt cheltuieli aiurea? Probabil mai sunt bani, dar nu stiu, pentru ca nu m-a interesat. Nu ii strang eu, nu cumpar eu, ci este o mamica care se ocupa de tot.

Statul nu da aceste materiale, asa ca un minim trebuie sa ne mai facem si noi. Daca eu cumpar alte seturi de materiale, culegeri, caiete model, sau listez acasa sau in oras tot felul de fise si planse color... nu ma intreaba nimeni cat costa.

Din fondul scolii, la noi anul trecut s-a achizitionat un xerox care sta in cancelarie si poate fi utilizat de toti profesorii. In plus, cam la 2 saptamani se termina tonerul si trebuie incarcat. Cred ca s-au mai luat si altele, dar nu am intrebat.

Acest mesaj a fost modificat de către lillya la data 11 Nov 2011, 02:00 PM
Mesaj personal
Cristina N.
Trimis: 11 Nov 2011, 02:11 PM

Utilizator avansat

QUOTE (dora^ @ 11 Nov 2011, 12:07 AM)
Apropo, cine strânge ajutoare pt. guvernanți? Donez și eu un plin de benzină (d'aiabună, de 99) și o brichetă de 1 leu... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Nu este cea mai buna. Mai bine Kerosen.
Si intre canistra si bricheta (vezi sa fie functionala bricheta) ramane si loc de o tigara. Eu donez cate o tigara pentru fiecare dintre ei.

--------------------
(Bertrand Russell)
Mesaj personal
dora^
Trimis: 12 Nov 2011, 10:21 PM

Mentor

La mine în oraș nu se vinde kerosen la liber și nu vreau să intru la pârnaie și pt. trafic de substanțe periculoase, mi-e de ajuns incendierea... laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (8) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved