Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (12) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> ADHD CE FACEM CA PARINTI, ADHD HIPERKINETIK ELEVI
Ștef
Trimis: 28 Sep 2008, 07:01 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Nu pot spune decât că bateți câmpii într-o limbă necunoscută mie, îmi pare rău.

--------------------
Ștefan Liviu STANCIU
Roses are red, Violets are blue... Unless you're color-blind...

In my travels I have seen the future, and it is a strange future indeed. The world is on the brink of new and terrifying possibilities. - The Great Danton

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something. (Platon)
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IMICQAOLYahooMSN
dusile
Trimis: 29 Sep 2008, 02:39 PM

Utilizator avansat

http://www.realitatea.net/in-romania--apro...tic_354582.html

Asta facem cu copiii ADHD
Este o limba ce o inteleg si intradevar multi bat campiii
Mesaj personal
ellaene
Trimis: 30 Sep 2008, 01:03 PM

Utilizator activ

scoala romaneasca de psiho-pedagogie formeaza profesori ajutatori pt copiii cu deficit ADHD, e adevarat ca trebuie sa dai din coate sa te zbati ca sa poti beneficia de un profesor de sprijin(macar unul pe scoala), nu stiu in tara daca sunt cadre formate, dar in Bucuresti sunt, si culmea, multi nu au un loc de munca pt ca inspectoratul nu se deranjeaza sa-i repartizeze pe scoli, directorii nu vor, s.a.m.d., dar cu putina alergatura(putin mai multa) eu zic ca se poate face rost de unul si e ideal pt copilasii cu ADHD character40.gif
Mesaj personal
sofitel
Trimis: 22 Oct 2008, 04:52 PM

Utilizator avansat

Copii neastamparati au fost de cand lumea si pamantul numai ca nu erau nevoiti sa stea atat de mult in casa sau sa invete atat de mult, iar mamicile sa fie atat de stresate pe timpul sarcinii (chiar mi-ar placea sa stiu daca au stat chiar asa lucrurile si la dvs.). Redau mai jos ceea ce am mai scris pe un alt post.

Prefer ca acestor copii sa le spun neastamparati. Pe langa ceea ce faceti dvs., solutia pe care o dau eu este SPORTUL. A mai scris cineva mai sus despre asta.

Baiatul meu a facut tenis de camp de la gradinita; este foarte bun pentru copiii care sunt neastamparati, pentru ca este un sport individual, care disciplineaza intr-un mod placut si util. Concentrarea pentru urmarirea mingii si lovirea ei tinand corect racheta este un exercitiu foarte potrivit, mult mai potrivit fata de sarcini care pot deveni plictisitoare, mai ales daca-l invatati sa faca ceva numai cu recompensa sau mici santaje. Vara se face in aer liber si are ocazia sa cunoasca si alti copii la care sa se raporteze. De obicei se fac grupe de 2,3,4 copii care trebuie sa asculte de un profesor, altcineva decat dvs. Numai faptul ca trebuie sa stea unul in spatele celuilalt ca sa le vina randul la minge si sa asculte de dl. profesor, de doua ori pe saptamana, timp de o ora este un exercitiu foarte bun pentru orice copil.

Si inotul este foarte bun pentru ca este solicitant si dezvolta frumos. Cu siguranta ati auzit de Phelps.

Daca nu puteti sa mergeti dvs., faceti tot posibilul sa platiti pe cineva sa o faca. Merita, iar rezultatele se vor vedea incet, incet.

PS. Nu uitati de jocurile LEGO.
Mesaj personal
dusile
Trimis: 21 Dec 2008, 01:18 PM

Utilizator avansat

ASOCIATIA DE SPRIJIN, CONSILIERE SI PROTECTIE
A COPIILOR SI ADOLESCENTILOR CU
DEFICIT DE ATENTIE SI HIPERACTIVITATE
Persoane de contact:
ENACHE CATALIN – LUCIAN presedinte fondator

Mobil: 0726207195

e-mail: enache_catalin_lucian@yahoo.com , catalin_enache@operamail.com
NICULESCU GEORGETA prim-vicepresedinte fondator

Mobil: 0722351315 pshiholog

e-mail: georgeta_niculescu@yahoo.com
Adresa postala: Bucuresti, str. Jiului, nr. 4, sc. C, ap.10

cod postal 013211

aici pot fi ajutati parinti si sa asi spuna problemele apelati cu incredere este in interesul elevilor si ai scolii

sign28.gif
Mesaj personal
emy2001
Trimis: 14 Mar 2009, 10:44 PM

Utilizator
**

Si eu sunt o mama disperata .Copilul are ADHD iar la scoala invatatoarea s-a coalizat cu parintii si vor sa-l dea afara din scoala.Ce ma sfatuiti sa fac?Are acest drept?Unde sa duc copilul?
Mesaj personal
DOLCE FAR NIENTE
Trimis: 15 Mar 2009, 08:02 AM

Utilizator avansat

Să nu acceptați așa ceva. Nu semnați în niciun caz ca sunteți de acord cu mutarea la altă școală. Transferul nu rezolvă manifestările copilului. Veți da peste alt dir. la fel și tot așa. Doar dacă dv. găsiți un învățător cu experiență în astfel de cazuri, care să preia copilul la clasă.
Dacă vă forțează sa acceptați îl reclamați la inspectorat, directorul nu are voie să dea afară astfel de copii! Poate fi el demis din funcție automat. Prea puțini părinți știu ca legea îi apără de astfel de persoane.
Căutați pe net. OM 4653 din 08.10.2001, dat de MEC. Tot aici se precizează că elevii cu ADHD au nevoie de sprijin psihologic, familial, nu de respingere. Învățătoarea poate cere diminuarea nr. de elevi la clasa și e obligată să trateze diferențiat, să se ocupe mai mult de copilul dv.

Am citit destul despre ADHD pt. a-i înțelege pe elevii mei.
Mesaj personal
DOLCE FAR NIENTE
Trimis: 15 Mar 2009, 08:38 AM

Utilizator avansat

To pt. emy:
Iată căror autorități îndreptățite cu protecția copilului vă puteți adresa pt. sfaturi practice și pt. sprijin în susținerea cauzei lui:
A.N.P.D.C. - Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Copilului;
C.P.C. - Comisia pentru Protecția copilului;
D.G.A.S.P.C. - Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului - din sectorul sau județul în care locuiți.

http://www.copii.ro/index.aspx
http://www.copii.ro/content.aspx?id=43

Aceste autorități au specialiștii lor, cazuri similare abordate și rezolvate. Prin consultarea lor veți avea certitudinea că ați luat cea mai bună decizie pt. copilașul dv.
Mesaj personal
emy2001
Trimis: 15 Mar 2009, 04:40 PM

Utilizator
**

Va multumesc din suflet,dar puteti sa-mi spuneti daca voi fi ascultata sau este ceva formal ca sa nu-mi mai bat gura de pomana.Stiti si d-voastra cum merg lucrurile,daca cu ai pile si relatii nu te asculta nimeni.
Mai am o intrebare daca nu va e cu suparare,daca toti parintii din clasa vor semna o hartie cum ca ar vrea ca si copilul meu sa fie dat afara si semneaza si invatatoarea in acest caz d-l director cum va proceda il va da afara din scoala?
Spun asta ptr ca la ultima sedinta cu parintii asta s-a discutat si parintii vor sa faca o "petitie"catre director.Pot da si nr scolii ptr ca nu mi-e frica copilul tot trebuie sa invete undeva.Chestia asta se petrece in sec 21 intr-o scoala din Bucuresti.
Mesaj personal
DOLCE FAR NIENTE
Trimis: 15 Mar 2009, 06:07 PM

Utilizator avansat

Văd că cei din școală v-au intimidat deja prin coalizarea lor.
Dar nu vă pot scoate copilul din școală pt. el este protejat nu numai de dv. ca părinte, ci de stat, prin instituții abilitate.
Ordinul ministrului pomenit mai sus impune clar includerea acestor copii in inv. de masă, general, nu e o formalitate, e lege, nu tocmeală.
Dacă simțiți că nu faceți față situației singură, sunați la DGASPC -ul dv. si cereti sa vă asiste juridic, să vă ofere sprijin REAL.
De asemenea, luați leg. cu prof. din centrul de asistență pedagogică (consilierul școlar al școlii unde e în prezent copilul), care are DATORIA să vă sprijine și care dă socoteală la rândul sau.
Consilierii școlari sunt subordonați Centrului Municipal de Asistenta Educativa si Psihologica, pt. Bucuresti date de contact gasoto aici:
http://craemb.ro/modules.php?name=Feedback

Acum sunteți o mămică informată (nu disperată! - nu ajută la nimic), iar oamenii informați nu pot fi intimidați! Sfatul meu este să acționați calm, rațional, copilul nu are o problemă, ci adulții aceia au, pt. că nu cunosc faptul că manifestările ADHD-ului sunt absolut INVOLUNTARE și pot fi depășite dacă se lucrează în echipă: părinți, învățător, psiholog, eventual neuropediatru. Dincolo de toate, dv. trebuie să găsiți o astfel de echipă completă...
Mesaj personal
angelo95
Trimis: 16 Mar 2009, 07:18 PM

Utilizator avansat

amy2001 si copilul meu a fost hiperchinetic si a fost mutat in 5 scoli si va reusii sa se scape si de al dumneavoastra .Eu sunt in proces cu protectia copilului am reclamt la guvern la inspectorat peste tot nimic nu s-a rezolvat. I-am dat in judecata am pierdut.A manipulat copii si parintii. L-au lasat repetent pe copil Deci daca vrea vi-l termina cu nervi si ajunge de se sinucide copilul .Va vor termina si pe dumnevoastra cum ne-au terminat pe noi .Al meu are deja 13 ani a fost si internat dat la ziar de scoala am fost la dr Cristian televizati si copilul a evoluat mult dar ei si acum al considera cu tulburari grave de comportament induse de parintii in mintea lor .Au ajuns pana acolo de au falsificat protectia copilului certificat de expertiza scolara l-au scos handicapat .Am rezolutia procurorului .
Am documente nu vb din burta .
Am piedut procesul cu nota la purtare dar trimit la CEDO
Mai mult azi am primit de la corpul de control al MInisterului Educatiei de am ramas masca ce raspuns evaziv si superficial .Am documente 1 metru cub bine ascuns .
Ce va sfatuiesc sa va sustineti pshihologic copilul si sa-l iubiti si explica multe si asa va intelege .Sigur ca si terapia ajuta prieteni etc...Pe scoala nu intereseaza de copil are interesul sa se scape de el este un factor perturbator pentru colectivitate .
Asa o mai fost in Drumul taberei un copil si mutata din scoala in scoala adevarul este ca este un abuz si asta .
Uitati-va mai bine in forum si vedeti ce gasiti va cruciti.Mai nou mi-a facut un parinte copilul homosexual .Am ramas tablou!!!!!!!Lume este muradara plina de rautati si doar institutile statului va poate ajuta si incercati in scris la minister cu numar inregistrare .Scoala pentru acesti copii nu exista in romania trebuie integrati cu copii normali .Alimentatia este foarte importanta Scoateti kechup vegeta dulciuri multe si o sa ai fie bine NU-L sedati ca au niste reactii alergice si duce la scrizofenie Sunt foarte periculoase .Eu nu l-am sedat pe al meu doar naturiste si am rezulatate.Este ok .Nu vreau sa va dezamgesc dar este o realitate crunta in Romania .Nu vad ce ati mai putea face .Ami pare nespus despre copil si suferinta dumneavoastra care va inteleg mai mare durere nu poate exista
Mult succes va doresc si santatate la copil. confused24.gif
Mesaj personal
angelo95
Trimis: 17 Mar 2009, 02:48 PM

Utilizator avansat

Eu zic parerea mea ca mai mult aveti de castigat la o asociatie si la Drepturile omului sunt ONG si fundatii in acest sens dar faceti scris cereti sprijinul ca nu sunt scolii de asa ceva si prin sport dragoste si activitatii este recuperabil .
Nu va sedati copiii!!!!!!!!
A fost caz si la tv protv cu copilul chiar a unor profesori divortati cu copil sedat si la al meu ia dat doctorul un medicament chipurile sa stea cuminte in banca sa nu deranjeze pe doamna si din cele relatate de Autoritatea medicamentului am primit raspuns scris ca este periculos si scos din UZ credeti-ma nu vb Prostii[COLOR=red][B]
Mesaj personal
emy2001
Trimis: 17 Mar 2009, 04:38 PM

Utilizator
**

Nu-mi vine sa cred ce citesc ,pai suntem in tara lui papura voda,isi bat joc de noi dar cu copii nostrii ce au,eI nu sunt vinovati ca s-au nascut asa.Am incercat sa scriu un mail la DGSPC SECTOR1 si cred ca adresa nu mai este asta.Cu timpul stau ff prost si nu prea am cum sa umblu pe la toate ONG-urile si alte minunatii ptr ca oricum nu voi fi luata in seama.Probabil ma voi bate cu morile de vant in acesta tara.Dar am si eu o intrebare de ce trebuie sa mai "cotizez"pt cadourile invatatoarei, ptr fd.clasei si ptr tot ce mi se cere daca copilul meu este tratat ca un NIMENI.Oricum voi fi plimbata din scoala in scoala si asta inseamna ca eu voi da bani ptr orice in loc sa-mi hranesc copilul,sa-i iau medicatie(deocamnata ii dau PURE DHA),avand in vedere ca traim dintr-un singur salariu este fff.greu.
Nu stiu cum voi iesi din aceasta situatie dar pe timpul meu erau copii si mai buni si mai rai intr-o clasa dar nu existeau aceste probleme si invatatoarea,profesorii si directorul nu mutau copii ptr ca asa vor"muschii lor".
Pe timpul marelui CREANGA exista ADHD? Sa-mi raspunda si profesorii,daca da a fost mutat de la o scoala la alta?Pai la cate a facut el nu avea loc in nicio scoala din tara.
Mesaj personal
angelo95
Trimis: 17 Mar 2009, 10:11 PM

Utilizator avansat

Foarte bun ce ai dati si veti vedea REZULTATE BUNE IN TIMP dar pe langa asta trebuie discutat si ar fi bine ceva sport sau desen ceva la palatul copiilor incercati Si cine mai are competente sa faceti sesizarii DAR SCRISE SI SA VA DATI ADRESA pentru felul cum este tratat fetita este avocatul poporului si Consiliul de discriminare ON LINE PRIN MAIL Fac mai mult ei ca protectia copilului .Acolo va ia cu evaluari anchete sociale contracte va mai evalueaza si pe dumnevoastra si numai pe invataore NU .Puteti cere la minister sa verifice daca invataoarea a fost evaluata pshihologic DAR IN SCRIS SI CUM ESTE NIVELUL CLASEI PER ANSAMBLU .Poate chiar nu este un mediu proprice pentru biata fetita sau baiat ce aveti .
A fost caz recent la Brasov un copil eliminat si chemati parintii strans semnaturii si facut balamuc La Arad o mai fost in Bucuresti cazuri .
Da este tara lui papura voda .Noi nu le mai dam bani de mult ca ne-am dat seama dai nu dai tot o iei peste bot si mai bine nu dau si ami cresc copilul Nu ma intereseaza de jena alti parintii etc...NU DAU SPAGA !!!!Nu am de unde si gata !
Alta este o ciocolata o floare si ce nesimtiri cer astia >
Da va consolez cu ideea ca asa se va intampla cum ati prezis La tvr1 duminica la 33 mai sunt emisiunii pe teme edcuationale foarte bune Ultima data tot cu un baiat din Buc a fost tare nasol L-a si batut profesorul si sa mirat ce reactii au copiii ?Ei sunt sensibilii si la orice reactioneaza Vorbit frumos multe explicatii si o sa ai fie bine
SUCCES MULT !! DAR GROAZNIC CE TRAIESC UNII COPII
Mesaj personal
valiv_v
Trimis: 27 Mar 2009, 11:39 AM

Utilizator
**

nu ma pricep la un asemenea diagnostic,dar as dori sa va intreb: se manifesta si prin violenta fata de colegii sai,un asemena copil? confused06.gif

Acest mesaj a fost modificat de către valiv_v la data 27 Mar 2009, 11:41 AM
Mesaj personal
angelo95
Trimis: 27 Mar 2009, 06:47 PM

Utilizator avansat

Da, clar daca sunt provocati si umiliti acuzati si ignorati mereu poate duce si la asa ceva ?Sunt foarte nomali copii mai nou in capitalism asa s-a definit ADHD
In comunism se zicea zburdalnic ?
Dar profesorii ca au incapacitatii si vor salarii se scapa de asa ceva si mai instiga si pe altii fac front comun sa se scape de asa ceva .Dar salarii vor
Normal este lege si pentru ei. sunt mai normali ca multi altii.
Vai sa vedeti ca rupe capu ce periculosi ????? biggrin.gif Bat profesorii si darama bancii si vai de mine cate se zice de ei ca si de al meu ca doar stiti .
Lasa urme rosii in crestet .
Nu este boala un fel de a fi si a nu se confunda cu HIPERACTIV .
Nici medici in stiinta nu cunosc prea mult de boala ai sedeaza multi parintii ca sa fie cuminti la scoala fara sa gandeasca la reactii adverse.Mai vedeti pe forum si gasiti opinii pe net si au fost cazuri si la tv nici protectia copilului nu stiu ce sa faca la scoala .Vai de ei confused24.gif
Mesaj personal
angelo95
Trimis: 27 Mar 2009, 07:04 PM

Utilizator avansat

am glumit un pic ca sunt asa pericol asa se vrea cu ei dar se bat cu cornuri lapte la clasa este un dezastru ce fac si altii dar gasiti pe net si pe forum documentatii
Au si ei drepturi la educatie si la integrare si terapie sport si naturiste care nu au contraindicatii.Dar daca va purtati urat genereaza in agesivitate verbala fizica etc... ohmy.gif
Mesaj personal
emy2001
Trimis: 28 Mar 2009, 04:51 PM

Utilizator
**

Are momente cand e violent,incapatanat dar asta se datoreaza celor din jurul lui care il starnesc.Invatatoarea e rea.tipa si invrajbeste copii unii impotriva celorlalti si parinitilor la fel le face.Am ajuns sa nu ma mai bage niciun parinte in seama si din cauza invatatoarei.Se poarta ffff.urat cu unii copii care nu "cotizeaza"
Mesaj personal
angelo95
Trimis: 29 Mar 2009, 06:44 PM

Utilizator avansat

Da este un adevar crunt si noi la fel se poarta Cica avem noi tulburari de adaptare ca nu accceptam astea .Si pe mine sunt tare suparati ca nu merg la sedinta.Ne-am si judecat si acum urmeaza la CEDO .
Nu suport in ce hal am fost umiliti si cum manipuleaza pe altii
Dumnezeu cu mila ?
Tot mai des aud cazuri din acestea problema este ca parintii care nu reclama . in scris .
Noi si la predentie avocatul poporului consiliul de discriminare si urmeaza CEDO
Sa vedem si acolo manipuleaza domna invatatoare sau dirigintele ?
Ami pare rau de copilas daca este real este crunt rau
Mesaj personal
angelo95
Trimis: 30 Mar 2009, 07:19 AM

Utilizator avansat

emy2001 nu ati ramane decat sa cotizezi si sa taci ca alfel ca noi patesti rau de tot
Va zice ca copilul dumneavoastra este groaznic si va face tot posibilul sa al elimine
Dac nu credeti incercati si vedeti .Cum o mai scris cineva aici daca vor fac ce vor din copilul dumneata .
Noi suntem patiti si avem documente .
asta este Romania si educatia in ziua de azi confused24.gif
Mesaj personal
Trimis: 30 Mar 2009, 06:34 PM

Grup:

Astfel de copii cu tulburari extreme ar trebui sa invete in scoli/clase speciale,cu personal specializat.De ce sa sufere toata clasa sau toate clasele pe la care e plimbat din cauza unui singur elev??
Ptr domnul de mai sus:cel mai probabil copilul dvs chiar e groaznic.Ce-ati vrea sa se zica despre el??In loc sa va cheltuiti banii pe ajutor specializat,vad ca va pierdeti timpul cu reclamatii si procese.Cred ca mai tare ii dati apa la moara.
Am vazut eu copii din acestia si majoritatea sunt niste rasfatati si niste cocolositi de parinti ori scapati din mana,n-au nici un ADHD.
Iar elevii cu certificat medical,care pot reprezenta un posibil pericol la adresa colegilor ,n-au ce cauta in invatamantul de masa,dupa parerea mea.

Acest mesaj a fost modificat de către euler la data 30 Mar 2009, 06:38 PM
Mesaj personalTrimite email
cyndiana
Trimis: 30 Mar 2009, 07:34 PM

Utilizator
**

daca ar fi fost vb de copilul dvs.tot asa ati fi gandit?pt.euler...cu tot respectu...
Mesaj personal
valiv_v
Trimis: 31 Mar 2009, 06:59 AM

Utilizator
**

QUOTE (euler @ 30 Mar 2009, 07:34 PM)
Astfel de copii cu tulburari extreme ar trebui sa invete in scoli/clase speciale,cu personal specializat.De ce sa sufere toata clasa sau toate clasele pe la care e plimbat din cauza unui singur elev??
Ptr domnul de mai sus:cel mai probabil copilul dvs chiar e groaznic.Ce-ati vrea sa se zica despre el??In loc sa va cheltuiti banii pe ajutor specializat,vad ca va pierdeti timpul cu reclamatii si procese.Cred ca mai tare ii dati apa la moara.
Am vazut eu copii din acestia si majoritatea sunt niste rasfatati si niste cocolositi de parinti ori scapati din mana,n-au nici un ADHD.
Iar elevii cu certificat medical,care pot reprezenta un posibil pericol la adresa colegilor ,n-au ce cauta in invatamantul de masa,dupa parerea mea.

si eu sunt de aceeasi parere
Mesaj personal
angelo95
Trimis: 1 Apr 2009, 09:06 AM

Utilizator avansat

Deci nu va dati parerea in necunostinta de cauza Statul lupta pentru integrarea copiilor chiar si cu deficiente incluziune sociala !!!!!! Copilul meu o avut copii cu handicap la scoala ai aducea pe brate parintii si i-am aceptat fara probleme
ADHD ESTE copil zburdalnic asa se zice mai nou in capitalism .
Asta nu este de scoala speciala cu profesori buni c pshihopedagogie si care nu umbla cu reclamatii si sa se planga si sa faca actiuni importiva copilului se rezolva .
Cred ca nu stiti multe
Ei in loc sa se ocupe de actiuni eductaionale sa vina in sprijinul elevilor ai elimina de la clasa si nu ai vor , cred ca ati vazut cazuri la TV
Cu sport si atitudine corespunzatoare asfel de atitudinii se diminueaza foarte mult .
Sigur ca si profii sunt stresati nemotivati si nu au interesul ......
Ei invoca salarizarea dar parintii oare au salarizare care mai dau si ore la copiii??
Si daca ar fi asa copilul dumneavoastra oare ce ati face ???
Poate ati citit articolul cu copilul de la sc 96 Bucuresti si cat o patimit ma consternat si uimit !!!
Oare este corect ai considerati asfel de atitudine corecta justa morala si educativa ??
Cu asfel de atitudinii intariti comportamentul negativ si nu aduce beneficii nimanui .
Nu este corect daca mi-a lasat copilul repetent sa ma adresez consiliului profesoral ,ministerului si instantei??/Va imaginati suferinta si factorii pshihologici al acestui copil ??Si este mai dotat decat multi altii .
Nu este corect dar ce este corect in tara
Intr-un sistem viciat bolnav judecam elevii nu legea sitemul care favorizeaza asfel de comportamente si nu se vrea schimbare confused24.gif
Mesaj personal
dracsenei
Trimis: 3 Apr 2009, 10:54 PM

Utilizator
**

Problema e ca unii oameni refuza sa lupte contra sistemului, contra cadrelor didactice incompetente, care nu vor decat salarii mari si 18 ore de munca, pentru ca dupa aia sa plece la meditatii pe bani grei. Habar n-au de psihopedagogie, iar daca incerci sa le explici ceva, te trezesti ca fac niste crize nevrotice.
Trebuie creat un corp profesionist de specialisti care sa faca evaluarile psihologice ale cadrelor didactice, astfel incat sa ajunga sa predea numai in particular cei care nu sunt in stare sa se poarte cu copii. Nu e vina copiilor, e numai a cadrelor didactice incompetente. Astea trebuie puze la zid. Trebuie sa ne aliem impotriva lor, sa luptam impotriva lor, pana vor dispare astfel de specimene din invatamant. Sa se duca sa pasca oile.
Partea proasta e ca directiile de protectia copilului si inspectoratele scoalare lucreaza mana-n mana cu scoala, astfel incat sa-si apere pielea lor si nu se uita dupa interesul copilului. E mafie in stil mare in institutiile astea, care lucreaza impotriva copiilor si daca indraznesti sa faci o reclamatie contra lor tot tu esti urmarit pe urma pana "te fac". Si de multe ori au in mana si presa, ca doar ea traieste din cazuri spectaculoase, nu? Scandaluri pe prima pagina, super ! Elevi integrati de un invatator inimos ? - Subiect de doi bani, nu intra ! De cate ori ati vazut exemple pozitive relatate de presa ? Toti sunt mana-n mana si au un singur scop: sa suga banul public !
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (12) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved