Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Obiective operationale/COMPETENTE
lore7dana
  Trimis: 10 Jul 2011, 12:50 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Obiectivele operationale au fost inlocuite in proiectarea didactica de competente? Ori sunt totusi doua notiuni diferite?
Mesaj personal
catty22
Trimis: 10 Jul 2011, 12:57 PM

Utilizator avansat

la inspectia pentru grad mi s-a zis sa folosesc competente ( si nu obiective) dar nu am fost lamurita cum se numesc aceste competente
deci: obiectivele cadru s-au transformat in competente generale,
obiectivele de referinta s-au transformat in competente specifice teoretic ar fi ca obiectivele operationale sa se transforme in.....competente operationale...nu??
alte pareri?

--------------------
fara semnatura :))
Mesaj personal
cocolino22
Trimis: 10 Jul 2011, 03:50 PM

Utilizator activ

Se numesc competente derivate.
Cititi metodicile mai noi (ex. Secrieru, Ilie).

Acest mesaj a fost modificat de către cocolino22 la data 10 Jul 2011, 03:51 PM
Mesaj personal
lore7dana
Trimis: 10 Jul 2011, 04:02 PM

Utilizator
**

Multumesc.

La Universitatea Bucuresti studiem vechiul model, cu obiective. E ciudat cum la examenul de titularizare ni se cere altceva rolleyes.gif
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 10 Jul 2011, 04:56 PM

Utilizator avansat

QUOTE (cocolino22 @ 10 Jul 2011, 04:50 PM)

Aveti dreptate.
Totusi competentele se dobandesc pe perioada mai lunga de timp.
Am fost la cursuri de pregatire pentru examenul de definitivat si doamna profesoara universitara care a sustinut cursul a specificat ca este totusi mai corect sa folosim denumirea de obiective operationale.
Daca vedeti apar si notiunile de Valori si atitudini care suplinesc partea de competente generale.
Din cate am inteles inca se lucreaza la unificarea termenilor si pentru competentele derivate se poate folosi si termenul de obiective operationale.
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 10 Jul 2011, 04:58 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liviu.olarean @ 10 Jul 2011, 05:56 PM)
QUOTE (cocolino22 @ 10 Jul 2011, 04:50 PM)

Aveti dreptate.
Totusi competentele se dobandesc pe perioada mai lunga de timp.
Am fost la cursuri de pregatire pentru examenul de definitivat si doamna profesoara universitara care a sustinut cursul a specificat ca este totusi mai corect sa folosim denumirea de obiective operationale.
Daca vedeti apar si notiunile de Valori si atitudini care suplinesc partea de competente generale.
Din cate am inteles inca se lucreaza la unificarea termenilor si pentru competentele derivate se poate folosi si termenul de obiective operationale.

Am vrut sa scriu ,,completeaza" si din graba am scris ,,suplinesc".
Va rog sa ma scuzati pentru eroare.
Mesaj personal
Elem
Trimis: 10 Jul 2011, 06:08 PM

Utilizator avansat

Eu stiu ca folosim competente pentru planificari . La intocmirea itmeilor sau a proiectelor didactice folosim obiectivele.
Acuma ....e o loterie , cel care face baremul cred ca stie cel mai bine . biggrin.gif
Mesaj personal
catty22
Trimis: 10 Jul 2011, 06:11 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Elem @ 10 Jul 2011, 07:08 PM)
Eu stiu ca folosim competente pentru planificari . La intocmirea itmeilor sau a proiectelor didactice folosim obiectivele.
Acuma ....e o loterie , cel care face baremul cred ca stie cel mai bine . biggrin.gif

mad.gif tocmai aici e problema...ca se cere competente si in proiectele didactice

--------------------
Mesaj personal
Elem
Trimis: 10 Jul 2011, 06:18 PM

Utilizator avansat

unde scrie asta ....???
Competenta =Capacitate a cuiva de a se pronunța asupra unui lucru, pe temeiul unei cunoașteri adânci a problemei în discuție;
In proiect ne propunem ceva ...ce la final "elevul trebuie sa" .....deci avem anumite obiective ....pana la competente ..cale lunga...

Parerea mea .....sau cel putin asa inteleg eu !!

Acest mesaj a fost modificat de către Elem la data 10 Jul 2011, 06:19 PM
Mesaj personal
catty22
Trimis: 10 Jul 2011, 07:02 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Elem @ 10 Jul 2011, 07:18 PM)
unde scrie asta ....???
Competenta =Capacitate a cuiva de a se pronunța asupra unui lucru, pe temeiul unei cunoașteri adânci a problemei în discuție;
In proiect ne propunem ceva ...ce la final "elevul trebuie sa" .....deci avem anumite obiective ....pana la competente ..cale lunga...

Parerea mea .....sau cel putin asa inteleg eu !!

nu scrie nicaieri.....insa mie la inspectia pt grad mi s-a cerut ca in proiect sa fie trecute competente( nu obiective operationale cum trecusem eu )......la intrebarea mea: cum se numesc aceste competente mi s-a raspuns ca sunt competente....operationale...

--------------------
Mesaj personal
Elem
Trimis: 10 Jul 2011, 07:20 PM

Utilizator avansat

eu la inspectia de grad am scris obiective ....si la examenul de grad , ne-a dat proiect si am mers tot pe obiective......
complicata situatie....loterie si nu alta ... confused24.gif
Mesaj personal
catty22
Trimis: 10 Jul 2011, 07:31 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Elem @ 10 Jul 2011, 08:20 PM)
eu la inspectia de grad am scris obiective ....si la examenul de grad , ne-a dat proiect si am mers tot pe obiective......
complicata situatie....loterie si nu alta ... confused24.gif

si daca scriem la examen competente derivate si in paranteza obiective operationale??? laugh.gif

--------------------
Mesaj personal
Elem
Trimis: 10 Jul 2011, 07:36 PM

Utilizator avansat

la asta ma gandeam si eu .......si cred ca asa voi face !!
Mesaj personal
catty22
Trimis: 10 Jul 2011, 07:58 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Elem @ 10 Jul 2011, 08:36 PM)
la asta ma gandeam si eu .......si cred ca asa voi face !!

si eu la fel.......si acum ma gandesc ce bine ar fi la metodica sa avem de realizat un proiect didactic sau....o proba de evaluare formativa.....dar vise....

--------------------
Mesaj personal
Elem
Trimis: 10 Jul 2011, 08:10 PM

Utilizator avansat

nici itemi nu ar fi rau ...... tongue.gif ce m-ar omora ar fi elaborare de cds ...

Acest mesaj a fost modificat de către Elem la data 10 Jul 2011, 08:11 PM
Mesaj personal
catty22
Trimis: 10 Jul 2011, 08:24 PM

Utilizator avansat

da.....si pe mine la fel......sau discutarea programei scolare...

--------------------
Mesaj personal
cocolino22
Trimis: 11 Jul 2011, 07:25 AM

Utilizator activ

Eu v-am dat un raspuns corect. Se numesc competente derivate. Nu mai scrie nimeni obiective operationale. Si nu de anul acesta e valabil acest lucru, ci de ceva vreme.
Mesaj personal
cocolino22
Trimis: 11 Jul 2011, 07:29 AM

Utilizator activ

Eu v-am dat un raspuns corect. Se numesc competente derivate. Nu mai scrie nimeni obiective operationale. Si nu de anul acesta e valabil acest lucru, ci de ceva vreme.
Vor fi trecute in proiectare cu forma substantivizata: ''identificarea ....'' (in loc de forma conjunctivului '' sa identifice'').
Acum depinde de pregatirea metodistului care va veni in inspectie la voi. De multe ori nici ei nu stiu, ca in exemplul dat ''competente operationale''. laugh.gif
Mult succes!
Mesaj personal
Elem
Trimis: 11 Jul 2011, 08:15 AM

Utilizator avansat

Multumim pentru ajutor, ne spunem parerea ..la examen fiecare alege ce e bine pentru el .
Nu neaparat metodisiti au fost la inspectie ....ci si inspectorul de specialitate !
Mesaj personal
udrea elena alina
Trimis: 11 Jul 2011, 08:55 AM

Utilizator
**

Pana la clasa a 9 a se utilizeaza notiunea de obiectiv, incepand cu clasa a 10 a se trece la competente si odata cu acestea si structura programelor scolare se schimba.Incercati sa vizulizati o programa de clasa a 9 a si una de a 10a si o sa vedeti diferenta. Se schimba notiunea pentru ca se trece la nivelul clasificator si la un alt ciclu curricular.
Mesaj personal
Elem
Trimis: 11 Jul 2011, 08:58 AM

Utilizator avansat

Asta era de mult ....eu stiu ca s-a schimbat , de aceea au si scos din programa examenului obiectivele ...acum se merge pe competente la orice nivel .
Mesaj personal
Oana G
Trimis: 11 Jul 2011, 09:15 AM

Utilizator
**

În facultate, metodista de la română a insistat foarte mult să scriem competențe și nu obiective, deși la pedagogie învățasem cu un an înainte de obiective. Sugestia mea e să folosiți termenul competențe, la orice nivel.
Mesaj personal
Elem
Trimis: 11 Jul 2011, 09:22 AM

Utilizator avansat

la orice nivel in planificari ....dar problema este in proiectele didatice tot competente ??
Mesaj personal
Oana G
Trimis: 11 Jul 2011, 09:23 AM

Utilizator
**

Da, din câte știu eu.
Mesaj personal
cocolino22
Trimis: 11 Jul 2011, 10:35 AM

Utilizator activ

Si in loc de O1, O2 se va nota C1,C2....
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved