Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> inspectia la matematica, mijloace moderne
andrrada
Trimis: 9 Jun 2013, 10:29 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Ce mijloace moderne ati folosit in cadrul lectiei?
Mesaj personal
palariuta
Trimis: 10 Jun 2013, 06:32 PM

Utilizator activ

Mijloace moderne ... eterna ''Fisa de lucru'' ... smile.gif
Mesaj personal
bulina90
Trimis: 11 Jun 2013, 07:05 AM

Utilizator activ

Eu am folosit jocul didactic, adica rebusul si metoda ciorchinelui. Am avut lectia Unitati de masura pt masa.smile.gif
Mesaj personal
palariuta
Trimis: 17 Jun 2013, 09:20 PM

Utilizator activ

A trecut si inspectia la clasa, imediat vine si vacanta .... hai sa ne apucam de invatat! smile.gif
Incepem cu SUBIECTUL I, ''Prezentati un demers didactic...", cine ma ajuta cu ... "capul de tabel" .... VA ROG rolleyes.gif
Mesaj personal
Luis1982
Trimis: 17 Jun 2013, 10:02 PM

Utilizator avansat

QUOTE (bulina90 @ 11 Jun 2013, 07:05 AM)
Eu am folosit jocul didactic, adica rebusul si metoda ciorchinelui. Am avut lectia Unitati de masura pt masa.smile.gif

Acelea sunt metode didactice (moderne) smile.gif
Mijloace didactice moderne: calculatorul, videoproiectorul, soft educațional. cool20.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Luis1982 la data 17 Jun 2013, 10:02 PM

--------------------
"Școala va fi școală când omul va fi om și statul va fi stat." (M. Eminescu)

"Cel ce se însoțește cu cei înțelepți ajunge înțelept, iar cel ce se întovărășește cu cei nebuni se face rău." (Solomon)

"Adevarul demonstrat prin cuvinte nu cucereste pe deplin decat mintile viguroase, cu adevarat libere de orice prejudecati". (H. Lebesgue)
Mesaj personal
bulina90
Trimis: 18 Jun 2013, 08:54 AM

Utilizator activ

Eu asa concep "capul de tabel", are cineva o varianta mai buna?smile.gif

Clasa: a V-a A
Unitatea școlară: ......
Disciplina: Matematică
Unitatea de învățare: Elemente de geometrie. Unități de măsură
Titlul lecției: Unități de măsură pentru masă
Tipul lecției: Lecție de predare de noi cunoștințe
Durata: 50 minute

COMPETENȚE GENERALE:

CG1 Să efectueze transformări între multiplii și submultiplii principalelor unități din sistemul internațional de măsuri (pentru lungime, arie, volum, masă, timp); să estimeze măsuri ale unor obiecte din mediul apropiat;
CG2 Să investigheze valoarea de adevăr a unei afirmații, prin construirea unor exemple;
CG3 Să prezinte clar, corect și concis, oral sau în scris, metodele și/sau operațiile utilizate în rezolvarea unei probleme;
CG4 Să-și formeze obișnuința de a exprima prin operații matematice anumite probleme practice;
CG5 Analiza și interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situații problemă.
CG6 Modelarea matematică a unor contexte matematice variate, prin integrarea cunoștințelor din diferite domenii.

COMPETENȚE DERIVATE

I. Cognitive:
La sfârșitul orei, elevii vor fi capabili:
C1. Să știe care este unitatea de măsură pentru masă în sistemul internațional.
C2. Să știe care sunt multiplii și submultiplii gramului.
C3. Să utilizeze unitatea de măsură adecvată pentru diverse mase.
C4. Să transforme dintr-o unitate de măsură în alta.
C5. Să rezolve unele situații problemă în care intervin aceste noțiuni și să
interpreteze rezultatele.

II. Afective:
A1: Să fie atenți.
A2: Să participe activ la momentele lecției.
A3: Să manifeste interes pentru studiul matematicii.

III. Psihomotorii:
P1: Să scrie corect și ordonat pe caiete și la tabla
P2: Să se conformeze ritmului antrenant de lucru.
P3: Să păstreze o poziție corectă în bancă.

STRATEGII DIDACTICE

• Metode și procedee didactice:
1. Conversația;
2. Explicația;
3. Demonstrația;
4. Exercițiul;
5. Învățarea prin descoperire;
6. Metoda ciorchinelui;
7. Problematizarea;
8. Rebusul.

• Forma de organizare a clasei:
1. Frontală;
2. Individuală;

• Procedee de evaluare:
1. Observarea sistematică a implicării elevilor
2. Aprecierea corectitudinii rezolvării aplicațiilor
3. Aprecierea răspunsurilor primite
4. Notarea

RESURSE MATERIALE

1. Materiale didactice: manualul ( Matematică pentru clasa a V- a, G. Turcitu, C-tin Basarab, T. Dragonu, N. Ghiciu, I. Rizea, Ș. Smarandache, Ed. Radical, 1995), culegerea (Matematică pentru clasa a V-a, M. Perianu, I. Balica, C. Stănică, D. Săvulescu, Ed. Art, 2013).
2. Mijloace de învățământ: tabla, creta, caietul, planșă.
Mesaj personal
buzulina
Trimis: 18 Jun 2013, 04:44 PM

Utilizator activ

demers didactic = proiect de lectie ???????? Ce fel de proiect de lectie poti sa faci pentru o unitate de invatare ???????? Eu din cate am citit trebuie sa prezentam o lectie si in ea sa explicam fiecare etapa a realizarii unei lectii. Nu cred ca trebuie sa avem un cap de tabel ........ blink.gif ......si bulina90 trebuie sa ai competente generale, competente specifice si competenete derivate sau obiective operationale (nu am inteles pana acum daca trebuie obiective sau competente derivate)
Mesaj personal
oana72
Trimis: 18 Jun 2013, 06:19 PM

Utilizator
**

QUOTE (Luis1982 @ 17 Jun 2013, 11:02 PM)

Mijloace didactice moderne: calculatorul, videoproiectorul, soft educațional. cool20.gif

Luis , spune-mi te rog, AEL intra in categoria metodelor ? Este o metoda sau e doar simulare si atat? Nu am mai lucrat in invatamant.
Multumesc
Mesaj personal
oana72
Trimis: 18 Jun 2013, 06:21 PM

Utilizator
**

Mai am o intrebare, daca in programa de titularizare sunt teme care nu se mai predau in scoala cum sa procedez? Am considerat ca daca se merge pe modelul de anul trecut din start astea se exclud. Ce credeti?
Mesaj personal
Luis1982
Trimis: 18 Jun 2013, 07:29 PM

Utilizator avansat

QUOTE (oana72 @ 18 Jun 2013, 06:19 PM)
QUOTE (Luis1982 @ 17 Jun 2013, 11:02 PM)

Luis , spune-mi te rog, AEL intra in categoria metodelor ? Este o metoda sau e doar simulare si atat? Nu am mai lucrat in invatamant.
Multumesc

Metoda didactică se referă la drumul sau calea de urmat în activitatea comună a
profesorului și elevilor, în vederea realizării obiectivelor instruirii.
Mijloacele de învățământ reprezintă ansamblul de obiecte, dispozitive, aparate care contribuie la desfășurarea eficientă a activității didactice. Ele sunt resurse materiale ale procesului de învățământ, selecționate din realitate, modificate sau confecționate în vederea atingerii unor obiective pedagogice.
Softul educațional care se folosește face parte din categoria mijloacelor didactice.
AeL-ul reprezintă un sistem de instruire asistată de calculator.
Instruirea asistata de calculator este o metodă didactică.

--------------------

"Cel ce se însoțește cu cei înțelepți ajunge înțelept, iar cel ce se întovărășește cu cei nebuni se face rău." (Solomon)

"Adevarul demonstrat prin cuvinte nu cucereste pe deplin decat mintile viguroase, cu adevarat libere de orice prejudecati". (H. Lebesgue)
Mesaj personal
Luis1982
Trimis: 18 Jun 2013, 07:37 PM

Utilizator avansat

QUOTE (oana72 @ 18 Jun 2013, 06:21 PM)
Mai am o intrebare, daca in programa de titularizare sunt teme care nu se mai predau in scoala cum sa procedez? Am considerat ca daca se merge pe modelul de anul trecut din start astea se exclud. Ce credeti?

Se merge pe modelul de anul trecut. Temele vor fi, cred, unele care se fac la clasă.
Intuiesc ca anul acesta vor fi cele două subiecte:
I. Demers didactic capitol de gimnaziu
II. Evaluare din programa de liceu
De exemplu:
I. Asemănarea triunghiurilor sau Cercul.
II. Funcții derivabile

--------------------

Mesaj personal
oana72
Trimis: 18 Jun 2013, 07:42 PM

Utilizator
**

QUOTE (Luis1982 @ 18 Jun 2013, 08:37 PM)

Se merge pe modelul de anul trecut. Temele vor fi, cred, unele care se fac la clasă.
De exemplu:
II. Funcții derivabile

Multumesc !
Mesaj personal
Luis1982
Trimis: 18 Jun 2013, 07:44 PM

Utilizator avansat

QUOTE (oana72 @ 18 Jun 2013, 07:42 PM)
QUOTE (Luis1982 @ 18 Jun 2013, 08:37 PM)

De exemplu:
II. Funcții derivabile

Multumesc !

Pentru puțin! cool20.gif

--------------------

Mesaj personal
bulina90
Trimis: 19 Jun 2013, 07:56 AM

Utilizator activ

Oana72 noua asa ni s-a spus. Eu am terminat anul acesta modulul II si profesorul de didactica asa ne-a spus, daca ne da o unitate de invatare sa ne alegem o lectie, sa-i facem proiectul si lectie, si dupa incheierea tabelului sa explicam tot ce ni se cere la examen, adica sa explicam ce mijloace, metode forme de organizare etc folosim pe parcursul lectiei...
Acum nu stiu cat de bine e sincer sa-ti spun.smile.gif
Mesaj personal
buzulina
Trimis: 19 Jun 2013, 12:14 PM

Utilizator activ

Pai daca trebuie sa atingi toate competentele care ti se dau .......inseamna ca nu poti sa alegi doar o lectie din acea unitate bulina90.....zic eu ......... alte pareri ????????????/
Mesaj personal
bulina90
Trimis: 19 Jun 2013, 02:00 PM

Utilizator activ

Am o colega care anul trecut a participat la examen si din toata unitatea de invatare a ales doar teorema lui pitagora si efectiv a scris ce inseamna sin, cos, tg si ctg, nimic altceva... bine ca dupa ce a scris teoria a explicat desfasurarea lectiei si a luat 7!
Si tu ce crezi ca ar trebui facut daca scrie demers didactic si ne da o unitate de invatare buzulina?
Pentru ca proiectarea unitatii de invatare nu cred ca e... As vrea sa ne lamureasca cineva care stie ce ar trebui sa facem mai exact:)
Mesaj personal
Luis1982
Trimis: 19 Jun 2013, 03:21 PM

Utilizator avansat

Există posibilitatea să fi primit doar 15 puncte din cele 45 la subiectul I. smile.gif

--------------------

Mesaj personal
Luis1982
Trimis: 19 Jun 2013, 03:24 PM

Utilizator avansat

--------------------

Mesaj personal
buzulina
Trimis: 19 Jun 2013, 06:56 PM

Utilizator activ

Parerea mea este ca ar trebui sa faci o lectie de recapitulare... sau ceva de genu' ca sa poti cuprinde toate obiectivele si bineinteles toate temele......nu stiu ....nu am participat anul trecut ......eu asta am inteles din ce am citit pe forum.....confused24.gif
Mesaj personal
buzulina
Trimis: 19 Jun 2013, 06:58 PM

Utilizator activ

Eu de mult timp le cer parerea celor mai experimentati .....insa ...nu degeeaba se spune ca profesorii de matematica sunt cei mai raiiiii ....smile.gif)
Mesaj personal
Luis1982
Trimis: 19 Jun 2013, 08:15 PM

Utilizator avansat

QUOTE (buzulina @ 19 Jun 2013, 06:58 PM)
Eu de mult timp le cer parerea celor mai experimentati .....insa ...nu degeeaba se spune ca profesorii de matematica sunt cei mai raiiiii ....smile.gif)

Sau poate sunt mai reținuți ... nu își părerea în necunoștință de cauză biggrin.gif

--------------------

Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 19 Jun 2013, 09:33 PM

Utilizator avansat

QUOTE (bulina90 @ 19 Jun 2013, 03:00 PM)
Am o colega care anul trecut a participat la examen si din toata unitatea de invatare a ales doar teorema lui pitagora si efectiv a scris ce inseamna sin, cos, tg si ctg, nimic altceva... bine ca dupa ce a scris teoria a explicat desfasurarea lectiei si a luat 7!
Si tu ce crezi ca ar trebui facut daca scrie demers didactic si ne da o unitate de invatare buzulina?
Pentru ca proiectarea unitatii de invatare nu cred ca e... As vrea sa ne lamureasca cineva care stie ce ar trebui sa facem mai exact:)

Ceva scartie, daca la Teorema lui Pitagora a scris ceea ce inseamna sin, cos, tg si ctg.

Din cate stiu, Teorema lui Pitagora este o lectie din cadrul unitatii de invatare:
,,Relatii metrice in triunghiul dreptunghic", pe cand functiile trigonometrice sunt din unitatea de invatare: ,,Elemente de trigonometrie"
In unele planificari, aceste unitati de invatare sunt unite, dar oricum ar fi, nu poti scrie la teorema lui Pitagora despre functii trigonometrice.

Eu, la teorema lui Pitagora as fi dat o demonstratie frumoasa folosind teorema catetei.
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 19 Jun 2013, 09:35 PM

Utilizator avansat

QUOTE (bulina90 @ 18 Jun 2013, 09:54 AM)
Eu asa concep "capul de tabel", are cineva o varianta mai buna?smile.gif

Clasa: a V-a A
Unitatea școlară: ......
Disciplina: Matematică
Unitatea de învățare: Elemente de geometrie. Unități de măsură
Titlul lecției: Unități de măsură pentru masă
Tipul lecției: Lecție de predare de noi cunoștințe
Durata: 50 minute

COMPETENȚE GENERALE:

CG1  Să efectueze transformări între multiplii și submultiplii principalelor unități din sistemul internațional de măsuri (pentru lungime, arie, volum, masă, timp); să estimeze măsuri ale unor obiecte din mediul apropiat;
CG2  Să investigheze valoarea de adevăr a unei afirmații, prin construirea unor exemple;
CG3  Să prezinte clar, corect și concis, oral sau în scris, metodele și/sau operațiile utilizate în rezolvarea unei probleme;
CG4  Să-și formeze obișnuința de a exprima prin operații matematice anumite probleme practice;
CG5  Analiza și interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situații problemă.
CG6  Modelarea matematică a unor contexte matematice variate, prin integrarea cunoștințelor din diferite domenii.

COMPETENȚE DERIVATE

I. Cognitive:
La sfârșitul orei, elevii vor fi capabili:
C1. Să știe care este unitatea de măsură pentru masă în sistemul internațional.
C2. Să știe care sunt multiplii și submultiplii gramului.
C3. Să utilizeze unitatea de măsură adecvată pentru diverse mase.
C4. Să transforme dintr-o unitate de măsură în alta.
C5. Să rezolve unele situații problemă în care intervin aceste noțiuni și să
interpreteze rezultatele.

II. Afective:
A1: Să fie atenți.
A2: Să participe activ la momentele lecției.
A3: Să manifeste interes pentru studiul matematicii.

III. Psihomotorii:
P1: Să scrie corect și ordonat pe caiete și la tabla
P2: Să se conformeze ritmului antrenant de lucru.
P3: Să păstreze o poziție corectă în bancă.

STRATEGII DIDACTICE

Metode și procedee didactice:
1. Conversația;
2. Explicația;
3. Demonstrația;
4. Exercițiul;
5. Învățarea prin descoperire;
6. Metoda ciorchinelui;
7. Problematizarea;
8. Rebusul.

Forma de organizare a clasei:
1. Frontală;
2. Individuală;

Procedee de evaluare:
1. Observarea sistematică a implicării elevilor
2. Aprecierea corectitudinii rezolvării aplicațiilor
3. Aprecierea răspunsurilor primite
4. Notarea

RESURSE MATERIALE

1. Materiale didactice: manualul ( Matematică pentru clasa a V- a, G. Turcitu, C-tin Basarab, T. Dragonu, N. Ghiciu, I. Rizea, Ș. Smarandache, Ed. Radical, 1995), culegerea (Matematică pentru clasa a V-a, M. Perianu, I. Balica, C. Stănică, D. Săvulescu, Ed. Art, 2013).
2. Mijloace de învățământ: tabla, creta, caietul, planșă.

ATENTIE!

NU EXISTA COMPETENTE AFECTIVE SI NICI COMPETENTE PSIHOMOTORII!

Pentru a nu gresi, eu recomand sa folositi OBIECTVELE OPERATIONALE, AFECTIVE SI PSIHOMOTORII.

Acest mesaj a fost modificat de către liviu.olarean la data 19 Jun 2013, 09:38 PM
Mesaj personal
bulina90
Trimis: 20 Jun 2013, 07:40 AM

Utilizator activ

Liviu.olarean am avut inspectia la clasa la o clasa de a V-a si am scris obiective nu competente si toata s-a "luat de mine" ca eu nu stiu ca la gimnaziu nu sunt obiective sunt competente? si mi-a scazut pentru asta, de asta am modificat cand am pus "capul de tabel" aici. Cica obiectivele sunt doar pentru liceu... Si ai inteles gresit din mesajul meu anterior, sau poate m-am exprimat eu gresit, la teorema lui pitagora a enuntat teorema lui pitagora, si dupa a enuntat si sin, cos, tg si ctg.
Si daca ar trebui sa facem o lectie recapitulativa care sa includa toate competentele trebuie sa o punem intr-un tabel adica proiect de lectie sau fara tabel sa scrie toate lectiile si dupa sa explicam desfarsurarea lectiei cu ce se cere in foaia de examen?
smile.gif
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 20 Jun 2013, 08:58 PM

Utilizator avansat

QUOTE (bulina90 @ 20 Jun 2013, 08:40 AM)
Liviu.olarean am avut inspectia la clasa la o clasa de a V-a si am scris obiective nu competente si toata s-a "luat de mine" ca eu nu stiu ca la gimnaziu nu sunt obiective sunt competente? si mi-a scazut pentru asta, de asta am modificat cand am pus "capul de tabel" aici. Cica obiectivele sunt doar pentru liceu... Si ai inteles gresit din mesajul meu anterior, sau poate m-am exprimat eu gresit, la teorema lui pitagora a enuntat teorema lui pitagora, si dupa a enuntat si sin, cos, tg si ctg.
Si daca ar trebui sa facem o lectie recapitulativa care sa includa toate competentele trebuie sa o punem intr-un tabel adica proiect de lectie sau fara tabel sa scrie toate lectiile si dupa sa explicam desfarsurarea lectiei cu ce se cere in foaia de examen?
smile.gif

EU (DE OBICEI) STIU CEEA CE SCRIU! biggrin.gif
Evaluatorii dumneavoastra nu aveau ce cauta in respectiva comisie, daca ei depuncteaza OBIECTIVELE OPERATIONALE si puncteaza COMPETENTELE AFECTIVE SI PSIHOMOTORII.

Dupa mine OBIECTIVELE OPERATIONALE pot fi echivalente cu Competentele derivate, DAR NICIODATA, NU POT SA SCRIU ,,COMPETENTE AFECTIVE".
Daca ati fost depunctata pentru ca nu ati scris COMPETENTE AFECTIVE, atunci cei care v-au evaluat sunt bniste INCOMPETENTI.

P.S.
Cum au spus?
Cica obiectivele sunt doar pentru liceu...

Pai astia sunt total incompetenti.
La liceu se foloseau deja competentele inaintea obiectivelor.
Conform modificarilor din 2009 obiectivele ramaneau in continuare la primar si la prescolar.
Mare e gradina ta DOAMNE!

Acest mesaj a fost modificat de către liviu.olarean la data 20 Jun 2013, 09:02 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved