Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) 1 [2]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> inspectia la matematica, mijloace moderne
buzulina
Trimis: 21 Jun 2013, 03:18 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Si pana la urma ce trebuie sa facem la primul subiect ......... un plan de lectie recapitulativ sau trebbuie sa luam doar o lectie si cateva competene de acolo ........... confused24.gif sign67.gif
Mesaj personal
buzulina
Trimis: 22 Jun 2013, 07:07 PM

Utilizator activ

As dori sa mi se explice pe un exemplu concret de matematica diferenta dintre problematizare si metoda exercitului........eu le vad cam la fel ...... sign67.gif
Mesaj personal
connection
Trimis: 23 Jun 2013, 07:22 PM

Utilizator activ

QUOTE (buzulina @ 22 Jun 2013, 08:07 PM)
As dori sa mi se explice pe un exemplu concret de matematica diferenta dintre problematizare si metoda exercitului........eu le vad cam la fel ...... sign67.gif

Exercitiul implica existenta unui model prestabilit, pe care elevul trebuie sa il cunoasca si sa il inteleaga. Problematizarea presupune crearea unor situatii de invatare prin care elevul este pus in situatia de a selecta informatiile si de a opera cu acestea in alt context decat cel familiar. Ex.: exercitii prin care elevului i se cere sa afle valoarea unor necunoscute, aplicand teorema lui Pitagora (exercitiile au caracter repetitiv si au drept consecinta formarea unor deprinderi si consolidarea cunostintelor); problematizare: i se cere elevului sa demonstreze echivalenta ariei unui patrat a, cu cea a unui dreptunghi b, luand in considerare o figura data si utilizand teorema catetei (elevul va utiliza metoda analitica pentru expunerea teoremei lui Pitagora).
Mesaj personal
palariuta
Trimis: 23 Jun 2013, 08:59 PM

Utilizator activ

Stimati colegi, am discutat cu o d-na metodist si mi-a zis ca un plan de lectie ERR cu ob. de referinta si ob. operationale. Acum am ajuns in ceata total !
Stiu ce inseamna toate cele, dar......unde puii mei fac asocierea intre continuturi si competente specifice ??? Tot nu pricep ! Poate ma luminati si pe mine....
confused24.gif sign67.gif
Mesaj personal
connection
Trimis: 24 Jun 2013, 01:30 AM

Utilizator activ

QUOTE (palariuta @ 23 Jun 2013, 09:59 PM)
Stimati colegi, am discutat cu o d-na metodist si mi-a zis ca un plan de lectie ERR cu ob. de referinta si ob. operationale. Acum am ajuns in ceata total !
Stiu ce inseamna toate cele, dar......unde puii mei fac asocierea intre continuturi si competente specifice ??? Tot nu pricep ! Poate ma luminati si pe mine....

Obiectivele de referinta sunt finalitati educationale care descriu rezultatele asteptate ale invatarii, sunt exprimate prin verbe si se refera la perioada de scolarizare ce cuprinde anul pregatitor, invatamantul primar si invatamantul gimnazial. Competentele specifice sunt exprimate prin substantive si se refera la invatamantul liceal, sau ciclul de aprofundare si specializare.
Priectul de lectie cuprinde: continuturi, obiective de referinta/ competente specifice, activitati de invatare, resurse (ce includ resurse procedurale: forme de organizare a activitatii didactice, metode didactice, metode de evaluare), evaluare.
Mesaj personal
buzulina
Trimis: 24 Jun 2013, 04:57 PM

Utilizator activ

QUOTE (connection @ 23 Jun 2013, 08:22 PM)

Exercitiul implica existenta unui model prestabilit, pe care elevul trebuie sa il cunoasca si sa il inteleaga. Problematizarea presupune crearea unor situatii de invatare prin care elevul este pus in situatia de a selecta informatiile si de a opera cu acestea in alt context decat cel familiar. Ex.: exercitii prin care elevului i se cere sa afle valoarea unor necunoscute, aplicand teorema lui Pitagora (exercitiile au caracter repetitiv si au drept consecinta formarea unor deprinderi si consolidarea cunostintelor); problematizare: i se cere elevului sa demonstreze echivalenta ariei unui patrat a, cu cea a unui dreptunghi b, luand in considerare o figura data si utilizand teorema catetei (elevul va utiliza metoda analitica pentru expunerea teoremei lui Pitagora).

De exemplu cand trebuie sa calculam aria laterala a unei piramide ................este metoda exercitiului sau problematizare sad.gif(((((
(la un moment-dat tot se aplica teorema lui pitagora )

Mesaj personal
buzulina
Trimis: 24 Jun 2013, 06:37 PM

Utilizator activ

la subiectul I ,daca alegi ca metoda, metoda cubului sau oricare alta metoda, trebuie sa rezolvi exercitiile pe care le propui?
Mesaj personal
palariuta
Trimis: 24 Jun 2013, 09:45 PM

Utilizator activ

Multumesc Connection !
Nu, Buzulina . Doar descrii modul in care aplici metoda, asa am inteles . Poate alti colegi au alta abordare ... PARERI ..... sign28.gif
Mesaj personal
buzulina
Trimis: 24 Jun 2013, 11:02 PM

Utilizator activ

palariuta ce inseamna ERR? ....m-am uitat un pic pe google si toate proiectele ERR erau facute pentru clasele I-IV.... sign67.gif confused24.gif cat despre obiective pot sa iti zic asa ........ la clasele V-VIII avem competente generale, specificie si obiective operationale ........ iar la liceu ...competente generale, specifice si derivate ..........corect????????
Mesaj personal
connection
Trimis: 24 Jun 2013, 11:47 PM

Utilizator activ

QUOTE (buzulina @ 24 Jun 2013, 05:57 PM)
QUOTE (connection @ 23 Jun 2013, 08:22 PM)

De exemplu cand trebuie sa calculam aria laterala a unei piramide ................este metoda exercitiului sau problematizare sad.gif(((((
(la un moment-dat tot se aplica teorema lui pitagora )

Problematizarea inseamna sa determini elevul sa gaseasca modalitati de rezolvare ce nu i-au fost prezentate in prealabil sub forma de model, sa demonstreze validitatea unei teoreme in alt mod decat cel prezentat la clasa, sa observe discrepante intre ceea ce stie si problema propusa spre rezolvare, sa aplice cunostintele pe care le are in context nefamiliar... Calculul inseamna operarea pe baza unor modele prestabilite, care ii sunt cunoscute elevului. Problematizarea are o contributie importanta in formarea capacitatii de a gandi independent si de a observa conexiuni intre fenomene aparent discrepante.
Mesaj personal
connection
Trimis: 25 Jun 2013, 12:52 AM

Utilizator activ

QUOTE (buzulina @ 25 Jun 2013, 12:02 AM)
confused24.gif  sign67.gif

palariuta ce inseamna ERR? ....m-am uitat un pic pe google si toate proiectele ERR erau facute pentru clasele I-IV.... sign67.gif confused24.gif cat despre obiective pot sa iti zic asa ........ la clasele V-VIII avem competente generale, specificie si obiective operationale ........ iar la liceu ...competente generale, specifice si derivate ..........corect????????

Atat competentele generale, cat si competentele specifice sau competentele derivate reprezinta finalitati educationale, o componenta curriculara, ce orienteaza si normeaza experienta de invatare pe perioada liceului. Pentru celelalte cicluri curriculare (al achizitiilor fundamentale, de dezvoltare, de observare si orientare), rezultatele asteptate ale invatarii sunt prezentate sub forma de obiective (generale, de referinta, operationale).

Acest mesaj a fost modificat de către connection la data 25 Jun 2013, 12:53 AM
Mesaj personal
buzulina
Trimis: 25 Jun 2013, 08:40 AM

Utilizator activ

QUOTE (connection @ 25 Jun 2013, 01:52 AM)

Atat competentele generale, cat si competentele specifice sau competentele derivate reprezinta finalitati educationale, o componenta curriculara, ce orienteaza si normeaza experienta de invatare pe perioada liceului. Pentru celelalte cicluri curriculare (al achizitiilor fundamentale, de dezvoltare, de observare si orientare), rezultatele asteptate ale invatarii sunt prezentate sub forma de obiective (generale, de referinta, operationale).

connection...saru'mana .......esti fff bun.........imi explici te rog si care este deosebirea dintre activitatile de invatare si continuturi?????// pls
Mesaj personal
bulina90
Trimis: 25 Jun 2013, 10:28 AM

Utilizator activ

connection te rog mult, ne poti spune cum ai aborda tu subiectul I la titularizare? smile.gif
Mesaj personal
connection
Trimis: 25 Jun 2013, 01:46 PM

Utilizator activ

QUOTE (buzulina @ 25 Jun 2013, 09:40 AM)
QUOTE (connection @ 25 Jun 2013, 01:52 AM)

connection...saru'mana .......esti fff bun.........imi explici te rog si care este deosebirea dintre activitatile de invatare si continuturi?????// pls

Continuturile reprezinta un sistem de valori, cunostinte, competente, abilitati, strategii pe care beneficiarii educatiei, elevii, trebuie sa si le insuseasca si sa le valorifice prin intermediul experientelor de invatare. Activitatile de invatare sunt modalitati de organizare a experientelor de invatare si se refera atat la activitatile elevilor, cat si la strategiile de instruire pe care le utilizeaza cadrul didactic. In proiectarea unitatii de invatare, trebuie descrise atat activitatile elevilor, cat si activitatea profesorului.

Acest mesaj a fost modificat de către connection la data 25 Jun 2013, 01:47 PM
Mesaj personal
connection
Trimis: 25 Jun 2013, 05:14 PM

Utilizator activ

QUOTE (bulina90 @ 25 Jun 2013, 11:28 AM)
connection te rog mult, ne poti spune cum ai aborda tu subiectul I la titularizare? smile.gif

http://www.scribd.com/doc/32052802/RELA%C5...IUL-DREPTUNGHIC
Metode didactice: expunerea, exercitiul, problematizarea (expunere detaliata, cu exemple si rezolvari); organizare frontala si individuala; mijloace didactice: videoproiectorul, tabla
Rolul sugestiilor metodologice este acela de a sprijini activitatea cadrului didactic si de a detalia modalitatile de operationalizare a obiectivelor/competentelor vizate.
Invatarea (si implicit finalitatile educationale) poate avea un rol determinant in evolutia educatilor numai in masura in care acestia se pot adapta cerintelor societatii, aspect la care contribuie sistemul de valori, atitudini, capacitati, aptitudini, competente pe care acestia il pot valorifica.
Mesaj personal
palariuta
Trimis: 25 Jun 2013, 07:48 PM

Utilizator activ

Am gasit pe didactic un plan de lectie ERR ''Relatii metrice in triunghiul dreptunghic''
unde se aplica metoda mozaic. .... ERR = Evocare - Realizarea sensului - Reflectie
rolleyes.gif
Mesaj personal
buzulina
Trimis: 25 Jun 2013, 07:51 PM

Utilizator activ

connection.........explica ca la prosti te rog....nu cu definitii prea sf........smile.gif))) ......... sad.gif blink.gif .......m-am inteles nimic ......
Mesaj personal
connection
Trimis: 25 Jun 2013, 08:15 PM

Utilizator activ

QUOTE (buzulina @ 25 Jun 2013, 08:51 PM)
connection.........explica ca la prosti te rog....nu cu definitii prea sf........smile.gif))) ......... sad.gif  blink.gif .......m-am inteles nimic ......

Continuturile invatarii reprezinta ce trebuie sa stie elevul. Activitatile de invatare se refera la cum trebuie sa procedeze elevul pentru a asimila noi cunostinte.

Acest mesaj a fost modificat de către connection la data 25 Jun 2013, 08:25 PM
Mesaj personal
buzulina
Trimis: 25 Jun 2013, 08:43 PM

Utilizator activ

noooooooo........saru'mana .........eu is mai grea de cap.....amu am inteles ........ sign28.gif happy30.gif
Mesaj personal
antonie
Trimis: 26 Jun 2013, 12:45 PM

Utilizator activ

Daca a facut cineva vreo schita la sub I de anul trecut, poate o scaneaza si o posteaza aici.

Mesaj personal
Dita_40
Trimis: 2 Nov 2017, 04:57 PM

Utilizator activ

QUOTE (antonie @ 26 Jun 2013, 01:45 PM)
Daca a facut cineva vreo schita la sub I de anul trecut, poate o scaneaza si o posteaza aici.

la clasele V-VIII avem competente generale, specificie si obiective operationale ........ iar la liceu ...competente generale, specifice si derivate ..........corect????????

Am luat dintr-un mesaj de mai sus.
E corect?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) 1 [2]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved