Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (337) « Primul ... 335 336 [337]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Franceza titularizare - subiecte literatura
alexutu20
Trimis: 17 Sep 2017, 08:01 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Ce manuale ati ales pt clasa a 5-a ? De la ce editura?
Mesaj personal
Azalea^
Trimis: 4 Oct 2017, 08:16 PM

Utilizator avansat

Salutare!

Pai, asteptam lista aceea minunata cu cele acreditate ca sa stim de unde sa alegem. Am primit pana acum manuale pentru profesori de la Corint, Booklet si Litera.
Cel de la ed. Litera imi pare in stilul manualelelor frantuzesti, dar parca prea simplificat, prea gen revista, desi imi plac imaginile alese. Cel de la Corint este mai ...practic, dar cu ilustratii, desene, ceea ce il face asa mai vechi, de timpuri apuse.
Cel de la Booklet este in genul caietului de lucru si cam atat.
Doar le-am rasfoit rapid , de aceea nu tineti cont de parerea mea.
Nu stiu ce voi alege. Mai astept sa vad ce mai primim.

--------------------
"Dacă vrei să construiești un vapor, să nu începi prin a-i trimite

pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori și alte materiale.

Învață-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârșită." Micul Prinț
Mesaj personal
kittyy
Trimis: 5 Oct 2017, 04:24 PM

Utilizator activ

Buna! Aceleasi edituri au ajuns si la mine si dupa o studiere atenta, m-am decis: Corint. Chiar astazi am primit lista cu editurile.
Mesaj personal
Azalea^
Trimis: 5 Oct 2017, 07:15 PM

Utilizator avansat

Poti pune lista cu editurile?

De ce optezi pentru Corint? O parere.

--------------------

Mesaj personal
kittyy
Trimis: 6 Oct 2017, 04:45 PM

Utilizator activ

Aceleasi 3 edituri despre care vorbeai si tu... Am ales Corint pentru ca mi se pare altfel structurata, mai usurica, exact pt nivelul clasei pe care o am in acest an. In plus, grafica este mai placuta, mai ales pt elevii mai slabuti...dar nu numai! Una peste alta, clasei mele i se potriveste manualul editurii Corint.
Mesaj personal
kittyy
Trimis: 6 Oct 2017, 04:50 PM

Utilizator activ

De fapt, de la Booklet am primit caiet de lucru, nu manual, dupa cum spuneai si tu! Cred ca nu vom mai primi alte manuale, pt ca saptamana viitoare se fac optiunile pt comenzi. Deci ar fi de ales intre Litera si Corint...
Mesaj personal
Azalea^
Trimis: 6 Oct 2017, 07:49 PM

Utilizator avansat

Multumesc pentru raspuns.
Eu cred ca ma voi orienta spre ed. Litera.
Cred ca putem face multe lucruri plecand de la imaginile alese. Imi place si stilul jucaus.
Pacat ca-i lipseste o parte practica mai bine conturata pentru L2, clasa a V-a.
Il prefer pentru nota de modernitate si creativitate.

--------------------

Mesaj personal
alexutu20
Trimis: 9 Oct 2017, 05:14 PM

Utilizator activ

Multumesc pt pareri!Eu nu am vazut manualul de la Corint(la scoala am primit Litera si Booklet).Predau in mediul rural si elevii sunt mai slabuti.Intre Litera si Corint ce ati alege?
Mesaj personal
kittyy
Trimis: 9 Oct 2017, 06:40 PM

Utilizator activ

Corint. Parerea mea!
Mesaj personal
Azalea^
Trimis: 9 Oct 2017, 11:08 PM

Utilizator avansat

QUOTE (alexutu20 @ 9 Oct 2017, 06:14 PM)
Multumesc pt pareri!Eu nu am vazut manualul de la Corint(la scoala am primit Litera si Booklet).Predau in mediul rural si elevii sunt mai slabuti.Intre Litera si Corint ce ati alege?

Cred ca trebuie sa gandim in perspectiva cand este vorba de manuale. Nu le avem doar un an, ci cine stie cate generatii de acum inainte...
Eu nu cred ca la o clasa slabuta trebuie ceva musai usor, eu as zice ca mai degraba trebuie urmarit ca manualul sa fie placut, incurajator, atragator, chiar daca la acest pachet intra si "mai greu".
Eu niciodata nu m-am plans de manuale grele, ci de texte invechite, imagini neatragatoare, exercitii putin interactive.
De asemenea, nu as lua in calcul ca predau in mediul rural, si copiii de acolo, asa mai nepregatiti, trebuie sa aiba bucuria de a descoperi ceva nou, ceva placut, un strop de culoare, sa vada o fotografie cu Turnul Eiffel si nu o schita a acestuia, sa vada o fotografia dintr-o gara din Franta si nu un tren, eventual, desenat cu nasuc si gura. Zic si eu...ideea este de a deschide noi orizonturi, desi suna a cliseu.
Corintul imi pare ca merge pe linia unui manual invechit, cu desene creionate nu foarte atent...fara migala, fara acel "quelque chose". Poate este mai practic pe exercitii ca merge, oarecum, pe exercitii structuraliste, dar tot nu m-a convins.
O alternativa mai buna cred ca este manualul de la Booklet, care, desi imi da impresia de caiet de lucru (pentru ca am lucrat de pe caietele de la Booklet si stiu forma exercitiilor, grafica) vine cu o grafica placuta, cu o abordare proaspata si aerisita. Ma incanta si diversitatea de exercitii, de activitati. Minusul exercitiilor? sunt formulate de asa natura ca ca si cum trebuie sa le rezolvi pe carte, poate si din cauza aceasta iar ma gandesc la un caiet de lucru. In rest, sunt proiecte interesante la sfarsit de unitati, imaginile alterneaza cu desenele ingrijite.

In ce ma priveste, cred ca ma indrept spre Litera. Este un manual care va avea suflu, in sensul ca va fi actual ca prezentare fara sa plictiseasca, si peste cativa ani, asa imi pare mie conceput, sa iti atraga privirea si sa te faca sa intorci pagina cu placere si cu un fel de curiozitate. Nu zic ca este excelent, dar imi promite lectii frumoase si cu aportul meu.

Este o parere care sper sa ajute in alegerea finala.

Acest mesaj a fost modificat de către Azalea^ la data 9 Oct 2017, 11:22 PM

--------------------

Mesaj personal
Azalea^
Trimis: 9 Oct 2017, 11:41 PM

Utilizator avansat

Manualul Corint pdf:
http://www.edituracorint.ro/manual/franceza/index.html#p=53
Poate am exagerat cu desenele...si totusi or fi facute cu migala, unele sunt dragute, reusite (imi place omul de zapada de la unitatea 4 smile.gif ), dar l-am rasfoit inca o data si doar desene, nicio imagine, da, si asta conteaza, daca m-ar intreba cineva pe mine.

Acest mesaj a fost modificat de către Azalea^ la data 9 Oct 2017, 11:48 PM

--------------------

Mesaj personal
alexutu20
Trimis: 10 Oct 2017, 07:00 PM

Utilizator activ

Multumesc pt.sfaturi!
Mesaj personal
alexutu20
Trimis: 19 Jan 2018, 08:11 PM

Utilizator activ

Are cineva modele de teste cu descriptori de performanta pt clasele 5-8?
Mesaj personal
1 utilizator(i) citesc acest subiect (1 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (337) « Primul ... 335 336 [337]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved