Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) 1 [2] 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> PENTRU ISJ MURES, rugaminte
ISJ_MS
Trimis: 12 Sep 2016, 04:18 PM

Utilizator avansat

Grup: ISJ

dupa seidnta din 8 conform calendarului pana in 9 le emitem

avand in vedere ca sunt foarte multe etape din 8 completare detasare suplinire plata cu ora calificati si necalificati
si pt ca azi am ajuns si noi de la festivitate pe la 11 si de atunci mai mult am raspuns la intrebari
acum tot listam si semnam speram ca sa reusim sa le finalizam cat mai repede
si le vom distribui prin secretare sie dorectori

ne dorim ca noi sa le semnam pe toate cele peste 1000 de numiri in 2 exemplar cat mai repede

--------------------
Mesaj personalTrimite email
PEPEPEPE
Trimis: 3 Nov 2016, 06:14 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Care este diferenta intre transfer si pretransfer?Pretransfer =apropierea de domiciliu?
Mesaj personal
ISJ_MS
Trimis: 6 Nov 2016, 07:32 PM

Utilizator avansat

transferul este pentru restrangere de activitate

pretransfer este in aceeasi localitate in localitatea de domiciliul si pt apropiere de domiciliu

asta pe scurt

--------------------
PEPEPEPE
Trimis: 11 Nov 2016, 07:47 PM

Utilizator avansat

Va multumesc pentru raspuns.Vreau sa va pun o intrebare .La etapa de pretransfer un coleg s a transferat, de la o scola mai apropiata de domiciliu(10km) la o scoala mai departe(20km),fata de domiciliu ,este corect?
Mesaj personal
ISJ_MS
Trimis: 11 Nov 2016, 10:57 PM

Utilizator avansat

suntem obișnuiți sa nu spunem corect sau incorect
până nu știm datele exacte
unde e titlar unde merge si unde are buletinul
pe ce disciplină

am avut surprize să primim întrebări cu omisiuni

--------------------
PEPEPEPE
Trimis: 12 Nov 2016, 05:28 AM

Utilizator avansat

Da,inteleg,dar daca situatia este reala asa cum a fost prezentata cred ca este incorect,nu?
Mesaj personal
ISJ_MS
Trimis: 13 Nov 2016, 04:00 PM

Utilizator avansat

la noi nu
noi am verificat distantele

http://distanta.ro/

--------------------
PEPEPEPE
Trimis: 18 Dec 2016, 01:26 PM

Utilizator avansat

Am inteles ca a aparut metodologia de mobilitate nu o postati? Va rog.
Mesaj personal
atomic
Trimis: 18 Dec 2016, 03:50 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ISJ_MS @ 13 Nov 2016, 05:00 PM)
la noi nu
noi am verificat distantele

http://distanta.ro/

cu siguranta, datele oferite de site-ul mentionat sunt reale doar din punct de vedere al faptului ca acele "drumuri" exista, numai ca nu toate dintre ele sunt drumuri publice care au un administrator de intretinere al lor incat sa fie practicabile (nu stiu daca se incumeta cineva sa strabata un drum forestier sau un drum "agricol" , de campie, cu un autoturism, in conditii de ploaie!)
P.S.
drumurile publice (de la cele comunale pana la autostrazi) se gasesc in acte normative publicate in monitorul oficial! de exemplu OG 43/1997

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 18 Dec 2016, 04:01 PM

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
PEPEPEPE
Trimis: 21 Dec 2016, 08:56 AM

Utilizator avansat

Ne ajutati sa ne punctati ce modificari sunt?
Mesaj personal
ISJ_MS
Trimis: 2 Jan 2017, 03:20 PM

Utilizator avansat

nu este relevant ce s-a moficat

aveti optiune in Word de comparare documente

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 217 )
Fișier atașat  comparare.docx

--------------------
carmendinca1980
Trimis: 14 Jan 2017, 12:44 PM

Utilizator activ

Dacă am absolvit un masterat cu numele Politici publice si administratie publica, iar în centralizator găsesc tot felul de versiuni ale acestuia de ex Politici publice si administratie publica in UE, dar nu exact titulatura lui, imi este luat in considerare la etapele de mobilitate ?
Mesaj personal
ISJ_MS
Trimis: 15 Jan 2017, 08:45 PM

Utilizator avansat

trebuie trimisa copia diplomei si a foii matricole la minister
pentru cuprinderea in centralizator
si echivalare

--------------------
carmendinca1980
Trimis: 16 Jan 2017, 10:55 AM

Utilizator activ

Va multumesc pentru raspuns!
Stiti cumva unde si in ce forma trebuie trimisa diploma si foaia matricola? Pot face asta in format electronic pe e_mail?
Diploma trebuie legalizata?

Mesaj personal
ISJ_MS
Trimis: 18 Jan 2017, 10:35 PM

Utilizator avansat

o varianta scanata
poate fi trimisa de insp de res umane din judetul unde lucrati

in general cand apar diplome noi le identificam le transmitem

dar ar fi bine repede pentru ca azi maine apare centralizatorul pt 2017-2018

AnB

--------------------
PEPEPEPE
Trimis: 19 Jan 2017, 02:14 PM

Utilizator avansat

O lamurire va rog:
Un profesor cu 29 ani vechime :15 ani in productie(inginer) si 14ani in invatamant(continuu)
este incadrat la acelas salar cu un profesor cu 29 ani vechime in invatamant(continuu) la acelas grad didactic
Va multumesc.
Mesaj personal
PEPEPEPE
Trimis: 19 Jan 2017, 02:22 PM

Utilizator avansat

acelasi
Mesaj personal
PEPEPEPE
Trimis: 20 Jan 2017, 08:47 AM

Utilizator avansat

Va rog ,sa mi atasati si Reglemetatea respectiva
Mesaj personal
carmendinca1980
Trimis: 25 Jan 2017, 05:18 PM

Utilizator activ

În ședința publică pot ,,sparge'' un post de 8 ore? Adică să iau doar 4 din cele 8.
Pot lua la modul următor:mai întâi 4 pe o disciplină și apoi restul de 14 pe cealaltă disciplină?
Dacă primele 4 au fost luate degeaba în sensul că găsesc la disciplina mea, când îi vine rândul, 18 ore, atunci pot renunța în ședință la cele 4 ?
Mesaj personal
liadan
Trimis: 27 Jan 2017, 08:00 PM

Utilizator avansat

Am urmatoarea situatie: titular la personalitate juridica, titular la structura, ambele persoane avand aceeasi specialitate. Daca scoala le asigura orele, pot sa ramana pe post? In ce conditii cadrul didactic de la personalitatea juridica poate sa ocupe postul cadrului didactic de la structura?

Va multumesc.....
Mesaj personal
adinuzza
  Trimis: 6 Feb 2017, 08:19 AM

Utilizator
**

Buna ziua.
Am aflat de curand ca postul pe care il ocup anul acesta, format din biologie si chimie este propus pt viabilitate 4 ani. A trecut de sedinta CP si CA, si urmarorul pas ar fi avizarea la Isj. In urmatorii doi ani vor fi 26 ore iar dupa 18(va fi simultan la una din unitati din pj). Emotiile sunt mari,mai ales ca am inteles ca ar fi cazuri in care postul nu a primit aprobare. Este posibil sa nu "treaca" postul in aceste conditii?
VA MULTUMESC
Mesaj personal
roset
Trimis: 6 Feb 2017, 09:38 AM

Mentor

QUOTE (liadan @ 27 Jan 2017, 08:00 PM)
Am urmatoarea situatie: titular la personalitate juridica, titular la structura, ambele persoane avand aceeasi specialitate. Daca scoala le asigura orele, pot sa ramana pe post? In ce conditii cadrul didactic de la personalitatea juridica poate sa ocupe postul cadrului didactic de la structura?

Va multumesc.....

Nu există titular pe PJ și titular structură, din simplul motiv că structura face parte din același PJ.Dacă dispare o catedră, dispare din PJ (nu neapărat din structură) și se fac fișe de punctaj de către titulari! Pleacă cel cu puncte mai puține, nu neapărat cel de la structură!
cool.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
roset
Trimis: 6 Feb 2017, 10:23 AM

Mentor

...

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 6 Feb 2017, 10:31 AM

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
ISJ_MS
Trimis: 6 Feb 2017, 06:59 PM

Utilizator avansat

QUOTE (adinuzza @ 6 Feb 2017, 09:19 AM)
Buna ziua.
Am aflat de curand ca postul pe care il ocup anul acesta, format din biologie si chimie este propus pt viabilitate 4 ani. A trecut de sedinta CP si CA, si urmarorul pas ar fi avizarea la Isj. In urmatorii doi ani vor fi 26 ore iar dupa 18(va fi simultan la una din unitati din pj). Emotiile sunt mari,mai ales ca am inteles ca ar fi cazuri in care postul nu a primit aprobare. Este posibil sa nu "treaca" postul in aceste conditii?
VA MULTUMESC

nu inteleg notiunea sa treaca????

art. 30
(8) La nivelul unităților de învățământ, consiliul de administrație și directorul unității de învățământ răspund de constituirea corectă a posturilor didactice/catedrelor, de încadrarea titularilor și de vacantarea posturilor didactice/catedrelor complete și incomplete, rămase neocupate. Nepublicarea posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate complete și incomplete, precum și publicarea incorectă a posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate atrage după sine sancționarea directorului și a membrilor consiliului de administrație unității de învățământ.

(9) Proiectul de încadrare cu personal didactic, analizat în consiliul profesoral al unității de învățământ și aprobat de către consiliul de administrație al unității de învățământ, este prezentat de directorul unității de învățământ comisiei de mobilitate a personalului didactic din învățământul preuniversitar constituite la nivelul inspectoratului școlar, prin decizia inspectorului școlar general, .......................

--------------------
adinuzza
Trimis: 6 Feb 2017, 11:26 PM

Utilizator
**

QUOTE (ISJ_MS @ 6 Feb 2017, 07:59 PM)
QUOTE (adinuzza @ 6 Feb 2017, 09:19 AM)
Buna ziua.
VA MULTUMESC

nu inteleg notiunea sa treaca????

art. 30
(8) La nivelul unităților de învățământ, consiliul de administrație și directorul unității de învățământ răspund de constituirea corectă a posturilor didactice/catedrelor, de încadrarea titularilor și de vacantarea posturilor didactice/catedrelor complete și incomplete, rămase neocupate. Nepublicarea posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate complete și incomplete, precum și publicarea incorectă a posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate atrage după sine sancționarea directorului și a membrilor consiliului de administrație unității de învățământ.

(9) Proiectul de încadrare cu personal didactic, analizat în consiliul profesoral al unității de învățământ și aprobat de către consiliul de administrație al unității de învățământ, este prezentat de directorul unității de învățământ comisiei de mobilitate a personalului didactic din învățământul preuniversitar constituite la nivelul inspectoratului școlar, prin decizia inspectorului școlar general, .......................

Buna seara si multumesc de raspuns. Sa nu " treaca" =sa nu primeasca avizul. Spun asta pentru ca am mai auzit cazuri in care s-au facut corectari din 4 postul a devenit 3 sau invers. Va multumesc

Acest mesaj a fost modificat de către adinuzza la data 6 Feb 2017, 11:27 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) 1 [2] 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved