Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (20) « Primul ... 18 19 [20]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Mobilitatea personalului didactic 2017-2018
profedu
Trimis: 30 Aug 2017, 07:15 AM

Utilizator activ

Grup: Members

QUOTE (costi_52 @ 30 Aug 2017, 07:51 AM)
QUOTE (profedu @ 30 Aug 2017, 07:26 AM)
QUOTE (costi_52 @ 29 Aug 2017, 05:39 PM)
Lista posturilor pentru ședința de repartizare de astăzi a fost postată ieri pe site-urile inspectoratelor.

Nicidecum.

Poate la dumneavoastră.

Așa este . Mulțumesc pentru răspunsuri.
Mesaj personal
aali
Trimis: 30 Aug 2017, 05:38 PM

Utilizator avansat

Bună ziua,

Pentru cei care s-au titularizat și vor merge din această toamnă la școala unde au luat post, se poate încheia acest contract și pe data de 1 septembrie ? Eu m-am prezentat la școală după 20 august și mi s-a spus să mă prezint de la 1 septembrie. Se pare că va avea loc și schimbarea echipei manageriale ... și am considerat că e ok să merg vineri, pe 1 septembrie. E prea târziu ? (am citit metodologia, contractul se încheie începând cu 1 septembrie)

ps : Scuze de off-topic ...

Acest mesaj a fost modificat de către aali la data 30 Aug 2017, 05:46 PM
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 30 Aug 2017, 06:18 PM

Mentor

QUOTE (aali @ 30 Aug 2017, 06:38 PM)
Bună ziua,

Pentru cei care s-au titularizat și vor merge din această toamnă la școala unde au luat post, se poate încheia acest contract și pe data de 1 septembrie ? Eu m-am prezentat la școală după 20 august și mi s-a spus să mă prezint de la 1 septembrie. Se pare că va avea loc și schimbarea echipei manageriale ... și am considerat că e ok să merg vineri, pe 1 septembrie. E prea târziu ? (am citit metodologia, contractul se încheie începând cu 1 septembrie)

ps : Scuze de off-topic ...

Metodologia menționează 31 august data până la care se semnează contractul de muncă pe perioadă nedeterminată.

Art. 75
(4) Candidații repartizați au obligația de a se prezenta la post/catedră până cel târziu la data de 31 august 2017, în vederea încheierii contractului individual de muncă. În cazul neprezentării la post în termen de maximum 3 (trei) zile, de la data de 31 august 2017, pentru încheierea contractului individual de muncă, se revocă repartizarea. Sunt exceptate situațiile de neprezentare la post din motive neimputabile candidaților: motive medicale, calamități naturale etc., care pot fi justificate cu documente.

--------------------
Mesaj personal
Victor73
Trimis: 1 Sep 2017, 09:30 AM

Utilizator
**

E vorba de 3 zile calendaristice sau lucratoare?
Eu am fost repartizat la 28 aug, m-am prezentat la post pe 31 aug, dar n-am gasit-o nici pe secretara, nici pe director, acesta fiind in concediu pana luni pe 4 sept. Am lasat totusi niste copii dupa acte unei bibliotecare prezenta la secretariat. Are ceva daca revin la post abia luni pe 4 sept.?
Mesaj personal
Christinne2006
  Trimis: 1 Sep 2017, 01:14 PM

Utilizator activ

Bună ziua,

În anul scolar precedent am avut ore în 2 școli. La una dintre ele postul este liber. Întrebarea mea este următoarea : pentru a le ocupa este necesar să fac o cerere la ISJ în baza notei din 2014 sau la școală unde se va da inspecție? Menționez că nu am fost la sedinta publică.

Vă mulțumesc.

--------------------
To enjoy good health, to bring true happiness to one's family, to bring peace to all, one must first discipline and control one's own mind. If a man can control his mind he can find the way to Enlightenment, and all wisdom and virtue will naturally come to him.

~ Buddha ~
[COLOR=blue]
Mesaj personal
Dita_40
Trimis: 6 Sep 2017, 05:06 PM

Utilizator activ

Buna seara,
La ce ora apare lista actualizata pt urmatoarea sedinta?
Mesaj personal
mag28
Trimis: 6 Sep 2017, 06:32 PM

Utilizator avansat

intrati pe site www.titularizare.edu.ro
chiar daca apare 31 august veti observa ca lista posturilor intregi si incomplete a fost actualizata pe 5 septembrie.
Mesaj personal
Dita_40
Trimis: 6 Sep 2017, 06:38 PM

Utilizator activ

Multumesc.
De ieri pana azi au mai aparut ore care nu sunt pe lista "actualizata".
Mesaj personal
inaale02
Trimis: 7 Sep 2017, 03:03 PM

Utilizator
**

Buna ziua,
Daca mi am depus dosarul pt detasare la cerere in mai , dar nu am luat post pana acum pot lua in sedinta de maine?
Multumesc
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 7 Sep 2017, 03:05 PM

Mentor

Da

--------------------
Mesaj personal
inaale02
Trimis: 7 Sep 2017, 03:09 PM

Utilizator
**

QUOTE (costi_52 @ 7 Sep 2017, 04:05 PM)
Da

multumesc
Mesaj personal
Victor73
Trimis: 7 Sep 2017, 07:55 PM

Utilizator
**

Buna seara,
Eu am fost repartizat in sedinta din 28 aug pe un post cu statutul 'rezervat', dar cu viabilitatea de 3 ani. Cand m-am prezentat la post pe 31 aug. nu l-am gasit pe director, nici pe secretara, iar cand i-am gasit luni 4 sept. mi-au zis ca de fapt n-o sa-mi dea acel post, fiindca e destinat altcuiva, cu detasare in interesul invatamantului. Si ca a gresit inspectoratul ca m-a repartizat.
Inspectorul de specialitate zice ca n-a fost de acord cu acea detasare, dar pana la urma au rezolvat-o cumva. Zilele trecute a disparut de pe site repartizarea mea si a aparut in locul meu acea persoana detasata.

Acum eu ce fac? Merg la sedinta de maine 8 sept. pt o noua repartizare. Conform prevederilor, ordinea repartizarilor de maine va fi:

Art. 94 alin. (5)
a) cadrele didactice titulare rămase cu restrângerea de activitate nesoluționată prin detașare în interesul învățământului pentru restrângere de activitate nesoluționată;
cool.gif cadrele didactice titulare rămase cu norma didactică incompletă pentru completarea normei didactice, conform prezentei Metodologii;
c) cadrele didactice titulare prin detașare la cerere, conform prezentei Metodologii;
d) candidați cu studii corespunzătoare postului rămași nerepartizați sau cu norma incompletă, conform art. 90;
e) candidați repartizați după concursul național din sesiunea 2017 și candidați repartizați în baza rezultatelor obținute la concursurile de titularizare 2016, 2015, 2014, 2013, 2012 sau 2011 în etapele anterioare, care nu s-au prezentat la posturi didactice/catedre și care solicită o nouă repartizare, conform art. 90;

Eu unde voi fi incadrat? Probabil la punctul e). Dar eu m-am prezentat la post si nu am nici o vina ca mi s-a anulat repartizarea. Si voi fi angajat incepand cu data de 8 sept., nu? Deci pierd 1 sapt de salar, de ce? Ca nu e vina mea.

Acest mesaj a fost modificat de către Victor73 la data 7 Sep 2017, 08:07 PM
Mesaj personal
HATHAZI DANIEL-CSABA
Trimis: 15 Oct 2017, 10:36 AM

Utilizator
**

Este propus pentru ”dezbatere” ”proiectul” (???) de Metodologie privind mobilitatea personalului didactic pe anul școlar 2017-2018...
...De ce vor ca Detașarea la cerere să aibă prioritate înaintea suplinirii cu nota peste 7 obținută la Concursul de Titularizare în anul 2018? Cei care au ”lucrat și lucrez” la alcătuirea și lansarea unui astfel de document de ce nu se gândesc la următoarea problemă:
Sunt cadre didactice care zeci de ani în șir participă la concursul de Titularizare pentru că doar astfel au Unica șansă să obțină un post (o catedră) ce se poate realiza cât- de -cât...
De altfel în primul ar trebui eliminat articolul 253 .... ( mai bine nu comentăm această posibilitate de a lăsa să intre în sistem oameni pe posturi care nu sunt viabile 4 ani... nu sunt scoase posturi la concurs pentru că sunt ținute pentru indivizii care să beneficieze de acest articol etc)...chiar că ar merita sistemul de învățământ să lucreze cu suplinitori necalificați.
Mesaj personal
Laysa
Trimis: 26 Oct 2017, 09:25 PM

Utilizator avansat

Titular educator, exam titularizare educator,
dubla specializare,
- poate trece pe post de învățător în aceeași unitate?

--------------------
Cel care mută un munte începe întotdeauna prin a îndepărta pietrele mai mici. (Confucius)
Mesaj personal
gabriela2012
Trimis: 27 Nov 2017, 11:48 PM

Utilizator activ

Titular pe PIP cu examen si sustinere proba practica in 2016 - cum pot trece titular pe DT-inginer, examen titularizare 2015,2014 note peste 7 si sustinere inspectie la clasa peste 9? In aceeasi unitate de invatamant se poate face aceasta trecere sau 9 ore titular PIP si 9 ore titular DT. Va rog sa ma lamuriti in ce conditii se poate realiza aceasta miscare conform metodologiei si legislatiei in vigoare. Multumesc.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (20) « Primul ... 18 19 [20]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved