Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Proiect mobilitate 2018-2019
georgescu123
Trimis: 17 Oct 2017, 05:26 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Proiect mobilitate

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 12949 )
Fișier atașat  Proiect_Metodologie_mobilitate_pers_did_2018_2019.pdf
Mesaj personal
gogolos2013
Trimis: 21 Oct 2017, 10:31 PM

Utilizator avansat

Este aberant ca art 253 sa fie in fata pretransferului!
Sa intelegem ca sunt anul aceasta pile care trebuiesc titularizate pe usa din dos?
Mesaj personal
MARINAPOP
Trimis: 22 Oct 2017, 07:57 PM

Utilizator activ

QUOTE (gogolos2013 @ 21 Oct 2017, 11:31 PM)
Sa intelegem ca sunt anul aceasta pile care trebuiesc titularizate pe usa din dos?

Nu e aberant. E cu " Dedicatie"!!!
Mesaj personal
roset
Trimis: 22 Oct 2017, 08:19 PM

Mentor

QUOTE (MARINAPOP @ 22 Oct 2017, 07:57 PM)

Nu e aberant. E cu " Dedicatie"!!!

Păi, dl ministru s-a exprimat că ar dori ca în sistem să nu mai lucreze necalificați(suplinitori) și propunea titularizarea înaintea pretransferului! Le va aranja ca să ,,fie bine” ! wink.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
mirela2015
Trimis: 22 Oct 2017, 08:33 PM

Utilizator
**

Chiar nu se poate reveni?
Nu s-a mai intalnit un astfel de procedeu!
Dedicatie pentru anumite persoane cu siguranta!
Mesaj personal
vali8181
  Trimis: 23 Oct 2017, 05:25 PM

Utilizator
**

Mai lasati si tinerii sa aiba o sansa,mai ales ca sunt cei care au note peste 7 la concurs, ca la titularizare nu am vazut niciun titular sa vina la examen !
Mesaj personal
alinutza_tm
Trimis: 1 Nov 2017, 06:58 PM

Utilizator
**

Mie nu imi pare aberant! de 13 ani lucrez in invatamant si la toate examenele am luat note peste 7, chiar si 10a! trei ani consecutiv am avut cea mai mare nota din judet si nu m-a ajutat cu nimic: sunt tot profesor suplinitor... oricum acolo unde s-a dorit un anume titular s-au pus conditii aberante pt pretransfer: nu era nimeni care sa le poata indeplinii pe toate! Totul depinde de director sau de alte interese ale unor persoane din scoala respectiva...
In urma cu 5 ani, tot datorita unei " modificari" facuta in iunioe de catre mult iubitul PSD, s-au titularizat 2 persoane cu note mai mici decat mine...cel mai trist este ca unul a avut 7.00, iar eu si inca o colega am avut 9.60!!! Cum v-ati simti toti cei care spuneti ca este aberant???
Mesaj personal
popescudoinamaria
Trimis: 1 Nov 2017, 09:21 PM

La prima intervenție

eu nu cred ca posturile pentru articolul 253 ar putea sa-i intereseze pe cei care sunt titulari deja in sistem. Cei care urmaresc pretransfer, se presupune ca vor posturi mai bune decat cele pe care le au deja, iar posturile pentru articol sunt in general posturi pe care nu si le-a dorit nimeni.
Mesaj personal
gogolos2013
Trimis: 9 Nov 2017, 10:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (alinutza_tm @ 1 Nov 2017, 07:58 PM)
Mie nu imi pare aberant! de 13 ani lucrez in invatamant si la toate examenele am luat note peste 7, chiar si 10a! trei ani consecutiv am avut cea mai mare nota din judet si nu m-a ajutat cu nimic: sunt tot profesor suplinitor... oricum acolo unde s-a dorit un anume titular s-au pus conditii aberante pt pretransfer: nu era nimeni care sa le poata indeplinii pe toate! Totul depinde de director sau de alte interese ale unor persoane din scoala respectiva...
In urma cu 5 ani, tot datorita unei " modificari" facuta in iunioe de catre mult iubitul PSD, s-au titularizat 2 persoane cu note mai mici decat mine...cel mai trist este ca unul a avut 7.00, iar eu si inca o colega am avut 9.60!!! Cum v-ati simti toti cei care spuneti ca este aberant???

Pai tocmai de aceea este aberant! De ce au avut acces persoanele cu 7 si nu dvs?
Pentru ca acele perosane au fost trimise special pe acele posturi cu un an inainte, iar posturile au primit viabilitate, evident.
Mesaj personal
floriba
Trimis: 17 Nov 2017, 10:00 PM

Utilizator activ

nu sunt de acord cu inspectiile la clasa pt completare si pretransfer sau restrangere. Eu anul urmator intru la completare, vreau sa ma inscriu si la pretransfer si la titularizare. Asta inseamna ca voi sustine 3 inspectii? doamne, e aberant...
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 1 Dec 2017, 08:10 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mirela2015 @ 22 Oct 2017, 09:33 PM)

Cu siguranta nu se va reveni ,ca e cu dedicatie .Nu stiu de ce nu l-au pus direct in Monitor.Ne ametesc cu asa zisa dezbatere fara rost , ca tot pentru cei special e facuta actuala metodologie. Daca vocia strazii in privinta legilor justitiei o iau in deradere ,va dati seama cum s-ar pune Pop pe ras, in urma unor petitii de adevarata dezbatere argumentata.
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 1 Dec 2017, 08:27 PM

Utilizator avansat

QUOTE (di-ana08 @ 1 Dec 2017, 09:10 PM)

Cu siguranta nu se va reveni ,ca e cu dedicatie .Nu stiu de ce nu l-au pus direct in Monitor.Ne ametesc cu asa zisa dezbatere fara rost , ca tot pentru cei special e facuta actuala metodologie. Daca vocia strazii in privinta legilor justitiei o iau in deradere ,va dati seama cum s-ar pune Pop pe ras, in urma unor petitii de adevarata dezbatere argumentata.

...de fapt, e deja in Monitor .

Acest mesaj a fost modificat de către di-ana08 la data 1 Dec 2017, 08:28 PM
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 2 Dec 2017, 08:48 AM

Utilizator avansat

QUOTE (di-ana08 @ 1 Dec 2017, 09:27 PM)
QUOTE (di-ana08 @ 1 Dec 2017, 09:10 PM)

...de fapt, e deja in Monitor .

edit vocea
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 2 Dec 2017, 01:39 PM

Utilizator avansat

Iata o prima inechitate, la care incerc sa-i gasesc incadrare juridica:acordarea prioritatii in functie de statut ,nu in functie de concurs.Mai exact,titularii care participa la concurs si ,sa presupunem, iau note mai mari decat posibilii titulari ,asteapta repartizarea celor care nu sunt titulari ,dar au luat peste 7 la concurs.Mi se pare normal si logic ca la acelasi concurs si in aceleasi conditii ,sa aiba prioritatea concursul , nu statutul.
Am inteles faptul ca titularul are deja un post ,dar poate ca e total in dezavanatajul lui,tocmai de aceea participa ,din nou la concurs :sa scape de navete ,......,,........, de acorduri care mi se par ilegale,.......etc. In conditiile prezentei metodologii , poate sa apara situatia in care nota sa nu mai conteze ,ci principiul " tu ai deja un post ,lasa si pe altul care nu area deloc, sa aiba un post".(lucru spus chiar de isj-isti).
Logica spune ca nota ar trebui sa fie primul criteriu de prioritate.
Prezenta metodologie va duce la ascunderea posturilor, si scoaterea lor la concurs doar inainte de anumite sedinte(nu ca inaite nu se facea la fel, doar ca acum se va amplifica fenomenul)
Mesaj personal
Ioan71
Trimis: 2 Dec 2017, 01:50 PM

Utilizator
**

Nu aveți dreptate,titularii care participă la concurs și obțin cel puțin nota 7 atât la inspecție cât și la scris,pot lua post și în ședința din 25 iulie (viabil cel puțin 4 ani ) cât și în ședința din 26 iulie (viabil 1,2,sau 3 ani ).
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 3 Dec 2017, 11:26 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Ioan71 @ 2 Dec 2017, 02:50 PM)
Nu aveți dreptate,titularii care participă la concurs și obțin cel puțin nota 7 atât la inspecție cât și la scris,pot lua post și în ședința din 25 iulie (viabil cel puțin 4 ani ) cât și în ședința din 26 iulie (viabil 1,2,sau 3 ani ).

In calendarul aprobat (care difera de cel din proiect) in 25 se repartizeaza candidatii cu peste 7 , iar in 26 candidatii cu statut de cadre didactice titulare in invatamant anterior inscrierii la concurs(asa e formularea din calendar,din pacate nu am reusit sa lipesc acea bucatica ,petru ca e un pdf) De ce ar fi facut precizarea cu statut de cadre didactice titulare , pentru data de 26 ,nu si pentru 25 ,daca nu e cum am spus eu si domnul Costi?

Dar cea mai grava inechitate ,care dainue si bantuie de cativa ani, e , deja celebrul, art. 253.Vine, a n-spe mia oara , intrebarea : cum poti ,peste noapte, sa fii titular pe un post care era viabil un an de zile cand tu l-ai luat ,dar care, hocus pocus preparatus, devine viabil 4 ani de zile?E cumva crestere demografica dupa multi ani in care postul aparea viabil un an de zile?
Si de ce posturile acestea nu se pun la bataie , ca si cele cu viabilitate de 4 ani?Ok ,le-ai facut viabile 4 ani ,pune-le in vazul tuturora, nu al preferatilor.

Acest mesaj a fost modificat de către di-ana08 la data 3 Dec 2017, 11:36 AM
Mesaj personal
Ioan71
Trimis: 3 Dec 2017, 01:14 PM

Utilizator
**

Pe 25 iulie paricipa candidatii cu note peste 7 ,indiferent de statut (titulari sau nu ) iar pe 26 doar candidatii cu note peste 7 cu statut de titular.Teoretic un titular poate lua alt post viabil 4 ani pe 25 iulie,insa ramane intrebarea ce se intampla cu postul ocupat anterior ,se vacanteaza automat si poate fi luat de alt candidat in aceeasi sedinta ?
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 3 Dec 2017, 06:45 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ioan71 @ 3 Dec 2017, 02:14 PM)
Pe 25 iulie paricipa candidatii cu note peste 7 ,indiferent de statut (titulari sau nu ) iar pe 26 doar candidatii cu note peste 7 cu statut de titular.Teoretic un titular poate lua alt post viabil 4 ani pe 25 iulie,insa ramane intrebarea ce se intampla cu postul ocupat anterior ,se vacanteaza automat si poate fi luat de alt candidat in aceeasi sedinta ?

Ar avea logica si ceea ce spuneti dvs ,in sensul ca, atata timp cat nu e precizat , inseamna ca in 25 pot solicita post si titularii,dar atunci de ce s-a facut precizarea titulari doar pentru 26, nu si pentru 25?
Care e interpretarea corecta :a ceea ce legea nu interzice ,inseamna ca permite sau b. daca e precizat 26, inseamna ca doar pe 26 solicita titularii?

In cazul in care un post e publicat, intentionat, doar inaintea unei etape , de ex etapa de detasare sua suplinire ,poate fi solicitat de catre un candidat din etapele anterioare(titularizare sau pretransfer) sau in sedinta de suplinire pot solicita post doar cei care se incadreaza in acea etapa?
Mesaj personal
freya1
Trimis: 3 Dec 2017, 07:37 PM

Utilizator avansat

Deci cand se dau rezultatele pt pretransfer in 2018?

--------------------
Mesaj personalTrimite email
Ioan71
Trimis: 4 Dec 2017, 03:00 PM

Utilizator
**

QUOTE (di-ana08 @ 3 Dec 2017, 07:45 PM)
QUOTE (Ioan71 @ 3 Dec 2017, 02:14 PM)

Ar avea logica si ceea ce spuneti dvs ,in sensul ca, atata timp cat nu e precizat , inseamna ca in 25 pot solicita post si titularii,dar atunci de ce s-a facut precizarea titulari doar pentru 26, nu si pentru 25?
Care e interpretarea corecta :a ceea ce legea nu interzice ,inseamna ca permite sau b. daca e precizat 26, inseamna ca doar pe 26 solicita titularii?

In cazul in care un post e publicat, intentionat, doar inaintea unei etape , de ex etapa de detasare sua suplinire ,poate fi solicitat de catre un candidat din etapele anterioare(titularizare sau pretransfer) sau in sedinta de suplinire pot solicita post doar cei care se incadreaza in acea etapa?

Diferența este foarte mare,pe 25 iulie candidatii pot alege post doar din lista posturilor vacante viabile cel putin 4 ani( tiularul ia post de 4 ani-lasa liber post de 4 ani),iar pe 26 iulie doar titularii pot lua post din lista cu posturi viabile 1,2,3 ani+ posturile viabile 4 ani nerepartizatein 25 iuliesau vacantate in 25 iulie. De exemplu ,un titular ia pe 25 iulie postul A si vacanteaza postul ocupat anterior B,postul B devenit liber poate fi luat pe 26 iulie de un alt titular care nu a prins post convenabil pe 25 iulie,sau untitular care nu a prins pe 25 iulie post ,va lua ,daca ii convine un post din lista de pe data de 26 iulie.
O alta noutate este titularizarea cu art 253 pt candidatii fara def,au timp 6 ani sa ia definitivatul .
Mesaj personal
freya1
Trimis: 7 Jan 2018, 10:15 PM

Utilizator avansat

QUOTE (vali8181 @ 23 Oct 2017, 06:25 PM)
Mai lasati si tinerii sa aiba o sansa,mai ales ca sunt cei care au note peste 7 la concurs, ca la titularizare nu am vazut niciun titular sa vina la examen !

Scuza-ma, gresesti
Eu acum x ani am mers la concursul de titularizare in judetul y, fiind titulara de z ani in municipiul resedinta de judet al judetului k p
Si cred ca nu sunt unicat, da-ma-ncolo,ca nu m-oi fi maritat doar eu dintr-un judet in altul wink.gif

Acest mesaj a fost modificat de către freya1 la data 7 Jan 2018, 10:17 PM

--------------------
Mesaj personalTrimite email
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved