Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (14) « Primul ... 12 13 [14]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Restrângere de activitate
freya1
Trimis: 1 Jan 2018, 11:18 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (andreeab. @ 6 Nov 2017, 06:00 PM)
Buna seara!Am si eu nevoie de un raspuns cat mai urgent:intr-un PJ suntem 6 educatoare titulare si o suplinitoare pe un post vacant.Uneia dintre titulare i se desfiinteaza postul ,din lipsa nr.de copii,ce se intampla in acest caz,intram la restrangere toate educatoarele sau educatoarea careia i se desfiinteaza postul pleaca pe postul vacant?As vrea si temeiul legal ,daca se poate,maine avem CA sa se hotarasca ce se va intampla.!Va multumesc mult

Unde se face restrangere la educatoare?? In conditiile in care mai mult de o treime-scriu ei in statistici, de fapt cred ca mai mult de jumatate , in orasele mari-sau in unele orase mari- din copiii de 4 ani nu au loc la gradinite...Sa nu mai vorbim de aia de 2 sau 3 ani .... blink.gif

--------------------
Mesaj personalTrimite email
georgescu123
Trimis: 1 Jan 2018, 05:59 PM

Utilizator activ

Titulara preia postul suplimitoarei...ramane tot titulara.
Mesaj personal
roset
Trimis: 1 Jan 2018, 07:46 PM

Mentor

QUOTE (freya1 @ 1 Jan 2018, 11:18 AM)
Buna seara!Am si eu nevoie de un raspuns cat mai urgent:intr-un PJ suntem 6 educatoare titulare si o suplinitoare pe un post vacant.Uneia dintre titulare i se desfiinteaza postul ,din lipsa nr.de copii,ce se intampla in acest caz,intram la restrangere toate educatoarele sau educatoarea careia i se desfiinteaza postul pleaca pe postul vacant?As vrea si temeiul legal ,daca se poate,maine avem CA sa se hotarasca ce se va intampla.!Va multumesc mult

Unde se face restrangere la educatoare?? In conditiile in care mai mult de o treime-scriu ei in statistici, de fapt cred ca mai mult de jumatate , in orasele mari-sau in unele orase mari- din copiii de 4 ani nu au loc la gradinite...Sa nu mai vorbim de aia de 2 sau 3 ani .... blink.gif

Dar nu asta este important!
1. Învățământul preșcolar face parte din înv. preuniversitar , dar nu și din cel obligatoriu! wink.gif
2. Încadrările se fac doar în limita posturilor existente ( într-o unitate) și de aceea apare restrângerea! confused06.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
georgescu123
Trimis: 1 Jan 2018, 10:57 PM

Utilizator activ

Chiar nu poate fi eliminat acest criteriu de impunere a conditiilor in cazul restrangerii de activitate? Persoana respectiva nu mai are post, nu este in situatia unui pretransfer. Sunt situatii in care toate locatiile impun conditii grele, si atunci exista riscul de a nu-si solutiona restrangerea...
Mesaj personal
freya1
Trimis: 2 Jan 2018, 05:47 AM

Utilizator avansat

Bai frate a fi profesor nu inseamna neaparat a fi academician- sau nu tot timpul p- Deci eu frustrari intelectuale nu am fix deloc, poa sa zica cine ce-o zice si oricand p , asa ca ma risc sa te rog sa ne explici si noua mai pe romaneste- sau aromana daca vrei, acu m-am apucat sa citesc o carte despre astia- daca nu te ïnoportunam"prea tare, ca sa bag si eu un cuvant de lemn de cedru.
P.S. Presimt ca o sa zica fix ca o inoportunam
A, totusi, de unde stiti voi acum cum o sa fie atunci? Si de ce vb tu pentru "persoana"aia?
Ma rog, sunt prea multe necunoscute, forget it..

Acest mesaj a fost modificat de către freya1 la data 2 Jan 2018, 05:49 AM

--------------------
freya1
Trimis: 2 Jan 2018, 05:52 AM

Utilizator avansat

QUOTE (georgescu123 @ 1 Jan 2018, 06:59 PM)
Titulara preia postul suplimitoarei...ramane tot titulara.

da, asa e logic

--------------------
freya1
Trimis: 2 Jan 2018, 05:58 AM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 1 Jan 2018, 08:46 PM)
QUOTE (freya1 @ 1 Jan 2018, 11:18 AM)

Dar nu asta este important!
1. Învățământul preșcolar face parte din înv. preuniversitar , dar nu și din cel obligatoriu! wink.gif
2. Încadrările se fac doar în limita posturilor existente ( într-o unitate) și de aceea apare restrângerea! confused06.gif

Nu restrangerile ma uimeau, "m-am obisnuit" cu "fenomenul asta meteo" p ca sa fac haz de necaz ca romanul p, ma uimea expresia "lipsa de copii"
Da' mi-am revenit apoi, am pierdut din vedere ca poate e vb de oras mic, sau chiar mediu rural, cine stie...
Avem prea multe necunoscute cand vorbim aici..

--------------------
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (14) « Primul ... 12 13 [14]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved