Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (162) « Primul ... 160 161 [162]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> ART. 253 LEN
RABOBCRISTINA
Trimis: 7 Jul 2017, 08:11 AM

Utilizator
**

Grup: Members

Va multumesc ,dar v_as ruga sa intrati putin in detalii ca nu am inteles la ce va referiti cu cei 6 ani

Mesaj personal
roset
Trimis: 7 Jul 2017, 08:54 AM

Mentor

QUOTE (RABOBCRISTINA @ 7 Jul 2017, 08:11 AM)
Va multumesc ,dar v_as ruga sa intrati putin in detalii ca nu am inteles la ce va referiti cu cei 6 ani

Se extinde de la 3 la 6 ani dreptul cadrelor didactice netitulare calificate de a se titulariza în învățământul preuniversitar, pe baza rezultatelor obținute la concursul de titularizare: cadrele didactice netitulare calificate, care au participat în ultimii 6 ani la concursul național unic de titularizare, au obținut cel puțin nota/media 7 și au ocupat un post/catedră, au posibilitatea de a deveni titulare în sistemul de învățământ preuniversitar, după parcurgerea unei proceduri aprobate prin ordin al ministrului educației naționale.

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
RABOBCRISTINA
Trimis: 8 Jan 2018, 12:43 AM

Utilizator
**

Referitor la art 253,in cazul in care sunt mai multi candidati pentru un post ,prioritate are anul concursului de titularizare sau nota cea mai mare ,domiciliul fiind in acelasi oras?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 8 Jan 2018, 04:10 PM

Mentor

În situația în care nici domiciliul nu conduce la departajare, atunci prioritate la repartizare are cadrul didactic cu nota/media cea mai mare în baza căreia se realizează repartizarea, conform art. 51 alin. (2). În cazul notelor/mediilor de repartizare egale, departajarea se realizează luându-se în considerare, în ordine, următoarele criterii:
a) gradul didactic;
b. nota/media cea mai mare obținută la gradul didactic sau la examenul de definitivare în învățământ;
c) media de departajare cea mai mare calculată conform anexei nr. 15;
d) media cea mai mare obținută la examenul de licență/absolvire a studiilor, respectiv media cea mai mare obținută la examenul de bacalaureat pentru absolvenții liceelor pedagogice.

--------------------
Mesaj personal
RABOBCRISTINA
Trimis: 8 Jan 2018, 04:24 PM

Utilizator
**

Va multumesc !
Mesaj personal
crisseu
Trimis: 11 Jan 2018, 01:57 PM

Utilizator
**

Bună ziua ! Domnule Costi, vă supun atenției următoarea situație: în anul școlar 2017-2018 am fost încadrat pe perioadă determinată în 2 școli: Școala A (5 ore istorie, 5 ore cultură civică+ed.socială) și Școala B (11 ore istorie+1 ed.socială). Eu am specializarea istorie și conversie pe geografie.

Am următoarele întrebări:

1. Pot solicita repartizare conform art. 253 și pe orele de cultură civică din Școala B ? (se vor da cu viabilitate de 4 ani)
2. Pot solicita repartizare conform art. 253 pe orele de geografie din Școala B (acum sunt ocupate pe perioadă determinată de alt coleg, însă se vor vacanta pentru viabilitate 4 ani), chiar dacă nu predau pe ele în acest an ? Metodologia este cam neclară.
3. Pot face cele două școli consorțiu să dea toate aceste ore sub un singur cod ? istorie-geografie-civică, sau, istorie-civică (ed.socială) !

Cel mai mult mă frământă faptul dacă pot cere repartizare conform art. 253 și pe orele din a doua specializare, chiar dacă nu predau pe ele.

Vă mulțumesc !
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
costi_52
Trimis: 11 Jan 2018, 02:13 PM

Mentor

1. Da
2. Art. 52 (4) Cadrele didactice calificate angajate cu contract individual de muncă pe perioadă determinată care au două sau mai multe specializări pot solicita repartizarea în condițiile alin. (1), începând cu data de 1 septembrie 2018 și pe catedre ocupat(e) în anul școlar curent constituite din două sau mai multe discipline, conform art. 30 alin. (2), în concordanță cu specializările dobândite potrivit Centralizatorului, în situația în care ponderea cea mai mare de ore în catedră o are disciplina pentru care cadrul didactic a susținut concursul sau disciplinele care constituie catedra au aceeași pondere, cu respectarea cumulativă a celorlalte condiții prevăzute la alin. (1) lit. a)-e).
3. Art. 52 (5) Catedrele vacante incomplete, indiferent de regimul de mediu, necesare pentru a se constitui o catedră vacantă din mai multe specializări și/sau în mai multe unități de învățământ, în vederea repartizării acesteia pe perioadă nedeterminată cadrelor didactice calificate angajate cu contract individual de muncă pe perioadă determinată, în baza art. 253 din Legea nr. 1/2011 cu modificările și completările ulterioare, se publică în lista posturilor didactice/catedrelor vacante sub același cod.

--------------------
Mesaj personal
guzzy
Trimis: 11 Jan 2018, 05:27 PM

Utilizator activ

Domnul Costi, titularizarea cu art. 253, este inainte de pretransfer?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 11 Jan 2018, 05:38 PM

Mentor

Da

--------------------
Mesaj personal
edusociala_cj
Trimis: 14 Jan 2018, 11:46 AM

Utilizator
**

Stimate domnule Costi,
iată și situația mea, față de care am două întrebări:
Anul acesta norma este este compusă din 8 ore de Ed. Civică + Ed. Socială la școala A, plus 10 ore de Ed. Civică + Ed. Socială + opțional la școala B. Menționez că e primul an de activitate de învățământ și că sunt înscrisă la Definitivat.
Pentru a spera la o eventuală titularizare pe art. 253 în două școli...
1.) trebuie ca cele două școli să anunțe orele cu viabilitate de 4 ani? (dat fiind introducerea Educației sociale și a numărului de clase/nivel, ambele ar avea cel puțin 9 ore - însă e posibil să nu le anunțe așa?)
2.) titularizarea s-ar face în baza notei de la concursul din 2017?
cu mulțumiri,
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 14 Jan 2018, 12:54 PM

Mentor

1. Da
2. Da

--------------------
Mesaj personal
edusociala_cj
Trimis: 14 Jan 2018, 01:00 PM

Utilizator
**

mulțumesc mult pentru răspunsul foarte prompt. sper ca cele două școli să anunțe posturile cu viabilitate...
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (162) « Primul ... 160 161 [162]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved