Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării



Pagini: (152) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> PRETRANSFER
albinuta73
Trimis: 17 Feb 2014, 03:37 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 51
Înscris: 10 Sep 12


Pensionarii care cer continuitate au prioritate inaintea titularilor ce solicita pretransferul?
Mesaj personal
Top
vasilica76
Trimis: 17 Feb 2014, 04:35 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 16
Înscris: 28 Jan 12


Pensionabilii întâi și apoi pretransferul.
Mesaj personal
Top
costi_52
Trimis: 17 Feb 2014, 04:37 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 21.505
Înscris: 24 Aug 09


Pensionarii nu pot solicita continuitate, ci retitularizarea cu renunțarea la pensie. Pensionabilii pot solicita rămânerea în activitate. Cererile celor două categorii se rezolvă după rezolvarea cererilor de pretransfer.


--------------------
Mesaj personal
Top
ClaudiaLoredana
Trimis: 18 Feb 2014, 04:32 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 79
Înscris: 27 Jan 08


Ce articol reglementeaza acest lucru?
Dar pretransferul are prioritate fata de titularizarea cu articolul 253?
Mesaj personal
Top
costi_52
Trimis: 18 Feb 2014, 04:35 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 21.505
Înscris: 24 Aug 09


Art. 4
h) pretransferul consimțit între unitățile de învățământ preuniversitar, la cerere, a personalului didactic titular, pe criteriul apropierii de domiciliu, stabilirea personalului didactic care îndeplinește condițiile legale de pensionare la data de 1 septembrie 2014 și se menține în activitate ca titular în anul școlar 2014-2015, în funcția didactică, până la 3 ani peste vârsta de pensionare, raportată la data de 1 septembrie 2014, reîncadrarea în funcția de personal didactic a personalului didactic titular pensionat care nu a depășit cu 3 ani vârsta de pensionare, raportată la data de 1 septembrie 2014, modificarea duratei contractelor individuale de muncă ale cadrelor didactice netitulare din perioadă determinată în perioadă nedeterminată în baza art. 253 din Legea nr. 1/2011 cu modificările și completările ulterioare;


--------------------
Mesaj personal
Top
lumy77
Trimis: 20 Feb 2014, 07:20 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 106
Înscris: 29 Dec 07


daca un post este fractionat in 2 scoli,imi fac trei dosare in original:unul intr-o scoala,altul in cealalta scoala si unul la inspectorat....
Mesaj personal
Top
davidutu
Trimis: 21 Feb 2014, 03:56 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 191
Înscris: 24 Jan 13


Se mai depun dosare de transfer la ISJ-uri? Sau doar la scoli?
Mesaj personal
Top
badea1990
Trimis: 21 Feb 2014, 04:13 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 4.631
Înscris: 26 Apr 12


QUOTE (davidutu @ 21 Feb 2014, 03:56 PM)
Se mai depun dosare de transfer la ISJ-uri? Sau doar la scoli?

Si la scoala si la ISJ.


--------------------
,,Banul e mare putere, el deschide toate usile si strica toate legile'' - Ioan Slavici
"Mințile luminate discută idei; mințile mediocre discută evenimente; mințile mici discută oamenii." Eleanor Roosevelt
"Viața fiind o călătorie scurtă, trebuie să încercăm să o facem la clasa întâi" Philippe Noirette
Mesaj personalYahoo
Top
lumy77
Trimis: 21 Feb 2014, 07:04 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 106
Înscris: 29 Dec 07


QUOTE (lumy77 @ 20 Feb 2014, 09:20 PM)
daca un post este fractionat in 2 scoli,imi fac trei dosare in original:unul intr-o scoala,altul in cealalta scoala si unul la inspectorat....

deci,trei dosare pentru cele doua scoli si inspectorat
Mesaj personal
Top
costi_52
Trimis: 21 Feb 2014, 07:17 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 21.505
Înscris: 24 Aug 09


În cazul pretransferului nu se depune dosar la inspectorat.


--------------------
Mesaj personal
Top
mate2000
Trimis: 21 Feb 2014, 07:28 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 341
Înscris: 19 Mar 10


Se depune si la inspectorat, este specificat in metodologie.
Mesaj personal
Top
costi_52
Trimis: 21 Feb 2014, 07:33 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 21.505
Înscris: 24 Aug 09


Unde?


--------------------
Mesaj personal
Top
mate2000
Trimis: 21 Feb 2014, 10:08 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 341
Înscris: 19 Mar 10


Este specificat la art. 52 (10).
Mesaj personal
Top
alexandrappsc18
Trimis: 22 Feb 2014, 10:08 AM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 41
Înscris: 21 Jul 12


Am si eu o intrebare....sunt titulara intr-un judet si vreau sa ma tranfer in judetul in care locuiesc. Dupa transfer pot face si schimb de post cu un alt titular... adica pot participa la mai multe atape in acelasi an... transfer si scgimb de posturi?
Mesaj personal
Top
farahdiana
Trimis: 25 Feb 2014, 08:12 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 9
Înscris: 28 Jul 07


Stiti cumva daca s-a publicat lista posturilor pentru transfer/ pretransfer? Stiam ca ar fi trebuit sa apara azi, dar nu dau de ea...
Mesaj personal
Top
costi_52
Trimis: 25 Feb 2014, 08:46 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 21.505
Înscris: 24 Aug 09


Lista posturilor pentru pretransfer se publică pe 8 aprilie, după rezolvarea restrângerilor de activitate.


--------------------
Mesaj personal
Top
amethyst
Trimis: 25 Feb 2014, 09:12 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 13.955
Înscris: 12 Jul 07


Un titular pe catedra X, se poate transfera doar pe o fracțiune din catedra Y (spărgând postul scos), în baza unei noi specializări obținute (titularul are dori să aibă jumătate de catedră în prima specializare și jumătate în a doua)? Mulțumesc!


--------------------
user posted image
Mesaj personal
Top
mate2000
Trimis: 26 Feb 2014, 04:20 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 341
Înscris: 19 Mar 10


Nu este posibil pretransferul pe o catedra formata si din ore proprii decat daca esti titular in mai multe scoli.
Mesaj personal
Top
TUDORLUC
Trimis: 3 Mar 2014, 11:12 AM


Începător
*

Grup: Members
Mesaje: 3
Înscris: 13 May 13


Va rog sa-mi spuneti daca la pretransferul consimtit intre unitati se poate ocupa un post viabil doar 1 an si daca acest post poate sa fie in doua scoli( 14 ore intr-o scoala si 4 ore in alta)

Va multumesc
Mesaj personal
Top
costi_52
Trimis: 3 Mar 2014, 12:08 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 21.505
Înscris: 24 Aug 09


1. Da
2. Da


--------------------
Mesaj personal
Top
TUDORLUC
Trimis: 3 Mar 2014, 12:34 PM


Începător
*

Grup: Members
Mesaje: 3
Înscris: 13 May 13


Va multumesc mult dl.Costi.Mi-au spus de la scoala unde vreau sa ma transfer ca trebuie neaparat ca postul sa fie viabil 4 ani.Deci nu ma vor.
Mesaj personal
Top
mitza_v
Trimis: 3 Mar 2014, 02:48 PM


La prima intervenție


Grup: Members
Mesaje: 1
Înscris: 3 Mar 14


QUOTE (albinuta73 @ 17 Feb 2014, 05:37 PM)
Participarea la pretransfer

Buna ziua! Sunt absolventa a lic pedagogic cu dubla specializare! Anul trecut am luat ex de tit a 6 pe lista cu 8.80. Am ocupat un post titularizabil dar am ramas in concediu de ingrijire copil de la 1 sept 2013 pana 7 feb 2014 iar acum sunt in concediu fara plata pana la 1 sept 2014 pentru ca sunt studenta la pedag ultimul an. Nu am deful ,iar vechime am 2 ani. Va rog sa-mi spuneti daca pot participa la pretransfer -motivul apropierea de casa ,am acordul verbal deocamdata al directorilor.
Mesaj personal
Top
elacorina
Trimis: 4 Mar 2014, 01:26 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 352
Înscris: 16 Feb 13


Poti obtine mai multe acorduri pt pretransfer?
Mesaj personal
Top
costi_52
Trimis: 4 Mar 2014, 01:30 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 21.505
Înscris: 24 Aug 09


Da. Iar în ședința publică optați pentru unul dintre ele.


--------------------
Mesaj personal
Top
platon90
Trimis: 4 Mar 2014, 07:44 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 30
Înscris: 7 Feb 14


Am o intrebare pentru o prietena.
Daca acum prietena mea este titulara la o scoala si vrea sa vina prin pretransfer la o alta scoala unde este post pentru 1 an dar e vacant postul respectiv nu rezervat ce se intampla cu calitatea ei de titular. Odata cu pretansferul ea isi pierde calitatea de titular la scoala unde ii acu sau nu? va fi titulara pe postul unde se pretransfera? si daca de la anul postul de la scoala unde vine acu prin pretransfer se reduce ce se intampla?


--------------------
Mai bine mai tarziu decat niciodata!
Mesaj personal
Top
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (152) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

 

 
  © 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved