Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (152) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> PRETRANSFER
platon90
Trimis: 4 Mar 2014, 07:51 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Nu ma ajuta nimeni? va rog

--------------------
Mai bine mai tarziu decat niciodata!
Mesaj personal
alex_24h
Trimis: 4 Mar 2014, 08:12 PM

Utilizator avansat

da, ramane titulara, daca se reduce...completare de norma sau restrangere, depinde de numarul orelor reduse

--------------------
Lucian Blaga: "Invatat e omul care nu termina niciodata de invatat"
Mesaj personal
platon90
Trimis: 4 Mar 2014, 08:24 PM

Utilizator
**

Mentionez ca ii educatoare. Acu e la scoala X si merge la Y. Unde va ramane titulara?

Acest mesaj a fost modificat de către platon90 la data 4 Mar 2014, 08:28 PM

--------------------
Mai bine mai tarziu decat niciodata!
Mesaj personal
alex_24h
Trimis: 4 Mar 2014, 09:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (platon90 @ 4 Mar 2014, 10:24 PM)
Mentionez ca ii educatoare. Acu e la scoala X si merge la Y. Unde va ramane titulara?

la Y

Acest mesaj a fost modificat de către alex_24h la data 4 Mar 2014, 09:02 PM

--------------------
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 4 Mar 2014, 09:11 PM

Mentor

QUOTE (platon90 @ 4 Mar 2014, 09:24 PM)

În sistemul de învățământ.

--------------------
Mesaj personal
alex_24h
Trimis: 4 Mar 2014, 09:21 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 4 Mar 2014, 11:11 PM)
QUOTE (platon90 @ 4 Mar 2014, 09:24 PM)

În sistemul de învățământ.

eram sigura ca acesta o sa fie raspunsul dumneavoastra si chiar inainte sa-l trimit pe al meu ma gandeam sa il modific, dar apoi mi-am zis ca nu o sa inteleaga exact, persoana in cauza si o sa mai primim o alta serie de intrebari biggrin.gif

--------------------
Mesaj personal
bianca_12
Trimis: 5 Mar 2014, 10:37 PM

Utilizator
**

daca sunt in concediu fara plata in aprilie o sa pot participa la pretransfer? scoala la care imi voi depune dosarul pt pretransfer l-ar putea refuza? pe ce motiv? multumesc !
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 5 Mar 2014, 11:01 PM

Mentor

1. Da
2. Da
3. Neîndeplinirea condițiilor prevăzute de metodologie sau a condițiilor specifice, stabilite de către CA și aprobate de către inspectorat.

--------------------
Mesaj personal
Smari77
Trimis: 5 Mar 2014, 11:24 PM

Utilizator
**

Sunt titulara pe informatica in restrangere de activitate ,pot participa si la pretransfer pe o catedra din 2 scoli cu ore de optional in domeniul informatica/tehnologia informatiei, postul fiind viabil 1 an?

Acest mesaj a fost modificat de către Smari77 la data 5 Mar 2014, 11:25 PM
Mesaj personal
jeanine
Trimis: 7 Mar 2014, 08:12 PM

Utilizator
**

Buna seara, va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns. Eu m-am titularizat in Ilfov in 2013 si as dori sa fac un pretransfer la scoala de langa casa mea, in sector 2 Buc. Problema este ca pe postul (posturile!?) pe care il doresc sunt propuse pt titularizare cu art 253, 2 fete fara def . Eu am def. si nota mai mare plus domiciliul la 5 min. Fetele sunt din provincie. Intrebarea mea, acordul pentru pretransfer se da cf unor reglementari legale sau ramane la bunavointa directiunii? Am inteles ca in aceeasi zi se intruneste CA pt ambele situatii. Multumesc
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 7 Mar 2014, 08:34 PM

Mentor

Condițiile pentru pretransfer sunt stabilite de metodologie, dar CA poate stabili și condiții specifice, pe care trebuie să le comunice inspectoratelor, spre avizare, până pe 3 aprilie. Dat fiind situația incertă a titularizării în baza art. 253, aveți mari șanse să vă pretransferați. Evident, cadă postul nu se ocupă la rezolvarea restrângerilor de activitate.

--------------------
Mesaj personal
SASSI
Trimis: 7 Mar 2014, 08:53 PM

Începător
*

Fără def nu poți beneficia de art. 253.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 7 Mar 2014, 08:57 PM

Mentor

Ba da, condiția este să fii înscris la examenul pentru obținerea definitivării în învățământ, sesiunea 2014, și, evident, să o obții.

--------------------
Mesaj personal
ANDREI2013
Trimis: 8 Mar 2014, 08:11 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 7 Mar 2014, 09:57 PM)
Ba da, condiția este să fii înscris la examenul pentru obținerea definitivării în învățământ, sesiunea 2014, și, evident, să o obții.

..... smile.gif

--------------------
Am învățat asta de la viață:

că pot fi destul de fericit încât să fiu bun,
că pot înfrunta destule greutăți
încât să devin puternic,
că pot simți destulă durere
încât să știu că sunt om,
că pot avea destule speranțe
încât să fiu fericit.

Paulo Coelho
Mesaj personal
jeanine
Trimis: 9 Mar 2014, 11:58 AM

Utilizator
**

Va multumesc, o sa mi incerc norocul. Totusi din cate am inteles de la directoare, cele 2 fete sunt preferate pentru titularizare deci daca tine de ea si de CA pot sa mi iau adio de la pretransfer.
Mesaj personal
atomic
Trimis: 9 Mar 2014, 01:40 PM

Utilizator avansat

QUOTE (jeanine @ 9 Mar 2014, 12:58 PM)
...cele 2 fete sunt preferate pentru titularizare ...

foarte tare!!! ... angajare in institutie bugetara dupa preferinte ... asta e realitatea, asta prevede LEN (cu metodologiile ei) ... n-ai cum sa nu o aplici ... fighting25.gif

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 9 Mar 2014, 01:42 PM

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
moise daniela
Trimis: 10 Mar 2014, 09:19 AM

Utilizator avansat

Buna ziua ...am si eu o nelamurire sunt titulara pe doua PJ-uri si as dori pretransfer dar in lista nu sunt decat cateva ore in localitatea mea de domiciliu ...as putea sa las un PJ din cele doua ale mele si sa iau orele din localitatea mea ....cu alte cuvinte sa-mi sparg catedra si sa o completez cu orele din alta parte....sper ca m-am facut intelesa....va multumesc anticipat sign28.gif (mentionez ca anul trecut nu am reusit sa realizez acest lucru )
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 10 Mar 2014, 09:29 AM

Mentor

Art. 52
(3)
...
Cadrele didactice titulare în două sau mai multe unități de învățământ pot solicita pretransferul pe o catedră în componența căreia intră și orele din propria normă, la una din unitățile la care este titular, de regulă, în mediul rural, dacă se justifică apropierea de domiciliu.
...

--------------------
Mesaj personal
R_Raduly
Trimis: 10 Mar 2014, 09:42 AM

Începător
*

Buna ziua, daca accept sa schimb postul cu cineva dupa aceea pot participa si la pretransfer???
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 10 Mar 2014, 10:06 AM

Mentor

Schimbul de posturi între titulari este o formă de pretransfer. Acesta se rezolvă atât în ședința publică pentru pretransfer, cât și în afara calendarului mobilității. Teoretic, ați putea beneficia de ambele forme de pretransfer.

--------------------
Mesaj personal
R_Raduly
Trimis: 10 Mar 2014, 10:23 AM

Începător
*

de ex. se rezolva schimbul de post in etapa I si pot depune cerere pt pretransfer in etapa a II-a ?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 10 Mar 2014, 10:32 AM

Mentor

Nu. Cele trei etape sunt pentru depunerea dosarelor la unitățile de învățământ. Or, pentru pretransferul prin schimb de posturi, dosarele se depun la inspectorat. Apoi, toate cererile se rezolvă în aceeași ședință publică (28 aprilie).

--------------------
Mesaj personal
R_Raduly
Trimis: 10 Mar 2014, 10:33 AM

Începător
*

am inteles! Multumesc mult!
Mesaj personal
moise daniela
Trimis: 10 Mar 2014, 03:46 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 10 Mar 2014, 10:29 AM)
Art. 52
(3)
...
Cadrele didactice titulare în două sau mai multe unități de învățământ pot solicita pretransferul pe o catedră în componența căreia intră și orele din propria normă, la una din unitățile la care este titular, de regulă, în mediul rural, dacă se justifică apropierea de domiciliu.
...

Va multumesc pt. raspuns......eu am incercat aceasta miscare anul trecut dar nu am reusit ...mi s-a spus ca nu am voie sa-mi sparg catedra mea ...am citit si eu in metodologia de anul acesta si am vrut sa fiu sigura ca am inteles corect .. cool20.gif
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 10 Mar 2014, 04:02 PM

Utilizator avansat

QUOTE (moise daniela @ 10 Mar 2014, 04:46 PM)
QUOTE (costi_52 @ 10 Mar 2014, 10:29 AM)
Art. 52
(3)
...
...

Va multumesc pt. raspuns......eu am incercat aceasta miscare anul trecut dar nu am reusit ...mi s-a spus ca nu am voie sa-mi sparg catedra mea ...am citit si eu in metodologia de anul acesta si am vrut sa fiu sigura ca am inteles corect .. cool20.gif

..adica se poate sau nu se poate?
si pe mine ma intereseaza :sunt titulara in doua scoli 8+11 si as dori pretransfer din ce cu 11 pe 11 in localitatea de domiciliu.se poate?
Mesaj personal
1 utilizator(i) citesc acest subiect (1 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (152) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved