Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării



  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> titularizare/suplinire cetateni straini
juristisj
Trimis: 1 Apr 2004, 01:20 PM


La prima intervenție


Grup: Members
Mesaje: 1
Înscris: 1 Apr 04


Intrebarea mea e simpla: au dreptul cetatenii straini(ucraina) sa se inscrie la concursul pentru ocuparea unui post de titular sau suplinitor? Daca da, ce ar trebui sa depuna in plus la dosar? Li se recunoaste vechimea ca profesor dobandita in alta tara?
Mesaj personalTrimite email
Top
gabiec
Trimis: 8 Nov 2017, 02:34 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 5.657
Înscris: 27 Jul 05


Aceeași întrebare. sign67.gif


--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
Top
costi_52
Trimis: 8 Nov 2017, 03:23 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 21.962
Înscris: 24 Aug 09


Art. 108
(1) Cetățenii din statele membre ale Uniunii Europene, din statele semnatare ale Acordului privind Spațiul Economic European sau din Confederația Elvețiană, precum și rezidenții permanenți pe teritoriul României, care îndeplinesc condițiile necesare de studii, precum și celelalte condiții prevăzute de prezenta Metodologie și au actele de studii recunoscute/echivalate de Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice sau au studiat în România, au dreptul de a participa la concursurile de ocupare a posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate din învățământul preuniversitar și, în baza rezultatelor obținute la concurs, pot fi angajați pe perioadă determinată sau nedeterminată.
(2) Cetățenii străini care au dreptul de fi încadrați în muncă pe teritoriul României, conform Ordonanței de urgență nr. 56 din 20 iunie 2007 privind încadrarea în muncă și detașarea străinilor pe teritoriul României, aprobată cu modificări prin Legea nr. 134/2008 cu modificările și completările ulterioare, care îndeplinesc condițiile de studii necesare, precum și celelalte condiții prevăzute de prezenta Metodologie și au actele de studii recunoscute/echivalate de Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice sau au studiat în România, pot participa la concurs, urmând a fi angajați pe posturi didactice/catedre vacante/rezervate în învățământul preuniversitar, pe perioadă determinată, în funcție de rezultatele obținute, după încadrarea personalului didactic calificat în regim de cumul/plata cu ora.


--------------------
Mesaj personal
Top
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

 

 
  © 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved