Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Cum public un site pe server?, Mic îndrumar de publicare a unui site prin FTP
Petrică Bărăgan
Trimis: 26 Jan 2009, 11:45 AM

SIVECO Romania

Grup: Members

Dragi utilizatori,

Pentru că am primit mai multe solicitări, în rândurile ce urmează vă vom prezenta cea mai simplă soluție de a salva fișiere pe serverele serviciului de webhosting. Acest tutorial presupune că site-ul este deja construit pe calculatorul dumneavoastră.

Pasul 1.
Din meniul "START" deschideți o fereastră "My Computer"

Pasul 2
În câmpul "Adress" tastați adresa serverului de ftp pe care ați primit-o în emailul cu datele de conectare

Pasul 3
Apăsați butonul "GO" sau tasta "Enter"

Pasul 4
Din meniul "File" apăsați "Login As..."

Pasul 5
Completați formularul nou apărut cu datele de autentificare pe care le-ați primit pe email

Pasul 6
Accesați directorul "htdocs" si salvați fișierele acolo

Notă
Pentru ca site-ul să fie accesibil la adresa aleasă (ex: http://nume-scoala.scoli.edu.ro), primul fișier al site-ului va trebui să se numească index.html, index.htm sau index.php

Succes.

user posted image

--------------------
Petrică Bărăgan
SIVECO Romania
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
princi
Trimis: 27 Jun 2009, 01:05 PM

Utilizator
**

Grup: Members

mda da am tot cautat servere da nu am gasit niciunul gratuit imi poate spune cineva unde pot gasi unul gratuit?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved