Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Stergere site, Cum sterg
band206
Trimis: 26 Apr 2015, 12:16 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Ajuns profesor la o scoala m-am apucat sa realizez in site. Asta deoarece vechiul site nu mai putea fi gestionat. Mai exact persoana care l-a creat a plecat in strainatate si nu se mai cunosc parole, conturi de administrare, nimic. Site-ul a fost creat pe scoli.edu.ro Partea proasta e ca la o cautare pe google apar si site-ul creat de mine, dar si cel vechi. Intrebarea este, cum pot sterge acel site
Mesaj personal
addelaroxana
Trimis: 18 Aug 2015, 12:08 AM

La prima intervenție

Daca apar ambele inseamna ca au nume diferite. Un site nu se poate sterge din cautarile google decat daca ai un cont de google webmaster si sa ai acces la hostul unde este gazduit site-ul respectiv.

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
band206
Trimis: 9 Oct 2015, 06:53 AM

Utilizator activ

As dori sa stiu cum pot sterge un site creat pe scoli.edu.ro Profesorul care l-a administrat a plecat, fara a lasa parola. Asa ca nu mai poate fi administrat. Am creat al site, dar la cautare pe google apar ambele adrese, fapt ce creeza confuzii pentru parinti, elevi si nu numai
Mesaj personal
band206
Trimis: 9 Oct 2015, 07:49 AM

Utilizator activ

Nu ai inteles. Vechiul site creat pe scoli.edu.ro trebuie sters. E ceva cu cei de la Siveco. E gazduit de edu.ro si vreu sa il sterg pentru a nu mai aparea pe motoarele de cautare
Mesaj personal
scoala_vm_bz
Trimis: 9 Oct 2015, 10:15 AM

Utilizator activ

"Eliminarea" din indexul google a unui site nu se produce imediat ce informația aferentă a fost ștearsă de pe un anumit server. Ascensiunea noului site în motoarele de căutare se va face în timp, lucru ce depinde de accesările efective și de promovarea acestuia (SEO). În ceea ce privește "ștergerea" vechiului site procedura este mai complicată - trebuie insistat la cei responsabili (http://portal.edu.ro/index.php/base/gazduire).
Mesaj personalTrimite email
Marius Pîrîtu
Trimis: 26 Oct 2015, 11:14 AM

SIVECO Romania - Technical Support Engineer

Grup: Admin

Stimate utilizator,

Pentru a dezactiva domeniul vă rugăm să transmiteți o solicitare ștampilată și semnată de conducerea unității de învățământ către Direcția Informatizare din cadrul Ministerului Educației, la numărul de fax 021-3104218.

Am înregistrat această solicitare cu numărul STMECT-22257.

În cazul în care aveți alte nelămuriri nu ezitați să ne contactați.

Numai bine,

--------------------
Marius Pîrîtu
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
webivo
Trimis: 20 Jun 2016, 02:43 PM

Începător
*

Buna Ziua,

Daca doriti sa va creati un website gratuit care sa nu includa domeniu scoli.edu.ro, v-as putea ajuta Ma puteti contacta aici printr-un mesaj.

Multumesc

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved