Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Modalitate obținere spațiu găzduire webhosting, pentru o unitate școlară
Lucian Oprea
Trimis: 17 Nov 2007, 02:38 PM

SIVECO Romania

Grup: Members

Stimați utilizatori,

Portalul educațional SEI oferă un serviciu gratuit de găzduire WEB pentru unitățile din învățământul preuniversitar.

Pentru a utiliza acest serviciu, unitatea școlară trebuie să adreseze o cerere oficială semnată și ștampilată către Direcția Informatizare, Statistică și Personal (D.I.S.P.) din M.Ed.C. Cererea se completează online la adresa http://portal.edu.ro/index.php/window/?page=hosting. Această cerere se printează și se transmite prin fax la numărul 021-3104218.
După ce toate aceste cerințe au fost îndeplinite veți primi prin email contul și instrucțiunile de conectare la serverul web unde dumneavostră puteți uploada site-ul unității școlare.

Serviciul de găzduire a site-urilor web are următoarele caracteristici:
- spațiul ocupat de site-ul unității școlare nu poate depăși 50MB (în cazuri speciale, unitatea de învățământ poate solicita un spațiu mai mare de găzduire);
- serviciul oferă suport pentru următoarele tehnologii: php, mysql;
- administrarea propriu-zisă a site-ului se face de către unitatea școlară, prin intermediul unui cont FTP pe care il primește la încheierea formalităților de înscriere;
- site-ul unității școlare va fi publicat pe web sub numele dorit de acesta în cadrul unuia din domeniile școli.edu.ro sau licee.edu.ro, în funcție de specificul unității de învățământ;
- dacă unitatea școlară deține un domeniu propriu, atunci acesta poate fi publicat în Internet (prin DNS), iar site-ul WEB al unității poate fi publicat sub acest nume.

Mai multe informații despre găzduirea site-urilor WEB se găsesc la adresa http://portal.edu.ro/index.php/base/gazduire.

Numai bine,

--------------------
Lucian Oprea
SIVECO România
Mesaj personal
mihaip41
Trimis: 17 Sep 2009, 06:48 PM

Utilizator activ

Cererile neprocesate vor fi luate in consideratie dupa reluarea serviciului ?
Mesaj personalYahoo
Elena Airinei
Trimis: 18 Sep 2009, 09:59 AM

SIVECO România - Project Manager

Grup: Admin

Stimate domnule Păvălașcu,

Nu există cereri neprocesate deoarece serviciul de generare cereri online a fost oprit.

S-au procesat cererile legate de schimbarea datelor pentru administratori.

Toate cele bune,

--------------------
Elena Airinei
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
adin
Trimis: 31 Mar 2010, 07:19 AM

Utilizator avansat

As dori sa aflu daca pot trimite cererea de inscrisere chiar daca site-ul nu este finalizat.
Multumesc
Mesaj personalTrimite email
stelutapr
Trimis: 4 Jan 2011, 11:21 AM

Utilizator
**

Am completat cererea online pentru crearea spatiului web al scolii noastre dar nu am trimis cererea prin fax sau posta deoarece am vrea sa schimbam administratorul site-ului. Am incercat sa completam alta cerere dar domeniul pe care l-am ales noi (gscarolvdoftanei@licee.edu.ro) apare ca rezervat, probabil de la cererea pe care am transmis-o online. Rugamintea noastra este daca puteti sa anulati rezervarea acestui domeniu pentru ca noi sa completam o alta cerere, pentru acest domeniu, cu datele altui administrator. Va multumim.

--------------------
"Educația surzilor nu se face cu simfonii de Bach sau Beethoven."
Ion Cristofor
Mesaj personal
seitin
Trimis: 13 Jan 2011, 11:28 PM

Utilizator activ

Buna ziua,

Daca am completat cererea online si am trimis pe fax (inregistrata cu numari 1617/10.01.2011) care sunt urmatorii pasi pentru a avea gazduire la dumneavoastra cu domeniu propriu-domeniulmeu.ro?

Va multumesc,
prof. Matica Dan

--------------------
Tinerete si Jurnalism Concurs interjudetean de reviste scolare-editia VI (si online) 2016
Calatorie in Lumea Cunoasterii Proiect cu grant PIR 2008
Ion Agarbiceanu si Ion Slavici-doi scriitori ardeleni parteneriat interjuetean cultural artistic
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
florinstefan1964
Trimis: 8 Feb 2011, 11:15 AM

Utilizator
**

Am trimis cererea on-line si am primit mail-ul de confirmare dar nu am primit mail-ul cu setarile si intructiunile de folosire. Oare cand se va intampla asta? Nu de alta dar directorul incepe sa ne considere neseriosi.

--------------------
Florin Ștefan
prof. matematica
Colegiul ANDRONIC MOTRESCU Rădăuți
0747258396
Florin.Stefan@profesor.edu.ro
florinstefan1964@yahoo.com
florinstefan1964@gmail.com
florinstefan1964@hotmail.com
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
Ionuț Airinei
Trimis: 9 Feb 2011, 09:11 AM

SIVECO România - Technical Support Supervisor

QUOTE (stelutapr @ 4 Jan 2011, 12:21 PM)
Am completat cererea online pentru crearea spatiului web al scolii noastre dar nu am trimis cererea prin fax sau posta deoarece am vrea sa schimbam administratorul site-ului. Am incercat sa completam alta cerere dar domeniul pe care l-am ales noi (gscarolvdoftanei@licee.edu.ro) apare ca rezervat, probabil de la cererea pe care am transmis-o online. Rugamintea noastra este daca puteti sa anulati rezervarea acestui domeniu pentru ca noi sa completam o alta cerere, pentru acest domeniu, cu datele altui administrator. Va multumim.

Stimate utilizator,

Cererea prin care ați solicitat aprobarea creării domeniului gscarolvdoftanei a fost aprobată în data de 10 ianuarie 2011.

Pentru a schimba persoana care se ocupă de administrarea site-ului este necesar să trimiteți o cerere semnată și ștampilată către Direcția Informatizare din cadrul Ministerului Educației, la numărul de fax 021-3104218.

În cerere trebuie să solicitați schimbarea datelor de contact ale administratorului site-ului și să menționați datele acestuia (Nume complet, telefon, email).

Asteptăm răspunsul dumneavoastră.

Numai bine,

--------------------
Ionuț Airinei
SIVECO Romania
gospodariu
Trimis: 9 Feb 2011, 01:14 PM

Utilizator activ

Am trimis cererea on-line si am primit mail-ul de confirmare dar nu am primit mail-ul cu setarile si intructiunile de folosire.Astept vesti de la dumneavoastra!
Adresa:gospodariudaniela@yahoo.com.
CEREREA:Nr.1483/10.05.2010
Mesaj personal
seitin
Trimis: 9 Feb 2011, 08:58 PM

Utilizator activ

Buna ziua,

Revin si eu cu intrebarea mea vazand acum ca se gaseste cineva sa ne raspunda la intrebari.

QUOTE (seitin @ 14 Jan 2011, 12:28 AM)
Buna ziua,

Daca am completat cererea online si am trimis pe fax (inregistrata cu  numarul 1617/10.01.2011) care sunt urmatorii pasi pentru a avea gazduire la dumneavoastra cu domeniu propriu-domeniulmeu.ro?

Va multumesc,
prof. Matica Dan

Nu vreau sa par insistent dar un raspuns pozitiv sau negativ cade mai bine decat niciunul.

--------------------
Tinerete si Jurnalism Concurs interjudetean de reviste scolare-editia VI (si online) 2016
Calatorie in Lumea Cunoasterii Proiect cu grant PIR 2008
Ion Agarbiceanu si Ion Slavici-doi scriitori ardeleni parteneriat interjuetean cultural artistic
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
florinstefan1964
Trimis: 12 Apr 2011, 05:57 AM

Utilizator
**

Scuze de insistenta dar setarile pentru http://andronicmotrescu.licee.edu.ro cand ni le trimiteti?
Cu stima,

--------------------
Florin Ștefan
prof. matematica
Colegiul ANDRONIC MOTRESCU Rădăuți
0747258396
Florin.Stefan@profesor.edu.ro
florinstefan1964@yahoo.com
florinstefan1964@gmail.com
florinstefan1964@hotmail.com
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
EveZieman
Trimis: 22 Apr 2012, 08:48 AM

La prima intervenție

Ce se intampla daca site-ul este in constructie, putem folosi in continuare acest serviciu?

Acest mesaj a fost modificat de către EveZieman la data 22 Apr 2012, 08:49 AM

--------------------
Mesaj personal
balan.ioan
Trimis: 28 May 2012, 01:32 PM

Utilizator activ

buna ziua
am completat cererea online si am trimis-o pe fax in data de 28.03.2012 (inregistrata cu numari 1827/28.03.2012)
nu am primit inca vreun raspuns la cerere, niciun email, nimic
ce se intampla? nu ati primit cererea, nu s-a procesat?
s-o mai fac odata?
am incercat sa sun la tel. verde 0800 0800 05 dar este "deranjat temporar" si alt numar de telefon nu am gasit
Mesaj personal
balan.ioan
Trimis: 28 May 2012, 01:47 PM

Utilizator activ

gata, am rezolvat prin telefon, am reusit pana la urma sa sun
Mesaj personal
serbp
Trimis: 28 Apr 2014, 02:12 PM

Utilizator activ

Buna ziua!!!
Avem un sit la dv și am dori să renunțăm la el pentru că avem domeniul propriu. Care este procedura prin care putem renunța la sit???

Toate cele bune.
Mesaj personal
mmiihhuu
Trimis: 28 Oct 2014, 10:51 AM

La prima intervenție

Buna ziua,

am facut o cerere care nici pana in ziua de azi nu s-a aprobat, detalii:
cerea a fost trimisa prin fax cu nr. 411 / 19.05.2014 catre nr de fax: 0213104218, specific ca nici pana in ziua de azi nu am primit confirmarea prin mail sau un alt tip de raspuns de confirmare de catre dumneavostra ca a fost aprobata cererea. Va rog sa dati o explicatie.

Intrebare : ce este de facut?

Va multumesc!.
Mesaj personal
elenae
Trimis: 2 Apr 2015, 09:55 AM

Utilizator
**

Buna ziua, sunt inginerul de sistem de la Liceul Tehnologic C.A. Rosetti Constanta, am trimis prin fax o cerere inregistrat[ prin care am solicitat activarea serviciului de gazduire a siturilor web oferit de Ministerul Educatiei si Cercetarii Stiintifice liceelor din Romania in cadrul Portalului SEI cu NR. 2170/26.03.2015
Mentionez ca nu am primit nici un raspuns in acest sens, iar directorul meu ma tot intreaba de ce? ... daca mai trebuie sa fac eu ceva va rog sa-mi aduceti la cunostinta
Va multumesc si va doresc o zi minunata.
Mesaj personal
voicu_marius80
Trimis: 21 Oct 2015, 09:47 AM

Utilizator
**

Nu va agitati! NU veti primi raspuns prea curand. Cred ca nu ii intereseaza prea mult de aceste site-uri scolare. Eu am niste probleme cu hostingul lor si astept raspuns de un an. Am trimis acelasi email la 10 adrese din compania Siveco. Nici un raspuns. Nici macar de la cei care sunt webadmini. Cred ca nu mai sunt platiti de minister si de aceea nu mai acorda suport. O parere doar.
Mesaj personal
iulian X
Trimis: 21 Oct 2015, 12:17 PM

Utilizator avansat

QUOTE (voicu_marius80 @ 21 Oct 2015, 11:47 AM)
Nu va agitati! NU veti primi raspuns prea curand. Cred ca nu ii intereseaza prea mult de aceste site-uri scolare. Eu am niste probleme cu hostingul lor si astept raspuns de un an. Am trimis acelasi email la 10 adrese din compania Siveco. Nici un raspuns. Nici macar de la cei care sunt webadmini. Cred ca nu mai sunt platiti de minister si de aceea nu mai acorda suport. O parere doar.

Cred ca daca ati pune mana de la mana mai multi si ati lua un VPS evitati si birocratia iar costurile cu gazduirea ar deveni ridicol de mici .

Folositi doar pagini statice HTML simple?

Acest mesaj a fost modificat de către iulian X la data 21 Oct 2015, 12:18 PM
Mesaj personal
florin ilia
Trimis: 24 Oct 2015, 08:35 AM

SIVECO România - Director

QUOTE (voicu_marius80 @ 21 Oct 2015, 10:47 AM)
Eu am niste probleme cu hostingul lor si astept raspuns de un an. Am trimis acelasi email la 10 adrese din compania Siveco.

D-le voicu_marius80, vă rog repetați aici problema semnalată.

Și pe ceilalți utilizatori îi rog să repete problemele dacă mai sunt de actualitate.

Scuze pentru întârziere. Numai bine,

--------------------
Florin Ilia
SIVECO Romania
Marius Pîrîtu
Trimis: 26 Oct 2015, 02:33 PM

SIVECO Romania - Technical Support Engineer

QUOTE (elenae @ 2 Apr 2015, 10:55 AM)
Buna ziua, sunt inginerul de sistem de la Liceul Tehnologic C.A. Rosetti Constanta, am trimis prin fax o cerere inregistrat[ prin care am solicitat activarea serviciului de gazduire a siturilor web oferit de Ministerul Educatiei si Cercetarii Stiintifice liceelor din Romania in cadrul Portalului SEI cu NR. 2170/26.03.2015
Mentionez ca nu am primit nici un raspuns in acest sens, iar directorul meu ma tot intreaba de ce? ... daca mai trebuie sa fac eu ceva va rog sa-mi aduceti la cunostinta
Va multumesc si va doresc o zi minunata.

Stimată doamnă Cazacu,

Solicitarea dumneavoastră privind spatiul de gazduire web a fost soluționată în data de 10 aprilie 2015, datele de conectare fiind transmise pe adresa de e-mail declarată în cerere.

Am înregistrat solicitarea cu numărul STMECT-15204.

În cazul în care întâmpinați dificultăți nu ezitați să ne contactați.

Numai bine,

--------------------
Marius Pîrîtu
SIVECO Romania
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Marius Pîrîtu
Trimis: 26 Oct 2015, 02:55 PM

SIVECO Romania - Technical Support Engineer

QUOTE (voicu_marius80 @ 21 Oct 2015, 10:47 AM)

Stimate domnule Voicu,

Vă informăm ca solicitarea dumneavaostră, transmisă în data de 20.10.2015 și retransmisă în data de 21.10.2015, a fost soluționată în data de 21.10.2015, răspunsul fiind transmis pe adresa dumneavoastră de e-mail.

Codul solicitarii dumneavoastra este STMECT-22002.

În cazul în care aveți alte nelămuriri nu ezitați să ne contactați.

Numai bine,

--------------------
Marius Pîrîtu
SIVECO Romania
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
dudutu
Trimis: 4 Nov 2016, 03:21 PM

Utilizator
**

Bună ziua! Am completat cererea de gazduire web pentru site ul unității noastre școlare, dar n-am primit încă răspuns. Mulțumesc anticipat!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved