Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> ATENTIE, ROI-URILE DIN SCOLI SE SCHIMBA PRIN INSELACIUNE!, Parinti, nu semnati foi cu spatii albe!
sofitel
Trimis: 30 Oct 2013, 02:38 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

La fiecare inceput de an scolar, la prima sedinta cu parintii invatatorul sau dirigintele da la semnat parintilor o gramada de hartii, pe langa hartia pentru prezenta. Problema este ca pe aceste hartii sunt lasate spatii goale destul de mari sau sunt tabele cu numele parintilor si semnatura fara cap de tabel din care sa reiasa pentru ce sunt luate semnaturi (dar care pot fi usor anexate la alte foi!). Parintii, de buna credinta si pe fuga, neinformati despre legi sau ca sa nu isi bata capul sau sa nu supere cadrul didactic, semneaza la rand tot ce li se da, invatatorul/dirigintele spunand ca nu e timp sau ca se va completa ulterior cu ce s-a discutat in sedinta(!!!). Eu am semnat cu data si mentiunea ca pe verso erau spatii goale. Mai sunt cazuri in care elevii sunt pusi sa semneze desi sunt minori. Cine mai verifica semnaturile?

Exemplu: in acest an, Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti (ISMB) a venit cu un INDRUMAR (MODEL) pentru Regulamentul de Ordine Interioara (ROI) (este un subiect separat aici pe forum). Posturile de televiune au anuntat si ele despre modelul de schimbare a ROI-ului in scoli. Parintii au auzit si ei ceva pe la stiri, dar nu au retinut daca este lege data sau este doar in discutie, doar atat, ca nu e voie cu telefonul in scoala. La prima sedinta cu parintii din septembrie, dirigintele a spus ca s-a dat LEGE (??!!) cu interzicerea telefoanelor mobile in scoala. Parintii, neatenti la nuanta, au fost nemultumiti ca nu ii mai pot verifica pe copii sau nu mai pot comunica dupa ore cu acestia, dar au fost asigurati ca doamna directoare va fi intelegatoare… Ce bine ca am ajuns la bunul plac al cadrelor didactice si al directiunii, in zilele de azi in care telefonul mobil este folosit si sus la stana de oi! E valabil si cu introducerea uniformelor scolare in ROI, dupa cateva incercari esuate de lege (legea putea fi contestata, in scoli cine are curajul?!).

Desi parintii sunt nevoiti sa semneze acorduri, procese verbale si asumari de responsabilitati pe tot felul de hartii mai mult sau mai putin in alb, sub diferite motive (ca nu e timp, ca nu s-a putut completa din lipsa de date etc.), ei nu primesc nici o copie din ceea ce semneaza sau vreo semnatura din partea directiunii scolii sau a cadrelor didactice. Parintii sunt nevoiti sa creada pe cuvant, fara nici o dovada scrisa ce le spune invatatorul sau dirigintele despre regulamente si necesitatile scolii (cheltuielile de pana acum nici nu inmtra in discutie!).

Ulterior, aceste hartii ajung in consiliile reprezentative ale parintilor si apoi in cele de administratie de pe scoala si sunt luate ca hotarari ale parintilor din fiecare clasa, desi acestia nici nu stiu despre ce e vorba, oricum nu le mai verifica nimeni! Rasufland usurati ca a iesit dupa cum a vrut directiunea sau inspectoratul scolar ca sa nu mai aiba batai de cap cu filmulete pe you tube sau la stiri cu scene de violenta sau imbracaminte neadecvata (ca doar impresia conteaza!), cadrele didcatice aduc la cunostinta copiilor si parintilor la prima ora de dirigentie, respectiv la cea de-a doua sedinta cu parintii.

Astfel se fac regulamentele interne in scoli… pe muteste! Asa ne trezim cu tot felul de aberatii in regulamente, care nu sunt in interesul beneficiarilor! In loc sa ne invatam copiii ca telefonul trebuie inchis la ora (ca la teatru sau cinema)! E mai usor si mai convenabil sa se interzica… ca doar trebuie sa fii la mana cuiva! Si daca esti la mana cuiva, este bine si asa, nu? Numai sa nu misti in front cu ceva! Fa ce ti se spune, plateste ce ti se cere, indiferent daca ai sau nu ai si fii multumit cu ce ti se da!

Ii rog si pe alti parinti, de ce nu si cadre didactice, sa ne impartaseasca experienta lor, din acest punct de vedere. Cu siguranta sunt si multe cadre didactice care sunt nevoite sa foloseasca asemenea tehnici ca sa isi pastreze locul de munca, aflandu-se intr-un fel sau altul "la mana" directiunii.

Acest mesaj a fost modificat de către sofitel la data 30 Oct 2013, 02:48 PM
Mesaj personal
roset
Trimis: 30 Oct 2013, 10:51 PM

Mentor

La examene SE INTERZICE telefonul- metodologia , regulamentul nu spune să fie închis-ca la spectacol! Corect?Copiii vin cu el până la școală și acolo îl depun , apoi, după terminarea probei, îl iau și pleacă în treaba lor. De ce n-ar fi aceeași situație și în timpul cursurilor!? confused06.gif Am evita ,,filmările” prin diverse locuri ale școlii, deranjul soneriei (de ton sau mesaj) care distrage atenția ,cel puțin celui în cauză , dacă nu a mai multor persoane, în timpul activităților la clasă, apoi : căști,muzică, internet ori mai știu eu ce!Probabil acea LEGE era o hotărâre a CA al școlii!)
Din câte știu eu ROI se ,,extrage” din regulamentul ministerului și se aplică adaptat la unitatea școlară, fără adăugiri. Unde e altfel, este încălcare de lege, corect! cool.gif
Nicio scuză pentru părinții care semnează fără să știe ce, indiferent de nivel sau școală! Nu putem arunca vina doar pe cadre didactice!Procesele verbale semnate de părinți sunt contrasemnate și de învățătorul (dirigintele) clasei.
Ar trebui să fiți informat că părinții copiilor pot cere consiliere dirigintelui, învățătorului, oricând, cel puțin o oră /săpt. (și nu numai la o a doua-următoarea- ședință).
Că ,,legea ia forma capului prin care trece,precum apa forma vasului în care este turnat” e-adevărat, dar greșeala nu poate fi numai dintr-o parte, când la cunoașterea și aplicarea ei participă mai multe părți. De asemenea, necunoașterea legislației nu poate fi o scuză din partea niciuneia dintre acestea!
Să sperăm că în viitor școala va avea atenția cuvenită din partea celor ce se ocupă direct de ea și nu numai!
wink.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
sofitel
Trimis: 30 Oct 2013, 11:55 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 31 Oct 2013, 12:51 AM)
La examene SE INTERZICE telefonul- metodologia , regulamentul nu spune să fie închis-ca la spectacol! Corect?Copiii vin cu el până la școală și acolo îl depun , apoi, după terminarea probei, îl iau și pleacă în treaba lor. De ce n-ar fi aceeași situație și în timpul cursurilor!? confused06.gif Am evita ,,filmările” prin diverse locuri ale școlii, deranjul soneriei (de ton sau mesaj) care distrage atenția ,cel puțin celui în cauză , dacă nu a mai multor persoane, în timpul activităților la clasă, apoi : căști,muzică, internet ori mai știu eu ce!Probabil acea LEGE era o hotărâre a CA al școlii!)
Din câte știu eu ROI se ,,extrage” din regulamentul ministerului și se aplică adaptat la unitatea școlară, fără adăugiri. Unde e altfel, este încălcare de lege, corect! cool.gif
Nicio scuză pentru părinții care semnează fără să știe ce, indiferent de nivel sau școală! Nu putem arunca vina doar pe cadre didactice!Procesele verbale semnate de părinți sunt contrasemnate și de învățătorul (dirigintele) clasei.
Ar trebui să fiți informat că părinții copiilor pot cere consiliere dirigintelui, învățătorului, oricând, cel puțin o oră /săpt. (și nu numai la o a doua-următoarea- ședință).
Că ,,legea ia forma capului prin care trece,precum apa forma vasului în care este turnat” e-adevărat, dar greșeala nu poate fi numai dintr-o parte, când la cunoașterea și aplicarea ei participă mai multe părți. De asemenea, necunoașterea legislației nu poate fi o scuză din partea niciuneia dintre acestea!
Să sperăm că în viitor școala va avea atenția cuvenită din partea celor ce se ocupă direct de ea și nu numai!
wink.gif

Examenele sunt una, cursurile sunt alta…

De ce sa nu se filmeze prin diverse locuri ale scolii? Doar nu este ceva de ascuns, precum in districtul 51, din California… Doar asa se poate curata scoala… Toata lumea nu ar avea decat de castigat…

Observ o confuzie intre consiliere si consultatiile saptamanale ale invatatorului/dirigintelui.

Oricum nu vad legatura dintre consultatii si infractiunea de inselaciune pentru obtinerea de inscrisuri prin inducerea in eroare a mai multor parinti, profitand de increderea si buna credinta a acestora.
Mesaj personal
roset
Trimis: 31 Oct 2013, 02:43 PM

Mentor

Observ o confuzie intre consiliere si consultatiile saptamanale ale invatatorului/dirigintelui.

Confuzia îți aparține, n-am nicio treabă cu asta! (În cadrul consilierii părinților consultațiile au rolul de a îndepărata și confuziile! biggrin.gif )
Oricum nu vad legatura dintre consultatii si infractiunea de inselaciune pentru obtinerea de inscrisuri prin inducerea in eroare a mai multor parinti, profitand de increderea si buna credinta a acestora.

E treaba ta dacă nu vezi legătura! wink.gif tongue.gif
Mai meditează! happy30.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
dena
Trimis: 27 Nov 2013, 08:31 PM

Mentor

QUOTE (sofitel @ 31 Oct 2013, 01:55 AM)

De ce sa nu se filmeze prin diverse locuri ale scolii? Doar nu este ceva de ascuns, precum in districtul 51, din California… Doar asa se poate curata scoala… Toata lumea nu ar avea decat de castigat…

E trist ceea ce spui.

Unu. pentru ca aceste filmari pot fi provocate. si este asa usor!
Doi. pentru ca exista posibilitatea sa fie inscenari jegoase ale unui elevi(sau mai multi) cu note mici.
Trei. etc, etc.

Ca sa fii tu linistita, de ce nu ceri instalarea de camere de supraveghere in sala de clasa?

Stiu ca sunt multi colegi care ma vor contrazice, dar solutia asta ar fi mai corecta si cine stie; poate asa ati reusi multi sa va cunoasteti si o alta atitudine a propriului copil. ati vedea cat de diferit se poarta in colectivitate.

Acest mesaj a fost modificat de către dena la data 27 Nov 2013, 08:35 PM

--------------------
60% din timp, am de lucru de fiecare dată
Autumn is a second spring when every leaf is a flower

user posted image

„Dacă un fluture dă din aripi în Transilvania va provoca o furtună în toata Romania”.
Mesaj personal
voxanimae
Trimis: 29 Nov 2013, 04:11 PM

Utilizator avansat

QUOTE (dena @ 27 Nov 2013, 10:31 PM)
QUOTE (sofitel @ 31 Oct 2013, 01:55 AM)

E trist ceea ce spui.

Unu. pentru ca aceste filmari pot fi provocate. si este asa usor!
Doi. pentru ca exista posibilitatea sa fie inscenari jegoase ale unui elevi(sau mai multi) cu note mici.
Trei. etc, etc.

Ca sa fii tu linistita, de ce nu ceri instalarea de camere de supraveghere in sala de clasa?

Stiu ca sunt multi colegi care ma vor contrazice, dar solutia asta ar fi mai corecta si cine stie; poate asa ati reusi multi sa va cunoasteti si o alta atitudine a propriului copil. ati vedea cat de diferit se poarta in colectivitate.

happy30.gif
Mesaj personal
sofitel
Trimis: 17 Jan 2014, 06:45 PM

Utilizator avansat

Exact ce spuneam: toata lumea nu ar avea decat de castigat, atat elevi, parinti cat si cadre didactice. As adauga, avand in vedere scandalurile cu fondurile clasei/ scolii din ultima vreme, si investigatorii (financiari sau judiciari). wink.gif
Mesaj personal
sofitel
Trimis: 15 Sep 2014, 09:26 AM

Utilizator avansat

Noul regulament școlar: Elevii au interzis la proteste, țigări și mobile
Autor: Daniela Șerb | luni, 08 septembrie 2014

Copiii sunt consemnați în curtea școlii pe timpul pauzelor, iar la 20 de absențe nemotivate se întocmește preavizul de exmatriculare.

"Fiecare elev împreună cu părintele sau tutorele său vor semna la începutul anului școlar un contract cu unitatea de învățământ prin care se obligă să respecte regulile școlii, se arată într-un proiect de act normativ referitor la regulamentul școlar al elevilor, pus în DEZBATERE PUBLICA pe site- ul Ministerului Educației.

Totodată, documentul prevede că elevii nu au voie să folosească telefonul mobil IN TIMPUL ORELOR DE CURS și nici să iasă din curtea școlii pe timpul pauzelor. „Sunt școli care sunt amplasate în zone considerate mai puțin sigure, însă în ceea ce privește liceele, consider că un elev de 16 ani își poate garanta securitatea singur. Știu că în Anglia nu ai voie să ieși din curtea școlii, dar acolo ai toate facilitățile în incintă. La noi, în cazul liceelor o astfel de prevedere mi se pare absurdă”, este de părere Eduard Mititelu, președintele Consiliului Național al Elevilor.

O altă prevedere restrictivă este, în opinia reprezentanților elevilor, aceea că nu sunt permise acțiunile de protest de niciun fel. Potrivit Articolului 157 din proiectul de act normativ, elevii, numiți și beneficiari primari ai educației, nu au voie „să organizeze sau să participe la acțiuni de protest care afectează desfășurarea activității de învățământ sau care afectează participarea la programul școlar” și nici „să blocheze căile de acces în spațiile de învățământ”.

„Sunt și situații în care ar trebui permis protestul. Sunt profesori care vin la școală sub influența alcoolului. Apoi, mai sunt și situații în care efectiv elevii nu vor să învețe cu un anumit profesor”, mai spune Eduard Mititelu.

Documentul mai prevede că elevii nu au voie să introducă în școală sau să difuzeze materiale care prin conținutul lor atentează la independența națională a țării, care cultivă violența și intoleranța. Țigările, alcoolul, drogurile, armele sunt și ele interzise atât în școală, cât și în afara ei. Nici petardele sau spray-urile lacrimogene paralizante nu sunt premise, la fel pocnitorile și brichetele.

Preavizul de exmatriculare, înmânat de diriginte

Măsura exmatriculării nu poate fi aplicată elevilor din învățământul obligatoriu, se mai spune în document. La 20 de absențe acumulate pe parcursul unui an școlar sau 15% din totalul orelor la o singură materie, dirigintele întocmește preavizul de exmatriculare pe care îl înmânează sub semnătură părinților sau elevului dacă acesta a împlinit 18 ani. Până acum, preavizul era trimis prin poștă.

La 40 de absențe, nota la purtare se scade sub 6 și exmatricularea devine efectivă. Părinții au dreptul să motiveze absențele elevului, dar nu mai mult de trei zile, iar în cazul în care absențele au o cauză medicală, scutirea trebuie adusă de elev la școală în maximum șapte zile de la revenirea la cursuri, în caz contrar absențele fiind considerate nemotivate.

Pe lângă multe interdicții, elevii au și anumite drepturi printre care acelea de a avea reprezentant în comisiile constituite la nivelul școlilor și de a contesta notele primite la lucrările scrise. În acest din urmă caz, contestația în primă instanță se face la profesorul care a acordat nota, după care la directorul școlii.

Conducătorul instituției școlare desemnează doi profesori de specialitate pentru a reevalua testul. Media notelor acordate de cei doi profesori constituie nota rezultată în urma reevaluării. Dacă diferența între nota dată de profesorul inițial și cea acordată de ceilalți doi e mai mică de un punct, contestația este respinsă. Sancțiunile în cazul nerespectării regulamentului sunt date în funcție de gravitatea faptei: de la observație individuală, mustrare scrisă, retragerea temporară sau definitivă a bursei, până la eliminarea de la cursuri pe o perioadă de treicinci zile, mutarea disciplinară la o clasă paralelă din aceeași școală sau din altă unitate de învățământ preuniversitar, preavizul de exmatriculare, exmatricularea.

Alte interdicții pe care le au elevii

● Să deterioreze bunuri din patrimoniul unității de învățământ preuniversitar (materiale didactice și mijloace de învățământ, cărți de la biblioteca școlii, mobilier școlar, mobilier sanitar, spații de învățământ);

● Să distrugă documentele școlare, precum cataloage, carnete de elev, foi matricole, documente din portofoliu educațional;

● Să lanseze anunțuri false cu privire la amplasarea unor materiale explozibile în perimetrul unității de învățământ;

● Să aibă comportamente jignitoare, de intimidare, discriminare și atitudini ostentative și provocatoare;

● Să jignească și să fie agresiv în limbaj și în comportament."

http://www.evz.ro/noul-regulament-scolar-e...-si-mobile.html

Acest mesaj a fost modificat de către sofitel la data 15 Sep 2014, 09:27 AM
Mesaj personal
sofitel
Trimis: 15 Sep 2014, 09:42 AM

Utilizator avansat

Atentie, ROI-urile din scoli (regulamentele de ordine interioara) nu trebuie sa incalce legile si prevederile Regulamentului Scolar pus in dezbatere de Ministerul Educatiei, pe site-ul sau.

Mesaj personal
tyta
Trimis: 27 Sep 2014, 12:56 PM

Mentor

Dupa cum vad, unii isi doresc sa creasca numarul de turcesti pe metrul patrat. Uite-asa vom ajunge pe culmile progresului scolar!

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
http://scoalacreanga.blogspot.com/
http://preluca.blogspot.com/
si inca ceva
Mesaj personal
sofitel
Trimis: 28 Sep 2014, 06:21 PM

Utilizator avansat

Mai bine turcesti pocaiti, decat raspopiti acoperiti!!!
Mesaj personal
roset
Trimis: 28 Sep 2014, 06:36 PM

Mentor

QUOTE (tyta @ 27 Sep 2014, 01:56 PM)
Dupa cum vad, unii isi doresc sa creasca numarul de turcesti pe metrul patrat. Uite-asa vom ajunge pe culmile progresului scolar!

biggrin.gif cool20.gif

--------------------
sofitel
Trimis: 7 Nov 2014, 10:53 AM

Utilizator avansat

Va aduc in atentie ca politicul (PSD) de acum, iar a schimbat pe sestache ceva din LEN (Legea Educatiei Nationale din 2011).

Ma refer la Ordinul MEN_4619_22 sept 2014 (pentru aprobarea Metodologiei-cadru de organizare și funcționare a consiliului de administrație din unitățile de invatamant preuniversitar). Nu este singurul ordin care schimba Legea educatiei de cand a venit PSD-ul la putere..

De asemenea as vrea sa intreb parintii care intra pe acest forum daca au semnat de aducere la cunostinta a noilor sanctiuni (foarte mari) din noul ROI (prezentat fals ca "LEGE", desi este doar un regulament ce nu trebuie sa incalce legile in vigoare), bagat in fata de inspectoratele scolare, fara consultarea cu parintii la clase si daca li s-a inmanat parintilor vreun exemplar din acest ROI abuziv.

Doresc inca o data sa insist asupra abuzurilor care se petrec in scoli, mai ales in perioadele in care partidul stat este la putere, fara ca scolile sa isi asume in fata parintilor nici un angajament si nici o responsabilitate, in timp ce parintii nu primesc niciodata nici o hartie din partea scolii (decat daca o cer in mod special, ca sa fie apoi trecuti pe lista neagra!!!) si sunt pusi sa semneze in orb tot felul de tabele si angajamente.

ROI-urile bagate in fata de inspectoratele scolare ne expun copii la abuzuri, tratamente subiective aplicate dupa bunul plac al cadrelor didactice sau al directorului scolii. Pentru ca in scoala nu exista nici un echilibru intre cerere si oferta, intrebarea mea este: scoala cu ce angajamente scrise vine in fata noastra, a parintilor??!!!

Acest echilibru ar trebui sa se faca din ambele directii, deci si printr-un control din partea celor care beneficiaza de sistemul de invatamant. Si dupa cum se vede din ordinul dat, rolul parintilor este foarte mic sau inexistent, cu atat mai mult daca in clase/ scoli se mimeaza etapele de luare a deciziilor (parintii si chiar copiii minori sunt pusi doar sa semneze!), iar parintii reprezentanti pe scoala sunt unii care urmaresc doar interesele cadrelor didactice sau ale directorilor (poate si ale lor personale), nicidecum ale tuturor copiilor si parintilor (la mine la scoala in consiliul de administratie este de 10 ani o aceeasi mama!).

Acest mesaj a fost modificat de către sofitel la data 7 Nov 2014, 11:00 AM
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 17 Dec 2014, 10:02 PM

Utilizator avansat

as vrea sa intreb parintii care intra pe acest forum daca au semnat de aducere la cunostinta a noilor sanctiuni (foarte mari) din noul ROI ...

Ce sunt acelea sancțiuni, sofitel? Care sunt acestea?

Acest mesaj a fost modificat de către a. mihai la data 17 Dec 2014, 10:03 PM
Mesaj personal
jorjy
Trimis: 3 Jan 2015, 02:15 PM

Utilizator
**

Pe mine m-au chemat la scoala prin septembrie - octombrie sa semnez nus' ce. Am inteles ca era un fel de angajament ca se va duce copilul la scoala (probabil ca era ROI-ul de care se discuta in acest topic sau vreun "contract" in acelasi sens).

Nu ca n-am fost atenta la discutii, dar cum sa semnez eu ca se va duce copilul la scoala si ca nu va sparge geamuri, daca acel copil e deja major? ohmy.gif

Ce valoare are semnatura mea, data in locul unui mic adult, considerat de lege ca deplin responsabil si iesit de sub ocrotirea parinteasca? confused24.gif

Cu toate acestea, unii parintii de copii majori au semnat cu sarg, pentru ca asa le-a zis doamna directoare...

In fine... Micul adult responsabil s-a distrat ca la desene animate cand i-am spus acasa ce s-a discutat la sedinta cu parintii pe liceu happy30.gif si m-a consolat spunandu-mi un singur cuvant, cu ton amar amar: "Tipic!".

Dar... De ce asa? De unde atata neincredere pe care o are scoala in copiii nostri, chiar si atunci cand sunt recunoscuti de lege ca avand deplinatatea drepturilor si obligatiilor?

Cum sa plece ei in viata, increzatori in fortele lor, cand scoala ii considera la infinit si pana la final ca fiind niste iresponsabili?

S-a gandit cineva la acest lucru, oare, cand a dat ordinul general de semnare de catre parinti a unui porcoi de hartii?

---------------------------------------------------------------------------------------------

Ps. M-am intrebat si eu... cred ca retoric. rolleyes.gif

Acest mesaj a fost modificat de către jorjy la data 3 Jan 2015, 02:16 PM
Mesaj personal
verona
Trimis: 5 Jan 2015, 08:43 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (jorjy @ 3 Jan 2015, 03:15 PM)
Pe mine m-au chemat la scoala prin septembrie - octombrie sa semnez nus' ce. Am inteles ca era un fel de angajament ca se va duce copilul la scoala (probabil ca era ROI-ul de care se discuta in acest topic sau vreun "contract" in acelasi sens).

Nu ca n-am fost atenta la discutii, dar cum sa semnez eu ca se va duce copilul la scoala si ca nu va sparge geamuri, daca acel copil e deja major? ohmy.gif

Ce valoare are semnatura mea, data in locul unui mic adult, considerat de lege ca deplin responsabil si iesit de sub ocrotirea parinteasca? confused24.gif

Cu toate acestea, unii parintii de copii majori au semnat cu sarg, pentru ca asa le-a zis doamna directoare...

In fine... Micul adult responsabil s-a distrat ca la desene animate cand i-am spus acasa ce s-a discutat la sedinta cu parintii pe liceu happy30.gif si m-a consolat spunandu-mi un singur cuvant, cu ton amar amar: "Tipic!".

Dar... De ce asa? De unde atata neincredere pe care o are scoala in copiii nostri, chiar si atunci cand sunt recunoscuti de lege ca avand deplinatatea drepturilor si obligatiilor?

Cum sa plece ei in viata, increzatori in fortele lor, cand scoala ii considera la infinit si pana la final ca fiind niste iresponsabili?

S-a gandit cineva la acest lucru, oare, cand a dat ordinul general de semnare de catre parinti a unui porcoi de hartii?

Ai si n-ai dreptate.
Nu stiu legile, nu-s avocat.
Stiu ca exista 3 trepte de maturizare/emancipare - 14, 16, 18 ani, fiecare cu caracteristicile sale (buletin la 14 ani, pana la 16 poti sa ii ridici hartiile legale fara imputernicire de la notariat, dupa aia iti trebuie imputernicire, la 18 ani e considerat incheiat procesul de maturizare - la noi, ca americanii mai au un prag la 21 ani)..
Dar mai stiu ca elevii de peste 18 ani inca mai primesc alocatie daca sunt la liceu (sau primeau acum cativa ani). Si ca inca primesc pensie de urmas atata vreme cat sunt inca elevi/studenti (dar nu peste 26 ani).
Aceasta inseamna ca mai exista inca, probabil, o forma de "dependenta" de parinti, atata vreme cat sunt inca in procesul de invatamant... wink.gif

Poate de asta vi s-a cerut semnatura.
Sau poate luati de valul ca exista si elevi NEmajori in liceu, directiunea, luata de val, le-a cerut tuturor semnatura...
Ps. M-am intrebat si eu... cred ca retoric.
Pe aici, poate ca nu intrebi mereu retoric, ca se mai iveste cineva sa intre in discutie cu tine. Dar doar "cineva"-uri neoficiali. Desi bine ar fi sa descopere si ministerul nu facebook-ul ca altii, da' macar forumul platit de el....
Mesaj personal
Mihai H
Trimis: 8 Jan 2015, 03:16 AM

Utilizator
**

Invatamantul romanesc este prea permisiv. Stiu ca cele zece clase sunt obligatorii, dar nu spune nicaieri in cati ani trebuiesc facute...
Ar trebui ca cei din minister, artizanii sistemului, sa mediteze putin la acest aspect si sa inceapa prin a reda demnitatea dascalului.

Cat despre telefoanele mobile si ideea de a filma in timpul cursurilor, stim foarte bine ce filmari fac elevii. Sunt tineri, sunt fumosi, dar sunt la varsta teribilismului si needucati. Mai bine fara telefon in timpul orelor de curs.

--------------------
Nu spune nu tehnologiei in educatie.
Un elev bun merita un laptop bun!
Consultanta gratuita pentru tablete.
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
jorjy
Trimis: 13 Jan 2015, 11:36 PM

Utilizator
**

QUOTE (Mihai H @ 8 Jan 2015, 04:16 AM)
Invatamantul romanesc este prea permisiv. Stiu ca cele zece clase sunt obligatorii, dar nu spune nicaieri in cati ani trebuiesc facute...
Ar trebui ca cei din minister, artizanii sistemului, sa mediteze putin la acest aspect si sa inceapa prin a reda demnitatea dascalului.

Cat despre telefoanele mobile si ideea de a filma in timpul cursurilor, stim foarte bine ce filmari fac elevii. Sunt tineri, sunt fumosi, dar sunt la varsta teribilismului si needucati. Mai bine fara telefon in timpul orelor de curs.

Stiti, eu am acasa "micul adult responsabil" drept indicator.

Exista profesori despre care nu am voie sa discut nimic, pentru ca sunt "excelenti", "dincolo de orice". Si acestia nu sunt numai dintre cei la care se obtine usor 10 sau 9. Sunt cei de la care, probabil, simte ca invata sa gandeasca.

Exista profesori despre care vorbeste cu un limbaj de care si mahalaua s-ar rusina. Sunt cei la care simte ca pierde timpul daca se duce la ora, cei cu probleme de comportament - pentru ca sunt si astfel de profesori.

Daca cineva isi imagineaza ca elevii sunt mici, prosti si nu recunosc valorile, se inseala amarnic. Sunt extrem de critici si de agili.

Orice om, orice colectivitate, e ca o problema de matematica. Profesorii au de gasit cheia de comunicare. Unii o gasesc, altii nu. Dar depinde numai de profesori, de cunostintele lor de specialitate si de experienta lor de viata.

Concluzia: Profesorii, ca orice adult aflat in societate, sunt respectati daca merita. Iar daca merita, devin mai mult: devin modele in viata.

Asa a fost dintotdeauna si tot asa e si-acum.

Demnitatea dascalului e sustinuta de respect, nu de forta autoritatii statului. Depinde de fiecare om in primul rand, nu de lege. Nici o lege din lume nu poate obliga la respect, ci numai la respectare - ceea ce, dupa mine, e altceva decat respectul.

Incercati sa obtineti respectul piticilor si veti avea demnitatea dorita, fara interventia ministerului. Parerea mea.

Iar cu privire la telefoane: clasa si scoala sunt spatiu public. Daca filmarile ajuta la dovedirea incompetentei sau a unor abuzuri ori fapte penale, atunci nimeni nu le poate interzice. Din ce imi amintesc eu, au fost folosite si in favoarea, si in defavoarea dascalilor. Adica, piticii au discernamant cand le folosesc.

Cand filmarile incalca reguli de convietuire in societate, atunci sigur ca trebuie luate masuri. Dar interzicere a priori?... Nu.

Si din punctul meu de vedere e un "nu" categoric.

[I]
Mesaj personal
Mihai H
Trimis: 14 Jan 2015, 12:58 AM

Utilizator
**

Apreciez interventia dumneavoastra si fac specificarea ca si eu vorbesc tot in calitate de parinte. N-as vrea sa intelegeti altceva.

Nu inteleg, insa, de ce credeti ca nu este necesar ca profesorul sa aiba mai multa autoritate si ca in scoala nu este nevoie de mai multa disciplina?

Sunt de acord cu afirmatiile dumneavoastra si sunt sigur ca aveti mare incredere in micut, care este cu siguranta un copil minunat. Probabil ca si colegii lui sunt la fel, au inocenta copilariei dar inca nu au pe deplin formata scara valorilor.
Copii cresc si usor, usor, inocenta se duce iar ei devin adolescenti. Se formeaza insa propria scara a valorilor, la unii sanatoasa, la altii mai putin sanatoasa.

De unde se formeaza acesta scara a valorilor? Interesant este faptul ca aici cam dam vina unii pe altii, asa mandri suntem de valorile tinerei generatii. Ba ca din scoala, ba ca din familie, ba ca din societate.
Bineinteles, toti avem copii minunati, altii sunt problema!
Fara o scara a valorilor sanatoasa, modelele copiilor nostri vor fi vedetele "funny" pe care le vad la televizor, nu dascalii plictisitori de la scoala.

Ei bine, daca vrem ca scoala sa contribuie mai mult la crearea acestor valori, trebuie ca profesorii sa aiba autoritate. Lipsa autoritatii creeaza anarhie. Pentru multi copii scoala este primul contact cu disciplina.

Cat despre telefoanele mobile, e posibil sa fie necesare pentru copiii care se plictisesc in timpul orelor de curs... Mai un joc, mai un SMS, mai un chat si trece timpul. Ba poate fi eficient si la copiat, ca mai tarziu, in facultate, trebuie sa aiba mana deja formata...
Sincer, chiar cred ca ar fi mai bine fara...
In discutie este folosirea telefonului in timpul orelor de curs. Am spus toate astea pentru a-mi justifica afirmatia anterioara.

Daca reglementarile actuale ofera profesorilor autoritatea de a impune disciplina si ei nu o fac, atunci admit ca este vina lor.

--------------------
sofitel
Trimis: 14 Jan 2015, 03:37 PM

Utilizator avansat

Asociatia Elevilor din Constanta anunta ca va ataca in instanta Ministerul Educatiei, pentru noul Regulament de organizare a scolilor. Ce spun elevii, care sunt neregulile pe care le-au descoperit
de R.P. HotNews.ro

Miercuri, 14 ianuarie 2015, 12:31 Actualitate | Esențial

" Ministerul Educatiei a publicat in Monitorul Oficial Regulamentul de organizare si functionare a scolilor. Noul Regulament "este nelegal si neconstitutional", sustine Asociatia Elevilor din Constanta, care anunta ca va ataca in instanta Ministerul. Elevii spun ca acest Regulament include si Statutul Elevului, desi Legea Educatiei prevede ca Ministerul Educatiei trebuie sa elaboreze printr-un document distinct acest Statut, in baza caruia fiecare scoala sa isi realizeze apoi regulamentul propriu. In plus, elevii sustin ca Regulamentul incalca dreptul fundamental al omului la libera exprimare.

Ministerul Educatiei a publicat marti, 13 ianuarie, in Monitorul Oficial, Ordinul privind aprobarea Regulamentului de organizare si functionare a unitatilor de invatamant preuniversitar (ROFUIP). Ordinul nr. 5.115 a fost aprobat pe 15 decembrie 2014 si este semnat de fostul ministru Remus Pricopie.

Asociatia Elevilor din Constanta reactioneaza si "se declara profund ingrijorata de prevederile noului Regulament de Organizare si Functionare al Unitatilor de Invatamant Preuniversitar, aprobat de ministrul Remus Pricopie pe 15 decembrie 2014, in ultima sa zi de mandat, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei astazi, 13 ianuarie 2015".

"Prevederile noului ROFUIP contravin tratatelor internationale, la care Romania este parte, cu privire la drepturile omului si drepturile copilului, dar si Constitutiei Romaniei, legea fundamentala a statului roman", sustine Asociatia.

Elevii spun ca articolul 136 alin. (2) din acest regulament "contravine flagrant art. 30 din Constitutie, care prevede faptul ca cenzura de orice fel este interzisa si ca nici o publicatie nu poate fi suprimata. De asemenea, se incalca dreptul fundamental al omului la libera exprimare, drept pentru care 1,5 milioane de persoane au marsaluit duminica la Paris".

Articolul la care Asociatia face referire spune ca, in scolile de stat si particulare, libertatea elevilor de a redacta si difuza reviste scolare este garantata, dar precizeaza ca "in cazul in care aceste reviste/publicatii contin elemente care afecteaza siguranta nationala, ordinea publica, sanatatea si moralitatea, drepturile si libertatile cetatenesti sau prevederile prezentului Regulament si ale Regulamentului de organizare si functionare al unitatii de invatamant, directorul propune consiliului de administratie suspendarea redactarii si difuzarii acestora si in baza hotararii consiliului, le poate suspenda temporar sau le poate interzice definitiv".

Asociatia mai spune, in comunicatul remis HotNews.ro, ca noul Regulament (ROFUIP) "incalca libertatea de miscare a elevilor. Acesta prevede faptul ca elevii pot parasi incinta unitatii de invatamant doar cu acordul profesorului de serviciu. Conform jurisprudentei Inaltei Curti de Casatie si Justitie, orice retinere pe o durata mai mare de 15 minute, fara incuviintarea unui procuror, este ilegala, fiind infractiunea de privare ilegala de libertate, pedepsita de art. 205 Cod penal cu inchisoare de la 1 la 7 ani sau de la 3 la 10 ani, daca persoana vatamata este minora".

Elevii anunta ca vor realiza un raport cu toate prevederile Regulamentului aflate in contradictie cu legislatia in vigoare. "De asemenea, Asociatia Elevilor din Constanta va ataca in contencios-administrativ Ministerul Educatiei si Cercetarii Stiintifice, cerand anularea pe cale legala a regulamentului, dupa efectuarea procedurii prealabile", se arata in comunicatul de presa.

Andrei-Eduard Burghelia, presedintele Asociatiei, spune ca "aprobarea si publicarea in Monitorul Oficial a noului ROFUIP ne arata inca o data ca, in opinia guvernantilor, elevii nu au nevoie de drepturi, nici macar cele constitutionale. Oare e mai bine sa ne interzica sa parasim incinta scolii decat sa ne asigure protectia de care noi avem atata nevoie? Elevii nu sunt persoanele pe care le putem arunca la gunoi atunci cand ne terminam mandatul!".

Vicepresedintele Asociatiei, Constantin-Alexandru Manda, este CITAT de asemenea in cadrul comunicatului, cu urmatoarea declaratie: "Acest regulament, lasat mostenire de Remus Pricopie, ne intoarce in timp cu peste 25 de ani. In decembrie 2014, cand s-au implinit 25 de ani de cand peste 1000 de romani si-au dat viata pentru dreptul de a spune ceea ce gandesc, Remus Pricopie, in ultima sa zi de mandat, a aprobat un act administrativ, contrar cu drepturile fundamentale ale omului, acesta dandu-le directorilor dreptul de a cenzura publicatiile scolare, interzicandu-le elevilor dreptul de a se exprima. In secolul XXI, intr-o tara membra a Uniunii Europene, elevii vor fi sanctionati daca spun ceea ce gandesc."

Precizam ca Legea Educatiei prevede la articolul 80, aliniatul (2), ca "Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, impreuna cu Consiliul National al Elevilor si organizatiile guvernamentale si nonguvernamentale reprezentative, elaboreaza un statut in care sunt prevazute drepturile si indatoririle elevilor, care se aproba prin ordin al ministrului educatiei, cercetarii, tineretului si sportului. In baza acestui statut, fiecare unitate de invatamant isi elaboreaza regulamentul scolar propriu."

De asemenea, articolul 94, aliniatul (2) literele g) si s) prevad ca "Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului exercita, in domeniul invatamantului preuniversitar, urmatoarele atributii: (...) g) aproba, conform legii, regulamentele de organizare si de functionare a unitatilor subordonate si a unitatilor conexe; (...) s) elaboreaza metodologii si regulamente pentru asigurarea cadrului unitar al implementarii politicilor educationale nationale;"
Mesaj personal
roset
Trimis: 14 Jan 2015, 04:11 PM

Mentor

Asociatia mai spune, in comunicatul remis HotNews.ro, ca noul Regulament (ROFUIP) "incalca libertatea de miscare a elevilor. Acesta prevede faptul ca elevii pot parasi incinta unitatii de invatamant doar cu acordul profesorului de serviciu. Conform jurisprudentei Inaltei Curti de Casatie si Justitie, orice retinere pe o durata mai mare de 15 minute, fara incuviintarea unui procuror, este ilegala, fiind infractiunea de privare ilegala de libertate, pedepsita de art. 205 Cod penal cu inchisoare de la 1 la 7 ani sau de la 3 la 10 ani, daca persoana vatamata este minora".

De ce s-ar încălca ceva? I-a spus cineva elevului că nu are voie să plece? laugh.gif Încuviințarea este una și reținerea este cu totul altceva! Părerea mea!

Elevii spun ca articolul 136 alin. (2) din acest regulament "contravine flagrant art. 30 din Constitutie, care prevede faptul ca cenzura de orice fel este interzisa si ca nici o publicatie nu poate fi suprimata. De asemenea, se incalca dreptul fundamental al omului la libera exprimare, drept pentru care 1,5 milioane de persoane au marsaluit duminica la Paris".

Deci, după ei, cenzură ar însemna ca o revistă pornografică în școală ar avea dreptul să se redacteze, fără ca nimeni să ia vreo măsură! ohmy.gif
Că sunt unele ,,aberații ” prin acest document, da,dar nu acestea!
happy30.gif sign28.gif

--------------------
Mihai H
Trimis: 15 Jan 2015, 02:35 AM

Utilizator
**

Uite-i cum confirma! happy30.gif

N-as exclude nici posibilitatea unei manipulari. Nu cred ca sunt ei asa la curent cu legile...

Mi-a mai atras atentia:
Oare e mai bine sa ne interzica sa parasim incinta scolii decat sa ne asigure protectia de care noi avem atata nevoie?

Se intelege ca este vorba despre protectia in afara unitatii scolare. Adica avem nevoie de bodyguarzi platiti de scoala... Asa ne trebuie!

--------------------
roset
Trimis: 15 Jan 2015, 03:31 PM

Mentor

Da! Unii ar trebui să ,,lucreze” pe înțelegerea corectă a textului! biggrin.gif

--------------------
verona
Trimis: 15 Jan 2015, 07:20 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Mihai H @ 14 Jan 2015, 01:58 AM)
Nu inteleg, insa, de ce credeti ca nu este necesar ca profesorul sa aiba mai multa autoritate si ca in scoala nu este nevoie de mai multa disciplina?

Ma scuzati ca ma bag, dar nu mi s-a parut ca @jorjy a spus pe undeva ca profesorul nu trebuie sa aiba autoritate...
El a sustinut ca un profesor este capabil sau nu sa se "impuna" ca autoritate - si in materia lui, si pedagogic. Doar ca tine de el. Ca atare, desi plangerile legate de nesimtirea/dezinteresul/obraznica elevilor sunt in crestere, exista profesori care SUNT PROFESORI. In sensul cel mai inalt al cuvantului....
si profesori care ponteaza orele si atat....
Eu asa am citit interventia taticului de mai sus...
QUOTE (jorjy)
Orice om, orice colectivitate, e ca o problema de matematica. Profesorii au de gasit cheia de comunicare. Unii o gasesc, altii nu. Dar depinde numai de profesori, de cunostintele lor de specialitate si de experienta lor de viata.

Concluzia: Profesorii, ca orice adult aflat in societate, sunt respectati daca merita. Iar daca merita, devin mai mult: devin modele in viata.

Asa a fost dintotdeauna si tot asa e si-acum.

Demnitatea dascalului e sustinuta de respect, nu de forta autoritatii statului. Depinde de fiecare om in primul rand, nu de lege. Nici o lege din lume nu poate obliga la respect, ci numai la respectare - ceea ce, dupa mine, e altceva decat respectul.

Incercati sa obtineti respectul piticilor si veti avea demnitatea dorita, fara interventia ministerului. Parerea mea.

QUOTE (Mihai H)
De unde se formeaza acesta scara a valorilor? Interesant este faptul ca aici cam dam vina unii pe altii, asa mandri suntem de valorile tinerei generatii. Ba ca din scoala, ba ca din familie, ba ca din societate.
Bineinteles, toti avem copii minunati, altii sunt problema!
Fara o scara a valorilor sanatoasa, modelele copiilor nostri vor fi vedetele "funny" pe care le vad la televizor, nu dascalii plictisitori de la scoala.
Normal ca familia (in primul rand parintii, fratii, eventual si bunicii) are primul rol, prima datorie si prima ocazie sa inceapa construirea corecta a personalitatii elevului...
Dar la un moment dat, el intra in colectivitate si petrece mult timp cu colegii de generatie si cu invatatorii/profesorii. Asa ca, volens-nolens, si acestia participa la formarea copilului.
de altfel, Ministerul poarta numele de Min EDUCATIEI. Sorry, dar asta e, nu am ales eu...
Spui
QUOTE (Mihai H)
Ei bine, daca vrem ca scoala sa contribuie mai mult la crearea acestor valori, trebuie ca profesorii sa aiba autoritate. Lipsa autoritatii creeaza anarhie. Pentru multi copii scoala este primul contact cu disciplina.
Nu contest chestia cu autoritatea, asa cum nici @jorjy nu a facut-o. Doar ca asta tine SI de om. Ai citit vreodata "Cismigiu & comp"? In perioada aia, autoritatea profesorului era drastica - doar ca acea carte abunda in prostioare pe care le povesteste cu umor si sinceritate un profesor/fost elev...
daca prin autoritate, vrei sa ne intoarcem la perioada in care scolile erau extrem de rigide, nu cred ca mai e posibil. Nici macar pe vremea mea nu mai era posibil, d'apai acum!
QUOTE (Mihai H)
Cat despre telefoanele mobile, e posibil sa fie necesare pentru copiii care se plictisesc in timpul orelor de curs...
Sau poate sunt necesare pt elev pt a pastra legatura parintilor cu copiii. NU in timpul orelor. Cred ca e si vina parintilor daca nu insista sa ii invete si ca acesta trebuie inchis intotdeauna la ore, la spectacol, la film, la concert...
QUOTE (Mihai H)
Ba poate fi eficient si la copiat, ca mai tarziu, in facultate, trebuie sa aiba mana deja formata...
Cred ca au trecut vremurile in care facultatea cerea sa nu copiezi pt ca cerea invatarea pe dinafara. Filozofia acum e: daca trebuie sa rezolvi probleme, sa faci sinteze, n-ai decat sa ai pe masa toate cartile. Nu vreau sa inveti pe dinafara, vreau sa arati ca stii sa faci! Ca te poti descurca...

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 15 Jan 2015, 07:29 PM
Mesaj personal
verona
Trimis: 15 Jan 2015, 07:28 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 14 Jan 2015, 05:11 PM)

De ce s-ar încălca ceva? I-a spus cineva elevului că nu are voie să plece? laugh.gif Încuviințarea este una și reținerea este cu totul altceva!

Te faci ca nu intelegi. Sau poate chiar nu stii.
Da, elevul nu poate pleca. Ceea ce "in extremis"* poate fi interpretat si ca retinere...
La liceu, scoala e "inchisa" ermetic aproape, ca pe vremea lui Bajenaru (asta nu inseamna ca elevii nu incearca si nu gasesc căi de a "evada")... Aceasta este forma de a asigura protectia elevilor in inetriorul scolii găsită de un minister care oricum nu prea se omoară în a găsi soluții normale, ci doar formale...

* pozitia este exagerata, dar probabil un specialist in drept v-ar spune ca se poate interpreta si asa...
later edit am refacut interventia, uitasem de invitatia la per tu wink.gif

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 15 Jan 2015, 07:33 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved