Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (14) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Bine ați venit în forumul părinților!
Balanta
Trimis: 22 Mar 2006, 08:41 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Stimata doamna Mara,

Bunul simt... se simte complet in ceea ce ati scris... si de asemenea se vede ca faceti parte din categoria profesorilor care inteleg psihologia copiilor.

Problema mea (de exemplu) este ca asa cum am mai spus si pe alte forumuri... degeaba m-am chinuit eu singura sa-mi educ copilul (chiar si cu foarte mult bun simt...), daca la scoala a avut parte de "misto-uri" din partea unor profesori, de jigniri si de "pedepsiri nedrepte"...
Oricat ar fi un copil de "bine crescut"...in astfel de momente nu poate inghiti la nesfarsit... si explodeaza. In momentul explodarii... de obicei profesorii fac "grup comun" aparandu-se... dar... de foarte putine ori se analizeaza situatia "la rece", pentru a se constata unde e greseala...
Si cum de obicei, cine e mai mic... tace si inghite... copilul este catalogat ca fiind de "conditie proasta" sau "copil problema"...

Poate...repet, am avut eu "nesanse"...in materie de profesorii copilului meu...

Oricum mi-a placut tare mult cum priviti lucrurile!

O zi buna!
Mesaj personal
madagascar1
Trimis: 22 Mar 2006, 10:52 AM

Utilizator avansat

QUOTE (dusile @ 21 Mar 2006, 09:06 PM)
Doamna profesoara eu am fost un copil problema dar cu pedagogie bunatate si dragoste daca sunteti dedicata se rezolva tot .Sigur unde sunt cazuri socialae situatia se complica.Trebuie intervenit.Oricum cine a facut pana in 1995 pedagogie vede intr-un anumit modul ca se impune bataia.sI AU ALTA METODA DE EDUCARE SI PREDARE .
acum cu normele UE se impune o adptare la nivelul social si transformarile la care au fost supusi copii.Sunt alfel mai sensibili si emotivi curiosi si mai dotati.O sa vedeti la proprii copii mai asteptati.Documentativa si o sa vedeti. Citit despre copii de indigo de editura foryou si o sa va convingeti.Sunt alfel ei peste 20 ani vor conduce lumea.
Sunt convinsa ca fiind tanara va veti adapta si gasii calea de comunicare .Trebuie impus respect si atunci veti si primi si trebuie tinut cont de performantele copiiilor ca in functie de alea sunteti evaluata si va luati si banii va castigati renume.
Numai bine

Va apreciez foarte mult ca vizitatzi acest site si participatzi la discutzii.
Nu am intzeles insa daca suntetzi pentru bataie sau contra.Eu personal, sunt o persoana care incearca din rasputeri sa nu fie agresiva iar violentza de orice natura(fizica, verbala ) imi repugna.
Cat despre respect, eu cred ca se castiga si nu se impune.Dar poate ca doar am intzeles gresit ceea ce atzi spus.
Apoi imi este neclar ce intzelegetzi prin performantza. Mie nu imi place competitzia intre elevi.Naste ura si agresivitate mai mult decat dorintza de cunoastere.
Consider ca fiecare trebuie sa fie in competitzie cu sine insusi.Daca am reusit sa il determin pe elevul meu ca azi sa stie mai mult decat ieri consider ca este un mare castig pentru amandoi.
Va multzumesc pentru recomandarile ce le facetzi.O sa caut sa citesc ce imi propunetzi.
Cu respect
Mesaj personal
madagascar1
Trimis: 22 Mar 2006, 11:21 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Balanta @ 22 Mar 2006, 09:41 AM)
Stimata doamna Mara,

Bunul simt... se simte complet in ceea ce ati scris... si de asemenea se vede ca faceti parte din categoria profesorilor care inteleg psihologia copiilor.

Problema mea (de exemplu) este ca asa cum am mai spus si pe alte forumuri... degeaba m-am chinuit eu singura sa-mi educ copilul (chiar si cu foarte mult bun simt...), daca la scoala a avut parte de "misto-uri" din partea unor profesori, de jigniri si de "pedepsiri nedrepte"...
Oricat ar fi un copil de "bine crescut"...in astfel de momente nu poate inghiti la nesfarsit... si explodeaza. In momentul explodarii... de obicei profesorii fac "grup comun" aparandu-se... dar... de foarte putine ori se analizeaza situatia "la rece", pentru a se constata unde e greseala...
Si cum de obicei, cine e mai mic... tace si inghite... copilul este catalogat ca fiind de "conditie proasta" sau "copil problema"...

Poate...repet, am avut eu "nesanse"...in materie de profesorii copilului meu...

Oricum mi-a placut tare mult cum priviti lucrurile!

O zi buna!

Eu nu cred ca l-ati educat degeaba sa aiba bun simtz.Roadele unei astfel de educatzii nu vor intarzia sa apara.Atzi avut intr-adevar nesansa unor educatori nepotrivitzi."Misto"-ul este o forma mascata de agresiune,dar asta nu tzine de pregatirea profesionala a profesorului respectiv ci de calitatea sa de OM.
Am avut si eu o astfel de problema cand mi-am inscris copilul la gradinitza.Din pacate am intalnit doua doamne educatoare care nu se straduiau deloc sa-si faca meseria cum trebuie.Asa ca l-am mutat.Omul sfintzeste locul.Iar educatorul si invatzatorul sunt foarte importantzi in viatza unui copil.la varsta asta copilul nu se poate apara impotriva agresiunilor de tot felul.Din pacate viatza nu este dreapta.Mai tarziu il pot astepta incercari si mai grele.Daca putetzi il mutatzi sau mai bine incercatzi sa il intaritzi.Stitzi cum se spune:"ce nu te omoara te intareste"
banuiesc ca fiul dumneavoastra are si o sensibilitate mai mare, normala de altfel avand in vedere ca il crestetzi singura.
cu drag
Mesaj personal
mikib
Trimis: 2 Jun 2006, 06:52 PM

Utilizator
**

Ar fi bine daca ati si controla semnalele transmise de parinti .In scoli exista inscrieri contra ,,sponsorizari",comisione la vanzarea de carte,fotografii facute de profesori (la sfarsitul anului scolar sau cu diverse ocazii)la preturi piperate si fara chitante si multe alte nereguli pe care sunt sigura ca cei din minister le cunosc dar inchid ochii.Este de notorietate ca in scolile cu un anumit renume se platesc bani grei pt intrarea in cadrul lor si se fac meditatii cu profesorii din cadrul scolii.
Mesaj personal
Magnolie
Trimis: 6 Jun 2006, 09:48 PM

Utilizator avansat

daca ne-ati cerut parerea legat de sistemul de invatamant am si eu cateva probleme de prezentat:
stimati profesori din minister, d-voastra nu sunteti parinti sau bunici? nu ati observat cat de incarcate sunt programele elevilor nostrii? nu ati observat ca un elev de 10-12 ani, din clasa a V-a are 5 sau 6 ore zilnic, in majoritate cazurilor dupa-amiaza? chiar nu ati observat ca pe an ce trece materia este tot mai multa si mai grea? copii nostri invata in clasa a II-a ceea ce invatam acum 20 de ani in clasa a V-a, respectiv in clasa a V-a ce invatam in clasa a VII? la romana si la matematica in principal.
cum credeti ca vor fii competitivi copii nostri, fiind tot mai obositi si lipsiti de copilarie pe an ce trece? au ore dupa-amiaza si teme incat nu au timp nici "sa respire"
daca vrem sa adoptam sisteme din EU de ce nu preluam si partile bune, adica invatamant numai dimineata, pana la orele 16-17, cu servirea pranzului in scoala, ca cat mai putine teme acasa, cu activitati sportive- inot, volei, baschet, etc in scoala? chiar ati fost in schimburi de experiente in alte tari degeaba?
Mesaj personal
anurim
Trimis: 27 Jun 2006, 10:06 AM

Utilizator
**

biggrin.gif
sa zicem ca nu prea sunt la curent cu ceea ce se discuta pe acest site dar as fii interesata sa constat ca pot sa comunic cu cei din jurul meu si asa prin intermediul tehnicii chiar fara a privi pe cineva in fata .Intotdeauna am crezut ca pot sa-mi deschid sufletul si o fac cu cea mai mare placere pentru ca am pretentia ca trebuie sa ne impartasim din trairile din experientele nostre si comunicarea cu semenii nostrii este importanta.
Mesaj personal
crisalex89
Trimis: 3 Jul 2006, 06:52 AM

Utilizator
**

bravo mihai_67..multumesc
si eu vroiam sa scriu ceva asemanator..poate citeste cineva si isi da seama cat d adevarat e..copiii nostri chiar nu au timp liber..sa s relaxeze si ei putin..eu stiu k aveam..mergeam la cercuri literare,la cor,la muzee..problema p care mai vreau a o afisez e k unii diriginti nu fac nimik pt.clasa..noua ni s-a schimbat drigu..si n pare rau dupa celalalt..care ne-a dus in excursii..la vernisaje,muzee,prin parcuri..actualul..nu a facut chiar nimik..nici macar nu am avut bal d absolvire sad.gif oare nu ii controleaza nimeni?sa vada dc.fac treaba buna k diriginti?dc.sunt aproape d elevii p care ii are?
Mesaj personal
carmen daniela
Trimis: 6 Jul 2006, 10:29 AM

Începător
*

Va rog sa ne precizati o adresa, un site, unde putem gasi oferte ale Facultatilor si profile ale acestora, relatii in legatura cu admiterea in invatamantul superior.
Va multumesc!!
Mesaj personal
dusile
Trimis: 7 Aug 2006, 11:18 PM

Utilizator avansat

Stimati parinti de nu ati mai fost pe forum ori sunteti in vacanta ori va socat ultimile evenimente din educatie
Dar ce ati spune sa se deconspire dosarul unui profesor sau mai multi si sa aflati ca un colaborator si informator va educa copilul
Cum ati reactiona dar cum nu ne permitem sa ne dam copii la OXFORD trebuie sa ne multumim cu ce este invatamantul acesta obligatoriu
Mesaj personal
arnsberg
Trimis: 30 Aug 2006, 07:39 PM

Utilizator
**

buna ..mamicilor..
Si eu sunt mama uni baita de 16 ani care este la un liceu din Ploiesti.
baiatul este mai ,,TARE in gura;; cum zicea diriga lui,,,,,,si nu suporta sa vada cum profii chiar ii bat joc de ei ...adica cum le dadea de inteles ca trebuie ceva STIMULENTE ( bani ..cadouri9 ca sa ia note mari.PRIMA data nu am crezut ...dar am trait-o pe pielea mea .....la lasat REPETENT......si DIRIGA, nici nu a vrut sa stea de vb , cu mine ...mi-a intors spatele de parca eram un tantar....iar directorul la fel,,,,( iar parintele care a dat 2oo€ ,,,,era bun prieten cu directorul ........stiu asta chiar de la parintele in cauza ....
deci,,,CE FACEM OAMENI BUNI.....ca fiul meu de ex. a invata ca fara bani nu faci nimic.....OARE???
Mesaj personal
carmen_40sb
Trimis: 31 Aug 2006, 03:28 PM

La prima intervenție

am 2 baieti ...am fost si am ramas in continuare impotriva daruruilor pt dascali in ceea ce priveste notele......desi, copii au avut uneori de suferit poate iar eu mi-am atras putin dezaprobiul acestora si..culmea! al parintilor!le-am explicat in schimb copiilor ca trebuie sa reziste in viata pe propriile picioare iar eu i-am sustinut....sa invete ...iar putinul obtinut sa li se datoreze in exclusivitate si nu altfel.....imi sustin in continuare parerea ca asa cum s e intampla in sanatate tot asa...tot noi pacientii sau parintii ii incurajam sa fie intrun fel sau altul....
Mesaj personal
arnsberg
Trimis: 31 Aug 2006, 03:41 PM

Utilizator
**

hai sa va spun oful meu.......
in clasa a 9 la un liceeu sa-i spunem bun...din punct de vedere a mediei intrate...copilul a invatat la o clasa intr-un corp dezafectat8un fel de internat a fost inainte)...banci rupte un linoleu ca vai mama lui....si multe altele...fara grup sanitar ...da ma rog...CULMEA este ca diriga strangea bani de fodul scolii 150 de mii...si cine nu dadea nu primea carnetul de alocatie SEMNAT..ASTA nu este nimic.......PARTEA proasta acum vine....Cand m-am dus la scoala sa vad despre ce este vorba DIRIGA ...cu o fata ACRA....m-a tratat cu o indiferenta totala asi putea spune cu dispret.CA pana la urma sa-mi spuna ...ca la masina pe care o am 150 de mii nu este nimic...si ca ea crede ca nici nu am nevoie de alocatie....CULMEA este ca si directorul scolii la fel a zis....
DECi oameni BUNIIIIIIIII incotro ne ducem?????????????????
(masina nici nu era a mea era a sefului meu care ma adus pana la scoala ) dar asta ea nu stia ..........................
Mesaj personal
madagascar1
Trimis: 1 Sep 2006, 05:21 PM

Utilizator avansat

Ati nimerit o tzatza!
Mesaj personal
arnsberg
Trimis: 1 Sep 2006, 07:18 PM

Utilizator
**

explica....
Mesaj personal
madagascar1
Trimis: 1 Sep 2006, 08:19 PM

Utilizator avansat

Voiam sa spun ca sunt oameni si oameni, profesori si profesori... nu se poate da examen la omenie, la bun simt.Sunt convinsa ca exista profesori in acea scoala care au de suferit din cauza unor astfel de "colegi".Ne asteptam ca profesorii, medicii, preotii, juristii sa fie Oameni.Asteptam degeaba dupa parerea mea...Imi pare rau ca vi s-a intamplat asa ceva.Nu stiu ce este de facut!trist dar asta este lumea in care traim.

Acest mesaj a fost modificat de către madagascar1 la data 1 Sep 2006, 08:20 PM
Mesaj personal
dusile
Trimis: 4 Sep 2006, 10:10 PM

Utilizator avansat

Ma ia cu groaza ca incepe scoala si incepe calvarul
Stimate domn doamna ami pare tare rau de copilul dumneavoastra dar ce am patit noi din cauza ca nu am dat bani este mult mai grav nici nu vreau sa ami amintesc.Sunt razbunatori spagari si nesimtiti unii.Mi sila de sistemul nostru educational direct abuzeaza copii,dar cu un ministru ce practica trafic de influenta mi si mai sila.
Nu ne ramane decat sa plecam la capsuni cu tot cu copii zic eu.
Vor beneficia de respect si nu suntem mai buni ca ei din moment ce cam depind multi de capsunile lor si sunt mult inaintea noastra
Ma intreb cu stupoare de ce nu sesizati presa misterul in scris pe cineva de toate abuzurile chiar federatia parintilor care nu inteleg de ce exista??
De aceea cel mai indicat este sa nu dam ca rezultatul este aceasi proasta prestatie educatie si fara rost.
Si mai ales dupa ce vara asta a fost si ce a fost cu subiectele... dar ce mai vuieste presa de spagile ce se dau dar au primit si bani de la guvern si directorii nu au facut nimic.Incompetenti Prost manageri.
Si venim noi parintii sa le cotizam ca nu si-au luat salrul?
Se vor trezii iar fraieri de parinti ai caror copii nu le duce mintea sa dam bani
Deci desteptii se folosesc de prosti retineti dragi parintii si va doresc un bun inceput de an la totii copilasii vostrii sign28.gif
Mesaj personal
dusile
Trimis: 5 Sep 2006, 03:39 PM

Utilizator avansat

Buna ce ziceti de noua greva si ce ganduri au profesorii chiar toti sunt orbiti de dragostea elevilor sau este o munca ca oricare alta au si ei necesitati si aia stiu sa faca? credeti ca va fi mai bun noul an scolar nu cred tot mai rau
Sa le dea salarii mari dar si calitate
Mesaj personal
dusile
Trimis: 7 Sep 2006, 12:20 PM

Utilizator avansat

Sunteti de acord cu cerintele profesorilor salarii ca in vest si calitate ca in est? credeti ca sunt indreptatiti la asa pretentii dupa cum va este educat copilul si ce invata si fraudele ce sau practicat
Astept raspunsurile voastrre sign28.gif
Mesaj personal
madagascar1
Trimis: 7 Sep 2006, 02:13 PM

Utilizator avansat

Sunt si parinte si profesor.Sunt convinsa ca dumneavoastra dati dovada de competenta in meseria pe care o aveti si ca sunt colegi de-ai dv care sunt certati cu legea si nu isi fac datoria la locul de munca.Asa este peste tot.Asa ca nu cred ca trebuie sa ne bagati pe toti in aceeasi oala.Eu consider ca imi fac meseria cum trebuie si ca muncesc pe branci ca sa ma mentin la zi cu tot ceea ce este nou.Imi respect elevii si colegii si consider ca merit un salariu mai mare.Locuiesc intr-o garsoniera impreuna cu sotul meu care este bugetar si cu cei doi copii ai nostri, prescolari.Care credeti ca ne sunt sansele sa obtinem un imprumut la banca ca sa ne mutam in conditiile in care nici unul dintre noi nu depaseste un salariu de 8 mil?
Sigur ca vreau un salariu mai mare.Va doresc si dv un salariu mai mare daca va faceti datoria la locul de munca! Generalizarea este periculoasa.
Mesaj personal
dusile
Trimis: 7 Sep 2006, 07:51 PM

Utilizator avansat

Stimata doamna madagascar ami pare rau de asa o situatie dar sigur ca trebuiesc facute niste evaluari aici sigur ca eu ami dau interesul si sunt interesat la locul meu de munca alfel nu mi s-ar marii salarul.Dar sa va spun un lucru in 1989 au fost 350000 de profesori si la ora actuala o crescut numarul lor. dar copii pleaca din tara este un fenomen grav si eu in locul altora as fi ingrijorat.
Desigur ca nu sunt toti la fel dar cine mai are incredere? eu personal Nu mai am in sistem in profesori .
Sunt de acord cu salarii mari dar vrem si calitate si ceva mai bun pentru copii atat.
Dar sunt nemernici care jignesc copiii nu vin la ore se ocupa cu barfe in cancelarie vin la jumatea orei dar mai si vor salar occidental nu mi se pare normal .
Mesaj personal
madagascar1
Trimis: 8 Sep 2006, 02:09 PM

Utilizator avansat

Da.Aveti dreptate sa va doriti profesori buni pentru copiii dumneavoastra asa cum si eu imi doresc pentru copiii mei.M-am lovit de astfel de situatii la gradinita si mi-am mutat copilul de la dnele educatoare.Eu imi fac datoria indiferent de salariul pe care il am.Un salariu mic nu este o scuza pentru lipsa de profesionalism.Vad si eu multe nereguli mai ales ca fac parte din sistem.Dar ce pot face?Nu eu sunt in masura sa actionez ci parintii si inspectorii, ministerul.Multi se plang ca se ia spaga in invatamant pentru o nota mai buna.Dar cati au curajul sa implice procuratura si sa organizeze un flagrant?Una este sa ii oferi un buchet de flori profesorului pentru ca ai fost multumit de prestatia lui si altceva sa fii obligat sa dai bani ca sa treaca copilul clasa sau sa ia o nota mai mare.La fel e si la medici.Una este sa dai ceva pe urma, daca ai, multumit fiind ca respectivul ti-a salvat viata si altceva este sa iti conditioneze actul medical.
Mesaj personal
dusile
Trimis: 8 Sep 2006, 10:36 PM

Utilizator avansat

Stimata doamna cred ca ati urmarit ultimele stiri cu profesorii nevrotici si srizofenie ce mai sunt in sistem . ma ingrozesc ca sunt un real pericol pentru educatia si personalitatea si morala si pshihicul unui copil.Cu regret va spun nu vreau sa jignesc dar voi profesorii de ce nu va uniti si sa faceti petiti la inspectorat si minister? de ce asteptati de la parinti sa va rezolve problemele?
Eu cand am probleme la servici mi le rezolv si ce nu se poate pe plan local ma dresez instantei si sa stiti ca sunt ce sau adresat procuraturii si au pirdut datorita sistemului ticalosit si al unor profesori si cred ca nu stiti cat sunt in strae sa faca sa se razbune .Unii sunt mizerabili
Nu este cazul dumneavoastra nu generalizez dar stiu ce am trait noi pe pielea nostra si de ce sunt in stre trafic de influenta falsuri musamalizare etc....
Sunt ingrijorat de acest sistem care cica apara interesele copilului si totul face din dragoste de copii.Ma indoiesc
Mesaj personal
madagascar1
Trimis: 8 Sep 2006, 11:43 PM

Utilizator avansat

Va inteleg ingrijorarea si imi pare rau ca treceti prin asa ceva.Dar eu nu am cum sa demonstrez ca unul din colegii mei ia spaga.Cel care poate demonstra este cel care da spaga ,printr-un flagrant, organizat impreuna cu procuratura.Se poate depune marturie in cazul in care esti martor la asa ceva dar cine credeti ca este asa de fraier sa ia spaga in prezenta unui martor?
Mesaj personal
vennuss
Trimis: 18 Jun 2007, 07:19 PM

Utilizator activ

Am intrat in sectiunea aceasta special pentru a multumi tuturor parintilor care stau cu gandul la noi, atunci cand avem examen. tind sa cred ca un parinte are mai multe emotii decat elevul. Va multumim pentru sprijin! (si poezia data la TN LIMBA SI LIT ROM chiar se intituleaza "Parintii")
Mesaj personal
dusile
Trimis: 20 Jun 2007, 08:30 AM

Utilizator avansat

Da va multumim pentru fericirea de care dati dovada ca ia picat usor copilului dar,... activitatea dumneavoastra si sustinerea supravegherea copilului trebuia facuta in timpul anului nu acum prin comitete Gen UTC sa colectam bani pentru profesori incurajam traficul de influenta si spaga coruptia care naste prosti ca .. fiindu-i bine copilului .
Ami pare rau dar asta nu este solutie .Raspuns
Este un obicei .
Sa nu mai vorbim de invatamant cand parintii incurajeaza specula minciuna se sinucid copii din cauza parintilor Uitati-va in oglinda si faceti-va reprosuri
Dupa ce tot anul am dat bani la meditatii mai dam si la comisii la profesori si pentru ce?
Sa subevalueze copilul elevul care intra la un liceu de toata jena si va avea efecte negtive in viata
Toti parintii vor savanti dar nu stiu ca nu totii sunt facuti de aceasi parinti si nici atunci degetele nu seamana .
Implicati-va mai mult in supravegherea copiiilor in invatatura in fenomenul scoala si atunci veti avea respect
Ce ziceti de bataia moderata promovata de doamna Karateca Olguta din camera deputatilor
Un copil pleznit va riposta si unde ajungem?
COMUNICATI EXPLICATIII sign28.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (14) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved