Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> admitere clasa a IX, dezinformare voita din partea conducerii
dogaru adriana
Trimis: 17 Jul 2017, 09:27 AM

Începător
*

Grup: Members

Buna ziua,
In momentul completarii fiselor de inscriere la clasa a IX, am fost dezinformati de conducerea scolii.
ni s-a comunicat ca daca inscriem ca prima optiune, o optiune unde nu avem sanse mari de reusita vom ramane nerepartizati. Astfel am trecut ca prima optiune o sectie mult mai slaba, iar optiunea preferata am trecut-o a 3 ( nu am inteles de ce, dar asa s-a spus).
Dupa afisarea rezultatelor am aflat cu stupoare ca aceasta conducere a scolii noastre nu dorea sa candidam la acel liceu

La sectia de matematica informatica unde voiam noi sa candidam s-a intrat cu media 5 si au ramas si 12 locuri libere.
noi am fost repartizati la o sectie de matematica informatica la un alt liceu ( conform primei noastre optiuni) unde media de admitere a fost 3 si suntem doar 17 persoane repartizate,clasa nu este comleta.
mentionez ca eu si colegii mei avem mediile de repartizare peste 6,50.
totii suntem in aceasi situatie.
ce putem face?

Acest mesaj a fost modificat de către dogaru adriana la data 17 Jul 2017, 09:29 AM
Mesaj personal
verona
Trimis: 17 Jul 2017, 11:21 AM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (dogaru adriana @ 17 Jul 2017, 09:27 AM)
Buna ziua,
In momentul completarii fiselor de inscriere la clasa a IX, am fost dezinformati de conducerea scolii.
ni s-a comunicat ca daca inscriem ca prima optiune, o optiune unde nu avem sanse mari de reusita vom ramane nerepartizati. Astfel am trecut ca prima optiune o sectie mult mai slaba, iar optiunea preferata am trecut-o a 3 ( nu am inteles de ce, dar asa s-a spus).
Dupa afisarea rezultatelor am aflat cu stupoare ca aceasta conducere a scolii noastre nu dorea sa candidam la acel liceu

La sectia de matematica informatica unde voiam noi sa candidam s-a intrat cu media 5 si au ramas si 12 locuri libere.
noi am fost repartizati la o sectie de matematica informatica la un alt liceu ( conform primei noastre optiuni) unde media de admitere a fost 3 si suntem doar 17 persoane repartizate,clasa nu este comleta.
mentionez ca eu si colegii mei avem mediile de repartizare peste 6,50.
totii suntem in aceasi situatie.
ce putem face?

daca citeai cu atentie metodologia, instructiunile de pe site-ul admitere, discutiile de pe sectiunea de admitere a forumului INAINTE de a face optiunile era mult mai bine.
lamentabil ca ti s-au spus prostii de catre scoala.
dar daca te informai corect, te puteai "apara" de prostie, incompetenta sau rea vointa...

acum nu prea poti face multe
am raspuns la o situatie asemanatoare la
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=233566
in acest moment, ai 2 posibilitati. Trebuie sa intelegi ca nu pot fi afectati cei de dupa tine, caci ei n-au nici o vina...

1. daca renunti la locul repartizat, el o sa reapara pe lista probabil, iar tu poti alge din aceasta lista noua - locuri sunt mai putine, ai in fata probabil pe unii cu medie mai mare ramasi pe dinafara ... si e riscant. Eu nu te-as sfatui asta.

2. daca te inscrii, acceptand astfel repartitia, ai 2 posibilitati:
- sa iti placa noua clasa/specializare
- sa incerci sa te muti dupa primul semestru, daca e in acelasi liceu, daca ai medie mai mare decat a ultimului intrat la economic...
Mesaj personal
dogaru adriana
Trimis: 17 Jul 2017, 11:38 AM

Începător
*

Grup: Members

AM FOST PUSI SA FACEM O CERERE LA ISJ, SI URMEAZA SA SE FACA O ALTA REDISTRIBUIRE PE 21!!!
DAR NIMENI NU STIE NIMIC SIGUR!!
NU STIM DACA ACUM TREBUIE SA NE INSCRIEM UNDE AM FOST REPARTIZATI!!!
NU VREM SA LUAM LOCURILE ALTOR COPII
SUNT LOCURI RAMASE LIBERE

Mesaj personal
verona
Trimis: 17 Jul 2017, 03:24 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (dogaru adriana @ 17 Jul 2017, 11:38 AM)
AM FOST PUSI SA FACEM O CERERE LA ISJ, SI URMEAZA SA SE FACA O ALTA REDISTRIBUIRE PE 21!!!
DAR NIMENI NU STIE NIMIC SIGUR!!
NU STIM DACA ACUM TREBUIE SA NE INSCRIEM UNDE AM FOST REPARTIZATI!!!
NU VREM SA LUAM LOCURILE ALTOR COPII
SUNT LOCURI RAMASE LIBERE

pai daca ati facut cerere sa participati la redistribuire, inseamna ca ati renuntat la prima repartitie si o luati de la capat cu optiunile
doar ca acum aveti o alta pozitie si un alt nr de optiuni
Alegeti in ordinea dorintelor voastre dic cea mai ramas
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved