Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Insotirea microbuzului scolar, este normal?
ematex
Trimis: 4 Oct 2016, 02:51 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Probabil s-a mai discutat despite acest aspect, dar totusi intreb: este normal as fim obligati sa insotim microbuzul scolar? Vreau si eu un art de lege in care se precizeaza acest aspect.Dna director ne impune acest lucru. Nu mi se pare corect sa duc copii acasa dupa terminarea orelor si nici sa-i aduc la scoala dimineata ca insotitor pe microbuz.
Mesaj personal
ezragsit
Trimis: 4 Oct 2016, 02:58 PM

Utilizator avansat

Nu este normal, dar este o chestiune de drept.

Microbuzul școlar este sau nu un spațiu al școlii?

Pentru că dacă este, nu poți cere șoferului să asigure disciplina în acest spațiu și nici nu poți lăsa elevii nesupravegheați.

Vă reamintesc ce vă relatam cu ani în urmă, din cele observate de mine în singurele mele două ieșiri în afara țării (de după 1989, am mai fost odată și înainte, cu o orchestră de pionieri, în turneu iugoslav, eu având atunci vreo zece ani)

În Ungaria salariul cadrului didactic este mai mic decât în România. Dar, salariul se dă pentru că profesorul a intrat la clasă și a ținut ora.
În rest, totul este tarifat și se plătește.
Ai stat în pauză în curte să supraveghezi elevii? Ești plătit!
Ai mers în parc sâmbătă cu clasa? Ești plătit cu ora și după numărul de elevi!
Ai fost la o conferință? Ești plătit, ai drumul și diurnă!
Ai supravegheat un extemporal? Ești plătit! L-ai corectat? Ești plătit după numărul de lucrări!
Adică cu serviciile în plus plătite, profesorul are în final mai mult decât ar avea în România! Mult mai mult!

Corect ar fi ca profesorii să se bată pe cine merge cu elevii în microbuz! Pentru că la salariu s-ar simți bine cine a mers și cine nu! Asta ar fi normalitatea!

Acest mesaj a fost modificat de către ezragsit la data 4 Oct 2016, 03:05 PM

--------------------
„Păcat că Brucan n-a ținut cont că îndepărtându-ne de 1989 ne îndepărtăm și de educația de dinainte de 1989 și cu fiecare an de noi «stupid people» ne îndepărtăm cu câte doi de acel efemer «peste douăzeci de ani»”
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Narcisa_prof
Trimis: 4 Oct 2016, 04:02 PM

Utilizator avansat

Aceasta este tragedia profesiei nosatre. Suntem de toate: politist, pompier, supraveghetor, om de serviciu, femeie de curatenie, laborant, secretar, asistent medical, etc. Desigur si INSOTITOR DE ZBOR! Normal si legal trebuie sa aveti in scoala un ROI, o procedura pe acest subiect. Acestea sunt aprobate de CP, CA. Am vazut regulamente privind transportul elevilor elaborate de Primarie.

Ce as face eu? As da in scris (cu numar de inregistrare) ca nu sunt de acord sa insotesc elevii. Restul...........ne asumam.

Nu vad de ce nu se pot implica parintii acestor copii. Daca sunt 10 elevi, au 20 de parinti (mama+tata) o luna asigurata supraveghere.
Mesaj personal
irina515
Trimis: 4 Oct 2016, 04:06 PM

Utilizator
**

Nici eu nu consider normal atata timp cat nu suntem remunerati si nu vreau sa raspund de niciun copil in afara programului meu. Nici cu statutul de profesor de serviciu(gardian) nu sunt de acord.Nu mai sunt copiii care erau odata, in multe scoli cazurile de violenta s-au inmultit.Sunt copii mari care nu asculta nici de parinti dar de cadrul didactic...
Revenind la microbuzul scolar consider ca parintii ar trebui sa facă cu randul si sa insoteasca grupul.Pana la urma sunt copiii dumnealor si daca vor sa ii stie in siguranta ar trebui sa se implice.
Mesaj personal
Luis1982
Trimis: 4 Oct 2016, 04:12 PM

Utilizator avansat

Considerați că ar fi normal ca un părinte să răspundă și de ceilalți elevi? confused24.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Luis1982 la data 4 Oct 2016, 04:16 PM

--------------------
"Școala va fi școală când omul va fi om și statul va fi stat." (M. Eminescu)

"Cel ce se însoțește cu cei înțelepți ajunge înțelept, iar cel ce se întovărășește cu cei nebuni se face rău." (Solomon)

"Adevarul demonstrat prin cuvinte nu cucereste pe deplin decat mintile viguroase, cu adevarat libere de orice prejudecati". (H. Lebesgue)
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 4 Oct 2016, 04:20 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ematex @ 4 Oct 2016, 03:51 PM)
Probabil s-a mai discutat despite acest aspect, dar totusi intreb: este normal as fim obligati sa insotim microbuzul scolar? Vreau si eu un art de lege in care se precizeaza acest aspect.Dna director ne impune acest lucru. Nu mi se pare corect sa duc copii acasa dupa terminarea orelor si nici sa-i aduc la scoala dimineata ca insotitor pe microbuz.

... dacă vrei un ”art de lege”, de ce nu i l-ai cerut ăluia care-i obligat să ți-l dea?

beneficiezi de transport gratuit cu autobuzul școlii?
Mesaj personal
maria_oniga
Trimis: 4 Oct 2016, 04:29 PM

Utilizator avansat

Pai, sa vedem:
Art. 173 (1) Potrivit prevederilor legale părintele, tutorele sau susținătorul legal are obligația de a asigura frecvența școlară a elevului în învățământul obligatoriu și de a lua măsuri pentru școlarizarea elevului, până la finalizarea studiilor.
Sau, acelasi articol:
(7) Părintele, tutorele sau susținătorul legal al elevului din învățământul primar are obligația să-l însoțească până la intrarea în unitatea de învățământ, iar la terminarea orelor de curs să-l preia. În cazul în care părintele, tutorele sau susținătorul legal nu poate să desfășoare o astfel de activitate, împuternicește o altă persoană.

Ce ziceti, scrie undeva sa merg dupa el acasa? Sau sa-l duc inapoi?
Corect este sa solicitati o baza legala indiferent cui va cere asta.
Iar daca va sileste... abuz in serviciu!

--------------------
Orice profesor cauta sa transforme intunericul in lumina. Unii reusesc chiar mai mult: sa transforme lumina in flacara.
Mesaj personal
ematex
Trimis: 4 Oct 2016, 04:37 PM

Utilizator avansat

Multumim maria_oniga!
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 4 Oct 2016, 06:19 PM

Mentor

QUOTE (ematex @ 4 Oct 2016, 03:51 PM)
este normal as fim obligati sa insotim microbuzul scolar?

Cine va obliga? Al cui e microbuzul? Ce are scris in foaia de parcurs?
Aveti vreun contract cu persoana care va obliga? Ce scrie in acel contract?

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
Adina_16
Trimis: 6 Oct 2016, 06:49 AM

Utilizator
**

Și prin Gorj am auzit această variantă cu însoțitul elevilor pe microbuz. confused06.gif

La mine la țară, bănuiesc că și prin alte localități, merg copiii aprox. 4 Km cu microbuzul școlar, fără însoțitor, nu s-a întâmplat nimic rău.

De ce ar fi nevoie neapărat de un profesor să-i însoțească?, nu știu elevii să se așeze pe scaune???

confused06.gif
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 22 Nov 2016, 08:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (irina515 @ 4 Oct 2016, 05:06 PM)
Nici eu nu consider normal atata timp cat nu suntem remunerati si nu vreau sa raspund de niciun copil in afara programului meu. Nici cu statutul de profesor de serviciu(gardian) nu sunt de acord.Nu mai sunt copiii care erau odata, in multe scoli cazurile de violenta s-au inmultit.Sunt copii mari care nu asculta nici de parinti dar de cadrul didactic...
Revenind la microbuzul scolar consider ca parintii ar trebui sa facă cu randul si sa insoteasca grupul.Pana la urma sunt copiii dumnealor si daca vor sa ii stie in siguranta ar trebui sa se implice.

"Nu mai sunt copiii care erau odata, in multe scoli cazurile de violenta s-au inmultit.Sunt copii mari care nu asculta nici de parinti dar de cadrul didactic..."

Vae victis!
Au învins "profesorii"!
mad.gif

http://www.hetel.ro/index.php/2012/12/6894/

"Nici eu nu consider normal atata timp cat nu suntem remunerati si nu vreau sa raspund de niciun copil in afara programului meu."

Ar trebui plată și răsplată, desigur. Nu copiii sunt vinovați că nu există...
Mesaj personal
shanti
Trimis: 11 Sep 2019, 03:58 PM

Utilizator avansat

Va rog sa-mi spuneti daca in scoala unde lucrati insotiti copiii cu microbusul scolar? exista o baza legala prin care directorul te poate obliga sa prestezi aceasta actiune?
Mesaj personal
roset
Trimis: 11 Sep 2019, 09:05 PM

Mentor

QUOTE (shanti @ 11 Sep 2019, 03:58 PM)
Va rog sa-mi spuneti daca in scoala unde lucrati insotiti copiii cu microbusul scolar? exista o baza legala prin care directorul te poate obliga sa prestezi aceasta actiune?

Nu, nu există nicio bază legală! Șoferul are licență transport persoane, fișa postului, orarul curselor și-atât! cool.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
shanti
Trimis: 20 Sep 2019, 05:49 AM

Utilizator avansat

Cu toate ca nu exista baza legala pentru aceasta activitate ,in scoala noastra sunt colegi care accepta sa faca acest lucru.
Mesaj personal
roset
Trimis: 20 Sep 2019, 03:58 PM

Mentor

biggrin.gif tongue.gif laugh.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
atomic
Trimis: 20 Sep 2019, 07:35 PM

Utilizator avansat

ROFUIP actualizat: art.173 (7) Părintele, tutorele sau susținătorul legal al preșcolarului sau elevului din învățământul primar are obligația să îl însoțească până la intrarea în unitatea de învățământ, iar la terminarea activităților educative/orelor de curs să îl preia. în cazul în care părintele, tutorele sau susținătorul legal nu poate să desfășoare o astfel de activitate, împuternicește o altă persoană.”
(8) Părintele, tutorele sau susținătorul legal al elevului din învățământul primar, gimnazial și ciclul inferior al liceului are obligația de a solicita, în scris, retragerea elevului în vederea înscrierii acestuia într-o unitate de învățământ din străinătate.
„(8’) Dispozițiile alineatului (7) nu se aplică în situațiile în care transportul copiilor la și de la unitatea de învățământ se realizează cu microbuzele școlare. Asigurarea securității și siguranței în incinta unității de învățământ la venirea și părăsirea acesteia, în special pentru elevii din clasa pregătitoare, se stabilește prin regulamentul de organizare și funcționare a unității de învățământ."

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
romanaurel
Trimis: 20 Sep 2019, 11:33 PM

Utilizator
**

QUOTE (ezragsit @ 4 Oct 2016, 03:58 PM)
Nu este normal, dar este o chestiune de drept.

Microbuzul școlar este sau nu un spațiu al școlii?

Pentru că dacă este, nu poți cere șoferului să asigure disciplina în acest spațiu și nici nu poți lăsa elevii nesupravegheați.

Vă reamintesc ce vă relatam cu ani în urmă, din cele observate de mine în singurele mele două ieșiri în afara țării (de după 1989, am mai fost odată și înainte, cu o orchestră de pionieri, în turneu iugoslav, eu având atunci vreo zece ani)

În Ungaria salariul cadrului didactic este mai mic decât în România. Dar, salariul se dă pentru că profesorul a intrat la clasă și a ținut ora.
În rest, totul este tarifat și se plătește.
Ai stat în pauză în curte să supraveghezi elevii? Ești plătit!
Ai mers în parc sâmbătă cu clasa? Ești plătit cu ora și după numărul de elevi!
Ai fost la o conferință? Ești plătit, ai drumul și diurnă!
Ai supravegheat un extemporal? Ești plătit! L-ai corectat? Ești plătit după numărul de lucrări!
Adică cu serviciile în plus plătite, profesorul are în final mai mult decât ar avea în România! Mult mai mult!

Corect ar fi ca profesorii să se bată pe cine merge cu elevii în microbuz! Pentru că la salariu s-ar simți bine cine a mers și cine nu! Asta ar fi normalitatea!

Ar fi bine sa se practice un sistem similar cu cel din Ungaria si la noi. Nu ar mai fi atatea nemultumiri.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved