Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Liceul Tehnologic Focuri, Proiect Erasmus + , Olanda
catatec
Trimis: 23 Nov 2016, 12:18 PM

Utilizator
**

Grup: Members

În perioada 12.06.2016 – 18.06.2016, patru dintre cadrele didactice, titulare ale Liceului Tehnologic Focuri, ( prof Agafiței Andra Elena, Mihaela Isarie,Chelaru Tudor, profesor dr. Boboc Daniel) au beneficiat de un curs de formare pe tema reducerii abandonului scolar, organizat de Quarter Mediation, în Assen, Olanda, în al doilea flux din cadrul proiectului KA 1 – I.M.P.A.C.T. (Îmbunătățirea Mijloacelor de Prevenire a Abandonului școlar în rândul Copiilor și Tinerilor).

Cursul, cu o durată de șapte zile, s-a desfășurat după programul prezentat mai jos și a vizat următoarele aspecte:

Duminică:

Înregistrarea participanților;
Prezentarea organizației Quarter Mediation, a formatorilor și a participanților;
Prezentarea cursului și a formelor de evaluare de la sfârșitul acestuia.
Luni:

Prezentări ale tuturor liceelor de la care provin participanții;
Vizită la Biblioteca publică din Assen. Expunerea unor exemple de bună practică ale proiectelor educaționale desfășurate de biblioteca din Assen, în parteneriat cu școlile, profesorii și comunitatea locală;
Prezentarea sistemelor de educație din țările de origine ale participanților; identificarea asemănărilor și deosebirilor dintre acestea.
Marți:

Curs „Abandonul școlar timpuriu. Strategia Uniunii Europene pentru anul 2020. Politici de reducere a abandonului școlar timpuriu. Politici cheie“;
Workshop „Mind mapping“: exemple de bună practică pentru a-i motiva pe elevi să învețe;
Vizită și workshop la sediul Arhivelor Drentse. Prezentarea metodelor folosite în sistemul de educație din Țările de Jos pentru a-i motiva pe elevi să învețe, să fie prezenți la ore și să își termine studiile.

Miercuri:

Prezentarea și turul cu ghid al Centrului de Sustenabilitate din Assen. Metode de folosire a mediului înconjurător și a elementelor acestuia pentru a-i motiva pe elevi să nu abandoneze școala – exemple de bună practică;
Discuție cu reprezentantul departamentului responsabil cu monitorizarea comportamentului elevilor, cu prevenirea și lupta împotriva abandonului școlar, din cadrul Primăriei din Assen;
Vizită la Dr. Nassau College. Prezentare generală și tur al liceului, cu ghid.
Joi:

Curs „Abandonului școlar timpuriu. Strategia Uniunii Europene pentru anul 2020. Motive, exemple de bună practică, metode“. Discuții;
Stiluri de învățare – prezentare generală și chestionare;
Vizită la Drenthe College. Prezentare generală și tur al liceului, cu ghid.
Vineri:

Prezentarea filosofiei Muzeului Drents în crearea programelor pentru educație;
Programe educaționale: Supraviețuirea în junglă – învățarea prin joc;
Fenomenul „jocurilor cu înțeles“;
Vizită la moara „De Wachter“. Exemple de bună practică. Metoda „situațiilor de viață reale“ pentru a-i motiva pe elevi să-și finalizeze studiile obligatorii.
Sâmbătă:

Evaluare scrisă (chestionar online/clasic);
Prezentarea foto-reportajelor participanților;
Acordarea certificatelor de participare la cursul de formare.

Din momentul în care am ajuns în minunatul orășel Assen și până în clipa în care ne-am luat cu greu „la revedere“ de la Tim și Kristina, formatorii organizației Quarter Mediaton, și de la ceilalți participanți, am avut parte de experiențe de nedescris, de experiențe care ne-au deschis ochii în fața noilor și inovatoarelor modalități de a-i atrage pe elevi, de a-i determina să nu abandoneze școala, de a-i implica mai mult în procesul de predare-învățare.

Zilele petrecute în compania colegilor noștri de breaslă din Finlanda, Letonia, România, Spania și Turcia, s-au dovedit a fi revelatoare, benefice pentru noi nu doar din punctul de vedere al îmbunătățirii cunoștințelor de limbă, ci și al îmbogățirii experiențelor interculturale. Pe parcursul celor șapte zile, am avut ocazia să purtăm deschis dialoguri, să dezbatem problemele cu care se confruntă fiecare dintre noi în sistemul de educație din care face parte, să încercăm să găsim soluții reale, care pot fi puse în practică și al căror rezultat poate fi cuantificat. Faptul că am discutat ore în șir, că am participat la diverse activități, că am văzut cum autoritățile și diverse alte instituții ale statului se implică în mod constant și direct atât în educația elevilor, cât și în cea a părinților, ne-a făcut să ne dăm seama că, fără sprijin, ajutor și înțelegere din partea acestora și a comunității din care facem parte, munca noastră e mult îngreunată, chiar sisifică.

La finalul cursului, am ajuns la concluzia că, odată întorși pe meleagurile românești, trebuie să ne aplecăm asupra unor metode palpabile, asupra unor modalități concrete prin care să-i determinăm pe ceilalți implicați în actul educațional să-și facă mai simțită prezența. Acest curs ne-a motivat pe toți să avem o gândire mai deschisă, să vedem că transmiterea informațiilor se poate face și prin alte căi, nu doar cu ajutorul manualelor sau al fișelor de lucru; elevii trebuie implicați activ în procesul de predare-învățare, trebuie responsabilizați, trebuie îndrumați și spre alte tipuri de activități dinamice, de descoperire prin joc.

Dacă ne dorim o școală europeană, dacă vrem, într-adevăr, să venim în întâmpinarea nevoilor reale ale elevilor, atunci trebuie, neapărat, să intrăm în contact și să comunicăm cu alte cadre didactice din Uniunea Europeană, să luăm aminte la ceea ce au de zis, la ceea ce pun cu succes în practică și să preluăm exemplele lor de bună practică, având grijă să le adaptăm realităților noastre.

Chiar dacă am părăsit Olanda cu o urmă de regret, ne-am întors în țară mai încrezători că situația din învățământul românesc se poate schimba, mai motivați să fim o parte din acea schimbare de care avem atât de multă nevoie și cu planuri pertinente care să se plieze pe nevoile elevilor, care să se centreze pe elevi faptic, nu doar scriptic.

Acest proiect este finanțat cu sprijinul Comisiei Europene prin programul Erasmus +. Conținutul documentelor postate pe aceasta pagina reflectă numai punctul de vedere al autorului și Comisia nu este responsabilă pentru eventuala utilizare a informațiilor pe care le conține.

Acest mesaj a fost modificat de către catatec la data 23 Nov 2016, 12:19 PM
Mesaj personal
Nuria
Trimis: 28 Jan 2017, 10:04 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Felicitari!!!
Buna seara as dori sa va intreb daca dvs in formularul de candidatura ati completat la pct. J1- top up for expensive domestic travel?
Nu stiu daca se bifeaza sau daca se refera la costuri de transport intern si treb completat.
Va rog sa imi transmiteti daca stiti sau daca ati completat la dvs. in formularul de candidatura.
Va multumesc!!!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved