Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou

> schimbarea denumirii unei scoli
scoala waldorf
Trimis: 31 Jan 2012, 08:47 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Cum se schimba denumirea unei scoli? Spre ex: din Scoala nr 5 in Scoala Mihai Eminescu? Care sunt demersurile necesare? Unde se fac acestea?
Multumesc!
Mesaj personal
angst
Trimis: 2 Feb 2012, 08:33 AM

Utilizator
**

ordin 6564 privind aprobarea Procedurii de atribuire a denumirilor unitatilor de invatamant din sistemul national de invatamant preuniversitar
Mesaj personal
alenig
Trimis: 2 Mar 2012, 08:31 PM

Utilizator avansat

QUOTE (angst @ 2 Feb 2012, 09:33 AM)
ordin 6564 privind aprobarea Procedurii de atribuire a denumirilor unitatilor de invatamant din sistemul national de invatamant preuniversitar

Pana anul trecut pasii parcursi pentru schimbarea denumirii unei unitati scolare erau:
1. Se intocmeste o documentatie in care se face o prezentare scurta a situatiei organizatiei: denumirile pe care le-a avut scoala de-a lungul existentei (scurt istoric),populatia scolara, personalul angajat, performante, spatii scolare etc.
2. se face justificarea cererii de modificare a numelui scolii si eventual, partenerii de dialog cu care v-ati consultat in alegerea noului nume (consiliul parintilor, primaria etc.)
3. se face o cerere catre ISJ si catre MECTS prin care solicitati schimbarea denumirii din... in ....
Aceasta documentatie de fundamentare o inaintati la ISJ care va face mai departe demersurile necesare catre minister (exista niste termene limita de depunere a documntatiei, parca 1 noiembrie...). Daca totul este OK, prin ordin al ministrului se schimba denumirea scolii, incepand cu anul scolar urmator!
Acum a aparut acel ordin cu procedura de atribuire a denumirii unitatii scolare... Nu stiu daca acest ordin il anuleaza pe cel anterior...

--------------------
"Învățătura îți dă lumină dar nu te înalți decât prin caracter." ~(Ov.Denusianu)~
Mesaj personal
mihaip41
Trimis: 4 Mar 2012, 12:31 PM

Utilizator activ

"Art. 6. - (1) Modificarile denumirilor unitatilor de invatamant de stat si particular se realizeaza de catre autoritatile administratiei publice locale, de regula, anterior solicitarii avizului conform al inspectoratului scolar privind organizarea retelei scolare.
(2) Pentru anul scolar 2012-2013, modificarile denumirilor unitatilor de invatamant de stat si particular se realizeaza de catre autoritatile administratiei publice locale/judetene, dupa intrarea in vigoare a prevederilor prezentei proceduri. "

Ultimele modificari, ordinul 3283 din 17.02.2012
Mesaj personalYahoo
scoala waldorf
Trimis: 5 Mar 2012, 09:07 AM

Utilizator activ

multumesc tuturor pentru raspunsuri
Mesaj personal
irimie1
Trimis: 13 Mar 2012, 10:17 AM

Utilizator avansat

Toate scolile isi vor schimba denumirile?In ce consta modificarea?

--------------------
"Agresivitatea este întotdeauna o consecință a frustrării". (John Dollard)
Mesaj personal
docx
Trimis: 13 Mar 2012, 09:29 PM

Mentor

Nu se va mai numi scoala cu clasele I-IV sau scoala cu clasele I-VIII, ci scoala primara, respectiv scoala gimnaziala. Nu colegiu tehnic, ci liceu tehnologic. Erau prea multi bani pentru invatamant si trebuiau folositi si ei in vreun fel.
Mesaj personal
irimie1
Trimis: 13 Dec 2012, 10:35 AM

Utilizator avansat

QUOTE (docx @ 13 Mar 2012, 10:29 PM)
Nu se va mai numi scoala cu clasele I-IV sau scoala cu clasele I-VIII, ci scoala primara, respectiv scoala gimnaziala. Nu colegiu tehnic, ci liceu tehnologic.

asta presupune schimbarea deciziilor titularilor, nu?

--------------------
"Agresivitatea este întotdeauna o consecință a frustrării". (John Dollard)
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved