Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Modalități legale de încadrare și retribuire a administratorilor de rețea în licee, De asemenea, discuție despre "sporul de ecran"
ctsalbm
Trimis: 28 Oct 2004, 06:13 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Daca dv. sunteti admin si luati salar pe care il pretindeti, inseamna ca eu ar trebui sa iau cel putin dublu fata de cat am in prezent pt ca sunt si prof si admin si dadaca la secretariat, iar daca dv vi se pare un salariu onorabil, personal consider ca 4,5 mil sunt o mizerie. Nu stiu in ce conditii luati dv acest salariu pt ca un administrator de retea AEL la noi in GorJ primeste fabuloasa suma de 3 mil.

Pai sa ne intelegem dvs. nu stiti ca un prof. de info. care se ocupa de reteaua AEL are dreptul la inca un salar si jumatate pe langa cel de profesor? (conform legii) - luati legatura urgent cu secretara sefa si directorul unitatii dvs. de invatamant - ca sa nu mai vorbim de sporul de 15% de ecran stabilit din 1993).

Sunt absolut convins ca se stie ca nu exista ADMIN decit in foarte putine cazuri, dar daca exista "cai de bataie" de ce sa nu fie folositi.

Mdaa, parafrazindu-l pe marele John Lennon (nu multi isi mai aduc aminte de el) care zicea intr-o piesa ca "woman is the nigger of the world", putem afirma pe drept cuvant ca "ADMIN is the nigger of the world" in invatamantul din Romania, nu?!?

Sa nu uitam , totusi, ca pina acu' cativa ani, cand inca nu se preda in scoli informatica, si nu existau profi de info, informaticienii din aceste scoli duceau greul (ca si acum) in tot ceea ce era legat de calculatoare, si nu se cuvine sa minimalizam rolul acestora, fie ei admini, analisti-prg., sau cum s-or mai fi numind, numai de dragul aparitiei acestor profesori de info (multi dintre ei avand la baza alte specializari).

Cui nu-i convine, merge si se angajeaza la alcatel sau siemens sau la alt sereleu, cum afirma un coleg de la dvs din gorj. oricum , ca si agent de vanzari la telefoane sau detergenti, sigur se castiga mai bine decat in invatamant. Ramane de vazut cum onor patronii firmelor respective isi vor onora obligatiile fata de angajat (somaj, asigurari, etc).
Mesaj personal
mihaiwado
Trimis: 30 Oct 2004, 08:33 AM

Utilizator
**

QUOTE (ctsalbm @ 28 Oct 2004, 07:13 PM)
Daca dv. sunteti admin si luati salar pe care il pretindeti, inseamna ca eu ar trebui sa iau cel putin dublu fata de cat am in prezent pt ca sunt si prof si admin si dadaca la secretariat, iar daca dv vi se pare un salariu onorabil, personal consider ca 4,5 mil sunt o mizerie. Nu stiu in ce conditii luati dv acest salariu pt ca un administrator de retea AEL la noi in GorJ primeste fabuloasa suma de 3 mil.

Pai sa ne intelegem dvs. nu stiti ca un prof. de info. care se ocupa de reteaua AEL are dreptul la inca un salar si jumatate pe langa cel de profesor? (conform legii) - luati legatura urgent cu secretara sefa si directorul unitatii dvs. de invatamant - ca sa nu mai vorbim de sporul de 15% de ecran stabilit din 1993).

Sunt absolut convins ca se stie ca nu exista ADMIN decit in foarte putine cazuri, dar daca exista "cai de bataie" de ce sa nu fie folositi.

Mdaa, parafrazindu-l pe marele John Lennon (nu multi isi mai aduc aminte de el) care zicea intr-o piesa ca "woman is the nigger of the world", putem afirma pe drept cuvant ca "ADMIN is the nigger of the world" in invatamantul din Romania, nu?!?

Sa nu uitam , totusi, ca pina acu' cativa ani, cand inca nu se preda in scoli informatica, si nu existau profi de info, informaticienii din aceste scoli duceau greul (ca si acum) in tot ceea ce era legat de calculatoare, si nu se cuvine sa minimalizam rolul acestora, fie ei admini, analisti-prg., sau cum s-or mai fi numind, numai de dragul aparitiei acestor profesori de info (multi dintre ei avand la baza alte specializari).

Cui nu-i convine, merge si se angajeaza la alcatel sau siemens sau la alt sereleu, cum afirma un coleg de la dvs din gorj. oricum , ca si agent de vanzari la telefoane sau detergenti, sigur se castiga mai bine decat in invatamant. Ramane de vazut cum onor patronii firmelor respective isi vor onora obligatiile fata de angajat (somaj, asigurari, etc).

spuneit-mi si mie care este legea pentru 15% spor de ecran Va rog mult
MULTUMESC
Mesaj personal
cambrea
Trimis: 30 Oct 2004, 01:08 PM

Utilizator activ

subscriu,

Am intrebat-o pe contabila si zice ca noua nu ni se aplica confused24.gif
Nici macar secretarelor care stau toata ziua cu ochii in monitor.

Exista cineva care ia acest spor ? Sa ne spuneti si noua .. celor fara ?
Referitor la norma si jumatate peste catedra, este cineva care beneficiaza de acest avantaj ? Sa ne spuneti si noua care este legea si cum trebuie sa procedam ca sa ...

Merci,

Dragos C rolleyes.gif
Mesaj personalTrimite email
Loredana Furnea
Trimis: 30 Oct 2004, 02:06 PM

Utilizator activ

Dragi colegi,
din cate pot observa, discutiile pe tema "cine ce are de facut, cum face si cand" sunt interminabile cand e vorba de invatamant.
As dori sa fac si eu o precizare, deoarece am observat ca multi dintre dumneavoastra nu au administratori de retea in licee.
In judetul Maramures s-au creat posturi de administratori de retea pentru toate scolile in care s-a primit reteaua 25+AEL. Deci se poate. Totul tine de organizare si interes. Certati-va cu isj-urile, poate si obtineti ceva!

Numai bine,
Loredana

--------------------
prof. Loredana Furnea
Liceul Teoretic "Emil Racovita", Baia Mare
Maramures
Mesaj personalYahoo
mircea77
Trimis: 31 Oct 2004, 10:48 AM

Utilizator activ

Domnului Cambrea Dragos

Este post la dumneavoastra in scoala pentru admin ? Este ocupat ?

Daca NU este ati cerut ISJ-ului ? Ce raspuns ati primit ?

Daca ati primit un raspuns nefavorabil si de acolo, cum va intelegeti cu conducerea scolii ? (Activitatea dumneavostra va poat e fi platita ! din 2% va-ti gandit ?)

Mircea
Mesaj personal
Eugen Duma
Trimis: 1 Nov 2004, 09:11 AM

Utilizator
**

Problema e ca multi din noi nu lucreaza doar 6 ore ci 8 ore pentru ca, cred, nu stiu exact ce scrie in codul muncii( ca de exemplu chiar eu) si sa nu mai punem la socoteala si orele suplimentare. Daca cineva stie sa-mi spuna in ce articol scrie cate ore trebuie sa faca un admin va rog sa-mi spuneti si mie

Si eu vreau sa stiu daca e prevazut undeva in lege ca programul inginerului de sistem e mai mic de 8 ore, ma ajuta cineva? confused06.gif
Loredana Furnea
Trimis: 1 Nov 2004, 09:20 AM

Utilizator activ

Buna,
Din cate stiu eu e prevazuta in lege (nu stiu exact unde, dar e) norma de 8 ore pe zi pentru ingineri de sistem, chiar ma miram si eu cum de se vehiculeaza maxim 6 ore... confused05.gif
Adminul nostru are program 4-4 (adica 4 ore dimineata, o pauza de vreo 2 ore si iar 4 dupa-masa) si tot nu sunt facute toate... Daca mai si scurtezi !?!

Numai bine,
Loredana

--------------------
prof. Loredana Furnea
Liceul Teoretic "Emil Racovita", Baia Mare
Maramures
Mesaj personalYahoo
Eugen Duma
Trimis: 1 Nov 2004, 09:29 AM

Utilizator
**

ca sa nu mai vorbim de sporul de 15% de ecran stabilit din 1993

Stie cineva ca se da spor de ecran (radiatiile monitorului) cit, cum, unde si in ce baza legala? sign67.gif
gsglbm
Trimis: 1 Nov 2004, 09:45 AM

Utilizator avansat

Stie cineva ca se da spor de ecran (radiatiile monitorului) cit, cum, unde si in ce baza legala?

Este vorba de HG 281/1993 (vedeti fisierul atasat)
Sporul este de 15% si se da in unele licee si chiar ISJ-uri.... wink.gif

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 6854 )
Fișier atașat  281_93.zip
Mesaj personal
mircea77
Trimis: 1 Nov 2004, 11:05 AM

Utilizator activ

La ce articol ati incadrat acest spor ?

La art 8 punctul a) este nevoie de un regulament elaborat de Ministerul Sanatatii si Ministerul Muncii si Protectiei Sociale
La punctul c) al aceluiasi artciol este nevoie de un avizul Ministerului Muncii si Protectiei Sociale si al Ministerului Finantelor
Daca aveti cunostinta de regulament sau aviz spuneti-mi si mie va rog!

Mircea
Mesaj personal
cambrea
Trimis: 1 Nov 2004, 12:07 PM

Utilizator activ

QUOTE (mircea77 @ 31 Oct 2004, 11:48 AM)
Daca ati primit un raspuns nefavorabil si de acolo, cum va intelegeti cu conducerea scolii ? (Activitatea dumneavostra va poat e fi platita ! din 2% va-ti gandit ?)

Ce sunt acei 2% ??? confused24.gif
necunoscut
Trimis: 1 Nov 2004, 12:13 PM

Utilizator avansat

Ce sunt acei 2% ???

Domnule profesor Dragos Cambrea, este vorba de premiu 2%, in unele scoli, Consiliul de Administratie a hotarat ca acest premiu sa fie dat la toata lumea, iar in altele se da o data pe trimestru la unii profesori dupa un anumit criteriu.
Mesaj personal
cambrea
Trimis: 1 Nov 2004, 12:13 PM

Utilizator activ

QUOTE (mircea77 @ 31 Oct 2004, 11:48 AM)
Este post la dumneavoastra in scoala pentru admin ? Este ocupat ?

Daca NU este ati cerut ISJ-ului ? Ce raspuns ati primit ?

La mine nu este in scoala nici un post de ADMIN. Eu sunt prof, admin si dactilograf; si sunt platit cu doar salar de prof care nu va spun cat este ca nu depaseste 5 mil; deci 3 slujbe intr-una.

Am facut o cerere scrisa la ISJ dar nu am primit nici un raspuns.

Eu imi doresc sa iau si acest post de admin de la mine din scoala. Pe de-o parte altul ar fi salariul; si pe de alta parte imi voi face propriul laborator pentru mine. Si eu zic ca nu exista cineva care sa nu vrea sa munceasca mai mult dar sa fie si bine platit.
necunoscut
Trimis: 1 Nov 2004, 12:14 PM

Utilizator avansat

Ce sunt acei 2% ???

Domnule profesor Dragos Cambrea, este vorba de premiu 2%, in unele scoli, Consiliul de Administratie a hotarat ca acest premiu sa fie dat la toata lumea, iar in altele se da o data pe trimestru la unii profesori dupa un anumit criteriu.
Mesaj personal
cambrea
Trimis: 1 Nov 2004, 12:25 PM

Utilizator activ

Locurile de munca, categoriile de personal, marimea concreta a sporului si conditiile de acordare se stabilesc prin regulament elaborat de Ministerul Sanatatii si Ministerul Muncii si Protectiei Sociale, la propunerea ministerelor, celorlalte institutii centrale si locale ale administratiei publice interesate, dupa consultarea sindicatelor;

Subsciu,

Unde sunt aceste acorduri incheiate intre ministere, ca sa ma duc cu ele la contabila ?
cambrea
Trimis: 1 Nov 2004, 04:15 PM

Utilizator activ

Nu stie nimeni ??? dry.gif
Eugen Duma
Trimis: 2 Nov 2004, 01:21 PM

Utilizator
**

Cica la Dolj se da 7% cu expertiza celor de la Directia Muncii.

Cine mai are amanunnte? love28.gif
mircea77
Trimis: 2 Nov 2004, 08:03 PM

Utilizator activ

QUOTE (Eugen Duma @ 2 Nov 2004, 02:21 PM)
Cica la Dolj se da 7% cu expertiza celor de la Directia Muncii.

Cine mai are amanunnte? love28.gif

Este un document oficial ? Este postat pe net ? vrem si noi un link !
Mesaj personal
mircea77
Trimis: 2 Nov 2004, 08:10 PM

Utilizator activ

QUOTE (cambrea @ 1 Nov 2004, 01:13 PM)
Am facut o cerere scrisa la ISJ dar nu am primit nici un raspuns.

Eu imi doresc sa iau si acest post de admin de la mine din scoala. Pe de-o parte altul ar fi salariul; si pe de alta parte imi voi face propriul laborator pentru mine. Si eu zic ca nu exista cineva care sa nu vrea sa munceasca mai mult dar sa fie si bine platit.

Deci rezulta ca nu este post si nu cred ca iti vor da. Singura solutie este cea referitore la 2% (prima trimestriala) si numai daca esti in gratiile directiunii. Pana atunci ai doua sanse ori sa pleci din invatamant spre un alt domeniu (cel putin ei aceasi bani dar nu stai 12 ore) sau continui asa (cu zambetul pe buze daca poti - asta in cazul in care iti place ceea ce faci) si ramai cu speranta.
Mesaj personal
mircea77
Trimis: 2 Nov 2004, 08:14 PM

Utilizator activ

QUOTE (cambrea @ 1 Nov 2004, 01:25 PM)
Locurile de munca, categoriile de personal, marimea concreta a sporului si conditiile de acordare se stabilesc prin regulament elaborat de Ministerul Sanatatii si Ministerul Muncii si Protectiei Sociale, la propunerea ministerelor, celorlalte institutii centrale si locale ale administratiei publice interesate, dupa consultarea sindicatelor;

Subsciu,

Unde sunt aceste acorduri incheiate intre ministere, ca sa ma duc cu ele la contabila ?

Dac sunt redactate de ministere trebuie sa apara in Monitorul Oficial. Din pacate nu am vazut nimic prin monitoare.
Mesaj personal
cambrea
Trimis: 3 Nov 2004, 12:19 PM

Utilizator activ

wink.gif dry.gif sad.gif nasol confused06.gif
ISJ_IF
Trimis: 3 Nov 2004, 02:24 PM

Utilizator avansat

Grup: ISJ

Domnilor, existenta in licee a administratorului de retea este acum o necesitate, daca dorim ca lucrurile sa nu mai cada in derizoriu! In acest context, eu, informatician ISJ am facut o cerere catre Consiliul de Administratie al ISJ, prin care am solicitat infiintarea acestor posturi didactic auxiliar cu studii superioare (informatician; analist programator, inginer de sistem) in fiecare liceu cu laborator AEL. Plata se regaseste in grila din ordonanta 68/2004 si nu va ascund ca sunt sume mai bune decat in ISJ ca personal nedidactic! Cred ca este vorba de unul din cei mai mari coeficienti de multiplicare! Va doresc succes! Dana Ionescu

--------------------
Daniela Ionescu

Inspectoratul Scolar Ilfov, consilier
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Airkool
  Trimis: 10 Nov 2004, 09:51 AM

Utilizator avansat

Domnle' la noi in Ialomita, cel putin la mine la liceu se vehiculeaza ca acest spor de ecran este inclus in salariul de incadrare, si cu asta ne-a inchis gura. E corect acest lucru? Daca cineva stie sa ne dea si noua un raspuns.
Numai bine.
Mesaj personal
Dana Jebelean
Trimis: 10 Nov 2004, 10:08 AM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Cred ca ar fi bine sa discutam si situatia profesorilor de informatica din licee in care din diverse motive nu exista un administrator de retea sau un inginer de sistem, care se ocupa si de buna functionare a retelei si de AEL pentru toate disciplinele. Ori asta inseamna ca profesorul respectiv dupa ce isi face orele sale de informatica, isi petrece si dupa-mesele in liceu, in laborator. Nu se poate cere o scutire de impozit (de exemplu) ?
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
ALEX_BV
  Trimis: 12 Nov 2004, 08:34 AM

Începător
*

QUOTE (Vally007 @ 10 Nov 2004, 10:51 AM)
Domnle' la noi in Ialomita, cel putin la mine la liceu se vehiculeaza ca acest spor de ecran este inclus in salariul de incadrare, si cu asta ne-a inchis gura. E corect acest lucru? Daca cineva stie sa ne dea si noua un raspuns.
Numai bine.

Dupa cunostintele mele nu avem inclus nici un spor in salariu de baza, (in cazul celor angajati ca admin), iar in cazul profesorilor in salariu de baza sunt incluse numai sporurile de stres, fidelitate, vechime.

apropo de salarizare:
s-a observat ca informaticenii, adiministratori de retea, aj. analist prog. au fost sariti de aceasta majorare de salarii, adica s-au majorat sal. la secretare, bibliotecare iar la noi nimic?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) [1] 2 3 ... Ultimul » Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved