Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> eroare imprimanta xerox 5222
calinlenghel
Trimis: 11 Jan 2010, 09:33 AM

Utilizator activ

Grup: Members

As avea nevoie de un sfat. ce sa fac?
dupa ce instalez imprimanta nu vrea sa tipareasca nimica. tot bipaie
Mesaj personal
ISJ_CV
Trimis: 11 Jan 2010, 10:28 AM

Utilizator avansat

Grup: ISJ

Încercați să puneți întrebarea într-un fel în care să putem să răspundem la ea.
De exemplu:
"După ce am instalat imprimanta xerox 5222 cu CD-ul original pe windows Vista și încerc să imprim o pagină de format Letter imprimanta îmi dă o eroare de codul XYZ cu mesajul Load Tray LTR."

Balazsi Szilard

Acest mesaj a fost modificat de către ISJ_CV la data 11 Jan 2010, 10:29 AM

--------------------
Inspectoratul Școlar al Județului Covasna

Mesaj personalPagina web a utilizatorului
calinlenghel
Trimis: 11 Jan 2010, 11:00 AM

Utilizator activ

nu stiu ce eroare da ca nu apare nimica pe ecranul imprimantei. numa bipaie intr-una.
Imprimanta este instalata pe windows XP.
Inainte mergea, dar s-a reinstalat sistemul de operare si acuma dupa instalre nu mai merge.
Mesaj personal
Catalin2004
Trimis: 11 Jan 2010, 04:30 PM

Utilizator activ

Pot fi mai multe cauze. Incercati in primul rand sa verificati daca va corespunde tipul de hartie A4 pe calculator cu A4 pe Xerox
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
calinlenghel
Trimis: 12 Jan 2010, 08:08 AM

Utilizator activ

Asta cu A4 am facut si tot asa bipaie.

In rest nimeni nu zice nimica?
Mesaj personal
Lucian Oprea
Trimis: 14 Jan 2010, 09:49 AM

SIVECO Romania

Stimate domnule Lenghe,

Pot fi mai multe motive pentru care multifunctionala XEROX "bipaie" atunci cand incercati sa utilizati imprimanta.
Va rog sa verificati (la proprietati), atunci cand incercati sa printati un document ca acesta este setat pentru format A4 si nu Letter 8.5, asa cum este default.

Am trimis aceasta sesizare partenerilor hardware. Am inregistrat aceasta sesizare cu numarul STMECT-3496.

Numai bine,

--------------------
Lucian Oprea
SIVECO România
Mesaj personal
georgemanu
Trimis: 30 Mar 2010, 12:49 PM

Utilizator activ

de unde sa cumparam pt scoala toner cartridge pt xerox workcentre 5222 ?

--------------------

desfiintati comasarea claselor in scoli cu efectiv mic !
Mesaj personal
Florin Popescu
Trimis: 30 Mar 2010, 01:45 PM

SIVECO Romania - Technical Support Engineer

Stimate domnule George Manu,

Puteti achizitiona cartus pentru multifunctionalul Xerox de la orice magazin care comercializeaza acest produs.
Informatii privind specificatiile tehnice se gasesc la adresa: http://www.xerox.ro/consumabile/multifunct...inter--a3/b/309.

Numai bine,

--------------------
Florin Popescu
SIVECO Romania
georgemanu
Trimis: 30 Mar 2010, 02:07 PM

Utilizator activ

mi-a aparut pe ecran ...toner cartridge new replaced... asta inseamna ca trebuie inlocuit doar tonerul sau si cilindrul ? am vazut ca are atat toner cartridge cat si cilindru

trebuie inlocuite amandoua odata ?

--------------------

desfiintati comasarea claselor in scoli cu efectiv mic !
Mesaj personal
Florin Popescu
Trimis: 30 Mar 2010, 02:13 PM

SIVECO Romania - Technical Support Engineer

Stimate domnule George Manu,

Va rugam sa ne comunicati unitatea la care profesati, precum si un numar de telefon (preferabil mobil) la care puteti fi contactat, date pe care le puteti trimite prin MP sau prin email la adresa ael@portal.edu.ro.

Cartusul nu se poate reincarca, se inlocuieste.

Am inregistrat situatia semnalata cu numarul STMECT-3889.

Numai bine,

--------------------
Florin Popescu
SIVECO Romania
user20
Trimis: 30 Jun 2010, 11:40 AM

Începător
*

QUOTE (calinlenghel @ 11 Jan 2010, 10:33 AM)
As avea nevoie de un sfat. ce sa fac?
dupa ce instalez imprimanta nu vrea sa tipareasca nimica. tot bipaie

[***]

[Nota moderatorului: publicitate]

Acest mesaj a fost modificat de către Lucian Oprea la data 30 Jun 2010, 01:08 PM
Mesaj personal
pgsin
Trimis: 28 Sep 2010, 07:33 AM

Începător
*

Buna ziua.
Am si eu aceeasi problema de imprimare. Atunci cand trimit un document spre imprimare copiatorul(WC 5222) scoate 5 serii de cate 5 bip-uri si atat. Am instalat driver-ul, am selectat tava, hartia.... dar rezultatul e acelasi. As dori ajutor in aceasta problema. Multumesc
Mesaj personal
itunlock
Trimis: 16 Dec 2011, 10:11 AM

Utilizator
**

Informatii technice despre imprimante si specificatii - Imprimante.

Pentru Calin: daca problema este dupa reinstalare sistem de operare, este posibil sa fie o problema de la drivere. Incearca sa stergi driverele curente si sa le reinstalezi folosind cd-ul original sau driverele descarcate de la producatorul imprimantei. Vezi aici:
http://www.support.xerox.com/support/workc...ingSystem=winxp
Mesaj personal
jaketkulit
Trimis: 31 Jan 2012, 06:35 AM

Începător
*

cool20.gif cool20.gif cool20.gif cool20.gif cool20.gif
Mesaj personalIntegrity Messenger IMYahoo
jaketkulit
Trimis: 31 Jan 2012, 06:36 AM

Începător
*

smile.gif wink.gif
Mesaj personalIntegrity Messenger IMYahoo
gexge79
Trimis: 14 Feb 2012, 04:58 PM

Utilizator activ

Vad ca sunt cam multe topice despre Xerox-ul asta. Poate un admin ar trebui sa le uneasca.
Oricum, intrebarea mea este daca a reusit cineva pana la urma sa foloseasca acest multifunctional si ca imprimanta/scanner folosind doar cablul USB (fara cel de retea). Am incercat cateva variante propuse in alte posturi, am instalat si reinstalat drivere, dar tot aceeasi eroare da (cea cu starea imprimantei nu este pregatita sau ceva de genul).
Poate pune aici cineva un tutorial pas cu pas si pentru cei care nu au reusit.

--------------------
Tot ceea ce nu te distruge, te face mai puternic! (Nietzsche)
Mesaj personalTrimite email
gexge79
Trimis: 16 Feb 2012, 07:34 PM

Utilizator activ

Nicio solutie?

--------------------
ltg
Trimis: 19 Feb 2012, 01:34 PM

Utilizator activ

Astept si eu raspunsul la intrebarea de mai sus
(POT UTILIZA MULTIFUNCTIONALUL DOAR PE PORTUL USB??) LOGIC AR FI DA !!

Am citit si eu posturile de pe forum ,dar inca nu m-am lamurit si, in plus, am incercat si eu o instalare (USB si Retea) , dar nu am reusit inca(pe WIN XP cu alt laptop decat cel din retea).
Daca cineva poate explica ce driver trebuie folosit ... si poate ajuta ...va rugam.

Mesaj personal
XYZZ
Trimis: 21 Feb 2012, 05:49 PM

Utilizator avansat

Grup: Admin

Stimati utilizatori,

La adresa http://download.support.xerox.com/pub/docs...XE3022EN0-2.pdf, pagina 268, se gaseste Ghidul Administratorului multifunctionalei XEROX, sectiunea USB.

Va vom indica pasii din manual:

- Trebuie sa aveti un cablu USB conectat la calculator;
- Testati echipamentul pentru a vedea daca functioneaza corespunzator;
- Instalati driver-ul pentru imprimanta.

Configurarea comunicatiei portului USB (acesti pasi trebuie parcursi fara a fi conectat cablul USB):
1. Apasati pe butonul <Log In/Out> din panoul de comanda si tastati credentialele de aunentificare pentru administrator, pentru a intra in sistemul de administrare.
2. Apasati pe butonul <Machine Status> din panoul de comanda, dupa care selectati tab-ul [Tools] de pe ecran
3. Selectati [System Settings] din meniul de pe partea stanga a ecranului.
4. Selectati [Connectivity & Network Setup] in meniul [Group].
5. Selectati [Port Settings] in meniul [Features].
6. Selectati [USB] si [Change Settings].
7. Selectati obiectul care urmeaza sa fie configurat, dupa care selectati [Change Settings].
8. Selectati valoarea ceruta, dupa care selectati [Save].
9. Repetati pasii 7 si 8 daca este necesar.

In functie de cerinte, selectati unul din urmatorii parametri de comunicare:
- Port Status
- Print Mode
- PJL
- Auto Eject Time
- Adobe Communication Protocol

Configurarea calculatorului (inainte de a incepe aceasta configurare, va rugam sa verificati cablul USB sa fie deconectat de la calculator):
1. Verificati CD-ul cu drivere pe care l-ati primit si instalati driverele pentru imprimanta, pe calculatorul de pe care doriti sa faceti printarea
2. Conectati cablul USB la computer si la multifunctionala
3. Incercati o printare de test

Am inregistrat acest incident cu numarul: STMECT-5479.

Toate cele bune,
Mesaj personal
gexge79
Trimis: 26 Feb 2012, 05:54 PM

Utilizator activ

Varianta propusa de dumneavoastra mai sus nu functioneaza. In schimb am gasit solutia pe site-ul Xerox. Iata:

Solutions for : How To Install the Print Driver (Add a Printer) for Microsoft Windows OS to Print Using a USB Connection
Solution : Install the Print Driver (Add a Printer) for Microsoft Windows OS to Print Using a USB Connection
This printer is a Plug-and-Play compatible device and can usually be installed just by connecting a Universal Serial Bus (USB) cable between the printer and a computer. However, sometimes problems can occur and the Plug-and-Play installation fails.
The following instructions should resolve problems experienced when installing this printer via a USB connection.
NOTE: This solution assumes that the correct print driver for this product and the OS being used has been downloaded and extracted to a known location on the hard drive. If necessary, click on the [Drivers and Downloads] link under the Product Resources section on this window to download a print driver.
NOTE: It is recommended to disconnect any other USB devices (excluding the keyboard or mouse) prior to setting up the printer on a USB connection.
To install the downloaded print driver:
1. Open the Printers or Printers and Faxes window. See below the additional information for
Windows XP Professional:
In the Start Menu Mode:
Click on the [Start] button, and then click on [Printers and Faxes]. The Printers and Faxes window will be displayed.
In the Classic Start Menu Mode:
Click on the [Start] button, click on [Settings], and then click on [Printers and Faxes]. The Printers and Faxes window will be displayed.
Windows Vista OS:
In the Start Menu Mode:
Click on the [Start] button, and then click on [Control Panel]. The Control Panel window will be displayed.
Click on the [Printers] link in the Hardware and Sound section. The Printers window will be displayed.
In the Classic Start Menu Mode:
Click on the [Start] button, click on [Settings], and then click on [Printers]. The Printers window will be displayed.

2. Double-click on the [Add Printer] icon. The Add Printer Wizard will begin.
3. Click on [Next].
4. Select [Local printer attached to this computer], and then click on [Next].
5. Select [Use the following port], and then select a virtual printer port for USB from the pull-down menu.
6. Click on [Next].
7. From the Install Printer Software window, click on [Have Disk], and then click on the [Browse] button.
8. Navigate to the location where the driver was downloaded and extracted, select the setup file, then click on the [Open] button.
9. Click [OK].
10. Select the printer model being used, and then click on [Next].
11. Rename the printer, if necessary, specify whether or not the printer will be used as the default printer, and then click on [Next].
12. Select whether or not the printer will be used as a shared printer, and then click on [Next].
13. Select whether or not to print a Test Page, and then click on [Finish].

Problema era ca trebuie ales virtual printer port for USB.
Acum problema este alta. De fiecare data cand imprim un nou document imi scoate cate o pagina in care scrie Administrator-USB Virtual port, nume, etc.
Am incercat solutia urmatoare propusa in forum:

-se acceseaza Start -> Printers and Faxes;
-se selecteaza imprimanta 'Xerox', din meniul contextual clik dreapta se alege optiunea 'Printing Preferences';
-se selecteaza tabul 'Advanced';
-se deschide structura arborescenta: Document Options ->Paper/Output;
-in dreptul sectiunii 'Banner Sheet' se selecteaza optiunea 'Disabled';
-se salveaza setarile si se apasa OK.

La mine nu functioneaza deoarece in dreptul structurii Paper/Output nu are sectiunea Banner Sheet, asadar nu pot da disable.
Mentionez ca am instalat driverul versiunea PCL6 (mai era disponibil si versiunea PCL6 2.2).

Vreo solutie?

--------------------
Valentin Achim
Trimis: 26 Feb 2012, 11:17 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (gexge79 @ 26 Feb 2012, 05:54 PM)
La mine nu functioneaza deoarece in dreptul structurii Paper/Output nu are sectiunea Banner Sheet, asadar nu pot da disable.
Mentionez ca am instalat driverul versiunea PCL6 (mai era disponibil si versiunea PCL6 2.2).

Vreo solutie?

Bună seara,

Probabil în loc de opțiunea "Banner sheet" dumneavoastră aveți "Job Identification ID", la care trebuie să îi dați DISABLE. Este același lucru sub altă denumire.

Vă rog să ne comunicați dacă soluția propusă este utilă.

Cu stimă,

--------------------
Valentin
Analist programator - Inginer de sistem
"Învață din greșelile altora, că nu ai timp sa le faci tu pe toate." - Sigmund Freud
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
roset
Trimis: 26 Feb 2012, 11:40 PM

Mentor

Xeroxul 5222 functioneaza si c a imprimanta! ma chinui (esc) si eu sa vad cum,dar fara rezultat! (Adevarat c[ nu stiu decat ,,OK" in enbgleza biggrin.gif
Daca cineva poate sa ma ajute sa scrie in lb. romana! wink.gif (cu detalii si pasi,altfel.... biggrin.gif )

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
gexge79
Trimis: 29 Feb 2012, 08:42 AM

Utilizator activ

M-am gandit si eu la varianta propusa de dumneavoastra, am si activat am si dezactivat, dar nu functioneaza. Apare tot timpul prima foaie cu acel Unknown @ USB, apoi se printeaza restul documentului. Atasez un print screen cu meniul. Poate imi mai dati vreo solutie.
Multumesc.

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
pbm
Trimis: 29 Feb 2012, 09:12 AM

Utilizator
**

Probabil driver-ul este greșit. Este un driver specific pentru Workcentre 5222 nu unul generic.
Mesaj personal
pbm
Trimis: 29 Feb 2012, 09:36 AM

Utilizator
**

Verifica cablul USB. Daca este prea lung da erori de imprimare!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved