Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Licenta Windows 2012 Server
acata
Trimis: 16 Jan 2015, 06:21 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Buna ziua,

Scoala mea a achizitionat serverul de mai jos pentru cele doua laboratoare de informatica:
HP ProLiant ML310e G8

Acest server a venit fara sistem de operare. Versiunea Windows 2008 Server Standard pusa la dispozitie prin licente.edu.ro nu poate fi instalata deoarece este pe 32 de biti, iar noul server are nevoie de un SO pe 64 de biti.

Vreau sa achizitionez un sistem de operare pentru acest server dar nu stiu ce tip de sistem de operare server trebuie achizitionat astfel incat sa functioneze AeL.

Ma poate ajuta cineva sa achizitionez o licenta Windows Server 2012 Standard compatibila cu acest server si potrivita pentru AeL?

--------------------
Antonescu Cătălin
Colegiul Național "Alexandru Ioan Cuza" Corabia
web: http://www.cuzacorabia.ro
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
elod
Trimis: 17 Jan 2015, 08:31 PM

Utilizator avansat

Siveco vă va da răspunsul la întrebarea dacă puteți rula pe 2012 AEL (mai mult ca sigur da, pentru că s-au distribuit licențe de 2012 Standard care s-au retras ulterior). Atenție însă, aveți și aici 2 versiuni mari și late: 2012 și 2012 R2. La anul vine și sistemul nou, în tandem cu Windows 10.

În primul rând ce sperați să rezolve acel server? Mergea lent AEL? Ați cumpărat și suficientă memorie pentru server? Câte discuri? Ce altceva mai doriți să faceți cu el?

Dacă aveți suficientă memorie luați în calcul virtualizarea. Hyper-V Server este gratis. Într-o mașină virtuală instalați AEL și mai aveți spațiu de "joacă" pe lângă. Aveți nevoie de vreo 12GB de memorie minim.

Dacă l-ați luat exact în configurația de pe emag vă mai lipsesc câteva chestii:
- memorie în plus (nu foarte scump)
- hard disk în plus, neapărat original de la HP, altfel nu aveți cum să-l montați, neavând rama specială în care se introduce discul și care se introduce în server (foarte scump)

Atenție mare la garanție, unde cred că ați luat țeapă. Prelungiți urgent cu cel puțin 2 ani. Dacă se defectează un asemenea server nu prea aveți cum să-l resuscitați ieftin.

Acest mesaj a fost modificat de către elod la data 17 Jan 2015, 08:36 PM
Mesaj personalTrimite email
acata
Trimis: 19 Jan 2015, 08:50 AM

Utilizator activ

Scoala mea a primit o retea Compaq in 2003 si o retea Myria in 2008.

Serverul Compaq nu mai functioneaza de 5 ani. In momentul de fata folosim serverul Myria ca server de domeniu si server AeL.

Prin achizitia serverului HP, pentru care avem nevoie de Sistem de operare, vroiam sa separam serverul AeL de serverul de domeniu.

Configuratia serverului HP este cea de pe emag.

--------------------
Antonescu Cătălin
elod
Trimis: 19 Jan 2015, 10:16 AM

Utilizator avansat

QUOTE (acata @ 19 Jan 2015, 09:50 AM)
Scoala mea a primit o retea Compaq in 2003 si o retea Myria in 2008.

Serverul Compaq nu mai functioneaza de 5 ani. In momentul de fata folosim serverul Myria ca server de domeniu si server AeL.

Prin achizitia serverului HP, pentru care avem nevoie de Sistem de operare, vroiam sa separam serverul AeL de serverul de domeniu.

Configuratia serverului HP este cea de pe emag.

O licență cu care puteți defila în siguranță este de Windows Server 2012 R2 Standard. Costă aproximativ 4000 de lei. Dacă asta rămâne varianta încercați să găsiti cel dedicat pentru sisteme HP, e ceva mai ieftin dar nu sunt sigur că îl puteți cumpăra separat.

De ce standard? Foundation are limitări serioase pentru scenariul dvs: http://www.experts-exchange.com/OS/Microso...Q_28141945.html

Foundation sau Essential ar putea rula AEL dar pentru domeniu e inutilizabil (puține licențe). Standard vă permite să rulați 2 servere virtuale pe aceeași mașină, ați putea separa de exemplu software AEL de rolul de Domain Controller.

Pentru domeniu în mod clar aveți nevoie de Windows, nu știu în ce măsură se oferă suport pentru server Linux pentru AEL. Unele rețele s-au livrat cu server SuSE și în mod cert funcționează noua versiune sub Linux. Faptul că pe server rulați alt sistem de operare nu încurcă stațiile.

În mod cert însă configurația hardware actuală nu este conformă cu cerințele pentru un server. Rezolvați problema discurilor în oglindă cel puțin, cum v-am spus aș extinde și memoria și aș rula un hypervisor pe mașina aceea chiar dacă aveți doar 2 discuri. ESXi nu, Hyper-V sau XEN pe Linux.

Rezolvați și garanția. Acopersă întregul sistem în orice configurație cu hardware HP (deci orice disc sau memorie HP ați instala va fi acoperit automat). O obțineți relativ ieftin acum.
acata
Trimis: 20 Jan 2015, 11:55 PM

Utilizator activ

Va multumesc pentru sugestii. Am gasit aceasta varianta: .Windows Server 2012 HP. Ar fi potrivit?

Vanzatorul mi-a comunicat ca versinile de windows server 2012 nu au licente CAL incluse, acestea se achizitioneaza separat in functie de numarul de utilizatori. Ce sunt aceste licente?

Am montat un al doilea HDD in oglinda. Studiez si posibilitatea extinderii memoriei la 12Gb.

Nu am inteles la ce va referiti cand vorbiti despre extinderea garantiei. Puteti detalia?

Multumesc pentru ajutor.

Acest mesaj a fost modificat de către acata la data 21 Jan 2015, 12:00 AM

--------------------
Antonescu Cătălin
iulian X
Trimis: 21 Jan 2015, 04:30 PM

Utilizator avansat

QUOTE (acata @ 21 Jan 2015, 12:55 AM)
Va multumesc pentru sugestii. Am gasit aceasta varianta: .Windows Server 2012 HP. Ar fi potrivit?
Vanzatorul mi-a comunicat ca versinile de windows server 2012 nu au licente CAL incluse, acestea se achizitioneaza separat in functie de numarul de utilizatori. Ce sunt aceste licente?
Am montat un al doilea HDD in oglinda. Studiez si posibilitatea extinderii memoriei la 12Gb.
Nu am inteles la ce va referiti cand vorbiti despre extinderea garantiei. Puteti detalia?
Multumesc pentru ajutor.

V-am trimis pe privat ceva, sper sa va fie de folos.

Acest mesaj a fost modificat de către iulian X la data 21 Jan 2015, 04:31 PM
Mesaj personal
elod
Trimis: 22 Jan 2015, 02:56 PM

Utilizator avansat

QUOTE (acata @ 21 Jan 2015, 12:55 AM)

Multumesc pentru ajutor.

Cel mai bine ar fi să suni la Microsoft.

Dacă mergi pe un sistem virtualizat îți poți migra Windows 2008-ul în VM. Partea de AEL e posibil să necesite CAL, dar nu are de ce să nu meargă fără. Baza de date nu mai e Microsoft ci Postgresql, serverul de aplicații nu e legat de ISS.

Remember: o licență Windows Server 2012 îți permite să rulezi:
- un sistem direct pe hardware, activat cu cheie, fără alte servicii (sharing și altele)
- un VM 2012, activat cu aceeași cheie
- un al doilea VM 2012, activat cu aceeași cheie
- orice altceva pe lângă

Sistemul inițial s-a livrat cu memorie de 4GB, în 12 poți rula lejer 2 VM-uri, chiar și 3.

Legat de garanție. Bănuiesc că ai un an, cum specifica pe pagina emag, și care e termenul obișnuit. Gândește-te câți bani investești în acel server și cât te costă dacă se defectează în afara termenului de garanție. HP-ul îți oferă suport dar e pe bani foarte mulți.
La Serverul nostru 150G6 am dat în plus vreo 150 de euro pentru extinderea garanției la 3 ani. Serverul în sine valora în jur de 2000 euro în acel moment (4 discuri, controller P410 cu FBWC).

Văd că nu se agită nimeni de la Siveco să dea un răspuns...

Acest mesaj a fost modificat de către elod la data 22 Jan 2015, 03:01 PM
iulian X
Trimis: 22 Jan 2015, 04:45 PM

Utilizator avansat

QUOTE (elod @ 22 Jan 2015, 03:56 PM)

Dacă mergi pe un sistem virtualizat îți poți migra Windows 2008-ul în VM. Partea de AEL e posibil să necesite CAL, dar nu are de ce să nu meargă fără. Baza de date nu mai e Microsoft ci Postgresql, serverul de aplicații nu e legat de ISS.

Pentru sistemul de operare Windows de pe calculatorul gazda trebuie inca o licenta?
Nu e mai bun un sistem de operare gratuit destinat special acestui scop?

http://www.proxmox.com/ro/downloads - http://distrowatch.com/table.php?distribution=proxmox

https://pve.proxmox.com/wiki/Windows_2012_g..._best_practices

http://pve.proxmox.com/wiki/Install_Proxmo..._Debian_Squeeze

user posted image

Acest mesaj a fost modificat de către iulian X la data 22 Jan 2015, 04:59 PM
Mesaj personal
elod
Trimis: 22 Jan 2015, 06:50 PM

Utilizator avansat

Iulian, citește te rog cu atenție ce am scris sus. Licența 2012 Standard îți permite să rulezi 2 VM-uri cu aceeași licență, host-ul fiind 2012 Standard, Hyper-V Server sau orice altă soluție de hypervisor .

Acest mesaj a fost modificat de către elod la data 22 Jan 2015, 06:53 PM
iulian X
Trimis: 23 Jan 2015, 12:32 AM

Utilizator avansat

QUOTE (elod @ 22 Jan 2015, 07:50 PM)
Iulian, citește te rog cu atenție ce am scris sus. Licența 2012 Standard îți permite să rulezi 2 VM-uri cu aceeași licență, host-ul fiind 2012 Standard, Hyper-V Server sau orice altă soluție de hypervisor .

Ma scuzati
Mesaj personal
acata
Trimis: 6 Feb 2015, 02:14 PM

Utilizator activ

Va multumesc pentru ajutor.

Am contactat o firama - partenera Microsoft - care, dupa ce a solicitat o descriere a ceea ce vreau sa fac, mi-au trimis o oferta pentru Windows Server 2012 Standard Academic + Licente CAL.

Acest mesaj a fost modificat de către acata la data 6 Feb 2015, 02:14 PM

--------------------
Antonescu Cătălin
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved