Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> WINDOWS PENTRU SCOLI, licente WINDOWS
ael2008
  Trimis: 20 Mar 2015, 01:33 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Bună ziua,

vă rog să-mi spuneți dacă ministerul deține licențe Windows pentru școli pentru ce sisteme de operare și la ce preț ?

în cazul în care raspunsul este afirmativ vă rog să-mi spuneți pe cine să contactăm pentru achiziționare.

Vă multumesc.
Mesaj personal
Radu A.
Trimis: 23 Mar 2015, 03:46 PM

SIVECO Romania - Technical Support Engineer

Grup: Admin

Stimate domnule Giosan,

Vă rugăm să adresați această solicitare Inspectoratului Școlar Județean de care aparțineți.

Am înregistrat această solicitare cu numărul STMECT-14982.

Numai bine,

--------------------
Radu A.
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
elod
Trimis: 24 Mar 2015, 10:43 AM

Utilizator avansat

QUOTE (ael2008 @ 20 Mar 2015, 02:33 PM)
Bună ziua,

vă rog să-mi spuneți dacă ministerul deține licențe Windows pentru școli pentru ce sisteme de operare și la ce preț ?

în cazul în care raspunsul este afirmativ vă rog să-mi spuneți pe cine să contactăm pentru achiziționare.

Vă multumesc.

Ministerul nu "are", nu vinde și nu intermediază achiziții de licențe. ISJ la fel.
Având în vedere că în acest moment se cercetează șpaga, nici nu mă aștept să se lanseze în alte aventuri de licențiere. Cum a spus Dl. Kelemen Hunor, este paralizie generală, toată lumea așteaptă DNA-ul.

Pentru școli aveți așa:
- licențe OEM de Windows Professional (pentru a putea funcționa în domeniu Windows este obligatoriu Professional)
- licențe OEM de Windows Home pentru fiecare calculator în parte, Windows Upgrade cumpărat separat (Open License) și cu Software Assurance dacă aveți suficient buget să le țineți mereu actuale (costă în jur de 30 de euro pe 2 ani dacă nu mă înșel)
- Office se poate deasemenea licenția prin programul "Open License". Versiunea Standard este în jur de 50 euro bucata, Standard Plus care are Access este în jur de 80 euro. Software Assurance se învârte tot pe la 30 de euro dacă nu mă înșel dar dau cifrele din memorie.

Varianta a doua are avantajul că pierdeți doar licența OEM la casarea echipamentului, dar dacă nu vă înrolați în Software Assurance nu prea merită.

Acest mesaj a fost modificat de către elod la data 24 Mar 2015, 10:43 AM
Mesaj personalTrimite email
ael2008
  Trimis: 24 Mar 2015, 02:00 PM

Utilizator avansat

si atunci de ce asteapta DNA ul daca nu cumpara si nu vinde licente ?

conform presei de CALITATE din romania reyulta ca ministerul educatiei a cumparat 7850 de licente si a platit 70.000 de licente .

ATUNCI E NORMAL SA ASTEPTI DNA UL.
Mesaj personal
ael2008
Trimis: 24 Mar 2015, 02:11 PM

Utilizator avansat

contractul de comodat, o parte (comodant), se obliga sa asigure, cu titlu gratuit, celeilalte parti (comodatar) folosinta unui bun, cu obligatia pentru acesta din urma de a-l restitui intr-un anumit timp.

Deci practic, mai simplu spus, comodatul este un imprumut fara bani; daca in schimbul imprumutarii bunului dat in comodat s-ar percepe o suma de bani, atunci contractul de comodat s-ar transforma intr-unul de inchiriere.

In ceea ce priveste contractul de comodat, legea nu impune o astfel de limitare precisa in timp; insa, daca in contract nu s-a stipulat un termen precis de returnare, comodatarul este obligat sa restituie bunul: (a) dupa ce s-a folosit de el sau (cool.gif daca intrebuintarea bunului are un caracter permanent, comodatarul trebuie sa returneze bunul, la cererea comodantului.

DE AICI REZULTA CA MINISTERUL FOLOSESTE CU TITLU GRATUIT LICENTE MICROSOFT CARE TREBUIE RESTITUITE LA CEREREA COMODANTULUI CARE LE=A PLATIT .
IN ACESTE CONDITII SE PARE CA NU PREA SUNT LICENTE VALABILE ME daca comodantul se razgandeste si ce licentele .

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
elod
Trimis: 24 Mar 2015, 04:02 PM

Utilizator avansat

Ultima acțiune de licențiere a fost un fel de leasing. Puteam folosi ultima versiune de Windows și Office pe toate calculatoarele folosite în procesul educațional. Cum e și normal.

Contractul nu a mai fost prelungit, licențele nu mai sunt valide. Nu a "rămas" absolut nimic la Minister.

Nu s-au folosit nici pe departe doar 7000 de licențe, cred că atâtea foloseam doar la nivelul județului Timiș.

Sunt diferențe între ce s-a licențiat și ce s-a instalat efectiv, dar aceasta provine și de la faptul că unii au raportat și stelele de pe cer, deși s-a specificat clar ce criterii trebuie să îndeplinească. Acele persoane sunt din școli și nu cred că au fost sancționați cumva. Aici este o problemă majoră.

Comunicarea în ultimii ani a fost foarte bună. Erau probleme de planificare la care trebuia lucrat. Ceea ce se cercetează acum este perioada premergătoare, de la începuturile anilor 2000 până pe la 2010 (dată orientativă, cam cu jumătate de an înainte să primim licențele de Windows 7), când treburile au început să se schimbe în bine.
ael2008
Trimis: 25 Mar 2015, 08:00 AM

Utilizator avansat

multumesc mult se pare ca nu mai este nici un apart licentiat in scoli
Mesaj personal
elod
Trimis: 25 Mar 2015, 09:33 AM

Utilizator avansat

Licențele cumpărate împreună cu calculatoarele sunt valabile în continuare.
Dacă nu aveați aceste licențe oricum nu aveați dreptul să utilizați nici licențele primite de la MEN prin ISJ. Ele erau Windows Upgrade ceea ce presupune că aveți deja un abțibild+dovada achiziției pe toate calculatoarele.

Aveți mare grijă la achiziții. Nu se cumpără calculator fără licență Windows. Pro dacă nu intenționați să faceți upgrade și Home dacă vreți să intrați într-un program Open License (pentru Academic se acceptă Home, sau acum simplu Windows 8.1 ca licență de bază).
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved