Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Licente Microsoft noi ?!?, Da, cu bani, dar putini
angiolteanu
Trimis: 20 Feb 2015, 02:38 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Am primit pe mail(am senzatia ca doar la noi in judet sau toata lumea nu vorbeste din diverse motive ce tin de "dosare") o oferta Microsoft la preturi suspect de mici.
Din ce inteleg - sunt sigur ca nici cei care au trimis-o nu au idee exacta despre ce e vorba - in mare ni se ofera un posibil UPgrade la SEI 5 al nostru la Win si Office corespunzator 2015 la incredibilul pret de 2 aproape 3 USD / PC / an

Cum ma intreaba lumea, eu am o parere buna de idee in general, pana la urma, in ciuda "dosarelor", trebuie sa evoluam cumva. As pune in aplicatie acest upgrade.

Ma framanta cateva aspecte:
- La 3 usd / an putea fi mai bine gratuit. Pai mai mult ma costa motorina sa ma duc la trezorerie cu OPul decat ma costa licenta. Ce sa le mai zic ca parca ii vad ca vor plata prin PayPal.
- Ce inseamna Windows Upgrade?!? Dar Office Profesional Plus? Sunt mai noi ca Win 8?
- Daca ar fi fost si benefic sistemului, avea si ministerul o implicatie majora in asa ceva.
- Pana la urma, Bacalaureatul pe ce versiune/sistem de operare se sustine?!?
- De ce nu vad pe nici o hartie, cel putin intr-un colt, stantata sigla $iveco?
- De ce nu gasesc o minima informatie online asupra acestui aspect? E strict secreta o oferta de licentiere educationala?

LE: Nu veniti cu sugestii - "foloseste Linux" - asta se exclude. De IOS nici vorba, pe asta nici virusii nu-l agreeaza.

Acest mesaj a fost modificat de către angiolteanu la data 20 Feb 2015, 02:41 PM

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
iulian X
Trimis: 20 Feb 2015, 04:19 PM

Utilizator avansat

QUOTE (angiolteanu @ 20 Feb 2015, 03:38 PM)
LE: Nu veniti cu sugestii - "foloseste Linux" - asta se exclude. De IOS nici vorba, pe asta nici virusii nu-l agreeaza.

Incercati sa va inchipuiti o lume in care:

O singura religie este permisa in scoala si societate
O singura ideologie politica, un singur partid este permis
O singura marca de telefoane, calculatoare, autoturisme, este voie a se comercializa si folosi,

Mie nu mi-ar place sa traiesc intr-o astfel de lume,
Dumneavoastra v-ar place o astfel de lume utopica?

Problemele cu licentele sunt doar o consecinta a nerespectarii constitutiei a bunului simt.

CONSTITUȚIA ROMÂNIEI
ARTICOLUL 135
(1) Economia României este economie de piață, bazată pe libera inițiativă și concurență.
(2) Statul trebuie să asigure:
a ) libertatea comerțului, protecția concurenței loiale, crearea cadrului favorabil pentru valorificarea tuturor factorilor de producție; 
b ) protejarea intereselor naționale în activitatea economică, financiară și valutară;
c ) stimularea cercetării științifice și tehnologice naționale, a artei și protecția dreptului de autor;

Acest mesaj a fost modificat de către iulian X la data 20 Feb 2015, 04:21 PM
Mesaj personal
angiolteanu
Trimis: 23 Feb 2015, 10:57 AM

Utilizator avansat

Iulian, nu folosesc Win ca este impus de "sus". E gresita premiza asta. Nici nu vreau sa ma gandesc ce scandar ar iesi daca maine s-ar trezii utilizatorii laboratoarelor de informatica cu Linux biggrin.gif
Nu stiu cum e pe la voi, insa va asigur ca in majoritatea domeniilor se foloseste Microsoft. Am mai intalnit extrem de rar IOS. Linux?!? - doar la ceva "home user" sau echipamente mult peste intelegerea mea.
Din umila mea experienta am tras concluzia ca in cele mai multe cazuri, ceea ce e gratis e in relitate mult mai scump.

Oricum, din cate observ, toata lumea se fereste sa vorbeasca despre acest subiect, asa ca voi propune inchiderea / stergerea lui, probabil a cumpara licenta la Win in ziua de azi e deja un delict-infractiune, nu numai la noi.

--------------------
elod
Trimis: 23 Feb 2015, 12:52 PM

Utilizator avansat

Sub prețul de listă nu poate să-ți ofere nimeni licențele.

Prețurile se găsesc de exemplu pe http://www.senetic.ro/, daca vrei le caut.
Pe scurt situația este cam asta (prețuri pentru Academic):
- Windows Pro Upgrade (necesită bază OEM Home sau Pro) - foarte aproape de licența Pro OEM
- Office, plata one-time - ~50 de euro Standard fara Access, ~85 euro cu Access.
Noi am luat doar Office, Win Pro în aceste condiții nu merita.
La prețurile de sus se adauga Software Assurance care iar nu prea merită că suntem prea săraci. Într-un mediu normal ai plăti SA ca să poți ține tot parcul informatic la aceeași versiune de Win+Office.

Pe leasing se pot lua, sistemul e mai complicat si la urmă plătești puțin mai mult (asta de fapt e un fel de taxa anuală). De discount de volum nu prea se pune problema că nu avem bani să facem achiziții mai mici, nu una mare...

Se mai poate lua pe fundații, dacă te califici prin Techsoup (https://www.techsoup.ro/). Astea sunt un fel de donații pentru care plătești doar taxa de "handling".

Cod de produs ți-au dat? Așa ai putea lămuri exact despre ce este vorba.
Mesaj personalTrimite email
iulian X
Trimis: 23 Feb 2015, 03:16 PM

Utilizator avansat

QUOTE (angiolteanu @ 23 Feb 2015, 11:57 AM)
Iulian, nu folosesc Win ca este impus de "sus". E gresita premiza asta. Nici nu vreau sa ma gandesc ce scandar ar iesi daca maine s-ar trezii utilizatorii laboratoarelor de informatica cu Linux biggrin.gif
Nu stiu cum e pe la voi, insa va asigur ca in majoritatea domeniilor se foloseste Microsoft. Am mai intalnit extrem de rar IOS. Linux?!? - doar la ceva "home user" sau echipamente mult peste intelegerea mea.
Din umila mea experienta am tras concluzia ca in cele mai multe cazuri, ceea ce e gratis e in relitate mult mai scump.

Oricum, din cate observ, toata lumea se fereste sa vorbeasca despre acest subiect, asa ca voi propune inchiderea / stergerea lui, probabil a cumpara licenta la Win in ziua de azi e deja un delict-infractiune, nu numai la noi.

Nu e vorba de linux aici e vorba de principiu, nu trebuie sa cadem nici in extema cealalta si sa folosim peste tot doar linux.

Mai sunt si alte sisteme in afara de Linux, Android, BSD etc :

http://ro.wikipedia.org/wiki/Sistem_de_operare

Lista extinsa: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_operating_systems

Am devenit o natiune sub monopolul unei anumite companii, ati vazut pe la tv de ce am ajuns in situatia asta.
Ce s-ar intampla daca maine s-ar desfiinta Microsoft si cumva toate sistemele de operare de la ei ar inceta sa functioneze?

Cred ca am renunta cu totul ca calculatoare fiindca nu stim sa lucram pe alte sisteme?

Acest mesaj a fost modificat de către iulian X la data 23 Feb 2015, 03:31 PM
Mesaj personal
elod
Trimis: 23 Feb 2015, 09:19 PM

Utilizator avansat

Iulian, ia te rog în considerare că noi operăm rețele de calculatoare în beneficiul elevilor și a personalului școlii.

Nu suntem factori de decizie și nu impunem politici. Da, putem instala fără probleme un sistem de operare alternativ, și mulți procedează așa, dar va fi în majoritatea cazurilor complementar.

Vezi un aspect interesant de exemplu (am participat la desfășurarea ONI 2013, pot confirma că am avut Ubuntu pe calculatoare): http://www.oni2013.isjbihor.ro/doc/Precizari_INFO_2013.pdf
iulian X
Trimis: 24 Feb 2015, 12:20 AM

Utilizator avansat

QUOTE (elod @ 23 Feb 2015, 10:19 PM)
Vezi un aspect interesant de exemplu (am participat la desfășurarea ONI 2013, pot confirma că am avut Ubuntu pe calculatoare): http://www.oni2013.isjbihor.ro/doc/Precizari_INFO_2013.pdf

Mai sunt si alte sisteme de operare gratuite.
Dupa cum v-am spus nu trebuie sarim dintr-o extrema in alta si sa facem din Ubuntu noul "Windows".

De exemplu PC BSD este un sistem de operare gratuit de tip UNIX ( un verisor al MAC-ului)

http://www.pcbsd.org/

http://ro.wikipedia.org/wiki/PC-BSD

Pe wikipedia gasim Informatii despe acesta :
PC-BSD este „a free operating system” - un sistem de operare gratuit care posedă toate capacitățile unui sistem de operare modern. Face parte din familia sistemelor de operare UNIX.

PC-BSD are un avantaj major fața de Linux și anume, capacitatea de a rula atât aplicațiile UNIX cât și cele Linux. Interesant este că PC-BSD rulează în mod nativ aplicațiile Linux de multe ori mai rapid decât o face Linuxul.

PC-BSD este de fapt un FreeBSD “tunat” pentru utilizatorul de rând. În PC-BSD instalarea unei aplicații este identică cu cea din Windows (click, next, ok) Executabilele de instalare se numesc .pbi în loc de .exe. În PC-BSD instalarea sistemului este mai ușoară decât cea din Windows.

user posted image

Acest mesaj a fost modificat de către iulian X la data 24 Feb 2015, 12:27 AM
Mesaj personal
Deimios
Trimis: 25 Feb 2015, 11:38 AM

Utilizator activ

QUOTE (angiolteanu @ 20 Feb 2015, 01:38 PM)
Am primit pe mail(am senzatia ca doar la noi in judet sau toata lumea nu vorbeste din diverse motive ce tin de "dosare") o oferta Microsoft la preturi suspect de mici.
Din ce inteleg - sunt sigur ca nici cei care au trimis-o nu au idee exacta despre ce e vorba - in mare ni se ofera un posibil UPgrade la SEI 5 al nostru la Win si Office corespunzator 2015 la incredibilul pret de 2 aproape 3 USD / PC / an

Cum ma intreaba lumea, eu am o parere buna de idee in general, pana la urma, in ciuda "dosarelor", trebuie sa evoluam cumva. As pune in aplicatie acest upgrade.

Ma framanta cateva aspecte:
- La 3 usd / an putea fi mai bine gratuit. Pai mai mult ma costa motorina sa ma duc la trezorerie cu OPul decat ma costa licenta. Ce sa le mai zic ca parca ii vad ca vor plata prin PayPal.
- Ce inseamna Windows Upgrade?!? Dar Office Profesional Plus? Sunt mai noi ca Win 8?
- Daca ar fi fost si benefic sistemului, avea si ministerul o implicatie majora in asa ceva.
- De ce nu vad pe nici o hartie, cel putin intr-un colt, stantata sigla $iveco?
- De ce nu gasesc o minima informatie online asupra acestui aspect? E strict secreta o oferta de licentiere educationala?

Încerc să vă răspund, evident speculez, nu am de unde să știu mai multe.

- La 3 usd / an putea fi mai bine gratuit.

1. Microsoft a pierdut niște procese de antitrust cu UE așadar nu pot da licențe free (și nici nu se înghesuiesc să le dea)
2. Costul concret calculat cu 4.4 ron/eur pentru windows+office+CAL vine cu 22.75 lei /an/pc

Windows upgrade înseamnă cel mai nou windows. Acum este 8.1 . Când apare Windows 10 va fi inclus.

Tot așa cu office, acum e 2013, când apare office 2015 va fi inclus în licențiere.

Cred că după toate "Dosarele Microsoft" nu se vor implica.

Pe sistemele pe care au învățat elevii. Dacă au făcut pe Vista, vor da pe Vista.

- De ce nu vad pe nici o hartie, cel putin intr-un colt, stantata sigla $iveco

Oferta provine de la compania Microsoft, branch-ul European, din Irlanda. Cred că e mult peste nivelul $iveco.

Oferta e probabil dedicată sistemului român, având în vedere precedentele (multe milioane de ieuro in dosarele micro$oft)

Într-un sistem de educație modern elevii deja ar trebui să învețe paralel windows/linux/OSX și andorid/IOS.

--------------------
Linux is user friendly, not brain-dead friendly
Mesaj personal
elod
Trimis: 25 Feb 2015, 03:21 PM

Utilizator avansat

Voi totusi despre ce oferte vorbiti? Ce firma a facut oferta, ce v-a furnizat, etc, etc.
iulian X
Trimis: 25 Feb 2015, 05:44 PM

Utilizator avansat

QUOTE (angiolteanu @ 20 Feb 2015, 03:38 PM)

Fiecare om chiar fara a avea o educatie, cand incearca sa achizitioneze un bun negociaza cu vanzatorul, vine cu tot felul de motive ca nu ii convine ceva, "ameninta" ca va cumpara de la altul si asa obtine un pret mai bun.

Statul nostru prin politicile sale a facut exact pe dos, a luptat impotriva interesului national.

A fost nevoie de...

-Scandalul Microsoft
-Google în parteneriat cu Ministerul Educației
-Introducerea in invatamant a sistemelor de operare Linux ( Edubuntu )

... ca sa intram si noi intr-o normalitate.

Va bucura noile preturi?
Nu vreti sa ii tinem in continuare in suspans pe cei de la Microsoft?
Mesaj personal
little_john
Trimis: 27 Feb 2015, 09:59 AM

Utilizator avansat

--------------------
Mesaj personal
elod
Trimis: 27 Feb 2015, 10:28 AM

Utilizator avansat

QUOTE (little_john @ 27 Feb 2015, 10:59 AM)
Apropo de "generozitatea" Microsoft... Sebastian Ghiță: “Microsoft este responsabil. A luat 400 de milioane de euro și nu ne-a vîndut nici o licență!”

Pe Microsoft nu-l doare să mai vândă licențe care nu îi costă mare lucru. Ar fi chiar stupid să nu le dea, că doar are cost de producție ce se apropie de zero.

Microsoft nu e de vină niciodată. Corupții noștri sunt însă și trebuie să înfunde mulți ani pușcăria pentru toate furturile. Ba chiar le-aș percepe și dobânda cea mai mare de pe piața bancară ca paguba să fie adusă la zi. Practic și-au făcut averea prin accesul la un împrumut nerambursabil de la populație.

Acest mesaj a fost modificat de către elod la data 27 Feb 2015, 10:32 AM
iulian X
Trimis: 27 Feb 2015, 10:37 AM

Utilizator avansat

Va invit sa urmariti o emisiune tv in doua parti. happy30.gif happy30.gif

https://www.youtube.com/watch?v=zZlQ1M_erI8

https://www.youtube.com/watch?v=8Tr2RFAIMaY

Va invit sa descarcati(legal) si doua carti.

https://ohanesian.files.wordpress.com/2014/...zitor_vol_1.pdf

https://ohanesian.files.wordpress.com/2014/...zitor_vol_2.pdf happy30.gif

Acest mesaj a fost modificat de către iulian X la data 27 Feb 2015, 10:39 AM
Mesaj personal
angiolteanu
Trimis: 3 Mar 2015, 12:02 PM

Utilizator avansat

QUOTE (angiolteanu @ 23 Feb 2015, 11:57 AM)

Inca mai vorbiti laugh.gif

Ma tem ca nu pot posta acea oferta, de fapt mi-e frica, la noi cine stie cum te tarasc dupa ei la organele asa zis competente gen DNA. AM mai dat eu cu subsemnatul pentru niste pixuri tampografiate la a 20 mana.
Vad ca moderatorii $iveco m-au altoit la "Rating", din diverse motive ce sper sa nu tina si de topicul acesta.

--------------------
elod
Trimis: 30 Mar 2015, 01:33 PM

Utilizator avansat

A ajuns în final și la noi informația.

Este vorba de licențe Partners in Learning, nu îmi este clar dacă pentru asta școala trebuie doar să fie doar membru cu aplicație/Innovative School/Mentor School pe site-ul: www.educatornetwork.com

Oricum, aspectul de sus ar trebui clarificat cu Microsoft România sau prin Fundația EOS. A fost un "push" prin 2013, acum iar mi se pare mort totul. Conținuturi noi văd extrem de puține atât în limba română cât și în maghiară.

Costul licențelor este foarte ok, dar sunt extrem de puține informații disponibile despre codurile de produs primite. Încerc să sap după mai multe, urmează să cumpăr un laborator întreg în acest an.

Ah, cum e în toate programele de licențiere codul produs pentru Windows (CW2-00280) este doar Upgrade cu Software Assurance. Presupune în consecință existența unei licențe OEM.

Acest mesaj a fost modificat de către elod la data 30 Mar 2015, 01:40 PM
elod
Trimis: 14 Jul 2015, 10:40 AM

Utilizator avansat

Informații fresh de azi, oferta nu mai este valabila pentru ca ISJ-urile nu s-au aratat interesate de ea.
Deimios
Trimis: 14 Jul 2015, 11:05 AM

Utilizator activ

Niște întrebări de cugetat:

1. De ce a vrut MS contracte separate cu ISJ-uri când ISJ-urile sunt subordonate direct Ministerului și ar fi putut rezolva cu un singur contract pe nivel național?

2. De ce nu au acceptat ISJ-urile contractul cu MS? Poate că ține mai mult de termenele contractuale și nu de lipsa de interes.

3. De ce a contactat MS școlile prin telefon și de ce nu a oferit contractul direct școlilor?

Aș vrea să pun vina pe Minister sau ISJ-uri dar decursul evenimentelor sugerează altceva confused06.gif .

--------------------
Linux is user friendly, not brain-dead friendly
Mesaj personal
elod
Trimis: 14 Jul 2015, 12:09 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Deimios @ 14 Jul 2015, 01:05 PM)
Niște întrebări de cugetat:

1. De ce a vrut MS contracte separate cu ISJ-uri când ISJ-urile sunt subordonate direct Ministerului și ar fi putut rezolva cu un singur contract pe nivel național?

2. De ce nu au acceptat ISJ-urile contractul cu MS? Poate că ține mai mult de termenele contractuale și nu de lipsa de interes.

3. De ce a contactat MS școlile prin telefon și de ce nu a oferit contractul direct școlilor?

Aș vrea să pun vina pe Minister sau ISJ-uri dar decursul evenimentelor sugerează altceva confused06.gif .

1. Cu cât mai jos nivelul cu atât mai bine merge sistemul, beneficiarul este mai responsabil. Ar fi de preferat ca de sus să vină doar finanțarea.

2. Bună întrebare, oferta era foarte bună și ne puteam mișca spre o platformă standardizată, ceea ce acum nu ne permitem. Software Assurance nu este finanțabil la nivel de școală...

3. Microsoft nu a contactat școlile, cel puțin nu la noi. Acum eu am contactat Microsoft pentru că încep o achiziție.
anca.teutu
Trimis: 7 Mar 2016, 01:18 PM

Utilizator
**

contractele propuse de MS in 2015 nu au fost acceptate de inspectorate din cauza termenelor contractuale. chiar daca inspectoratul nu avea o obligatie financiara...

momentan pentru invatamantul preuniversitar este o oferta pentru Office 365 pro Plus iar costul este de 18 euro/ an/ angajat iar elevii au gratuitate + Servicii server si management centralizat

beneficiile sunt multiple:
- upgrade windows 10 pe un calculator cu o versiune anterioara de windows
- skype for business
- one drive - cu 1 tb spatiu de stocare documente in cloud pentru fiecare utilizator(inclusiv elevii)
- word, excel, power point, outlook (posibilitatea configurarii casutelor de email pentru fiecare utilizator), acces, publisher, onenote
- se poate descarca si utiliza si offline
- utilizeaza in spate office 2013, astfel incat examenele ECDL nu vor fi afectate

7 LEI / luna / angajat sau 84 lei/an / angajat si sunt f tva

Anca TEUTU, anca.teutu@quartzmatrix.ro, 0726-767.901

Mesaj personal
elod
Trimis: 7 Mar 2016, 07:40 PM

Utilizator avansat

Problema în învățământ este că ne-am fript deja (noi, informaticienii că ceilalți sunt doar butonatori pe sisteme) cu upgrade-urile spre Win7 și Win8 gestionate prost, pripit și fără informări pe termen mediu.
Suntem extrem de reticenți să ne înhămăm la abonamente multianuale. Preferăm să cumpărăm cu cost one-time în momentul în care avem banii chiar dacă pe termen lung avem costuri mai mari (cel puțin la mentenanță).
Nu există suficientă stabilitate în sistem pentru planuri pe 5 ani de exemplu.

Oferta de sus mi-a făcut-o recent și cei de la Microsoft, și mai era vorba atunci și de faptul că este pe 2 sau 3 ani și expiră pe la mijlocul anului. Aveți detalii despre aceste termene?

Acest mesaj a fost modificat de către elod la data 7 Mar 2016, 07:41 PM
Marius Titulescu
Trimis: 26 Feb 2018, 04:24 PM

Utilizator
**

Ai perfecta dreptate... nu-mi aduc aminte daca in ultimii 10 ani au fost 2 ani fara "revolutii" in educatie. Un plan pe 5 ani?! Nicio sansa!
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved