Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Spor doctorat sau compensații tranzitorii ?
eda2k
Trimis: 15 Feb 2018, 09:45 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Bună ziua,

Primit fluturașul pe luna ianuarie, dar în loc de "Spor doctorat" - 950, apare "Compensații tranzitorii spor titlu doctor" - 570...

Compensația se dă retroactiv, deoarece nu mi s-au acordat, cf. 153/2017, cei 50% din salariul minim brut, ci până în octombrie am fost plătit pe legea veche, cu 15% din salariu de bază (compensațiile sunt pentru diferența până la 725 ron).

Nu ar trebui să mi se acorde și compensațiile și sporul de doctorat ? Sau o să primesc compensații până voi ajunge la zi ( inclusiv pentru cei 950 lei pe care nu i-am primit luna aceasta..) ?

Mulțumesc!
Mesaj personal
yulys
Trimis: 15 Feb 2018, 03:40 PM

Utilizator avansat

Ați fost în concediu în vacanța de iarnă? Dacă da, este posibil ca cei 570 lei (brut) să constituie sporul de doctorat corespunzător perioadei lucrate efectiv, restul fiind inclus în indemnizația pentru concediul de odihnă.
Pe fluturașul meu scrie: 96 ore lucrate, 64 re concediu; compensații tranzitorii spor de doctorat 570 lei.
570 / 96 ore = 5,9375 lei/oră x 160 ore = 950 lei.
Mesaj personal
eda2k
Trimis: 15 Feb 2018, 03:55 PM

Utilizator activ

Aveți dreptate - jumătate e prins în concediu, jumătate în "Compensații". Așa mi s-au explicat. Probabil luna viitoare va fi exact 950, fără să fie împărțit.

Mulțumesc!
Mesaj personal
andistriker
Trimis: 16 Feb 2018, 06:43 PM

Utilizator activ

a trecut o zi si inca nu a aparut nimeni sa explice de ce nu este corect sa existe spor de doctorat?? ohmy.gif smile.gif)
Mesaj personal
Victor73
Trimis: 14 Jun 2018, 10:35 AM

Utilizator
**

Buna ziua,
Eu am titlul de doctor si nici pomeneala sa primesc vreo compensatie de doctorat, desi la angajare am pus la dosar diploma de doctor. Deocamdata sunt profesor debutant. Poate ca trebuie mai intai sa iau definitivatul, dar ma uit la legea 153/2017 si nu vad pusa conditia de a avea un anumit grad pt a primi aceasta compensatie.
Legea respectiva prevede doar sa profesez in domeniul in care am facut doctorat. Dar cine stabileste asta? Eu predau Fizica si am facut o teza in Stiinta si Ingineria Materialelor. Practic e tot Fizica ce am facut la teza.

Anul trecut predam la 2 scoli si de la una din ele primeam un spor de doctorat de 15%. De la cealalata scoala, in mod inexplicabil, nu primeam acest spor.

Acest mesaj a fost modificat de către Victor73 la data 14 Jun 2018, 10:38 AM
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 15 Jun 2018, 08:00 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Victor73 @ 14 Jun 2018, 11:35 AM)
Buna ziua,
Eu am titlul de doctor si nici pomeneala sa primesc vreo compensatie de doctorat, desi la angajare am pus la dosar diploma de doctor. Deocamdata sunt profesor debutant. Poate ca trebuie mai intai sa iau definitivatul, dar ma uit la legea 153/2017 si nu vad pusa conditia de a avea un anumit grad pt a primi aceasta compensatie.
Legea respectiva prevede doar sa profesez in domeniul in care am facut doctorat. Dar cine stabileste asta? Eu predau Fizica si am facut o teza in Stiinta si Ingineria Materialelor. Practic e tot Fizica ce am facut la teza.

Anul trecut predam la 2 scoli si de la una din ele primeam un spor de doctorat de 15%. De la cealalata scoala, in mod inexplicabil, nu primeam acest spor.

"Eu predau Fizica si am facut o teza in Stiinta si Ingineria Materialelor. Practic e tot Fizica ce am facut la teza."

Nu e, practic, legal. Sunteți un formidabil inginer, care cunoaște multă fizică, degeaba.
Îmi pare rău pentru persistența acestor legi aberante, e clar că sunteți nedreptățit - legal. mad.gif
Mesaj personal
Victor73
Trimis: 16 Jun 2018, 04:52 PM

Utilizator
**

Totusi care e baza legala? In ce domeniu ar fi trebuit sa fac doctorat ca sa pot primi compensatia?
Pot macar sa-mi echivalez doctoratul cu gradul I dupa ce iau definitivatul?

Pt cei care tot comenteaza ca doctoratul nu ajuta la nimic in invatamantul preuniv.:
Ca sa scriu teza am facut ample cercetari stiintifice, am ajuns sa stapanesc mai bine metodele si am inteles cel mai bine care e rostul si finalitatea invatarii, astfel ca stiu acum cel mai bine ce competente trebuie sa le dezvolt elevilor in primul rand. Eu folosesc tot materialul didactic din laborator si aduc mereu de acasa ce lipseste. Ma straduiesc sa-i fac pe elevi sa inteleaga cat mai bine caile spre cunoasterea stiintifica, dar si sa le trezesc interesul spre creatie tehnica.
Ma uit la alti profesori de Fizica si vad ca in general ei fac Fizica doar cu creta la tabla, nu folosesc nici ce e in laborator, dar sa mai aduca ceva de acasa si nu stiu sa le explice elevilor ceea ce este cu adevarat important.
Nu m-as fi gandit ca dupa doctorat sa intru in invatamantul preuniversitar, dar universitatea unde am fost nu scoate posturi la concurs de ani de zile. In 2012 s-a dat in folosinta un institut modern de cercetare, dar nu face angajari de multi ani si s-a construit degeaba.

Acest mesaj a fost modificat de către Victor73 la data 16 Jun 2018, 04:55 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved