Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (259) « Primul ... 256 257 [258] 259  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> PROBLEMELE INVAȚĂMÂNTULUI ROMÂNESC, Multe și complexe...
liliana.grecu
Trimis: 22 May 2018, 07:48 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Școlile au nevoie de secretari, urgent, în opinia mea...
Noi ne facem adeverințele, noi tabelele nominale, noi înscrierea elevilor la atestat, noi multiplicăm hârtiile pentru dosarul absolventului de liceu sau participare în diferite proiecte, noi diplomele, noi parteneriatele cu agenții economici, etc, etc... Laboranții scriu foi matricole, în loc să trecem la catalogul virtual care generează automat rapoarte și analize ale situației școlare pentru fiecare elev.
Spun noi, dar eu am refuzat în ultimul an să mai fac muncă de secretar...
Când eu eram elevă, secretarul era cel care a venit să facem înscrierea la liceu. Unde mai pun că multe din aceste hârtii ar putea fi în mediul online. Nouă ne place să plimbăm hârtii, timp în care școala se zbate pentru a supraviețui intelectual, în multe din cazuri.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 22 May 2018, 07:50 PM

--------------------
În cei 22 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 22 May 2018, 08:16 PM

Utilizator avansat

Știți ce cred? Cred că oamenii îmi înregistrează orele, pentru că elevii vin cu foarte multe greșeli la fișele de portofoliu făcute cu caietul în față. Este ca și cum aș fi supusă unui test de atenție. Dacă fac asta, foarte bine fac. Îmi aud opiniile pe care nu-mi permit să le dezbat în plenul Consiliului Profesoral.
Elevilor li se admite ignoranța, în opinia mea. Li se permite orice, de la plimbarea pe holurile liceului, fumatul la poarta instituției școlare, indisciplina și neînvățarea de carte.
Cum am ajuns la această concluzie?
Elevii m-au întrebat ce o să fac dacă la anul o să fiu tot în aceeași școală. Răspunsul meu a fost prompt. Nu-mi doresc să mai fiu profesor într-o școală care nu impune reguli și nu pune preț pe învățare. Le-am spus că-mi doresc elevi dispuși să-nvețe. În cancelarie, directorul m-a admonestat pentru opiniile mele, pe care nu m-am gândit pe moment de unde le știe mot a mot. smile.gif smile.gif
În altă ordine de idei, eu îi pun pe elevi să caute informația în caiet, din dorința de a-i învăța să opereze cu conținuturile științifice, nu că eu nu aș ști răspunsul. Cine știe ce or spune oamenii aceștia, fără ca eu să am habar. Aplic metoda Cornell, care prevede cuvinte ancoră și rezumatul notițelor. Obositor, pentru cei ce nu au deprinderi de muncă intelectuală. smile.gif smile.gif
Nu pot să accept că cineva ar putea implica elevii într-un joc murdar și totuși cred că este adevărat, în opinia mea. smile.gif sad.gif Cei de la XC, în laborator, fac totul de mântuială. Nu vor să-nvețe nimic și să aplice. Vor doar note de trecere.
Dacă s-a ajuns aici, este grav și foarte grav.
Instituțiile de învățământ superior ar trebui să efectueze studii de cercetare privind rezultatele învățării, în toate unitățile școlare. Poate concluziile lor ar putea fi luate în seamă, așa construim nimic pe aproape nimic.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 22 May 2018, 08:31 PM

--------------------
În cei 22 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 22 May 2018, 09:15 PM

Utilizator avansat

Oare, ce trebuie să fac pentru ca directorul să-mi pună la dispoziție planul de dezvoltare al școlii și procedurile implementate de CEAC? Le-am cerut prin secretariat, prin SMS și verbal, dar degeaba. Omul crede că sunt documente la secret, când, de fapt, ele ar trebui să fie pe site-ul instituției. smile.gif
Moșie, domnule, omul se crede pe moșia lui și MEN îi permite să se creadă chiabur. smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 22 May 2018, 09:19 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 27 May 2018, 08:05 AM

Utilizator avansat

Am intrat pe site-ul ISJ MH. Constat că nu există o centralizare a tuturor școlilor din județ. Caut informații despre Planul de Dezvoltare Instituțională al școlii în care profesez și câteva din procedurile calității. Directorul mi-a spus, într-un final, că sunt și pe site-ul ISJ MH. În opinia mea, este un site prost structurat. smile.gif
Dacă accesez secțiunea cadre didactice, sunt direcționată către niște comunicate din sfera învățământului tehnic și profesional. smile.gif
Am ajuns astfel la PLAI MH. Are 118 pagini... smile.gif
Priviți câte strategii suntem incapabili să aplicăm:
”Contextul național este definit de o serie de strategii, între care, de o relevanță
deosebită pentru educația și formarea profesională, se numără:
Strategia educației și formării profesionale din România pentru perioada 2014-2020;
Strategia națională de învățare pe tot parcursul vieții 2015 -2020;
Strategia pentru Reducerea Părăsirii Timpurii a Școlii în România;
Strategia națională pentru învățământ terțiar 2015-2020;
Strategia Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă 2014-2020;
Strategia națională de cercetare, dezvoltare și inovare 2014-2020;
Strategia Națională pentru Dezvoltare Durabilă a României Orizonturi 2013-2020-
2030;
Strategia naționala privind incluziunea sociala si reducerea sărăciei 2015-2020;
Strategia de dezvoltare teritorială a României - România policentrică 2035, Coeziune
și competitivitate teritorială, dezvoltare și șanse egale pentru oameni;
Strategia națională pentru competitivitate 2014-2020;
Strategia guvernului României de incluziune a cetățenilor români aparținând
minorității rome pentru perioada 2014-2020;
Strategia Națională privind Agenda Digitală pentru România 2020;
Strategia Națională a României privind Schimbările Climatice 2013-2020;
Strategia națională de gestionare a deșeurilor 2014-2020;
Strategia pentru dezvoltarea sectorului agroalimentar pe termen mediu și lung orizont
2020-2030;
Planul strategic național multianual privind acvacultura 2014-2020;
Strategia energetică a României pentru perioada 2007-2020 actualizată pentru
perioada 2011-2020;
Strategia Națională de Sănătate 2014-2020.”

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 27 May 2018, 08:19 AM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 27 May 2018, 08:28 AM

Utilizator avansat

Trebuie să recunosc că este foarte bine întocmit acest PLAI MH, dar dacă el nu generează tot atâtea politici sociale pentru remedierea aspectelor negative, este inutil.
Cum o fi în alte județe? ”Pentru județul Mehedinți nu există date oficiale disponibile privind numărul de cercetători și cheltuielile pentru acest sector.”

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 27 May 2018, 08:33 AM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
Vasile Tudor
Trimis: 27 May 2018, 02:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liliana.grecu @ 27 May 2018, 09:05 AM)
Am intrat pe site-ul ISJ MH. Constat că nu există o centralizare a tuturor școlilor din județ. Caut informații despre Planul de Dezvoltare Instituțională al școlii în care profesez și câteva din procedurile calității. Directorul mi-a spus, într-un final, că sunt și pe site-ul ISJ MH. În opinia mea, este un site prost structurat. smile.gif
Dacă accesez secțiunea cadre didactice, sunt direcționată către niște comunicate din sfera învățământului tehnic și profesional. smile.gif
Am ajuns astfel la PLAI MH. Are 118 pagini... smile.gif
Priviți câte strategii suntem incapabili să aplicăm:
”Contextul național este definit de o serie de strategii, între care, de o relevanță
deosebită pentru educația și formarea profesională, se numără:
Strategia educației și formării profesionale din România pentru perioada 2014-2020;
Strategia națională de învățare pe tot parcursul vieții 2015 -2020;
Strategia pentru Reducerea Părăsirii Timpurii a Școlii în România;
Strategia națională pentru învățământ terțiar 2015-2020;
Strategia Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă 2014-2020;
Strategia națională de cercetare, dezvoltare și inovare 2014-2020;
Strategia Națională pentru Dezvoltare Durabilă a României Orizonturi 2013-2020-
2030;
Strategia naționala privind incluziunea sociala si reducerea sărăciei 2015-2020;
Strategia de dezvoltare teritorială a României - România policentrică 2035, Coeziune
și competitivitate teritorială, dezvoltare și șanse egale pentru oameni;
Strategia națională pentru competitivitate 2014-2020;
Strategia guvernului României de incluziune a cetățenilor români aparținând
minorității rome pentru perioada 2014-2020;
Strategia Națională privind Agenda Digitală pentru România 2020;
Strategia Națională a României privind Schimbările Climatice 2013-2020;
Strategia națională de gestionare a deșeurilor 2014-2020;
Strategia pentru dezvoltarea sectorului agroalimentar pe termen mediu și lung orizont
2020-2030;
Planul strategic național multianual privind acvacultura 2014-2020;
Strategia energetică a României pentru perioada 2007-2020 actualizată pentru
perioada 2011-2020;
Strategia Națională de Sănătate 2014-2020.”

Vă propun să reflectați la lucrarea "Repere în educație" prezentată în fișierul atașat.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 58 )
Fișier atașat  Repere_in_educatie.docx

--------------------
Când te afli la frontierele cunoașterii trebuie să privești dincolo de orizont.
My Webpage
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 28 May 2018, 10:38 AM

Mentor

cool20.gif Un psihiatru suedez avertizeaza: "Ce se intampla cu copiii care sunt lasati sa faca tot ce vor" (sursa). Un site interesant si plin de

comentarii. David Eberhard, tatal a 6 copii: "Traim in epoca copiilor desfranati si needucati, iar parintii prefera sa nu intervina in proces".

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 28 May 2018, 10:44 AM

--------------------
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 30 May 2018, 09:10 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Taticu @ 28 May 2018, 11:38 AM)
cool20.gif Un psihiatru suedez avertizeaza: "Ce se intampla cu copiii care sunt lasati sa faca tot ce vor" (sursa). Un site interesant si plin de

comentarii. David Eberhard, tatal a 6 copii: "Traim in epoca copiilor desfranati si needucati, iar parintii prefera sa nu intervina in proces".

Educația este la pământ pe întreg mapamondul, în opinia mea.

Am avut două zile în care am conștientizat a mia oară că resursa umană din educație a renunțat la rigoarea științifică și la transmiterea valorilor prin muncă intelectuală.
Este un cerc vicios, cu verigi înțelenite în ignoranță și nepăsare. Ministerului nu-i pasă că nu avem o bibliotecă virtuală cu toate resursele bibliografice și nici cărți de specialitate în fondul de carte al bibliotecilor școlare. În aceste condiții, proiectele pentru obținerea certificării profesionale sunt un copy-paste. cu baze teoretice nevalidate științific.
Proiectele nu sunt oglinda stăpânirii tehnicilor de formatare a textului și tehnoredactare a unui document, iar prezentările Power Point nu au o logică în prezentarea conținutului științific. Nu există un ghid metodologic pentru elaborarea acestor proiecte. Nu există practică de proiect. În săptămânile de practică, care prevăd parcurgerea unor conținuturi științifice, profesorii încearcă
să îndrume elevii în elaborarea proiectelor, dar practica nu este în încadrarea profesorilor care coordonează proiectele. smile.gif Evaluarea este superfluă.
Anul acesta am făcut parte din două comisii, la clasele la care am coordonat câteva proiecte, opt - la tehnicieni ecologi și 2 la tehnicieni chimiști. A fost filmul mut din partea comisiei de examen. Anul acesta mi-am propus să nu mai pun întrebări și, dacă nu am făcut-o eu, nimeni nu i-a mai deranjat pe elevi din citirea monotonă a textului din prezentare. Evaluatorii externi au pus același punctaj ca și profesorul coordonator, deci avem proiecte cu EXCELENT, chiar cu 100 de puncte, iar elevii erau departe de acest calificativ. Ori prevedem susținerea cu public a acestor atestate, ori filmarea lor video, altfel prostologia proliferează, de la an la an.
Cu ani în urmă, din comisia de examen făcea parte un reprezentant al agentului economic. Nici vorbă de așa ceva, acum. A trecut pe acolo un monitor, azi, dar evaluatorii externi nu ajunseseră, pentru că mai erau într-o altă comisie de examen, ceea ce denotă proasta distribuție a profesorilor de specialitate în comisiile de certificare a competențelor. La noi, comisia este aceeași de ani de zile, de parcă alți specialiști nu ar mai exista la nivelul județului. smile.gif
Ministerul Educației susține prostologia, să știți. Este incapabil să prevadă întregul, astfel încât profesorii să nu abdice de la standardul calității în educație.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 30 May 2018, 09:23 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 6 Jun 2018, 06:08 PM

Utilizator avansat

Stimați colegi, vă rog să răspundeți sincer, conform propriilor dumneavoastră convingeri, constatări și opinii, la cele 20 de întrebări, din care șapte vizează identitatea dumneavoastră profesională, iar restul aduc în prim plan contribuția inspecției școlare la îmbunătățirea procesului de predare - învățare - evaluare, tema mea de disertație, pentru finalizarea masterului în Management Educațional, în luna iunie 2018. Google Forms centralizează rezultatele chestionarului. Sunt ușor în urmă, dar dacă în două zile am 100 de răspunsuri, reușesc să depun în perioada 11-14 iunie a.c. o lucrare care să mă reprezinte. smile.gif

CHESTIONAR CONTRIBUȚIA INSPECȚIEI ȘCOLARE LA ÎMBUNĂTĂȚIREA PROCESULUI DE PREDARE - ÎNVĂȚARE - EVALUARE

De data aceasta chiar mi se pare normal ca fiecare respondent să primească o adeverință semnată de Facultatea de Psihologie și Științele Educației București.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 6 Jun 2018, 06:16 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 6 Jun 2018, 07:46 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liliana.grecu @ 6 Jun 2018, 07:08 PM)
Stimați colegi, vă  rog să răspundeți sincer, conform propriilor dumneavoastră convingeri, constatări și opinii, la cele 20 de întrebări, din care șapte vizează identitatea dumneavoastră profesională, iar restul aduc în prim plan contribuția inspecției școlare la îmbunătățirea procesului de predare - învățare - evaluare, tema mea de disertație, pentru finalizarea masterului în Management Educațional, în luna iunie 2018. Google Forms centralizează rezultatele chestionarului. Sunt ușor în urmă, dar dacă în două zile am 100 de răspunsuri, reușesc să depun în perioada 11-14 iunie a.c. o lucrare care să mă reprezinte. smile.gif

CHESTIONAR CONTRIBUȚIA INSPECȚIEI ȘCOLARE LA ÎMBUNĂTĂȚIREA PROCESULUI DE PREDARE - ÎNVĂȚARE - EVALUARE

De data aceasta chiar mi se pare normal ca fiecare respondent să primească o adeverință semnată de Facultatea de Psihologie și Științele Educației București.

REVIN CU TRIMITEREA CORECTĂ! Inițial, din neatenție, am pus o copie... Nu se înregistrau rezultatele.
CHESTIONAR CONTRIBUȚIA INSPECȚIEI ȘCOLARE LA ÎMBUNĂTĂȚIREA PROCESULUI DE PREDARE -ÎNVĂȚARE-EVALUARE
Formularul are la final butonul SUBMIT (nu GET LINK)

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 6 Jun 2018, 07:51 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
MihaelaSid
Trimis: 6 Jun 2018, 08:14 PM

Utilizator avansat

Am raspuns! Succes!!!
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 6 Jun 2018, 08:24 PM

Utilizator avansat

QUOTE (MihaelaSid @ 6 Jun 2018, 09:14 PM)
Am raspuns! Succes!!!

Mulțumesc!
Este o minune Google Forms!
Centralizează automat răspunsurile. Nu am decât doi colegi care au răspuns! smile.gif Stimați colegi, profesori, educatori, învățători, maiștri, poate aveți timp să completați un chestionar despre inspecția școlară...
Inițial pusesem o copie și alte două răspunsuri nu s-au înregistrat. Mă felicit că am verificat chestionarul atașat. Așa am observat că în locul butonului SUBMIT era butonul GET LINK.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe...at2UKA/viewform

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 6 Jun 2018, 08:27 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 7 Jun 2018, 09:02 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liliana.grecu @ 6 Jun 2018, 09:24 PM)
QUOTE (MihaelaSid @ 6 Jun 2018, 09:14 PM)
Am raspuns! Succes!!!

Mulțumesc!
Este o minune Google Forms!
Centralizează automat răspunsurile. Nu am decât doi colegi care au răspuns! smile.gif Stimați colegi, profesori, educatori, învățători, maiștri, poate aveți timp să completați un chestionar despre inspecția școlară...
Inițial pusesem o copie și alte două răspunsuri nu s-au înregistrat. Mă felicit că am verificat chestionarul atașat. Așa am observat că în locul butonului SUBMIT era butonul GET LINK.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe...at2UKA/viewform

Am închis chestionarul. Mulțumesc colegilor care au răspuns. Pot trage câteva concluzii.
Nu există o comunitate a dacălilor, un cod unic care să ne permită identificarea și nici consimțământul dat că suntem dispuși să participăm la toate cercetările din domeniul educației.
Nu există nici o bază electronică, în sistem închis, cu toate adresele de gmail ale cadrelor didactice. smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 7 Jun 2018, 09:03 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
John270566
Trimis: 7 Jun 2018, 09:31 PM

Mentor

QUOTE (liliana.grecu @ 7 Jun 2018, 09:02 PM)
[...]Nu există nici o bază electronică, în sistem închis, cu toate adresele de gmail ale cadrelor didactice. smile.gif[...]

La ce ar servi?

--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IM
liliana.grecu
Trimis: 12 Jun 2018, 06:07 PM

Utilizator avansat

Am putea fi informați despre toate noutățile din sistem și am putea colabora între noi. Asta, ca o primă idee a necesității unei baze de date cu toate adresele de gmail ale colegilor... Eu nici până acum nu știu care sunt datele de contact ale colegilor din comisia națională de specialitate. smile.gif
Apoi, s-ar putea face studii de cercetare asupra profilului intelectual al fiecărui profesor, pe baza site-rilor pe care le accesează. Unii nici nu au auzit de GAFE, GSuite sau Google Classroom și sunt în sistem colegi care nici nu știu să deschidă calculatorul, deși s-ar putea să aibă hârtii la dosar care să le ateste competențe digitale. smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 12 Jun 2018, 06:08 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 12 Jun 2018, 06:50 PM

Utilizator avansat

Profesorul de la masterul ”Management Educațional”, CREDIS, București, nu intenționează să-mi dea acceptul la lucrarea de disertație. Este o lucrare originală, realizată pas cu pas de mine. Programul antiplagiat vede articolele din LEN si ROFUIP, prelucrate in tabele, la care am omis să pun ghilimele, și nu mă identifică ca autor al articolelor de pe blogul personal, așa că am similitudini 2 - 21%. Nu mai spun că fragmentele preluate din articolele publicate pe platforma Google Classroom a masterului, respectiv pe forumul educației, nu le vede programul antiplagiat. Nu puteam să termin o lucrarea, dacă nu foloseam ideile cristalizate și publicate cu ani în urmă.
O atașez, ca fișier pdf... Este în viziune proprie. Facultatea nu are un site cu toate lucrările de disertație și licență, pentru ca studenții să aibă un set de modele necesare întocmirii unei cercetări. smile.gif smile.gif
În opinia mea, nu se face cercetare reală. Totul este dus din condei, iar oamenii nu vor să-și strice prieteniile unii cu alții. Nu putem produce schimbări în educație, în aceste condiții!
Apropo, profesorul coordonator, conf. univ. dr. Vasile Molan mi-a spus azi că știe totul despre mine. Mă bucur, asta înseamnă că știe că merg până-n pânzele albe când este vorba de nedreptate.
Toate lucrările de disertație trebuie să fie pe un site al facultății. Sunt curioasă ce cercetări au făcut ceilalți colegi care au primit deja acceptul.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 12 Jun 2018, 07:05 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 126 )
Fișier atașat  GRECU_LILIANA_Diserta__539_ie_10_iunie_2018.pdf

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 12 Jun 2018, 07:17 PM

Utilizator avansat

Mă apuc să pun ghilimelele la fragmentele din LEN și din ROFUIP, deși nu văd rostul... Nu este o lucrare de doctorat și programul antiplagiat arată clar că este vorba de legislație.
Și uite cum mai am o idee! Legea trebuie să prevadă introducerea în sistemul digital a tuturor lucrărilor de disertație, licență sau doctorat și verificarea lor cu programul antiplagiat. Nu s-ar mai vinde lucrări de licență și disertație... smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 12 Jun 2018, 07:24 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
yoko70
Trimis: 13 Jun 2018, 10:07 AM

Mentor

QUOTE (liliana.grecu @ 12 Jun 2018, 07:50 PM)
Profesorul de la masterul ”Management Educațional”, CREDIS, București, nu intenționează să-mi dea acceptul la lucrarea de disertație. Este o lucrare originală, realizată pas cu pas de mine. Programul antiplagiat vede articolele din LEN si ROFUIP, prelucrate in tabele, la care am omis să pun ghilimele, și nu mă identifică ca autor al articolelor de pe blogul personal, așa că am similitudini 2 - 21%. Nu mai spun că fragmentele preluate din articolele publicate pe platforma Google Classroom a masterului, respectiv pe forumul educației, nu le vede programul antiplagiat. Nu puteam să termin o lucrarea, dacă nu foloseam ideile cristalizate și publicate cu ani în urmă.
O atașez, ca fișier pdf... Este în viziune proprie. Facultatea nu are un site cu toate lucrările de disertație și licență, pentru ca studenții să aibă un set de modele necesare întocmirii unei cercetări. smile.gif smile.gif
În opinia mea, nu se face cercetare reală. Totul este dus din condei, iar oamenii nu vor să-și strice prieteniile unii cu alții. Nu putem produce schimbări în educație, în aceste condiții!
Apropo, profesorul coordonator, conf. univ. dr. Vasile Molan mi-a spus azi că știe totul despre mine. Mă bucur, asta înseamnă că știe că merg până-n pânzele albe când este vorba de nedreptate.
Toate lucrările de disertație trebuie să fie pe un site al facultății. Sunt curioasă ce cercetări au făcut ceilalți colegi care au primit deja acceptul.

O lucrare de nota... 4 ...exista si dreptul muncii...smile.gif)
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 18 Jun 2018, 07:15 AM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 13 Jun 2018, 11:07 AM)
QUOTE (liliana.grecu @ 12 Jun 2018, 07:50 PM)

O lucrare de nota... 4 ...exista si dreptul muncii...smile.gif)

smile.gif smile.gif smile.gif După ce criterii ați evaluat-o?
Ea arată starea de nepăsare totală care s-a instalat sub cupola tuturor instituțiilor răspunzătoare de educație...

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 20 Jun 2018, 03:52 PM

Utilizator avansat

Vine ARACIP, la Colegiul Tehnic Decebal din Drobeta Turnu Severin, pentru acreditare în domeniul Protecția Mediului. Toată lumea face hârtii...
Am văzut, azi, pe hârtie, nici activități ale comisiei metodice care nu au avut loc niciodată. Totul pe hârtie va fi perfect, iar în concret elevul nu are nici o treabă cu școala, ce devine o obligație inutilă pentru el. Nu tu spirit de competiție loială, nu tu strădanie intelectuală vizibilă în rezultatele la învățătură, nu tu capacitate de a opera cu informația științifică în situații reale, nu tu conexiuni interdisciplinare, etc, plus absenteism și indisciplină. Sunt niște cerințe inexistente în atribuțiile elevului și profesorului, se pare. Profesorul trebuie să facă tot felul de alte hârtii, mai puțin pe cele legate de activitatea concretă la clasă.
TOTUL VA FI PERFECT, pe hârtie!
Mințim cu nerușinare, serios! Culmea este că o facem de bună voie!
Directorul ne-a pus să semnăm alaltăieri, 18 iunie 2018, o hârtie cu număr de înregistrare din 19.09.2017. Semnam că am luat la cunoștință de ceva legi, inclusiv de PAS și strategia școlii în domeniul calității.

Toți colegii mei au semnat. Eu am completat fișa și sub dată am pus data curentă. Era și azi prin birou. Eu nu am primit PAS-ul, deși l-am cerut, iar de o strategia a școlii în domeniul calității nu am auzit decât la masterul Management Educațional și înainte vreme când puneam tot felul de informări prin școală.
Apropo, am studiat un PDI, unul ales la întâmplare... Totul era perfect scris acolo, dar rezultatele la examenele naționale erau jalnice.
Despre ce vorbim? Mințim și dacă mințim nimic nu se poate schimba în bine! Dacă dascălul nu are valori și idealuri, generațiile viitoare sunt condamnate la ignoranță și deja resimțim asta.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 20 Jun 2018, 04:01 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 20 Jun 2018, 04:18 PM

Utilizator avansat

Eu ARACIP o văd ca pe o instituție intermediară între ISJ, ministerul educației și administrația locală. Nu poți să ai performanță în școli care nu sunt dotate la standarde, în școli în care perfecționarea dascălilor este haotică și în școli în care activitatea metodică este sub semnul derizoriului, deși pe hârtie ea duduie! smile.gif smile.gif
Numirea politică a inspectorilor și a directorilor a fost în detrimentul performanței școlilor. Dacă directorii ar avea coloană vertebrală, ar acționa astfel încât administrația locală să aibă în vedere școlile, iar comisiile metodice să fie elitiste. În realitate, este un pact al delăsării, ”merge și așa” devenind paradigma întregii societăți.

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 20 Jun 2018, 04:46 PM

Utilizator avansat

Aveți în atașament fișă personală - formare inițială, evoluție în carieră și dezvoltare profesională.
Nu era normal să am această fișă din 2009 sau 2014, vizibilă pe o platformă electronică sau pe un site personal?
Noi suntem țara hârtiilor.
Nu avem cataloage electronice,
deși toate rapoartele ar fi generate automat, nu mai vorbesc de foi matricole și de justificarea fiecărei note pe care ar trebui să o dea profesorul...

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 20 Jun 2018, 04:51 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 61 )
Fișier atașat  Fisa_dezv._prof.__1_.doc

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
Taticu
Trimis: 17 Sep 2018, 04:56 PM

Mentor

cool20.gif EDUCATIE. Florinela IOSIF (13 septembrie 2018): "Care sunt universitățile care se mențin și anul acesta pe primele locuri

în Top 500 cu cea mai mare rată de angajabilitate după absolvire. Ce instituție din România este inclusă în clasament" (
sursa).
confused06.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 17 Sep 2018, 05:05 PM

--------------------
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 17 Sep 2018, 05:23 PM

Mentor

Stevens Institute of Technology (<= click), perched above the Hudson River, in Hoboken, NJ.

--------------------
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 17 Sep 2018, 07:29 PM

Mentor

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (259) « Primul ... 256 257 [258] 259  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved