Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (7) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Concursuri scolare
raymona_r
Trimis: 15 Apr 2010, 06:41 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

La ce concursuri mai participati la limba franceza ? Eu nu am participat cu elevii mei decat la olimpiada. Ce concursuri se mai organizeaza in tara ?
Mesaj personal
razu
Trimis: 17 Apr 2010, 09:41 AM

Utilizator activ

Concursul național de creație și interpretare “ACT-ART-CTMCR”

Colegiul Tehnic "Miron Costin" Roman, jud. Neamț organizează în data de 05.06.2010 Concursul național de creație și interpretare “ACT-ART-CTMCR”.
Concursul organizat de Colegiul Tehnic "Miron Costin" Roman se desfășoară în perioada 01.04-05.05.2010, este avizat de Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului și inclus în CAE, Anexa F, pagina 7, poziția 139. Concursul este fără taxă și cuprinde două secțiuni (Creație și Interpretare). Secțiunea Creație se adresează elevilor din cls V-XII, iar secțiunea Interpretare unităților școlare partenere în proiect. La secțiunea Creație așteptăm texte scrise de elevi (piesă de teatru/ scenetă, monolog, poezie) pe teme la alegere, corespunzătoare specificul vârstei. Participanții vor trimite lucrările, fișa de participare, într-un singur fișier atașat, pe adresa electronică a concursului (actartctmcr@yahoo.com), până la data de 10.05.2009, iar pe adresa școlii organizatoare un plic timbrat corespunzător, autoadresat, până pe 25.05.2010. Un concurent poate participa la una sau mai multe secțiuni/subsecțiuni, cu o singură lucrare, în condițiile respectării regulamentului. Informații despre concurs, fișa și condiții de participare, evaluare, premiere, date de contact, adresa concursului, etc găsiți în documentele atașate. Vă așteptăm!

Acest mesaj a fost modificat de către razu la data 17 Apr 2010, 09:45 AM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 469 )
Fișier atașat  _concurs.zip
Mesaj personal
doinita56
Trimis: 17 Apr 2010, 10:52 AM

Începător
*

concursurile scolare contribuie la dezvoltarea spiritului competitiv
Mesaj personal
estela
Trimis: 18 Apr 2010, 08:48 PM

Utilizator activ

QUOTE (raymona_r @ 15 Apr 2010, 07:41 AM)
La ce concursuri mai participati la limba franceza ? Eu nu am participat cu elevii mei decat la olimpiada. Ce concursuri se mai organizeaza in tara ?

Am participat la Olimpicii cunoasterii,Smart pe 22 APRILIE si ne-aminscris la Spryng day 2010 cu activitate in lb franceza.

--------------------
Sous les larmes de ma pluie, de la pluie.
Voilà pourquoi mes chers amis
Je garderai à tout jamais
Dans le sourire un grain de sel
Dans la tristesse un peu de miel.
Voilà pourquoi j`éclate de rire
Sous mes rides prises pour un sourire

(J`ai cherché mes amis inconnus ”
Poème de Paula ROMANESCU. )
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
eliza_69
Trimis: 20 Apr 2010, 07:55 PM

Începător
*

As vrea sa stiu unde putem gasi rezultatele de la concursul echi gal 2010?
Mesaj personal
pescarus
Trimis: 21 Apr 2010, 08:05 AM

Utilizator avansat

� Școala nr. 14 „Ion Țuculescu" din Craiova organizează, sub egida Inspectoratului Școlar Județean Dolj, ediția a VI-a a Concursului Județean de Matematică - Informatică pentru gimnaziu "Ion Țuculescu", 27 mai 2010.
� C ondiții de participare
Concursul se adresează elevilor din clasele V-VIII, din județul Dolj. De menționat că fiecare școală poate participa cu o singură echipă formată din cinci elevi din clasele V-VIII.
� Desfășurarea Concursului
� Școlile participante vor trimite până pe data de 20 mai 2010 tabelele cu elevii - membrii echipelor participante la concurs. Echipele vor susține o probă care cuprinde trei părți:
- rezolvarea unor probleme de matematică aplicată,
- realizarea unui eseu tehnoredactat după o temă dată,
- realizarea unei lucrări în "Paint" după o temă dată, folosind transformări geometrice (simetria, translația, rotația)
Coordonatori:
prof. Vătavu Fănel, prof. Prioteasa Mădălina, prof. Drăgulin Delia, Prof. Golumbeanu Anamaria
 Coordonate de contact:
Școala Nr. 14 ,,Ion Țuculescu” Craiova,
str. Bariera Vîlcii, nr. 52,
telefon 0251-550324
e-mail scoala14craiova@yahoo.com
Subiecte din anii precenți găsiți pe site-urile găzduite de www.olimpiade.ro:
http://www.olimpiade.ro/2008/concursul_de_...ion_tuculescu_/

--------------------
Mesaj personal
liutza84
Trimis: 26 Apr 2010, 02:18 PM

Utilizator avansat

Despre ce este vorba la Spryng day 2010 ?
Mesaj personal
estela
Trimis: 26 Apr 2010, 05:25 PM

Utilizator activ

http://www.springday2010.net/ww/ro/pub/spr...up_to_1000_.htm
aici gasesti toate informatiile necesare!

--------------------
Sous les larmes de ma pluie, de la pluie.
Voilà pourquoi mes chers amis
Je garderai à tout jamais
Dans le sourire un grain de sel
Dans la tristesse un peu de miel.
Voilà pourquoi j`éclate de rire
Sous mes rides prises pour un sourire

(J`ai cherché mes amis inconnus ”
Poème de Paula ROMANESCU. )
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
ranaria
Trimis: 28 Apr 2010, 09:34 AM

Începător
*

buna! la anul intru in restrangere de activitate si am nevoie de punctaj. orice se poate aduna. as dori sa propun si sa organizez in scoala un concurs/simpozion judetean/national cat mai am timp si nu reusesc nici cum sa aflu care sunt pasii ce trebuie sa-i parcurg. nu gasesc informatiile necesare sau nu stiu unde sa le caut. stiu ca ptr anumite concursuri trebuie depus proiectul inca de la inceputul anului iar ptr altele nu. daca ma poate ajuta cineva care este propunator/organizator de astfel de proiecte i-as fi recunoscator. multumesc anticipat
Mesaj personal
seitin
Trimis: 3 May 2010, 02:32 PM

Utilizator activ

Tinerete si Jurnalism Concurs interjudetean de reviste scolare inscris in CALENDARUL Activitatilor educative regionale si intrajudetene 2010 la pozitia 16.

user posted image

--------------------
Tinerete si Jurnalism Concurs interjudetean de reviste scolare-editia VI (si online) 2016
Calatorie in Lumea Cunoasterii Proiect cu grant PIR 2008
Ion Agarbiceanu si Ion Slavici-doi scriitori ardeleni parteneriat interjuetean cultural artistic
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
marinel_serban
Trimis: 9 May 2010, 02:08 PM

Utilizator
**

QUOTE (pescarus @ 9 Apr 2010, 06:57 PM)
Participați la campania de plantare de copaci inițiată de ENO-Environmet online, o școală virtuală și o rețea pentru mediu și dezvoltare durabilă cu sediul în Joensuu, Finlanda (http://www.joensuu.fi/eno/basics/briefly.htm)
Mai multe detalii se află pe http://www.enotreeday.net/ unde vă puteți înregistra școala.
Puteți de asemenea vota pentru ENO. Inițiatorul acestei campanii are nevoie de multe voturi. Iată mesajul lui: lopri.GIF
"Dear ENO Teachers,

PLEASE click "smiling face" (green face) here to show that you like ENO:
http://www.mtv3.fi/ohjelmat/sivusto2008.sh...tulossa?1095335

We need MORE smiling faces there! At the moment there are only 20 smiling faces (and 15 grey faces that dislike....)

ENO was chosen as top 20 ideas how to promote Finland around the world!

I am looking forward to your votes! You are also welcome to send your comments (click "KIRJOITA KOMMENTTI
and then click "LÄHETÄ")

THANKS IN ADVANCE!

Mika
"

Pot doar sa dau adresa unui album foto in care se "vad" elevi din clasa 10C de la Liceul de Informatica Iasi care participa la o astfel de actiune, organizata in parteneriat de Selgros Iasi, Primaria Iasi si Liceul de Informatica "Grigore Moisil" Iasi:

Plantare copaci
pescarus
Trimis: 17 May 2010, 08:09 AM

Utilizator avansat

QUOTE (marinel_serban @ 9 May 2010, 03:08 PM)
QUOTE (pescarus @ 9 Apr 2010, 06:57 PM)
Participați la campania de plantare de copaci inițiată de ENO-Environmet online, o școală virtuală și o rețea pentru mediu și dezvoltare durabilă cu sediul în Joensuu, Finlanda (http://www.joensuu.fi/eno/basics/briefly.htm)
Mai multe detalii se află pe http://www.enotreeday.net/ unde vă puteți înregistra școala.
Puteți de asemenea vota pentru ENO. Inițiatorul acestei campanii are nevoie de multe voturi. Iată mesajul lui: lopri.GIF
"Dear ENO Teachers,

PLEASE click "smiling face" (green face) here to show that you like ENO:
http://www.mtv3.fi/ohjelmat/sivusto2008.sh...tulossa?1095335

We need MORE smiling faces there! At the moment there are only 20 smiling faces (and 15 grey faces that dislike....)

ENO was chosen as top 20 ideas how to promote Finland around the world!

I am looking forward to your votes! You are also welcome to send your comments (click "KIRJOITA KOMMENTTI
and then click "LÄHETÄ")

THANKS IN ADVANCE!

Mika
"

Pot doar sa dau adresa unui album foto in care se "vad" elevi din clasa 10C de la Liceul de Informatica Iasi care participa la o astfel de actiune, organizata in parteneriat de Selgros Iasi, Primaria Iasi si Liceul de Informatica "Grigore Moisil" Iasi:

Plantare copaci

Actiunea are loc la nivel mondial vineri, 21 mai 2010. La prânz elevii vor planta copaci. Astfel , începând cu Oceania, Asia, Europa, Africa și sfârșind cu cele două Americi se va realiza un lanț verde care va înconjura Pământul. Deci imagini cu acțiuni care au avut loc nu sunt în spiritul acestei activități. Mai multe detalii puteți obține de la coordonatorul național, d-na Ileana Rusenescu, ileana4eno@yahoo.com

--------------------
Mesaj personal
Sentry
Trimis: 22 May 2010, 04:52 PM

Utilizator avansat

Ediția a II-a a Concursului școlar Wolfgang Amadeus Mozart, mai-iunie 2010

În perioada mai-iunie 2010 se desfășoara cea de a II-a ediție a concursului școlar Wolfgang Amadeus Mozart.
Concursul are ca obiectiv esențial promovarea valorilor culturale europene autentice în mediul școlar, prin intermediul audițiilor muzicale, cu precăderere cele din creația mozartiană.
Concursul Wolfgang Amadeus Mozart este un concurs școlar destinat copiilor din unitățile școlare din cadrul învățământului public de cultură generală, momentat la nivelul municipiului Turda/ Cj si localitățile învecinate.
Prin implicarea elevilor în astfel de activități extrașcolare se urmărește sugerarea și stimularea liniilor estetice esențiale, promovarea spiritului competițional, stimularea capacităților creative și de imaginație, consolidarea și înțelegerea noțiunilor însușite la orele de Educație Muzicală și nu numai, animarea copiilor vis à vis de arta muzicală europeană. În acest fel, concursul se dorește a fi și o contribuție în formarea viitorului public meloman.

Program:

1. Școala cu cl. I-VIII Andrei Șaguna

---

– Muzica noastră (clasa a VI-a) - concurs de recunoaștere de instrumente muzicale (timbre muz. instr.) după audiții muzicale

coord. prof. Elena Belceanu

2. Școala cu clasele I-VIII Teodor Murășanu

27 mai a.c., ora 16:00

– Micul Muzician (clasa a V-a) - concurs de recunoaștere de instrumente muzicale (timbre muz. instr.) după audiții muzicale

coord.: prof. Octavian Gruian / Cristina Suteu

3. Școala cu cl. I-VIII Horea, Cloșca și Crișan

28 mai, ora 12:00

– Sunet și culoare

(concurs de creație plastică – gimnaziu)

coord. prof. Rodica Nuțu

4. Școala cu cl. I-VIII Potaissa

14 mai a.c., ora 10:00

– Sunet și culoare

(concurs de desen – cl. a III-a și a IV-a)

coord. înv. Maria Pană, înv. Anamaria Iorga

5. Școala cu clasele I-VIII Teodor Murășanu

27 mai a.c., ora 16:45

– Concurs creație literară (clasa a V-a)

coord.: prof. Octavian Gruian

Pentru participarea la acest concurs, nu se percepe taxa de participare.
Inițiator și coord. concursului: Manuel S. Bălaj.
Concurs realizat în parteneriat cu Societatea Română Mozart.

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 23 May 2010, 09:15 AM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
Sentry
Trimis: 22 May 2010, 05:13 PM

Utilizator avansat

Ediția a II-a a Concursului școlar Wolfgang Amadeus Mozart, mai-iunie 2010

http://www.educatieprinarta.wordpress.com

Acest mesaj a fost modificat de către Sentry la data 22 May 2010, 05:16 PM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
audra
Trimis: 9 Jun 2010, 08:08 PM

Utilizator
**

Bună , a primit cineva rezultatele la concursul Eurojunior ? huh.gif
Mesaj personal
istratetatiana
Trimis: 28 Jun 2010, 02:38 PM

Utilizator
**

participa cineva la scoala de vara de la Sighet? As vrea sa iau legatura cu cineva pt. a obtine mai multe informatii. Va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza.
Mesaj personal
cryssya27
Trimis: 30 Jun 2010, 04:57 PM

Utilizator activ

scuze ca ma repet, dar nu stie nimeni cand se afiseaza si unde rezultatele concursului de reviste scolare?
Mesaj personal
seitin
Trimis: 30 Jun 2010, 09:13 PM

Utilizator activ

QUOTE (cryssya27 @ 30 Jun 2010, 05:57 PM)
scuze ca ma repet, dar nu stie nimeni cand se afiseaza si unde rezultatele concursului de reviste scolare?

Daca te referi la concursul asta, vor fi postate pe site-ul scolii dupa jurizarea care este amanata din cauza mutarii sediului ISJ

QUOTE (seitin @ 3 May 2010, 03:32 PM)
Tinerete si Jurnalism Concurs interjudetean de reviste scolare inscris in  CALENDARUL Activitatilor educative regionale si intrajudetene 2010 la pozitia 16.

user posted image

--------------------
Tinerete si Jurnalism Concurs interjudetean de reviste scolare-editia VI (si online) 2016
Calatorie in Lumea Cunoasterii Proiect cu grant PIR 2008
Ion Agarbiceanu si Ion Slavici-doi scriitori ardeleni parteneriat interjuetean cultural artistic
airam0804
Trimis: 24 Sep 2010, 04:24 PM

Utilizator avansat

La ce concursuri mai participati la limba engleza, in afara olimpiadelor ?
Mesaj personal
Sentry
Trimis: 9 Oct 2010, 09:01 PM

Utilizator avansat

Invitație

Invitam toate cadrele didactice interesate, sa participe la proiectul Mozart, ediția a III-a (2010/2011).
Această manifestare didactică este destinată elevilor din cadrul școlilor de cultură generală.

Secțiunile prezente în cadrul proiectului sunt relativ similare ediției a II-a:

secțiuni interdisciplinare:

Sunet și Culoare – cl. a III-a/cl. a IV-a (Educație plastică/Educație muzicală);
Concurs de creație literară – gimnaziu (Limba și literatura română/Educație muzicală);
Postere – gimnaziu (Educație tehnologică / Educație muzicală)
Sunet și Culoare – gimnaziu (Educație plastică/Educație muzicală).

secțiuni monodisciplinare:

Micul muzician – cl. a V-a (Educație muzicală);
Muzica Noastră – cl. a VI-a (Educație muzicală).

E-mail: educatieprinarta@yahoo.com
web: http://concursmozart.wordpress.com
Mesaj personal
Sentry
Trimis: 21 Oct 2010, 08:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Sentry @ 9 Oct 2010, 10:01 PM)
Invitație

Invitam toate cadrele didactice interesate, sa participe la proiectul Mozart, ediția a III-a (2010/2011).
Această manifestare didactică este destinată elevilor din cadrul școlilor de cultură generală.

Secțiunile prezente în cadrul proiectului sunt relativ similare ediției a II-a:

secțiuni interdisciplinare:

Sunet și Culoare – cl. a III-a/cl. a IV-a (Educație plastică/Educație muzicală);
Concurs de creație literară – gimnaziu (Limba și literatura română/Educație muzicală);
Postere – gimnaziu (Educație tehnologică / Educație muzicală)
Sunet și Culoare – gimnaziu (Educație plastică/Educație muzicală).

secțiuni monodisciplinare:

Micul muzician – cl. a V-a (Educație muzicală);
Muzica Noastră – cl. a VI-a (Educație muzicală).

E-mail: educatieprinarta@yahoo.com
web: http://concursmozart.wordpress.com

multumesc tuturor celor ce mi-au trimis mesaje vis a vis de aceasta manifestare didactica.

precizez din nou ca este vorba despre un concurs scolar, deloc complicat, care nu necesita o pregatire prealabila si nu face apel la calitatea aptitudinilor native, manifestare didactica anuala destinata elevilor din scolile generale.

Acest mesaj a fost modificat de către Sentry la data 21 Oct 2010, 08:15 PM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
oana_cea_viteaza
Trimis: 23 Oct 2010, 02:37 PM

Utilizator avansat

Va trimit si eu proiectul unui concurs interjudetean pe care am vrea sa il organizam si astept sa ma anuntati daca sunteti interesati. Trebuie sa stim care sunt scolile partenere pana in 10 noiembrie 2010, altfel am inteles de pe www.edu.ro ca nu putem sa mergem la ISJ cu acest proiect. sad.gif

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 942 )
Fișier atașat  regulament_concursul_meu.doc

--------------------
"Mistakes are the portals of discovery." (James Joyce)
"If you’re not failing every now and again, it’s a sign you’re not doing anything very innovative." (Woody Allen)
"One happiness scatters a thousand sorrows." (Chinese Proverb)
user posted image
Mesaj personal
oana_cea_viteaza
Trimis: 5 Nov 2010, 04:39 PM

Utilizator avansat

Avem nevoie de acordurile de parteneriat semnate, stampilate si completate de dvs. cat mai repede pentru a introduce concursul in CAE. Asadar, le asteptam scanate si trimise pe mail sau prin posta, in plic, dar cel mai tarziu pana in 8-9 noiembrie.
Multumim!

--------------------
"Mistakes are the portals of discovery." (James Joyce)
"If you’re not failing every now and again, it’s a sign you’re not doing anything very innovative." (Woody Allen)
"One happiness scatters a thousand sorrows." (Chinese Proverb)
user posted image
Mesaj personal
Florina Simedre
Trimis: 21 Nov 2010, 03:58 PM

Utilizator avansat

Grupul Scolar Tehnic Videle organizeaza SImpozionul National ``Impreuna intr-o Europa Europeana`` pe data de 11 Decembrie 2010.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 789 )
Fișier atașat  impreunaintr_oromanieeuropeana2003.doc
Mesaj personal
claudiaaaaaaaa
Trimis: 24 Nov 2010, 11:15 PM

Utilizator
**

Buna seara.Stiti cumva ce se da la writing la clasa a XI-a la olimpiada de limba engleza, etapa locala?Ca nu am gasit nicio programa...
Multumesc.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (7) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved